Hayırlı işler Ali abi!

Bursa.com Spor Müdürü Tarık Çapçı'nın bugünkü köşe yazısıdır.

Bursaspor Başkanı Ali Ay’ın görev süresince neden emlak projeleri peşinde koştuğu anlaşıldı.

Geçtiğimiz hafta kulağımıza gelen dedikodunun gerçek olduğunu maalesef Bursaspor Denetleme Kurulu’nun açıklamasıyla öğrenmiş olduk.

Bursaspor Başkanı Ali Ay ve yönetici arkadaşları kulübe kalıcı gelir olsun, geleceği garanti altında olsun diye Büyükşehir Belediye Başkanı’na gidiyor ve belirledikleri ve satın aldıkları imarsız arsaların, imara kavuşturulmasını yani  değer kazanmasın istiyorlar. Belediye de bu teklifi kabul ediyor. Buraya kadar her şey normal. Şehrin en büyük markasına, tek takımına belediyenin destek olmasında problem yok.

Ancak Bursaspor’a kalıcı gelir olsun diye geleceğini kurtarsın diye verilen, ‘Bursaspor için imara açılan tekrar ediyorum Bursaspor için imara açılan’ arsa ve benzinlik arazilerine Başkan Ali Ay’ın tabiri caizse çöktüğünü öğreniyoruz.

İşlem de kanunsuz bir durum olmayabilir; ancak yapılan şey Bursasporluluğa ve vicdana sığacak gibi değil.

Başkan Ali Ay önce 27 yıldır kulübe kalıcı gelir getiren otoparkı belediyeye kaptırdı.

Samimi Bursasporlular daha bunu kabullenememişken çok daha beteri ile karşı karşıya kalındı.

Kulübe döviz üzerinden para verip kara geçen Ali Ay şimdi de Bursaspor’un mallarına el koymaya başlamış.

Hayırdır Başkan, Bursaspor’a verdiğin paralara haciz mi uyguluyorsun?

Kulübün sana borcu olabilir. Kaldı ki kulübün borca batma nedeni de Sensin.

Kulüp o borcu nasıl ödeyeceğine kendi karar verir. İster futbolcu satar, ister kredi alır öder.

Sen nasıl olur da kafana göre Bursaspor’un geleceğini garanti altına alacak mülklere el koyarsın?

O mülklerin geniş zamanda kulübe getirebileceği para senin alacağının kat be kat üzerindeyken yangından mal kaçırır gibi o mülklere nasıl çöreklenirsin?

Hem neden kulübün kalıcı gelir kaynaklarıyla ödeşiyoruz ki? Futbolcu verseydik sana!

Tabi sen de biliyorsun takıma doldurduğun oyuncuların pek para etmeyeceğini!

Olsun belki bir yerlerde ‘senin gibi’ bir başkan bulup kandırırdık!

Bursaspor’un her şeyi göreve getirilen Başkana emanet edilir.

Hal böyleyken sen o emanete nasıl hıyanet edersin?

Daha üzücü olanı Bursasporlulukları tartışılmaz,  ilerisi için daha üst görevleri hayal eden çevrendeki yönetici arkadaşların buna nasıl göz yumar?

Bursaspor’un mevcut borcu bu hale geldiyse senin hatalı transferlerin, yaptığın yanlış sözleşmelerle bu hale geldi.

Borcun 250 milyondan, 500 milyona çıkmasında tek sorumlu sensin ve bunun bedelini kendine değil kulübe ödetiyorsun öyle mi?

Bunun yanında kulübün marka değerine verdiğin zarar, yüzbinlerce insanı üç yıldır kan ağlatman ne olacak?

Bunların bedelini kim ödeyecek?

Bursaspor sayende can çekişiyor ligde kalma savaşı veriyor sen kulübün mallarını gasp ediyorsun!

Koyun can derdinde kasap et derdinde!

İlk defa stadyum ve Özlüce Tesisleri Bursaspor’un değil diye sevindim. Maazallah onları da üzerine alıverirdin!

Bu aklı sen mi yürüttün yoksa  geçmişte ticari sıkıntı yaşadığında sana destek olan kişiler mi, ya da çevrendeki çalışanların mı verdi bilemiyorum; ama şu an bütün Bursa’nın hatta Türkiye’nin gözünde düştüğün duruma bir bakar mısın ?

Bu olay ortaya çıkana kadar sadece başarısız bir başkandın şimdi ise bu etiketin üstüne bambaşka bir etiket edindin.

Aslında “kaybettin” de diyebiliriz. Göreve geldiğinde en büyük argümanın “Bursasporlu ve dürüst biri” olmandı.  Çevrendeki herkes seni bizlere böyle tanıtmıştı.

Sen kendin söyle, iyi bir Bursasporlu ve dürüst biri bunları yapar mı?

Göreve geldiğinde “Ben hata yaparım; ama Bursaspor’a yanlış yapmam” diyen sendin ve görülüyor ki onlarca hatanın üstüne bir de bu büyük yanlışı yapmışsın.

Senin adına yazık gerçekten!

İMARLAR İPTAL EDİLMELİ

Arsa ve benzinliklerin Bursaspor ‘a kalıcı gelir kaynağı olması için imara açıldığını mevcut belediye Başkanı Alinur Aktaş bizzat ifade etmişti.

Şimdi görülüyor ki Bursapsor’a kalıcı gelir olsun diye tahsis edilen bu yerler asıl amacından saptırılmış durumda. 

Dolayısıyla o imarların iptal edilmesi gerekir.

Ali Ay yaptığı yanlışı idrak edip kulübe geri verirse o başka.

Evet Sayın Başkan yapman gereken tam da bu şu an.

O gayrimenkulleri acilen kulübe devretmelisin.

Kimsenin parası Bursaspor’da kalmaz.

O mülklerde yüzbinlerce Bursasporlunun hakkı var. Ah almaktan korkmuyorsan sen bilirsin tabii.

Ha! bir yapman gerekeni de hala yapmıyorsun. O da kongre tarihini açıklamak.

Bursaspor’a para kaybettirdin, kalıcı gelirlerini kaybettirdin, üç yıl kaybettirdin, şampiyon imajını kaybettirdin.

Artık daha fazla şey kaybettirmemek için kongre tarihini acilen açıkla artık.

Bu camia artık senin hatalarına ve yanlışlarına katlanmak istemiyor, katlanmayacak da.

58 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Aaa lütfen ama tarık bey(!) Büyük bir güruh onu “adam x milyon para verdi yaa! En azından çalmıyor yeaa! Dürüst temiz yeaa! ” Diye diye oylarını sattı.siz Ali başgan hakkında nasıl böyle bir yazı yaşarsınız(!) Yazıklar olsun büyük başkanımız Ali ay bizim corbamizi veriyor(!)Siz kendinizi düşünün. ?

  99
  4
  1. @Kiraly yorumuna yanıt olarak

   bu mesele mayıs sonuna ertelenmeli, küme düşme mücadelesi verirken bu meseleler konuşulmaz.erzurum ve akhisar gidiyor derken bursa ve göztepe gidecek bu gidişle.

   9
   73
   1. @Allano Lima yorumuna yanıt olarak

    Ali AY ın verdiği dönemde Euro baz alınmalıdır bugün 7.40 o zaman 4.50 idi kulüp zaten misliyle zarara uğruyor bunu dillendirmeniz gerekiyor

    15
    1
   2. @Allano Lima yorumuna yanıt olarak

    Merak etme.Bizden başka konuşan yok.Sezon sonunda kongre olursa ibra da edecekler.Burasi Türkiye.Yolsuzlugun,düzenbazlığın,sahtekarlığın anavatanı.Hicbir şey olmaz.Liyakat yok.Sadece satılmış oylar ve çorba var.Rahat olun.Bu konuyu bizden başka konuşan yok.

    68
    2
    1. @Kiraly yorumuna yanıt olarak

     başkanın ne mal olduğunu herkes biliyor, kendi alacağını ötelemek yerine, öncelik olarak kulübün mallarına el koyuyor olması kabul edilmez, lakin 2 ay bu konuyu ötelemekle bir şey olmaz, her şey açık, karartılacak delil yok, 6 hafta boyunca bizim bursaspora artı şeyler yapmamız lazım.Eğer konuşulacaktıysa, ocak ayında transfer döneminde, yapılan mali kurulda bu takım herhalükarda 9-12 bitirir ligi, transfer yapılmasın, oyuncuların parası ödensin diye hepiniz mutabık kaldınız, onu tartışmak lazım.Ali Ay da sizden güç buldu satmadı benzinliği kendisine ayırdı.Önce kendi önünü temizle ondan sonra gel bana laf söyle ml

     7
     2
  2. @Kiraly yorumuna yanıt olarak

   abiler biz düşmüşüz haberimiz varda yokmuş gibi yaptık ya ona yanarım…bu adama oy vermiş olsaydım eğer allah şahit vicdanım beni intihara sürüklerdi……

   15
  3. @Kiraly yorumuna yanıt olarak

   Geçmis olsun düştüğümüz duruma bakın koca bursasporu batırdınız yazık 1060 kişinin sesi soluğu çıkmıyor yediğiniz ekmek haram olsun

   17
  4. @Kiraly yorumuna yanıt olarak

   Biz, “Bu paraları Bursaspor’un hayrına vermiyor! Misli misli geri alacak! Mesut Mestan dan beter olacak!” derken herkes gerçek bursasporlu o diye atıp tutuyordu.Bize kiziyordu! Hadi alın şimdi gerçek bursasporlu baskaninizi beraber kına yakın! Size o mustehak.İnsallah küme düşeriz.İnsaallah!

   56
   8
 2. Madem paran kıymetliydi neden baskan oldun senin yaptigın baskanlıgı bende yapardım hic bi sorumlulugu yok bitirdin bizi dünya aleme rezil ettin kıytırık takımlar bursa kümeye diye bagıriyorken hic mi için titremedide para derdine düştün

  52
  1
 3. Ah be Tarık kardeş keşke Timur noyan adayken o yazıları yazmasaydın Recep bölükbaşını 2 nci defa başkan olmasına yardımcı olmasaydın.Recep bölükbaşı nın 2 nci defa başkan olmasında seninde parmağın var.Şimdi bu yazıyı yazman bana hiç samimi gelmedi.

  35
  13
  1. @gemlik yorumuna yanıt olarak

   Şuan çocukları tarafından fabrikasına bile alınmayan Timur Noyanmı kurtaracaktı Bursaspor’u 🙂 Neden çekildi seçimden? Ayrıca neden loca almadı? Almaz çünkü parası kıymetli. Timur Noyan’ın neyini gördünde kurtarıcı olarak görüyorsun?

   10
   5
  1. @erdogan yorumuna yanıt olarak

   Ali aycılar buyurun ama cebinden 100 milyon verdi ama dürüst adam ama şöyle böyle görün dürüst adamı takımı batırdı borç manyağı yaptı simdi verdiklerini alıp gitçek sonuç ne olan gene bursaspora oldu ali ay 70 den sonra egosunu tatmin etti.hala o koltukta oturuyor ya şaşırıyorum bi çift sözümde taraftara siteden bildiri yayınlamakla olmuyo bu işler bursasporluysaniz bu adam bir gün daha o koltukta oturmasın

 4. Bursa ve Bursaspor okadar aynı beyinle yönetiliyor ki başarısızlık ve borç batağı iki yandada artmışken SAÇMA SAPAN ” İSTİKRAR ” adı altında her yerden soyuluyoruz. neymiş dürüstlermiş neymiş çalmazlarmış neymiş değerlere sahip çıkıyorlarmış neymiş marka yapacaklarmış neymiş borcu bitireceklermiş neymiş hatası olanlar cezalandırılacakmış neymiş haksız kazançların önüne geçeceklermiş, söyleyiş tarzları bile bu kadar yakın olup hala koltuklarında devam edebiliyorlarsa bize HAKTIR. alın abi heryeri herşeyi alın bağ bahçe arsa bina verin yanınızdakilere yandaşlarınıza dağıtın pay edin. Burada isyan edenler olarak gerçekten azınlık kalmışız maalesef. herkes onurunu biryerlere veya birilerine SATMIŞ. para herkes için herşey olmuş kimse kimseyi düşünmez olmuş boşa ağız yoruyoruz burada. daha haksızlığın karşısına dikilip hesap soramıyoruz SEVDA yaşamak bizim neyimize.

  22
 5. Gayrimenkul fiyatlarının (ev,arsa) en düşük, Euronun en yüksek olduğu dönemde bu satış yapılıyor. Bu satıştan haberi olan ve karar defterine imza atan yönetim kurulu üyelerini şiddetle kınıyorum. Bursaspor tarihine kara bir leke olarak geçtiniz.

  11
 6. Ali Ay’ı savunmak için yazmıyorum da. Borç250’den 500milyon tl ye çıktı bunun tek sorumlusu Ali Aydır demişsin ama kurdan kaynaklanıyor bu artış. Ayrıca Ali Ay kulübü çok kötü yönetti geldiği günden beri ama ondan önceki 2 başkanın hiç mi suçu yok bu noktaya gelmemizde. Önceki 2 başkana sallayan yazar daha görmedim onlara karşı niye yazı yazılmıyor? Ali Aydan sonra inşallah futboldan anlayan iyi bir başkan gelir.

  10
  40
  1. @Suat yorumuna yanıt olarak

   Ali Ayın geldiği günkü takımın euro üzerinden değerine bak ! 3 yılda lime lime ettiği şimdiki takımın euro üzerinden değerine bak ! Muhasebeciliğe soyunacaksan doğru soyun o zaman !

  2. @Suat yorumuna yanıt olarak

   Başkan niçin dövizle borç veriyor? Faizin üzerinde kazanç sağlamak için. Dövizin fırlayacağını o da biliyordu. Bunun arkasında iyi niyet aranmaz. Ticari çıkar aranır.

  3. @Suat yorumuna yanıt olarak

   Kur farkımı? Bu ne kadar cahilce bir açıklama arkadaş!o zamanın takım değeri ne kadardı?Volkan ozan ve bakambu dan gelen çekleri Ali ay Kullandı! O Çekler bankada vadesini bekliyordu , o yüzden borçlar yarıya incekti.Yetkili biri çek numaralarından tahsilini öğrenebilir! Yeter kandırmayın insanları susuyoruz diye cesaretlenmeyin.o arazi fiyatları neden taban fiyat açıklayabilir misiniz?o araziler satılsa banka kredisinin bir kısmı ödense faiz daha da düşmez mi elimiz rahatlamaz mı?

   10
 7. Bir değil, iki değil üçüncü sezon. Niye bizler üzülüyoruz, neden bu kabusu yaşıyoruz. Bile bile destek verenler de yok hükmü yapıştırılan ali ay da verdikleri zararı, hasarı ödemeliler. O arsa ona yâr edilmemeli. Adam hem Bursasporu ve camiayı zarara uğrattı hem de ödül gibi imara açılan değerli arsaya konuyor.

 8. Kurtuluş reçetesi yazıyorum.
  Paralı başkan olmasına gerek yok sonuçta verdiğinden fazlasını alıyorlar, önemli olan eğitimli sporun içinden gelen lobisi olan proje geliştiren birisi başkan olmalı.
  Tirübünlerde ki çok başlılık bitmeli.Belediye de kadrolu çalışanlar tirübünlerden uzaklaştırılmalı ve kesinlikle ama kesinlikle siyaset bu tirübünlerden uzaklaştırılmalı.Amigo tek olmalı,her gurubun kendi amigosu tirübünde racon kesmeyi bırakmalı.

 9. Merhaba Herkese,

  Geçtiğimiz yıl bu adama “BUNA OY VERENİN BURSASPORLULUĞUNDAN ŞÜPHE EDERİM !” diyen adamın ne anası kaldı sövülmedik ne bacısı. Sevseniz de sevmeseniz de Bu arma uğruna doğru konuşan insanlara düşman oldunuz. BURSASPOR’ u bu hale getiren her kim varsa Allah bildiği gibi yapsın. Sözün bittiği yerdeyiz. Vizyonsuz taraftar+Vizyonsuz Hoca =Seneye PTT 1.LİG . Hayal görmeyelim gerçekler alenen ortada. Gözünü aç Ey Büyük BURSASPOR taraftarı !!!

 10. Bu kulübün borç batağına batıranin en başı recep bölükbaşı dir onuda tarık dahil herkes destekledi ali ay bence en iyi niyetlisiydi ama başkalarının aklıyla borçtan çıkayım derken dahada dibe battı o yüzden ilk taşı en günahsız olanınız atsın ama sen atma tarık

  5
  4
 11. Belkide hatayi baska yerde aramak lazim o ali ay denen kuklayi savundugumdan demiyorum kimse yanlista anlamasin
  Ancak soyle bi dusunun belediye bir mahalleye park yapacagi zaman park olacak yerdeki garibanin evini ben burayi park yapacagim deyip evin degerinin altinda bir parayi ev sahibine verip cikartiyor
  Ama bursaspor ölü yatirim olan biryeri 500 600 bin tlye aliyor belediyede sirf bursaspor para kazansin degeri binlira etmeyen ama milyonlar kazanan futbolcularina paralarini odeyebilsin veya yoneticilikten bi haber baskanlikla alakasi olmayan tipler paralarini geri alabilsin diye ölü yeri imara aciyor ve oralar bir anda 10 15 milyon tlye satılıyor bu yapilan hak midir dogru mudur
  ben dogdugumdan beri babamdan kalan miras olarak bursasporluyum olene kadarda oyle kalacam bursasporumuz tabiki gelissin ekonomik olarak rahatlasin hersene sampiyonluga avrupaya oynasin ama boyle gayrimesruh isler yaparak degil

  4
  1
 12. Tarık kardeşim başkanlığına olay ekibi gelsin adam alacak babasının hatırına vermedi adam başkan oldu herkez para almaya geldi unuttunmu onlari ya kulüpte yok adam cebinden verdi senin baban kaç sefer verdi cebinden yyyyyyyaaaa

  3
  3
 13. Belediyenin Bursaspor için imara açtığını nerden biliyorsunuz. Ali ay ı başkan seçen destekleyen zaten belediye, belki Bursaspor üzerinden Ali ay a verildi o arsalar aralarında gizli bir anlaşma vardır bilemezsiniz. Biz Bursa olarak bunları hakediyoruz arkadaş benim artık söyleyeceğim birşey kalmadı. Herkes memnun halinden.

 14. Bence Ali ay bir genel kurul üyesi tarafanından mahkemeye verilebilir,
  Başkanlık koltuğunu kendi çıkarları için kullanmaktan, yönetimde alınan bu karar iptal edilebilir,
  Üylerer el kaldıırp Başkana taşınmaz satışı yetkisi veriyorlar ama bu yetki kendisine satılması için
  Verilmiyor diye biliyorum, bu usulsüz bir durum olabilir, bu sebeple bu iş takip edilipp, dava açılmalı.

 15. HER ZAMANKİ GİBİ ON NUMA CESURCA YZMIŞSIN TARIK KARDEŞİM. ALİ AY VE ONA DESTEK OLANLAR HEPİNİZ UTANMALISINIZ. HEPİNİZ KONGRE ÜYELİĞİNDEN İSTİFA EDİN.

  2
  4
 16. EVET TARIK BEY DOĞRU YAZMIŞ HAYDİ BURSASPOR TARAFATARI VE KONGRE ÜYELERİ İSYAN BAYRAĞINI AÇMANIN ZAMANI GELDİ BAŞKAN ŞİKAYET EDİLİP ÜZERİNDEKİ ARSALARI BURSASPORA DEVRETMESİ SAĞLANMALI EN KISA ZAMANDA BAŞKANLIĞI BIRAKTIRILMALI BAŞKAN BİRAZ ONURUN ŞEREFİN ALLAH KORKUN KUL HAKKI KORKUN VARSA EN KISA ZAMANDA AÇIKLAMA YAPMANI VE İSTİFA EDİP KONGRE KARARINI AÇIKLAMANI BEKLİYORUZ BU ARAZİLERDE TÜM BURSA HALKININ HAKKI VAR BURSASPORUN BİR KURUŞUNU VE ARAZİLERİNİ ÜZERİNE ALDIYSAN HARAM ZIKKIM OLSUN SENİN HACILIĞINDA KABUL OLMAZ BURSASPOR TARİHİNE KAPKARA BİR LEKE OLARAK GEÇECEK VE ANILACAKSIN UNUTMA KUL HAKKI SENDEN KAT BE KAT FAZLASIYLA ÇIKAR SAYGILAR

 17. hak yok adalet yok ne olması bekliyordunuz. bursaspora ait malları zimmetine geçirmek suç değil mi. görevi kötüye kullanma zimmete para geçirme yolsuzluk. hepsi bi arada. ne o ali dede para vermiş. ne kadar para verdiysen yeni gelecek yönetimden istersin. bursasporun mallarını zimmetine geçirmek nedir. futbolcu parasını alamadı ver arsaları o zaman futbolculara bu nasıl bir mantık. hey kimse yok mu. bir suç duyurusunda bulunsun kulüpten.

 18. Olan kulübümüze oluyor . İleri görüşlülerde bu adama destek çıkmaya devam etsin sağolsun ve bu adamı başkan seçenler nasıl Bursa da dolaşmayı düşünüyor burası da sorulmalı

 19. Birileri Başkan aleyhinde suç duyurusunda bulunmalı. Kendi başarısızlıklarının faturasını kulübe yüklemeye çalışıyor. Kendi hatası ve hatalı transferlerle kulüp borç içine battı.
  Ali Ay başkan kulüp yönetiminde tek adam mıdır. Diğer yönetim kurulu üyeleri niçin karşı çıkmaz. Tek adamlığa iyice alıştık.
  BŞB Başkanı verilen imar izinlerini iptal etmez. Her ikisi de aynı siyasi ideolojiye sahipler. Bu arsalara el koyma işleminin BŞB Başkanı ile danışıklı dönüşüklü olduğu anlaşılıyor. Mustafa Bozbey başkan olsa idi buna cesaret edemezdi. Ancak kulübü mahkemeye vererek alacaklarını tahsile çalışırdı.
  İmara açılan bu arsalar satılacaksa açık arttırma ihale ile satılır. Arsaların değerini Ali Başkan kendisi mi tayin etmiştir?

 20. Bursaspor sevdalısı hukukçular acil olarak devreye girmeli.Söz konusu arsalar derhal Bursasporumuza geri kazandılmalı.Ilaveten’de 3 yıldır Bursaspora verdiği maddi manevi zararlar tahsil edilmeli.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu