Hiç yakışıyor mu Bursaspor’a?

17 Haziran 2013’te gerçekleştirilen kongrede Bursaspor Başkanlığı’na seçilen Erkan Körüstan ve ekibi kulüpte kurumsallaşma hamlesine hız verileceğini, şeffaflık politikasının da kararlılıkla yürütüleceğini açıklamıştı. Şeffaflık kısmen yürütüldü. Kurumsallaşmada da mutlaka bir ilerleme kaydedildi. Hatta bu konuda üniversiteden de hocam, Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun önderliğinde Bahçeşehir Üniversitesi’yle bir eğitim programına da kısa sürede başlanılacağını biliyoruz. Bağımsız denetim kuruluşlarıyla yapılan incelemeler, hepsi güzel, olumlu hamleler, saygıyla karşılıyoruz… Ama tüm bu güzelliklerin yanında öyle bir belge ortaya çıktı ki; Bursaspor ayarında, Süper Lig’de şampiyon olmuş bir kulübün adının bu konuyla anılması hiç de yakışık almadı. Konunun özeti şu: Bursaspor Kulübü, antrenörler Turan Şen, Ayvaz Öztürk ve Ali Aköz’ün sözleşmelerini tek taraflı olarak fesheder. Burada kimin hatalı olup olmadığına girmiyorum. Ancak bu üç antrenöre Bursa 16’ncı Noterliği’nden gönderilen 05.04.2014 tarihli ihbarnamede ilginç bir detay göze çarpıyor. Fesih işlemini Bursaspor adına yapan kulüp avukatı Jale Demir’e verilen vekaletname 01.08.2012 tarihli. Yani kongreden önceki döneme ait. Vekaletnamede imzası bulunan kişiler eski ikinci başkan Recep Bölükbaşı ve eski kulüp genel müdür vekili İsmail Özdemir. Bursa 16’ncı Noterliği’nden imzalanan ihbarnamedeki imza sirkülerinde de yine kongre öncesindeki yöneticilerin adı ve imzası var.

Onun veriliş tarihi de 01.08.2012. Burada hukuksal anlamda bir sorun yoktur kanısındayım. Kimse böylesine hassas konuda bile bile lades demez. Sonuçta Bursaspor tüzel bir yapıya sahip. Avukat Jale Demir de hala kulüpte çalışıyor. Ancak belgenin ve bugüne kadar yapılan tüm işlemlerin etikliği tartışılır. Sen o kadar denetim şirketini getir, kulüpte ne var ne yok araştır, sayısız transfer yap, kurumsallaşmadan bahset, UEFA’dan belge al, herhangi bir eleştiride yangında kül bırakma ama bir notere gidip kendi dönemine ait imza sirküsü çıkarma ve kulüp avukatına yeni yöneticilerin vekaletnamesini verme. Notere gitmeye vakit mi bulunamıyor? Ya da 17 Haziran 2013’ten bu yana sıra Noter’e gitmeye gelmedi mi? Hiç yakışıyor mu Bursaspor’a?

 

Süha Gürsoy / Bursa Hakimiyet

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu