İbretlik Maça İbretlik Rapor

Ancak yaşanan hakem faciası tüm gerçekliği ile karşımızda dururken, maçın hakemlerinin hazırladıkları skandal raporlar, kulübümüze yönelik planın boyutlarını da anlamamıza yol açmıştır.

Maçın hakemi Serkan Çınar ve 4.Hakem Erbay Aldemir'in sanki aynı kalemden çıkmışçasına büyük bir benzerlik içeren raporlarında, oyuncumuzun ismi dışında yazılanların hiç biri gerçeği ifade etmemektedir.

Futbol kamuoyunun gözü önünde gerçekleşmiş olan ve yayıncı kuruluş tarafından değişik açılardan defalarca ekrana getirilmiş olduğu halde, oyuncumuz Ferhat Kiraz'ın, rakip oyuncunun göğsüne (!) yaralamak kastıyla şiddetli tekme attığına ilişkin beyan ortaya konması, sahada maruz kaldığımız haksızlığın devam ettirilmek istenmesine dair bir işarettir. Ayrıca tekmeye maruz kaldığı iddia edilen oyuncunun bir süre yerde kalmış olduğuna dair beyan da tümüyle asılsızdır. Herhangi bir darbe almayan rakip oyuncunun yere yatmadığı net bir şekilde görüntülerle sabittir.

Eğer Disiplin Kurulu, tümüyle yanlı ve yanlış bu rapor doğrultusunda süreci tamamlarsa, maç sırasında ödediğimiz haksız bedelin sonrasında, ikinci kez büyük bir haksızlıkla karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır.

Ancak hatırlanmalıdır ki;

Galatasaray-Fenerbahçe maçında, hakem Halis Özkahya Raul Meireles'in kendisine tükürdüğünü rapor etmesine karşın, Merkez Hakem Kurulu'nun yayıncı kuruluş görüntüsü ve uzman görüşü alarak, “söz konusu tükürük değil, konuşma esnasında ağızdan istem dışı çıkmış olan zerreciklerdir” diyerek kararını bunun üzerinden vermesi, hakem raporlarının da tartışmalı nitelikte olabileceğini ve yargılamada esas teşkil etmeyebileceğini göstermiştir.

Buradan yola çıkarak, Ferhat Kiraz dosyasını ele alırken, Merkez Hakem Kurulu'nun bir tarafa olayın gerçekleştiği anın görüntülerini, diğer tarafa hakem ve gözlemci raporunu koymalarını ve elbette ellerini vicdanlarına koyarak karar vermelerini beklemekteyiz. 

Öte yandan; maçta verdiği hatalı kararları tescillenen hakem Serkan Çınar'ın, maçın görüntülerini izledikten sonra olayın rapor ettiği şekilde gerçekleşmediğini anlamamış olması mümkün değildir.

Rapordaki abartılı ve yanlış ifadeler disiplin sürecini etkileyebileceği halde, henüz bir düzeltme yapmamış olan Serkan Çınar ve 4.Hakem Erbay Aldemir'i vicdanlarıyla baş başa bırakıyor, disiplin sürecini büyük bir dikkatle izleyeceğimizi ve haksızlığın devam etmesi halinde tepkimizin daha farklı olacağının bütün kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.

Saygılarımızla…

Bursaspor Kulübü

 

İŞTE HAKEMLERİN RAPORLARI 

Müsabaka’nın hakemi Serkan Çınar’ın raporu;

“Müsabakanın 15. dakikasında topa sahip olmak için mücadele eden her iki takımdan birer oyuncu aynı anda topa kayarak atlamışlar fakat önce Eskişehirspor takımından 30 forma nolu oyuncu topa vurarak taca atmıştır. Top oyun dışı olduktan sonra yerde olan oyunculardan Eskişehirsporlu 30 forma nolu oyuncu Bursaspor takımından 39 nolu forma lisans no: 772412  Ferhat Kiraz’ın ayaklarının üzerinde kaldığı için sakin bir şekilde ayağa kalkarken, Bursasporlu oyuncu Ferhat Kiraz ayaklarının üzerinden kalkmakta olan  rakibinin göğüs kısmına yaralayıcı bir şekilde ayak tabanını kullanarak tekmeyle vurmuştur. Yapmış olduğu bu şiddetli hareketinden dolayı oyuncu oyundan ihraç ettim. Oyun alanını sorunsuz terk etmiştir. Tekmeye maruz kalan oyuncu bir süre yerde kaldıktan sonra oyuna devam etmiştir.”

 

4. Hakem Erbay Aldemir’in Raporu;  

“Müsabakanın 15. dakikasında taç çizgisine çok yakın bir yerlerde topa sahip olmak için mücadele eden her iki takımdan birer oyuncu aynı anda topa kayarak atlamışlar ve Eskişehirspor takımından 30 forma nolu oyuncu topa vurarak taca atmıştır. Top taç olarak oyun dışı olduktan sonra yerde olan iki oyuncudan Eskişehirspor takımından 30 forma nolu oyuncu Bursaspor takımından 39 nolu forma oyuncusu Ferhat Kiraz’ın ayaklarının üzerinde kaldığı için sakin bir şekilde ayağa kalkarken Bursasporlu 39 forma 772412 lisans nolu oyuncusu Ferhat Kiraz rakibinin göğüs kısmına yaralayıcı bir şekilde kasten ayak tabanını kullanarak tekmeyle vurmuştur. Bu şiddetli hareketinden dolayı oyuncu hakem tarafından oyundan ihraç edilmiştir. İhraç edilen oyuncu oyun alanını sorunsuz bir şekilde terk etmiştir. Tekmeye maruz kalan oyuncu bir süre yerde kaldıktan sonra oyuna devam etmiştir.”

 

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu