Hatalardan ders aldık mı?

-Geçen iki sezonda transferde yapılan hatalardan kulüpte herkesin ders aldığını sanıyordum. Ancak istikrarlı yönetim ve teknik kadronun avantajını bu yıl yine kullanamadık.*Bursaspor’un transfer dönemini nasıl değerlendirdiğini teknik açıdan analiz eder misiniz? Transfer döneminde bütün Bursaspor taraftarı gibi ben de daha planlı ve daha akılcı bir transfer politikası bekliyordum. Geçtiğimiz iki sezonda yapılan transfer hatalarından herkes ders aldı diye düşünüyorduk. Ama durum ortada… AVANTAJI KULLANAMADIK

Aslında Bursaspor’un birçok avantajı vardı. Bunlar neydi?

Uzan vadeli bir yönetim ve sözleşmesi daha da uzatılan şampiyon bir teknik kadro…

Bu avantajlı faktörden dolayı, bütün takımlardan önce, yeşil beyazlı kulübün transfer stratejisini belirleyip, lig bitmeden 2-3 ay önce transferi yüzde 90 oluşturması gerekirdi.

Bana kalırsa, yönetimde ve teknik kadrodaki istikrara rağmen, bu avantajı bu sene nedense hiç kullanamadık!

Zaten en büyük hata da budur!

Aslında Bursaspor’un yüzde 60-70 oranında bir iskelet kadrosu var… O iskeletin üzerine yapacağın nokta transferler, bir kaleci, bir sağ bek ve iki orta saha olacaktı. KASADA PARA DA VAR…

Tamam, kaleye ve orta sahaya bir oyuncu alındı. Fakat bir kulüp, aylardır bir yabancı sağ bek ile bir orta saha bulamaz mı?

Ayrıca, kasada para olduğunu yöneticiler de açıkladılar.

Bu noktada, daha önce sezon boyunca izlenerek takip edilmiş futbolcular alınmadı gibime geliyor. ŞEFFAF OLUNMALI

Bursaspor yönetimi bu konuda çok daha şeffaf olması gerekiyor.

Örneğin; yapılan yabancı transferleri, hangi teknik adamların kaçar kez izlediğini, kimlerin olumu rapor verdiğini kulübün açıklamasını taraftar bekler.

Son iki sezonda transferde sütten ağzımız yandığı gibi bu sezon yoğurdu üfleyerek yiyelim diyoruz. Ama sonuç ortada…

Bundan birkaç yıl önce taraftar ve işadamları bu kulüp için trilyonlarca para topladı. O nedenle bu kulübün kongre üyelerinin ve taraftarının bunları bilmesi de en doğal hakkı…

Neden bunları söylüyorum?

Çeşitli dedikodulara yol açmamak için… Özetle, bu transferlerin kimler tarafından önerildiğini ve beğenildiğini herkesin bilmesi gerekir. Gençlere iş düşecek   Dış transferde tam bir ay Rangers’ın sağ beki Whittaker’ı alabilmek için uğraştık. Hal böyleyken, sağ beki almadığımız gibi elimizde 2 yıl daha sözleşmesi bulunan İskoç golcü Kenny Miller’ı da bir şekilde kaybettik!

Görünen o ki, bu sezon gençlere büyük iş düşecek.

Geride kalan sezonun ortasında alınan Ahmet Arı ve Mehmet Sak özel maçlarda gördüğüm kadarıyla yetenekli kumaşlar olarak…

Sağ açık İsmail Haktan Odabaşı ise çok yetenekli bir genç oyuncumuz. Fakat çok çizgiye oynuyor ve içeriye kat etmiyor.

Altyapımızdan yetişen bu genç oyuncuyu ara sıra ters kanatta (solda) oynatmakta fayda var. Bu şekilde belki içeriye kat etmeye daha çabuk alışır diye düşünüyorum. İNSUA’DAN ÇIKIŞ BEKLİYORUM Bu sezon İnsua’dan bir çıkış bekliyorum. Geçen sezon bekleneni veremeyen Arjantinli oyun kurucu, zaten iyi bir kumaşa sahip… Adaptasyon sürecinin uzun olduğunu ve tamamlandığını düşünürsek, yeni sezondan kendisinden daha iyi bir performans beklediğimi vurgulamak istiyorum.

Türkiye’ye geldiğinde büyük ses getiren İnsua bu sezon da formayı kapamazsa, o zaman sorun kendisinden kaynaklanıyor demektir. Gomel’i çok rahat eleriz   -Belarus takımı bize rakip olmaz. Asıl bundan sonraki tur çok önemli. *UEFA Avrupa Ligi’nde eşleştiğimiz Gomel takımı ve tur şansımız için neler söyleyeceksiniz? UEFA Avrupa Ligi’nde ilk turu çok kolay geçeceğimizi tahmin ediyorum.  Belarus ekibi Gomel bize rakip olamaz… İlk maç içeride de olsa fark etmez. Her ne kadar beklenen transferler henüz tam olarak yapılmamış olsa da, Bursaspor’un Avusturya kampında iyi çalıştığını ve her geçen maçta daha iyi bir tempo yakaladığını hazırlık karşılaşmalarında görüyoruz. Ancak bundan sonraki turda çok güçlü rakiplerle eşleşebiliriz. Zaten önemli olan play-off denen bu son turu da geçip dörtlü gruplara kalabilmek… Volkan’ın gitmesi büyük kayıp olur   -Kulübün kasasında parası varken Volkan Şen için pazarlık yapılmasını anlamak mümkün değil. *Bursaspor yönetiminin Volkan Şen için Galatasaray’la transfer görüşmesi yapmasıyla ilgili düşünceniz nedir? Volkan Şen’in takımdan satılması bana göre çok büyük hata olur. Çünkü kritik maçlarda kritik goller atan, takımı tek başına ileriye taşıyan bir oyuncu olan Volkan’ı, kulübün kasasında para varken, satma düşüncesini anlamak mümkün değil! Ama yeni transferlerden daha az para veriliyorsa ve sözleşmesi iyileştirilmiyorsa, işte o zaman böyle sıkıntılar doğar. Volkan’ın satılması halinde sağ kanatta onun yerini doldurabilecek kalitede bir oyuncu zor bulunur. Eğer bizim bilmediğimiz kaliteli bir alternatifi hazır değilse, satılması çok büyük kayıp olur! Cruyff’u getirin!   -Federasyon Başkanı Aydınlar’a, Johan Cruyff’u teknik danışman olarak getirmesini tavsiye ediyorum. *Türk futbolunun şike depremiyle sarsılmasının ardından ilgili bir futbol adamı olarak görüşünüzü alabilir miyiz? Futbol Federasyonu Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Mehmet Ali Aydınlar’ı şike operasyonu öncesi televizyon programlarında izleyince ve projelerini öğrenince Türk futbolu adına bir hayli umutlanmıştım. Çok doğru tespitleri vardı… Ne yazık ki, şike soruşturması sırasında sergilediği tutuma görünce, bu güzel projelerini ertelemek zorunda kalacağını tahmin ediyorum.

Çünkü, bu şike soruşturması esnasında herkesin kafası bir hayli karıştı.

Başkan Aydınlar, programda konuşurken, Barcelona’dan örnekler vererek, Türk futbolunda yeni bir ekol oluşturulması yolunda ilk adımları atmayı düşünüyordu.

Bu güzel düşünceleri belki biraz ertelenmek durumunda kaldı…

Ancak benim naçizane Başkan Aydınlar’a bir tavsiyem olacak:

Barcelona ekolünü yaratan Hollandalı ünlü teknik adam Johan Cruyff’u, Futbol Federasyonu’na teknik danışman olarak getirmesini öneriyorum

 

Nejat Biyediç

Bursa Gerçek

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu