İngilizler’den şaşırtan Timsah Arena sözleri!

Olay Medya Köşe Yazarı Ahmet Emin Yılmaz'ın köşe yazısıdır.

İngiltere’nin başkenti Londra tarihi ve turistik özellikleri yanında metro ağı ile de tanınır. Aynı zamanda toplu taşıma sistemlerinin en iyi çalıştığı başkentler arasında da ilk sıralarda yer alır.

İşte…

Metrosuyla, banliyö tren hatlarıyla, hatta çift katlı kırmızı otobüsleriyle her gün milyona ulaşan yolcunun taşındığı Londra’da günlük olarak yayınlanan bir gazete var: Free Metro.

Bu gazete…

Her gün tüm metro hatlarında ve toplu taşıma araçlarında ücretsiz dağıtıldığı için İngiltere’nin en çok okunan gazetesi durumunda.

Cuma günü…

Londra’da metroya ya da diğer toplu taşıma araçlarına binenler Free Metro gazetesinin Dünyanın En İyi Akıllı 5 Stadyumu manşetiyle karşılaştılar.

Üstelik…

İngiliz gazetesinin yaptığı 5 stat sıralamasının birinci sırasında bizim Timsah Arena olarak dillendirdiğimiz Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu vardı.

Çin’den National Stadium’un ikinci, Amerika Birleşik Devletleri’nden Golden 1 Center’ın üçüncü, Taiwan’dan National Stadium’un dördüncü, yine Amerika Birleşik Devletleri’nden  Lewi’s Stadium’un beşinci sırada olduğu listede Timsah Arena şu satırlarla tanıtıldı:

“Bursa’da bulunan futbol takımı Bursaspor’un 44 bin koltuk kapasiteli sahası. Teknolojik olmaktan ziyade şaşırtıcı. Maç günlerinde aydınlanan gözleri ve dişleri olan dev yeşil bir timsahla çevrili.”

Gerçi…

Özellikle timsahın başı tamamlanmadığı için eleştiriyoruz ve başta ulaşım düzenlemeleri olmak üzere başka bazı eksikleri de var, ama Timsah Arena’nın bu eksik haliyle bile uluslararası alanda en şaşırtıcı stadyumlar arasına girmesi hiç de yabana atılacak gibi değil.

O nedenle…

Heyecan veren atmosferiyle yeşil-beyaz tribünlerin coşkusunu yansıtan Timsah Arena’nın bildiğimiz eksiklerinin bir an önce tamamlanması ve Bursaspor’un şampiyonluk mücadelesi vereceği günlere dönmesi en büyük dilek.

Kuşku yok ki…

O zaman daha muhteşem olacak.

49 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Bursalı.gururlu yorumuna yanıt olarak

   Ak Parti kaybedebilir zihniyeti, 3 büyük diye lanse edilen takımların sempatizanlarının ve ulusal medyanın spor yazarlarının anlayışının aynısı. Anadolu takımlarının, istanbul takımlarına üstünlük sağladığı her maçın sonunda ne yazık ki Beşiktaş/Fenerbahçe/Galatasaray kaybetti anlayışına bizleri o kadar alıştırdılar ki, galip gelen Anadolu takımının başarıları, maçtan önceki yaptığı doğruları, maçtaki sergilediği güzellikler görmezden gelinir, unutturulmaya çalışılırdı.
   Bursalı.gururlu arkadaşımız, dediğin gibi bir sonuç ortaya çıkarsa, Ak Parti kaybetmiş olmayacak; CHP ve Mustafa Bozbey kazanmış olacak!
   Eğer böyle düşünmüyorsan, Anadolu takımlarının yanındayım, Bursaspor taraftarıyım diye sakın ortalıkta dolaşma.
   Bizim kültürümüz dünyada özeldir, tektir.
   “Yiğidi öldürürüz ama hakkını da veririz”!…

   7
   9
   1. @sementit yorumuna yanıt olarak

    Güzel bi noktaya temas etmişsiniz ama bence aynı şeyler değil.
    Çünkü maça çıkılırken maç berabere başlar, bi taraf ya kazanır ya kaybeder ya da eşitlik…
    Fakat Bursa şu an ak parti yönetiminde , yani CHP veya herhangi başka bir parti kazanırsa elindeki işi kaybedecek.
    Ayrıca genelde Tayyip Erdoğan a oy veren biri olarak söylüyorum kesinlikle BOZBEY e oy vericem . Hem Bursa yı hem Bursaspor u mahvettiler.

    6
    9
   2. @sementit yorumuna yanıt olarak

    ulkenin en buyuk sorunu… beyni olmayan insanlarin fikirleri olmasi.

    Turk siyaseti son 20 yildir yerlerde. bugun gelinen nokta bu. sana birilerinin verdigi secenekler arasindan begendigini seciyorsun… sen seciyorsun ama sana secileni seciyorsun.

    hacim yigit nedir yahu? bor yigidin kamcisi dir… ok ama …
    16 yilda sattigin devlet kurumlari, devlet fabrikalari, devlet arazilerinden 80 milyar dolar kazandin.
    yetmedi 16 yilad 400 milyar dolar borclandin.
    senden onceki koca 14 Turk hukumeti 70 yilda 100 milyar dolar borclandi ustelik fabrikasini, topragini da satmaid.

    sen bana 16 yilda, 84 yilin %400 fazlasini borclanmis ( ustune sattiklarindan 80 milyar dolar kalmis) bir sistemi mi ovuyorsun? 480 milyar dolar nerde simdi haci? 420 milyar dolara 10 tane hava alani, 10 tane stat, 10 tane hastane, 2 kopru mu yaptin? nerede bu 480.000.000.000 dolar. eski para ile 2.880.000.000.000.000 yani 2.880 trilyon, eski para ile 2.880.000.000.000.000 katrilyon lira nereye borclandin haci? araba nerde ucak nerde mikroislemcilerin nerde? birak yahu. toplum olarak egitim seviyesi daha da dustu. siyaset yapacaksan bana ekonomik siyaset ile gel. maduro gibi halkin ac iken, nusrete binlerce dolar bayilan adam var. onun da bir kitlesi var ulkesinde … iste egitim seviyesi geriledikce ….

    9
    14
    1. @YaVuz16yeşili yorumuna yanıt olarak

     Siyaset yapmadan yaşayamazlar ki. Çünkü üzüm diye bi dertleri yok. Varsa yoksa bağcı!..
     “”dünyanın en güzel işini de yapsan seni istemiyorum! “” diyen zihniyete kafalı statta, aynı, kafasız statta!..
     Bunların mahallesine asfalt yol yaparsın “” mis gibi toprak kokusu teneffüs ediyorduk onu da yok ettiniz! “”
     yolunu yapmazsın, bu kez “” her tarafımız toz, toprak, çamur! “” derler.
     Oysa, ortada halı gibi bir zemin, ve kuzu gibi yatan 45 bin lüks koltuk sahibini bekliyor.
     Onları doldursak, küfürü ve yabancı maddeyi kaldırsak statta pazarlanir, kafada tamamlanır…

     27
     11
     1. @Aydın havası yorumuna yanıt olarak

      Yol yapmakla iş olsaydı ohooı.. Yolu yaptın kullanırken canımız çıkıyo.. Zamlar cabası.. Kendi vatandaşına vermediğin değeri elin suriyelisine veriyosun. Üretim yok ekonomi kalmıyor ama eyyy Türk halkı kalkınıyoruz herkes bizi kıskanıyor. Siyaset karıştırmayın diyosunuz ya stadı kim yaptı arkadaşlar? Pardon yıllar geçti ama hala tam anlamıyla yapamadı? Stad üstünden kim oy istedi oy topladı ve çoğunuz oy verdi? Şimdi siyaset karışmış mı karışmamış mı yoksa niz mi karıştırıyoruz? Ayrıca dahası da var ama bilrn biliyo bilnek istemeyene davul zurna saz

      8
      10
  1. @Robert yorumuna yanıt olarak

   Aynen hiç değerini bilmeyen taraftar.
   Hele yönetim, dünya da tek denecek stadımız var, hala çaba gösterip bitirelim diyede uğraşan da yok. Yazıklar olsun ,10 sene sonra bile bitireceklerini sanmıyorum.

   23
   4
   1. @YaVuz16yeşili yorumuna yanıt olarak

    Abi bu stadın öyle bi reklamı yapılır ki, para+ilgi yağar. Paradan kısmıcaksın büyük bir reklam şirketiyle anlaşıcaksın. Sonra gelsin sponsorlar. Çevreyi düzenlesen, stadı bitirsen bak abartmıyorum TURİSTİK YER olur stadyum. Türkiyeye gelen görmek ister. Ah ah vizyonsuzluk çok zor

    14
    2
    1. @Robert yorumuna yanıt olarak

     Benim güzel kardeşim . Güzelce botirilse , Avrupa standartlarına göre tertemiz bakılsa, bizi imrenen bitmez.
     Senin dedin gibi , bütün Dünya gelir görmeye, ziyarete.
     Ama nerde beyin…
     Ali ay bizi batırmaya uğraşıyor..

     8
     1
     1. @YaVuz16yeşili yorumuna yanıt olarak

      temiz bakılsa diyorsun çok güzel diyorsun da öncelikle bursaspor taraftarıyım diyip şu stada alkolsüz gelinse kendi taraftar içinde saçma sapan muhabbet yüzünden kavga edilmese ve türkiyede nam salmış taraftar olarak net bir şekilde tam tribün aynı besteyi söylesek bambaşka olur ve bunlar gerçekleştikten sonra bursa ve bursasporun adam akıllı bi tanıtım videosu çekilse işte o zaman reklam ve sponsorlar yağar buraya ama önce bilinçli taraftar olmak zorundayız çabuk gaza gelmemeliyiz

 1. Gerçekten güzel olacak stadyumumuzun eksikleri tamamlansa çok güzel olacak… geçen gün kızım, baba daha timsahın düşlerini bile yaşamamadılar dedi, o bile farkında…kaç yıl geçti hayret, bazen diyecek birşey de kalmıyor artık…

  41
  3
 2. ülke ve şehir olarak genelde sahip olduklarımızın değerini ve kıymetini bilmiyoruz gibime geliyor. evet eksiklikler tabi ki var ama bunlar hiç tamamlanmayacak anlamına gelmez.
  teknoloji bizi çok sabırsız yaptı sanki. internetimiz biraz ağırlaşsa elimizdeki cihazı fırlatıp atacak durumdayız.
  bursada yaşıyoruz, ama çoğumuz bundan mutlu değiliz, oysa bursa yaşanabilir şehirler içinde ülkede birinci, dünyada ilk sıralarda.

  13
 3. Açılışta herkes şakşaktaydı. Neden stad tam bitnedi ne açılışı diyip açılışta boş bırakmadınız stadı da üşüştünüz henen? Eski stad yıkılırken içiniz cız etmedi dimi hiç ! Herkes yanlı olmuş arkadaş Bursasporu düşünmek yerine kendi cebini düşünür olmuş, hoş o cepleri de boşaltıyolar ama umurlarında değil şakşağa devam. Bu stad bitmez adam iteledi ! açılışıda yaptı tamam işte şakşak yaparken düşüncektiniz. Güzelim Atatürk Stadyumu gitti yerine yarım yamalak büyükşehir belediye stadyumu geldi. Bu hale gelebildiğine dua edin. Milletin stadına bak bide bizimkine komik gerçekten. Ama yine yeniden yüksek sesle yaşasın akpli bbelediye başkanları dimi… Müstehak size bu stad bu başkan. Daha fazlası beklenemezdi zaten.

  13
  9
  1. @Taraftar93 yorumuna yanıt olarak

   hay ağzın bal yesin kardeşim ama çoğu BURSASPOR taraftarı açılışa gitmedi parti bunyesindekileri götürdüler tepki alırız diye. merhum başkan ibrahim yazıcı olucaktı halimiz böylemi olurdu yada onun gibi düşünüp hareket eden bir başkan olmalıydı. şimdi bu takıma bursaspor diyemiyorum belediyenin bursasporu diyebiliriz. biz siyaset yüzünden terörist takımı amede yenildik sonrası çorap söküğü gibi geldi stad yıkılması ve son sezonlarda ligde kalma çabaları asıl olan cefakâr bursaspor taraftarına oluyor.

 4. Öncelikle, orada bir sıralama yok. 5 tane stad/salon seçmişler, ilk 5 gibi bir durum yok. Bizim stad da hasbelkader en sola konmuş ama bizim yazar arkadaşımız onu birinci olarak addetmiş. Dahası, altındaki yazı şöyle başlıyor;
  Teknolojik olarak havalıdan ziyade bu da ne aq dedirten Bursaspor’un stadı ….. (What the Fuck?’ın kısaltması olan WTF?’yi görebilirsiniz orada)
  Daha önce de yabancı basından ve sitelerden alınıp, bakın işte herkes bizim stadı ne kadar da beğeniyor diye paylaşılan şeylerin bir çoğunun kaynağına ulaşmış biri olarak söyleyeyim, adamların kahir ekseriyeti stadla büyük dalga geçiyor ki bence haklılar.
  Gemlik’e bina büyüklüğünde çatal ve zeytin, Rize’ye 5 tonluk çaydanlık heykeli yapan son dönem yurdum estetik/sanat/mimari fukaralığının halkalarından biridir bu stad. Memleketteki bir çok yeni stadının bizimkinin dörtte birine mal edildiğini ve çok daha estetik olduğunu kabul edelim artık. Pazar’da 5 liraya satılan Çin’den ithal oyuncaklar gibi bu stad. Ben bu tarz haberlerin, stad inşaatı üzerinden milyon dolarları indirenlerin motivasyonu ile yapıldığını düşünüyorum.

  9
  12
 5. Hadi adamalrdan uzaktan görüp bilemiyor ya Sn.A.E.YILMAZ kardeşim sen bu stadın:
  1-Kışın metroya kadar ulaşımında yolda giderken taraftarın üst-başının yoldan sıçrayan yağmur ve çamurlarla battığını.
  2-Stadda sibiryada olmadığımız halde soğyktan taraftarın ısınma derdi olduğunu,
  3-Stadın içerisinde yiyecek-içecek derdinin ne olduğunu,
  4-Aracıyla gelenlerin park için mahalle aralarına park ettiklerini,
  5-Saha zemininin ATATÜRK STADI zeminini mumla ararttığını.
  6-Timsah figürünün ise hala açılışı olalı 4.yılına girildiğinde natamam olduğunu.

  Hadi elin yabancısı bilmez ya siz nasıl bunu göremez,düşünemezsiniz.
  AKILLI STAD olsa idi,ulaşımda metronun stadın altında ya da hemen girişlinde olduğunu görürdük.Ne akıllı kavşak dedikleri akıllı(bundan 50-0 yıl öncesinin dörtyol kavşakları)ne de stadımız o şekilde bir stad.
  GÜLDÜRMEYİN KENDİNİZE.

  9
  10
  1. @Hüseyin İlhan yorumuna yanıt olarak

   – değerli arkadaşım, saydığın maddelerin tamamı düzelebilecek ve tamamlanabilecek şeyler.
   – gerçekte bir stadı stat yapan, onun doluluk oranı ve içindeki taraftarın niteliğidir.
   – eğer orası boşsa, ve sadece büyütülmüşlerin maçlarında doluyorsa,
   – orada küfür varsa, sahaya yabancı madde atılıyorsa. kendi oyuncusu yuhalanıyor ve ıslıklanıyorsa.
   – o stadın, her şeyi altından olsa, kurnalarından şerbetler aksa ne yazar.
   – böyle bir stat sermaye için beton yığını! futbolcumuz için korku tünelinden başka bir şey ifade etmez. zaten etmiyor da. stada sponsor çıkmaması, takımın başarısızlığı hep bunların sonucu.
   – ne yazık ki hala yanlış bakıyor, yanlış görüyor, yanlış teşhis koyuyor ve yanlış tedavi öneriyorsunuz.
   – gerçekten samimi iseniz öncelikle ”terazinin kefesinde kimin oturduğuna değil, İBRENİN neyi gösterdiğine bakın”

 6. 5 tane stad parasına yapılmasına rağmen henüz tamamlanmamış tek stad alan aldı alacağını Bursalıların sırtından ama hala sesleri çıkmıyor heba olan haklarını aramıyorlar.45 yıllık Bursaspor taraftarıyım ilk kez Bursalıları bu kadar duyarsız kaldıklarını görüyorum.Bu beni içten üzüyor.

  8
  7
 7. Bu da İngilizlerin fotomaç gazetesi herhalde 🙂
  Gerçek dışı bilgiler var.Bizim belediyeyi tanımıyorlar belli.
  Yine de gurur verici.

  7
  5
 8. Meşhur futbolcu gelir oynatamayız sıtad yapılır işletemeyiz futbolcu satarlar parayı çalarlar.işletme zaten yok .adamlar var olan potansiyeli taşa londradan görüyor ..biz burada iftira karalama üstüne yatma adam kayırma ve daha neler neler ..sonrada memleket kalkınamıyor kalkınmaz tabi bu kafayla bu stadın kafası bile bize çok

 9. avrupanın kıpta ettiği stadyuma biz sponsor bulamıyoruz o zaman herkez şapkasını önüne koyup düşenecek başkan lütfen defol gitt ve bir daha bursaspor klubunden içeri girme menfat ve çıkarların için burda oldugunu herkez biliyor safa yatma…….

  6
  7
 10. Buyuklerimiz birsey sorcam adamlar istanbul göbeyine stat yapti bizim ki hala bitmedi hata bizdemi sizdemi onu ögrenmek istedim

  5
  6
 11. Ah ah içi beni yakar dışı seni yakar gelin canlı göründe o zaman manşet değil konuşmazsınız bile gelin bir maç günü çekim yapın stadı şöyle mercek altına alın sonra karar verin….

  3
  7
 12. MUHTESEM bir stadımız olacaktım hersey gibi
  Onunda içine ettik
  Taraftar olarak sesini hiçbir yere duyuramadik
  Dikkat çekemedik daha 20 yıl bekleriz bitsin diye

  2
  8
 13. DİŞ LERİNE BİLE. DİŞ MACUNU. DİŞ HASTANESİ REKLAMI alırız uyuma yönetim..GÖZ lerine GÖZ LÜK reklaMI, GÖZ HASTANESİ REKLAMI .al yönetim uyuma.

  2
  3
 14. Bitmemiş stadın gerçek durumunu yabancı bilmiyor ama taraftar biliyor, her şeyi eksik durumda, bu arada transfermarktta değerimiz hızla düşüyor, önce başak city, sonra kasımpaşa, kıytırık rize, göztepe yaptıkları transferlerle hepsi üzerimize çıktılar, biz ise devamlı kan kaybındayız, sonumuz hiç iyi değil.

  1
  3

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu