Harun Süper Lig’in en iyi kalecisi

Süper Lig’de bu haftaya kadar en az 600 dakika oynamış 23 kaleci arasında en çok kurtarış yapan kaleciler Zydrunas Karcemarskas ve Mersin İdmanyurdu’ndan Muammer Yıldırım. Litvanyalı kaleci Gaziantepspor’a bu sezon birçok puan kazandırırken, Muammer de gösterdiği performansla Milli Takıma kadar yükseldi. 93 kurtarış yapan bu ikiliyi 88 kurtarış ile Charles İtandje ve 82’şer kurtarış ile Fernando Muslera ile Tolga Zengin takip ediyorlar. Yine de kurtarış sayısında, kalesine en çok top gelen isim şanslı oluyor. Dolayısıyla ilk 3’ün alt sıra ekiplerinin kalesini koruması sürpriz değil. Peki kurtarış yüzdesinde durum ne? Yani kalesine gelen şut başına en çok kurtarış yapma başarısı kime ait? 

Süper Lig’de kurtarış yüzdesi en yüksek kaleci hangisi?

Burada sürpriz bir isim görüyoruz. Beşiktaş’ın tecrübeli kalecisi Tolga Zengin kalesine gelen şutların %78.1 ‘ini kurtararak zirvede yer aldı. Tolga buna rağmen bazı basit hatalar nedeniyle ilk yarıda eleştirilmiş, ikinci yarıdaki performansı ile ise büyük beğeni toplamıştı. Tolga’yı %76 ile Karcemarskas takip ediyor. 32 yaşındaki Karcemarskas’ın sözleşmesi bu sezon sonu bitiyor ve doğrusu tecrübeli kalesi harika bir sezon geçiriyor. 3. sırada şu ana kadar 630 dakika oynayabilen Harun Tekin var. Bursaspor‘un başarılı kalecisi eldivenleri Mert’ten aldığından bu yana oldukça yüskek bir performans gösteriyor ve %74.2’lik bir ortalamaya sahip. 4. Volkan Demirel %74, 5. Gençlerbirliği’nin İsveçli kalecisi Johannes Hopf %73.5 6. Muammer Yıldırım %72.7 ve 7. Fernando Muslera %71.3 ortalama ile oynuyor. Doğrusu bu sezon Muslera’nın en iyi sezonlarından birini yaşamadığını görebiliyoruz. Kurtarış yüzdesi en düşük isimler ise %61.2 ile Ruud Boffin. Boffin kalesine gelen 3 şuttan 1 ‘ini yemiş. Onu Kayacan Erdoğan ve sonrasında Mert Günok takip ediyor. 

Ceza sahası içinde en iyi kaleci kim?

Ceza sahası içinden çekilen şutlarda en iyi kurtarış becerisine sahip kaleci %72.7 ile Bursaspor’un kalecisi Harun Tekin. Harun birebirlerde kaleyi kaplayan bir stile sahip. 2. sırada %71.1 ile yine Karcemarskas var. Karcemarskas yakın mesafeli şutlarda inanılmaz çabukluğunu ve sezilerini kullanabiliyor. 3. %66.1 ile Tolga Zengin ve 4. ise %63.2 ile Fernando Muslera. Sonrasında Hopf ondan sonra da Volkan Demirel geliyor. En kötü isim ise %51 ile Mert Günok. Mert ceza sahası içinden çekilen 2 şuttan birini yemiş. Onu %51.7 ile Ramazan Köse ve %52 ile M’bolhi takip ediyor. Ceza sahası dışından en iyi kaleci kim?

Bu sezon 900 dakika oynayan Antalyaspor kalecisi M’bolhi ile 720 dakika oynayan Hakan Arıkan henüz ceza sahası dışından gol yememiş. Ancak bu isimler az sayıda maça çıktıkları için kalelerinde uzaktan şut da az görmüş olabilirler. Bu isimlerden sonra kalesine gelen uzaktan şutlarında %96’sını kurtaran Volkan Demirel dikkatleri çekiyor. 2250 dakika oynayan Volkan neredeyse ceza sahası dışından gol yememiş. Uzun ve ebatlı fiziği ile kaleyi kaplaması bunda etkili olabilir. Sonrasında Gençlerbirliği’nden Hopf, sonra Muammer Yıldırım, sonra Tolga Zengin ve sonrasında da Esteban geliyor. Ceza sahası içinde en iyi olmasına rağmen Harun Tekin ceza sahası dışından en kötü isimlerden biri. Harun ceza sahası dışından kalesine gelen şutların ancak %77’sini kurtarabilmiş. En kötü isim ise neredeyse ceza sahası dışından atılan 3 şuttan birini yiyen Kayacan Erdoğan olmuş.

Futbol Arena

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu