Hangi aday kazanır?

Bursa.com Spor Müdürü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Üç aday da seçim çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı.

Açıklamalarını, vaatlerini takip ettik, dinledik.

Bu konuda seçim öncesi son değerlendirmemi yapmak istiyorum.

ERKAN KAMAT 

Mevcut Başkan Erkan Kamat çok uzun zaman önce yapması gereken basın toplantısını nihayet yaptı. Neden bu kadar süre suskun kaldığı ile ilgili daha önce de ortaya koyduğu gerekçesi ise tatmin edici değildi. Ara ara kulübün durumu ile ilgili bilgilendirme yapması gerekiyordu. Maddi ve sportif konuları geçtim, TFF ve hakemler kulübün hakkını yerken susmasının bahanesi olmaz. Kamat kameralar önünde suskunluğun acısını çıkarırcasına 2,5 saate yakın konuştu. Ara ara “Celalleneyim de konuşmam biraz daha etkili olsun” diye de düşündü de, bu pek kendisinin tarzıyla örtüşmedi. Önceki yönetimler ve kendi geride bıraktığı dönemindeki aksaklıklar ile ilgili söylemlerini not aldım; ancak açıkçası beni asıl ilgilendiren seçilirse bu dönem ne yapacağıydı. O yüzden geçmiş dönemlerle ilgili söylediklerine değinmeyeceğim.

Zira Bursaspor’un asıl gündemi Süper Lig’e dönüş için gerekli olan tahtanın açılıp güçlü kadronun oluşturulmasıdır.

Öncelikle Kamat’ın, Mustafa Er ile çalışmayacağını lafı dolaştırmasından anladık.

Bu önemli bir ayrıntıydı. Zaten geçen yılda Er ile çalışamaya pek istekli olmadığını bizzat biliyorum. Er’i hep tecrübesiz gördü hala da öyle gördüğünü belli etti. Tahtayı kesin olarak açacaklarını, tahtanın açılması ve transfer için gerekli 100 milyon liraya yakın olan rakamı bulacaklarını ifade etti. Bunu nasıl yapacağı konusunda ikna edici cümleler kurdu diyemem. “Geçen sene mali duruma hakim değildim bu sene hakimim o yüzden bana güvenin” dedi. Kongre üyesi olarak haliyle bu konuşmasını dinlerken, vaatlerinden çok geride bıraktığı dönemdeki icraatlarını göz önüne getirerek dinledim ve değerlendirmemi de ona göre yaptım.

HAYRETTİN GÜLGÜLER (EMİN ADANUR)

Listesindeki Emin Adanur’un yerine başkanlık yapacağı için yine Adanur üzerinden değerlendirmemi yapmak istiyorum.

Emin Adanur adaylar arasında en genç isim. Oldukça hareketli bir seçim dönemi geçirdi. Yatırımlarından biri olan sosyal medyayı aktif olarak kullanması zaten beklenen bir şeydi. Bunun yanı sıra bazı derneklere ziyarette bulundu; ama birçoğuna gitmedi. Aynı şekilde “medya ziyaretleri yapacağız” dedi. Ama orada da dediğini yapmadı. En çok hit alan, yani en çok okunma oranına sahip iki site dahil birçoğuna gitmezken sadece iki medya kuruluşuna gitti. Medya yatırımı olan biri olarak Bursa medyasının artık eskisi gibi olmadığını göremiyor olması şaşırtıcı. Neyse çok da önemli değil. O’nun adına eksiydi sadece. Bizler gözümüz kapıda hiçbir adayı beklemiyorduk. Zaten ilk kez bu seçim dönemi de hiçbir adayı davet etmedik.

Adanur’un seçim vaatlerine gelince, Mustafa Er ile el sıkıştığını ve anlaştığını zaten geçtiğimiz günlerde duyurmuştum. Bu tercih camianın önemli bir kesiminde olumlu karşılanır diyebilirim. “Mustafa Er ile yollar ayrılmalı” görüşünde olanlar da oldukça fazla ama çoğunluk – ki buna ben de dahilim- Er ile devam etme eğiliminde. Adanur için bu artı puan.

Tahtayı kesin olarak açma, transfer yapma ve Süper Lige dönüş sözleri de açıkçası benim duymak istediğim vaatler. Şu aralar, altyapı, proje, stat ismi gibi konulardan çok, Süper Lig’e bu sene nasıl döneceğimizi duymak, dinlemek istiyorum. Adanur bunu gerçekleştirmek için kaynak da gösteriyor ve “Önemli bir kısmını ben vereceğim diyor” Bunu defalarca tekrarladığı için birçok kişiyi de inandırmış durumda. Stat ismi demişken “İsim sponsoru bulamazsam ben alırım” şeklinde bir söylemi de oldu. Ancak bu konuda fiyat nasıl belirlenecek?

Sonuçta alıcı da satıcı da kendisi olmuş olacak.

Özetle Adanur özellikle Süper Lig hedefi içim somut söylemleri ile dikkat çekiyor diyebilirim.

SERDAR ACARHOROZ 

Serdar Acarhoroz da oldukça aktif bir seçim dönemi geçirdi. Kendisinin en büyük handikapı iş hayatı ile ilgili olarak kulaktan kulağa dolaşan söylemler.

Bu söylemlerin güvendiğim kişilerce bana da aktarıldığını ifade etmeden geçemeyeceğim. Acarhoroz’un bu imajı kendisinin en büyük handikapı şu an.

Vaatlerine gelince. Mustafa Er ile devam etmek istediğini açıklamıştı. Bu yukarıda ifade ettiğim gibi Acarhoroz adına artı puan olabilir. Tahtayı açma, transfer ve Süper Lig’e dönüş sözlerini O da veriyor. Zaten bu hedefi koyamayan birinin başkan adayı olması abesle iştigal olurdu. Ben “Altyapıya eğilip planlı, programlı 5-10 senede çıkalım” görüşünde olanlardan değilim. Altyapıya önem versen ne olacak? Geliyor elin oğlu en iyi oyuncu elinden söküp alıyor. Süper Lig’de bile yıldızlarını elinde tutmakta zorlanırken alt ligde nasıl tutacaksın ? Sportif başarı olmadan ne altyapı ne de mali durum düzelir.

Serdar Acarhoroz her iki konuda da duymak istediğimiz vaatleri verse de o vaatlerin altını doldurabildiğini söyleyemem.

Evet adaylarla ilgili üçüncü ve son değerlendirmememi de bu şekilde yapmak istedim. 

Benim görüşümü soranlar çok oluyor. Gerek sosyal medyadan, gerekse yollarda durdurarak “Kim, kazanır, kime oy verelim?” diye soran çok fazla kongre üyesi ile sohbetlerim oldu. 

Buradan toplu olarak bir cevap vereyim.  

Üç aday da hayallerimizdeki başkan profilinden uzak. Ancak mevcut şartlarda aday oldukları için saygıyı hak ediyorlar.  

Ben kongre üyesi olarak “Şu isme oy atın” diyemem, zira bu seçimde ben oy kullanmayacağım. Ancak “Kim kazanır?” sorusuna bir tahmin yürütecek olursam, Emin Adanur’un yer aldığı Hayrettin Gülgüler’in listesini daha şanslı gördüğümü söyleyebilirim. 

Tabi ki tek dileğimiz kim hayırlı olacaksa onun kazanması…

49 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Emin adanır👍Erkan kamatin aday olması Ali ay i cagristirdi Ali ay bizi bu sene izleyin dersimizi aldık diye diye düşürmüştü kulubu

  56
  6
  1. @Iznik.16 yorumuna yanıt olarak

   Aynen öyle. Bazıları yazmış diğerleri yöneticilikten anlamaz. vs diye. Kamat anlıyor da ne oldu. Para olmadıktan sonra istediğin kadar iyi yönetici ol. Zaten Emin Adanur tek başına kalkışmıyor ki bu işe boşuna mı ekip kuruyorlar. Ayrıca kamat tahtayı açıcaz dedikten sonra inşallah maşallah lı sözlere giriyor. Hiçbir kesinliği yok söylediklerinin. İnşallahla maşallahla olacak iş değil bunlar.

 2. Tarık bey neden oy kullanma yacaksin açıkla yoksa bu bilgilerin tamamının boş olduğu ortada oy atma sonra eleştir güzel iş en büyük Bursaspor

  36
  3
  1. @Serdarist yorumuna yanıt olarak

   Kongre kıran kırana geçecek tekmeler havada uçuşacak, kamat horoza el ense çekecek, horoz adanurun arkasına dolanacak, adanur kamatin tepesine çökecek

   6
   4
  2. @Serdarist yorumuna yanıt olarak

   ön yargılı olmak istemem ama bana göre üç aday da yeterli değil.
   doğru adayı bulmak kulübün sahibi sıfatı, tribün ve kitlesel gücü ile taraftar, algı gücüyle de yerel medyanın göreviydi ama onlar da oldukça uzun süreyi lay-lom ile geçirdiler.

   bu kongre bize meşhur ”tarih tekerrürden ibarettir!” sözünün ne kadar doğru olduğunu gösterecek.
   bir an, o dönem ali aya yapılan övgüler, kendisine dizilen methiyeler, ve kurtar bizi ali baba! sözleri gözümün önüne geldi.
   İnşallah seçilecek olanın sonu onun ki gibi olmaz…
   keşke, elimden ”kulübümüz için hayırlı olsun!” demekten başka şeyler de gelseydi.

   17
  3. @Serdarist yorumuna yanıt olarak

   Sen birincisi Bursa şehri milliyetçisi değilsin ikincisi Bursaspor da bu kadar başarısız olan bir başkanı tekrar seçilecek diyecek kadar hainsin

   17
   31
   1. @Hain yorumuna yanıt olarak

    10 küsür senedir kendi cebimden yıllık aidatımı ödeyecem, kongreleri kaçırmayacam, millet gibi üyelikten atılmayacam, her sene evlatlarımla beraber kombinemi alacam, en geç 2,3 yılda bir 2,3 forma alacam ama Ahmet yerine Mehmet’e oy veriyorum diye hain olacam. Ne kadar kolay yazıyorsunuz ya. Benim oy verme kıstasım belli kardeşim. Fatih Terim, Şenol Güneş, Mustafa Denizli gelmeyeceğine göre Ertuğrul’u getiren oyumu alır. Diploması bile olmayan çoluk çocuğu takımımızın başında görmek istemiyorum. Hizmetleri için de teşekkür ediyorum. Ama bence onun yeri U19, İnegölspor veya scouting. En az 5 yılı var Bursaspor’da başarı için.

    18
    3
  4. @Serdarist yorumuna yanıt olarak

   Erkan Kanat ismini telaffuz etmen bile yanlış…Emin Adanur söylediklerinin yüzde 70′ ini bile yapsa yeterli olacaktır ve eğer yaparsa benim gibi herkes kombine ve maddi destek sağlacaktır Bursastore’dan alışveriş yaparak…

   35
   8
   1. @Lecterboy79 yorumuna yanıt olarak

    Ben de kamata verecem kardeş hayırdır? Gelecekler transferi açıcam diye yapacaklar çöp transferleri klübü batıracaklar, kardeşlerim bu emin denen adam bu klübe ne katabilir gözünüzü seveyim? Haklısınız bıktınız aynı insanları görmekten fakat Erkan kamat inanın bunların içinde en iyisi. Eminin ne lobisi olacak 40 kg adam zaten

 3. İnsallah Emin Adanur Hayrettin Gülgüler kazanir da basari gelir..
  Diger 2 aday olursa borc yukselir takim kapanabilir..

  34
  8
 4. İki adayın da emin adanur kadar ne enerjisi si nede çevresi yok . İkili ilişkileri 2 adaydan da daha iyi olduğu belli . Kongre sosyel medya dan yapılsaydı . Kesinlikle adanur kazanırdı. Fakat kongrelerin havası bir başka oluyor malesef . Kimse babamızın oğlu değil var olan Bursaspor un bu çukur dan çıkması.

  22
  5
  1. @Cihad yorumuna yanıt olarak

   Erkan Kamat’ın futbol dünyasındaki çevresini Emin Adanur rüyasında bile göremez. Burası İnşaatçılar Odası değil. Zamanında Erkan Kamat Machester United, Valencia, Twente başkanlarını veya Bursaspor’u Avrupa kupası maçlarını yönetmeye gelen yabancı hakemleri Bursa’da gezdirip Arap Şükrü’de yemek yedirirken, emin adanur mahallede cilli oynuyodu. Kamat’ı o kadar da gömmeyin, Allah çarpar adamı. Doğruya doğru.

   6
   27
   1. @Doğrucu yorumuna yanıt olarak

    Doğrucu renktaşim bunlardan bize ne söylediklerim ile çevre nin ne alakası ben ne diyorum sen ne diyorsun. Futbol dünyası çevresi var diyosun bana ne . Tahtayı acabilmismi elektriği doğalgazı oduyebilmismi bize süper denen lige cikartabilmismi biz ona bakalım

    13
    3
 5. Nasıl oluyor da Hem Emin Adanur diyecek kadar vizyonlu, hem de Erkan Kamat diyebilecek kadar hain olabiliyorsun? Oldu olacak Serdar Acarhoroz ismini de zikretseydin de renk değiştirebilen Bursalı profili nasıl olur gösterseydin.

  10
  15
   1. @Mustafauğur16 yorumuna yanıt olarak

    bursaspor düşünmüyor futbol bilgisi sıfır para verecem diyerek ve sosyal medya başarısı sayesinde kendini ön plana attı adam bursa derdi bursasporu ali ay gibi aracı olarak kullanacak iyi olsun kötü olsun gerekmiyor adam belediyeden araziler toplamanın peşinde

 6. Erkan kamat olur inşallah kötünün iyisi çok söz verdi dediğini de yapacaktır ben ikna oldum. Yapamazsa tüm Türkiyeye rezil olacağını bildiği için yapacaktır.

  9
  46
  1. @Harbici yorumuna yanıt olarak

   Sen mal mısın daha geçen yorumda başkan emin adanur diyordun hayırdır ya çocuk aklı bile yok sende bu adama bi daha şans verilir mi hiç bu adam bi daha seçilirse bu kulüpten tamamen ümidimi keserim.

   7
   4
   1. @BursaspoR TR yorumuna yanıt olarak

    Önce adam gibi konuşmayı öğren o dili koparırlar bu 1.
    Evet önceden emin diyordum kendimce araştırma yaptım Erkan kamatı içlerinde en iyi gördüm.
    Emin adanura gelince futbol bilgisi 0 . Giray Bulak dedi adam?
    Bu adam bir defa başkan olacak statüde değil zaten Allahın kekosu. Ulan başkanın ismi emin değil klübü emin yönetecek öyle mi ? Kardeşim bize cümle alem Güler dalga geçer, gelelim evelki günkü konuşmasına ne diyor biliyor musun 40 milyon TL yi çıkamazsam klübe bırakırım fakat playy Of’ta elenirsem o parayı alırım ? Hayırdır emin kardeş cin olmadan adam mı çarpacaksın yemezler

 7. Dün Kamat’a küfür edenler bugün arkasındayız diyor. Kamat denilen şahıs 2 dönem tahta açamadı, sözleşme uzatmadı. 3M liraya elektrik borcunu bile ödeyemedi erteledim diye hava atı.

  7
  3
  1. @Bursasporlu yorumuna yanıt olarak

   Kardeşim adam hiç borç yapmadı elini vicdanına koy gelen çalmış giden çalmış hepsini söyledi bu sefer net söz verdi inşallah güzel günler yakında

   1
   1
 8. Tarık capcida kendi çapında kulaktan dolma beyanlarla yazıyor işte medya derken gerçekten Bursa’da medyami kaldiki emin adanur asporda reklam vermiş kimse boş vaatler vererek TV kendini rezil etmez tek akıllı aday şuan emin adanur

  6
  6
  1. @Hakan yorumuna yanıt olarak

   2 başlı başkan emin sahi emin seçilirse pardon diğeri seçilirse başkanın adı ne olacak ? Bırakalım boş insanları biz Bursa çocuğuyuz bizi kurtarırsa yine kamat kurtaracak inşallah

 9. emin adanur heryerde reklamımı yapıcam diyordu inşaat sektöründen olduğum için biliyorum bu üç aday içinde en iyisi yine ERKAN KAMAT gerisi faso fiso emincileri seneye de burada görmek isterim.. Emin adanur başkan olduğunda benim için BURSASPOR da bitmiştir kimlere kalmış koskoca kulübü yönetmek. Çekirge idman yurdunu yönetseydi önce

 10. Erkan başkanın parasi olmasada samimiyetine inanıyorum bir şekilde bu pislikten kurtaracağını düşünüyorum hakkımızda hayırlısı olsun emin adanurun enerjisi cok güzel hırslı bir kardeşimiz o olursa da üzülmem yani ama diğer aday bana pek samimi gelmedi inşallah en hayırlısı kimse o seçilir ait olduğumuz yere geri döneriz saygılar herkese

 11. Keşke piyangodan para falan çıksa da su tartışmaları bitirsem. Bizimki de hayal işte. Ne günlere kaldık ya..

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu