İlhan İrem “Bursaspor gibi bırakmamalıydım!”

Dün vefat eden Türk müziğinin dev ismi Bursalı sanantçı İlhan İrem'in bir röportajında Bursaspor ile ilgili örnek vermesi dikkat çekti.

Müzik hayatına ilk başladığı yılları anlattığı röportajında İlhan İrem‘in Bursaspor ile ilgili ifadeleri şöyle olmuş;

Otomobilin içindeki genç adam, parmağıyla aşağılarda bir yeri işaret etti ve, “Bir zamanlar burada kamp yapardı Bursaspor. O zamanlar, onlar da benim gibi zirve mücadelesi yapıyorlardı. Hiç unutmam olaylı bir Göztepe maçı öncesi gene burada kampa girmişlerdi. Ama, o gün Nihat‘ın gölüne engel olamamış ve yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiğimiz kupaya veda etmiştik.” dedi.

Zirveye Giden Yol Güç Ama Aşılmaz Değil Üstü kırmızı, altı mavi giysileri vardı İlhan İrem‘in, Bursaspor, yeşil-beyaz renklerle, o ise Kırmızı-Mavi kar giysileri ile savaş veriyordu arenada. Aralarında çok benzerlikler vardı. “İşte ileri üçlümüzde Sedat 3, Feridun ve Bünyamin var. Her hafta yüzbinlerce sporsever önünde sınav veriyor onlar. Görevleri gol atmak, attıkları gollerle puan almak. Bunun için seviliyorlar koca Bursa‘da. Bunun için para alıyorlar, bunun için bir dedikleri iki edilmiyor.

Ya ben!..

Ben de aynı durumdayım. Benim de yüzbinlerce dinleyicim var. Her yeni plağımla, her yeni turnemde, her yeni sahneye çıkışımda onlara karşı bir sınav veriyorum. Verdiğim her yeni sınavla da, zirveye bir kez daha çıkıyorum. Daha doğrusu çıkmak zorundayım. Sözümle, müziğimle tüm şarkılarım bana ait. Buram buram İlhan İrem kokuyor onlar. Beste alabilmek için günlerce bestecilerin kapılarını aşındıran, bir söz yazdırabilmek için haftalarca söz yazarlarının peşinden ayrılmayan şarkıcıların zirve yolunu tuttukları bu ortamda, beş yılda beş “hit” şarkı ile zirveye çıkan ben İlhan İrem de attığım adımlara çok dikkat etmeliyim” diyor İlhan İrem. Hayal Kırıklığı İle Dolu İlk Yıllar 1963 yılında kurulan Bursaspor ile müzik hayatına 1972 yılında başlayan İlhan İrem‘in ilk yılları oldukça zor geçmişti. Çok kez, başarı yerine hayâl kırıklığı ile karşılaşmışlardı. O günleri de şöyle anlattı İrem: “Bursaspor, kurulduğunun ikinci yılı birinci lige çıkma savaşı vermeye başladı. Ama, büyük şanssızlıklardan sonra lige Bursaspor yerine komşu kentin takımı Eskişehirspor çıktı. Ama, Bursalı seyirciden, Bursasporlu futbolcuya, kulüp başkanından Muhtar Hoca‘ya kadar herkes, umutlarını bir sonraki yıla saklamış ve işte o yıl Bursa Atatürk Stadı‘nda lig sevinci yaşanmış, şeref turu atılmıştı.

Gelelim bana!..

İstanbul‘a geldiğim ilk yıllarda bestelerimi götürdüğüm tüm plak şirketleri, kapılarını “şraaak” diye yüzüme kapatmışlardı. “Keşke gelmeseydim bu koca kente” diye düşündüm önceleri. Ama bir Bursalı olarak, Bursaspor gibi mücadeleyi bırakmamalıydım. ilk 45’liğim “Yazık Oldu Yarınlara/Haydi Sil Gözlerini” ile ilk şeref turumu attım. Işıklardan Uludağ‘a doğru tırmanmaya başlamıştım. Bu bir başlangıçtı. Ama başlamak, bitirmenin, zirveye ulaşmanın yarısıydı ve azimle çalışmalarıma devam ettim.” İlk Plağın Ardından Gelen Başarı Demet Pop dünyamızda artık İlhan İrem devri başlamıştı. HEY Dergisi‘nin “Yılın Müzik Oskarları” anketinde arka arkaya önce “Yılın Ümit Veren Erkek Şarkıcısı”, ardından da “Yılın Erkek Şarkıcısı” seçilen genç şarkıcı üçüncü olarak da “Anlasana” ile zirveye çıktı.

19 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bursa nın güzel insanların dandı.. Kadife sesi ile 70 ve 80 lere damga vurmuştur sonuçta Bursanın değerlerinden biriydi…
  Allah rahmet eylesin..

  105
  1
 2. Bursa çok varlıklarıyla yetenek çıkaran futbolcu sanatçı olarak zengin bir şehiriz.İlhan İrem çatalfirindan babasının balıkçı Reşat sokağında bakkalları vardı.Kaliteli bir sesi vardı iyi bir Bursalı ve Bursasporluydu. Allah rahmet eylesin.

  56
  1
 3. DÜN VEFAT EDEN BURSAMIZIN DEĞERLİ SANATÇILARINDAN VE BENİM GENÇLİK YILLARINDA DİNLEDİĞİM VE HALA ÇOK SEVDİĞİM ŞARKILARINI HEP DİNLİYORUM ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN ALLAH GERİDE KALANLARINA SEVENLERİNE SABIRLAR VERSİN SAYGILAR 50 YILLIK KOYU BURSASPORLU ANKARA DAN

  50
 4. İlhan İrem…
  Bence bu kentin yetiştirdiği en büyük değer.
  Şehrimizdeki önemli cadde,bina ya da parklarımızdan bir tanesine adı verilmeli ve ilelebet yaşatılmalıdır.
  Sen her zaman kalbimizde olacaksın İlhan Ağabeyim.
  Saygıyla rahmetle.

  42
  1. @Papazçeşmeli yorumuna yanıt olarak

   Sazlıklardan havalanan
   bir ördek gibi sesini
   ürkek şaşkın kararsız
   duyuyorum.
   Ve sen
   bir gökkuşağı kadar güzelsin.
   rengârenk biraz sonra gidecek
   görüyorum.
   Ve ben
   yağmurlar altında bir yolcu
   ıslak yorgun tutkulu
   görüyorum.
   Sensiz
   ben yolumu bulamam.
   Haykırmak istiyorum.
   Konuşamıyorum.
   Bu ayrılık akşamında
   sen sustuğuma bakma.
   Konuşmaya gücüm yok
   beni anla
   Söylediklerime bak
   beni anla.
   Her zaman yanımda kal
   hiç bırakma.
   Sensiz
   ben yolumu bulamam.
   Haykırmak istiyorum
   konuşamıyorum.
   Konuşursam
   gözyaşlarım beni boğacak.
   Biliyorum duyuyorum
   Konuşamıyorum.
   Konuşamıyorum.
   Konuşamıyorum……..

   Büyük usta.
   Saygıyla.
   Sevgiyle.
   Rahmetle.

   41
   1. @Papazçeşmeli yorumuna yanıt olarak

    Vaayy ulan Papazçeşmeli. Amma romatik adammışsın bee. Allah gani gani rahmet eylesin İlhan Abimize. Gururumuzdun Bursa çocuğu. Ve daima gururumuz olarak kalacaksın

    27
 5. Işıklar içinde uyusun. Kemalist tarafımın yegâne temsilcilerindendi, Bursaspor’lu olması da ayrı sevme sebebi.

  29
  2
 6. Allah rahmet eylesin.Kaliteli ender sanatçılardan biriydi.Bursa da ismi verilmeli dir.İlgililere duyurulur.Bursaspor olarak tuzumuz olmalı cenazesine camia olarak vefamizi göstermeliyiz.Stad da şarkıları çalınabilir.

  25
 7. Efendi sanatçıydı düzgün karakterli adam gibi adam ilhan irem mekanın cennet olsun ülkemizin başı sağolsun..

  19
 8. Allah Rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun Adam gibi adam ve iyi bir Bursasporluydu. Bursamızı sanat dünyasında başarıyla temsil etti. Ülkemizin başı sağolsun.

  11

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu