İbrahim Yazıcı’dan sonra…

Bursaspor'a yönelik teknik/taktik/sistem/oyuncu profili ve de sevgili hocamızın…

Oyuncu tercihleri ve değişiklikleri üzerine olumlu ya da olumsuz çok sayıda yazı kaleme aldık.

Bugün Bursaspor’a farklı bir açıdan ekonomik bazda ve bilimsel veriler eşliğinde bakmaya çalışalım.

Belirli bir dönemde, genellikle bir yıl boyunca, bir ülkede o ülkenin vatandaşları tarafından…

Üretilen mal ve hizmetlerin parasal değerlerinin toplamına Gayri Safi Milli Hasılâ denir…

Bursa yılık 30 milyar dolarlık üretimiyle GSMH‘ya en büyük katkıyı sağlayan beş büyük kentten birisi. Nüfusu 3 milyonu aşan bu kentin kişi başına düşen geliri yaklaşık 7- 8 bin dolar civarında.

500 bin civarında bir istihdam yaratan kentte 50 bine yakın işletme faaliyet gösteriyor.

Bursa’nın yıllık ihracatı 18 milyar dolar düzeyinde.

Okuma yazma oranı en yüksek kentlerden birisi.

Aynı zamanda ülkemizin en büyük iki otomotiv firması Bursa’da faaliyet gösteriyor.

Yine kış turizminde en fazla gelir yaratan Uludağ bu il sınırları içinde.

Sportif performans bir sonuç…

İşin bir de sosyolojik/psikolojik /ekonomik tarafı var.

Bu açıdan konuya bakıldığında gözlemlerimiz acı ama gerçek aynen şöyle:

Bursaspor bazı yönetsel doğruları şampiyonluk sonrası maalesef hayata geçiremedi!

Merhum İbrahim Yazıcı’dan sonra göreve gelen yönetimler…

Şampiyonluğu kurumsal yapılanma için bir fırsat olarak değerlendiremedi!

Altyapıya gereken önem verilemedi, düzenli ve kaynak getirici gelirler yaratılamadı.

Başarı sahiplenilirken, tüm camiayı kucaklayıcı/ bütünleştirici bir yaklaşım tam sergilenemedi.

Kulüp içindeki rekabetçi yapı korunamadı, parasal gelir verimli ve disiplinli bir şekilde kullanılamadı.

Kulüp teknik/stratejik danışmanlık hizmetlerinden yararlanmadı.

Yazıcı sonrası Erkan Körüstan, Recep Bölükbaşı ve Ali Ay yönetimleri ve de onların göreve getirdiği teknik ekipler şampiyonluğun ardından daha büyük hedefler için gerekli değişimi ve dönüşümü gerçekleştiremedi ve bugünlere gelindi.

İşte bu nedenle 3 sezondur tarihinin en kötü Bursaspor‘unu izliyoruz!

21 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Rahmetli İbrahim Yazıcının ölümünden sonra,kulübü Ak Partili, Bursa Büyükşehir belediyesi yönetmeye çalıştı.ve gelinen noktada sonuç ortada.Kongrede Hayri Yazıcı aleyhinde,fenerli başkan istemiyoruz diye bağırarak,Erkan Körüstanı destekleyen,çorbacı tayfası,şuan yaptıkları hatanın farkındalarmı acaba?

  66
  28
  1. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   dakka 1 gol bir! @mustafa16 kendi kalesine.
   sokmayın be kardeşim şu siyaseti, şu kulübe!..
   bu kulüp sana babandan miras mı kaldı?

   unutma ki kombine alan, storeden ürün alan, ve bu şehrin sokaklarında gördüğün, tribünde yan yana otursuğun her iki kişiden biri sevsen de sevmesen de, beğensen de beğenmesen de 1 i akp li.
   sen nasıl bu ülkenin ve şehrin bir gerçeğiysen, onlarda öyle. bölmeyin şu taraftarları. kutuplaştırmayın insanları.
   dikkat ediyorum burada siyaseti başlatan hep aynı kesim. sonuçta herkesin sadece bir oyu var bırakın herkes istediği yere oyunu kullansın.
   Bursaspor içinde her görüşten insanı barındıran siyaset üst bir kurum. bunu böyle kabul edelim lütfen.
   bak, demedi deme.
   siz böyle yorumlar attıkça benim gibi ortada olanları akp ye itiyorsunuz. akp liler ise safları daha da sıklaştırıyor.

   13
   8
    1. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

     Ulan bu kadar gönülden ve içten harbi fatih yorumu bile eksiliyosunuz ya. Yazıklar olsun lan sizin insanlığınıza ve vicdanınıza be. Tüh Allah nasıl biliyosa öyle yapsun sizi. Bi de Bursasporluyum diye geçiniyo yancı çorbacı karaktersizler.

     1
     3
    2. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

     işin daha da enterasan tarafı şampiyon olduğumuz sene de iktidarda ak parti vardı. bu yazdığım nekadar saçmaysa , bursasporun şu anki durumunu akp ye bağlamakta o kadar saçma.

     3
     3
  2. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   Aynen öyle..ibrahim yazici bu akplileri kapidan sokmazdi.. bunlar kulübü ele geçirince bizim adamimiz başkan olacak diye diye bursasporu mahfettiler.timur noyana gelen bir telefon ve adayliktan vazgecmesini hatirlasin herkes.. noyani kim tehdit etti ve 5dakikada baskanliktan çekildi..biz bursa camiasi olarak hiç sorduk mu ne oldu diye?hayir!

   17
   8
 2. Anlayamadığım, rahmetli yazıcıyı sağlığında neden bu kadar iyi anlamadık?..
  Mesela çok merak ediyorum, m. Özkeskin abimiz başkanın sağlığında başkanla alakalı neler yazıp çizmiş.

  11
  1
  1. @sarı çizmeli yorumuna yanıt olarak

   Sevgili kardeşim; Merhum Yazıcı Başkan hem kolejden sınıf arkadaşım hem de sıra arkadaşımdı. 3 yıl birlikte okuduk. Dostum ve çok şey paylaştığım insandı. Ters düştüğümüz, eleştirdiğim çok yazımda vardı. Dinlerdi, kızardı ama kırılmazdı. Bilmem anlatabildim mi? Selam

 3. Erkan sıçtı,Recep sıvadı,Ali üstüne tüy dikti !!! Üçüylede bir daha inşallah hayat boyu karşılaşmayız !!! Tabi Mayıstan sonra….Mayıs kurtuluş ayı inşallah !!!

  10
  4
 4. 56 yıllık bir Bursasporlu olarak söylüyorum.Evet Tarihin en kötü Bursaspor’u. İki kere düştüğü sezonlarda dahi ben son üç sezondaki kadar üzülüp,kahrolmadim Sebep olanlar utansın.

  8
  5
 5. rahmetli yazıcıdan sonra gelen hiçbir ”başkan-teknik adam” ikilisinin bir sezon boyu yoğurdu nasıl yediğini görme fırsatı bulamadık.
  oysa futbolda bir kulübün kalıcı ve büyük başarılar elde edebilmesi için öncelikle o kulübün kurumsal kulüp yapısına kavuşması şart.
  kurumsal kulüp yapısı için, yönetim, teknik ekip ve kadro istikrarı.
  istikrar için ise medya ve taraftarın kulübüne karşı zaman tanıması, sabır, saygı, sevgi göstermesi ve kayıtsız şartsız destek vermesi gerekir.
  durumdan şikayetçi olanların ve daha iyiyi arzu edenlerin öncelikle futbolun bu gerçekleri bilmesi, ve bu gerçeklere göre tavır alıp, hareket etmeleri gerekirdi.
  dünyanın en donanımlı yönetimi, en kaliteli teknik adamı, en yetenekli kadrosu da olsa, eğer o şehirde medya ve taraftar baskısı çok yoğunsa ve ”spor ortamı” kalmadıysa orada sportif başarı beklemek artık sadece bir hayaldir.

  6
  1
 6. Kimse yaptığı kötülüklerin farkında değil maalesef ,işin acı tarafı koskoca Bursamiz diyoruz.ama o kadar iş bilen adam varken kulübü korustan ,ay ve bana göre en kotu niyetlisi bir bolukbasi yönetiyor . Ve bu adamlar siyasi gücun dediğini yapıp kulübü buralara getiriyorlar,ister kızın ister doğruyu görmeyin gene de şu an ki Ay en iyi niyetlisi ama vizyon düşük birde futbolu bilmemesi en büyük handikap ,diğer taraftan 1060 tane kafası çalışmayan 5 dakika sonrasını hesap edemeyen adamlari kongre üyesi yapmışlar . Ve koskoca şehirde taraftar dahil su kulübün iyiliğini isteyen bir topluluk yok.uzuluyorum taraftar sabırsız ,başa gelen. İş bilmez , bu saatten sonra kim gelirse düzelir bilmiyorum ama zor bu devirde bu borçlarla başarı zor!!!!

  4
  6
 7. Kulüpler seffaflasmali niye sponsor bulunmuyor çünkü sponsorun paraları gerekli yerlerde değil başka yerlerden birilerine gidiyor yani indre gandi oluyor o yüzden bu işler zor bu algıyı rahmetli bile yıkamadı

  3
  2
 8. Sevgili Bursasporlular siyaset günümüzde herşeyde var olmak ister hele ki para nın yönetilmesinde her daim vardır,Bursaspor un içine de her dönemde siyaset girmiştir var olmuştur ama kimi zaman Bursaspor siyasete yön vermiş kimi zaman ise siyaset Bursaspor a yön vermiştir Bursaspor başarı kazandığında ise siyaseti kullannan taraft olduğu zamanlardır işin siyasei tarafı başka bir konumda değerlendiririm lakin EK,RB ve en son AA Bursaspor u batırmışlardır ve onlara hakkımı helal etmiyorum tabiki o yönetimlerde olan bazı yöneticilere de ben hala şaşırıyorum bu şehirde RB ,ve malum o 3 arkadaşı hala görülüyor iş yapabiliyor ise bu da çok üzülecek bir durum yazıklar olsun ne diyeyim bunlar içinde en büyük suçlu RB dır kapasitesi hiç olmayan biriydi ne diyelim bu kongre üyeleri onu da seçti tıpkı EK nı,tıpkı AA yi seçtikleri gibi bakın başarız olunca işin faturası siyasete de kesilir etken olmuşmudur tabiki olmuştur ama bence en büyük etken siyaseti içine alan başkanlardır ve ona yön vermeyenlerdir .Bir arkadaş güzel söylemiş hepimizin bir oyu var burada şu şunu bu bunu yaptıya girer isek kısır döngüye gireriz asıl mesele sececeğin kişinin kim olduğu dur düşünün Rahmetli İbrahim Yazıcı yı birde EK yı,RB nı bu arada diyeceksiniz ki RB ,R İbrahim başkanın yönetiminde idi işde öyle bir adam dı ki siyasetin istediği adam dı RB nı yanında çanta gibi dolaştırdı ondan faydalandı yanı siyaseti orada kullandı RB ,İbrahim Yazıcı yönetimnde klup müdürü kadar yetkisi olmayan bir kişi idi bakın başkanlık güç ister irade ister kararlılık ister yoksa kim olursan ol birilerinin maşası olursun onun için başkan sececek isek ilk önce gücüne bakın derim bugün İbrahim yazıcı her daim her ortam da marka idi güç idi yani para dan çok güce bakın derim bu arada LK güç müdür bence değil güçlülerin kullandığı bir güçtür bu arad Hayri Yazıcı da EK dan olsun yada AA dan olsun çok güçlü değil di tabiki Rb den güçlü dür o ayrı zaten en pasif en basiretsiz RB dir tam bir kukla bu arad elbette ki en büyük suçlu hali ile RA dir

  1
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı