Hamzaoğlu “Hedefimiz UEFA Avrupa Ligi”

Attila GÖKÇE / Milliyet

Arkadaşım Fatih Kuşçu ile birlikte Bursaspor‘u ziyaret ettik geçen hafta… Teknik direktör Hamza Hamzaoğlu, Sivok ve Bilal Kısa ile konuştuk. Biz bu konuşmaları yaptıktan sonra Bursaspor, Kasımpaşa‘yı zor da olsa yenerek ikinci sıraya yerleşti. Yani puan cetvelinin Şampiyonlar Ligi hattına… Ama durun, bugün bulundukları yer ne kadar heyecan verici olursa olsun, Bursaspor’un hedefi ligi ilk 5 sırada bitirmek, UEFA Avrupa Ligi’ne katılmak…

Bu yıl Fenerbahçe ile birlikte Konyaspor ve Osmanlıspor‘un da UEFA Avrupa Ligi‘ne katılması, rekabette bir tür motor etkisi yaratmış. Hamza Hoca, Bursaspor’a gelişini ve hedeflerini anlatıyor:

Avrupa’yı istiyoruz!

Galatasaray’daki görevimden ayrıldıktan sonra ben yurtdışını düşünüyordum. Gideyim, kendimi geliştireyim. 2-3 yıl ya da kalabilirsem daha uzun yıllar… Ama Bursaspor bana cazip geldi. Buradaki imkanları da biliyorum. Başkanımız Ali Ay ve yönetimle çok uyumlu çalışıyoruz. Bu yıl hedefimiz UEFA Avrupa Ligi’ne katılabilmek. Bunu sağlayabilirsek çok büyük başarı olur.” 

Hamzaoğlu. sadece teknik-taktik konuşmuyor:

Ekonomik anlamda da iyi işler yaptık. Harcamaları 160 milyon liradan 6 milyona çektik. Pahalı oyuncuları sattık, futbolcu gider, maaşlar düştü. Daha ekonomik oyuncular transfer ettik. Şimdi sıra sportif başarıya geldi. Bir de genç oyuncular projemiz var. Bir kaç yıl içinde genç, deneyim kazanmış, dinamik bir Bursaspor’la daha büyük hedeflere koşmak hedefimiz. Mesela şampiyonluk… O tacı bir kez daha giymek Bursaspor’a çok yakışır.

İdealizmle gerçekler

Hamza Hoca, futbolda yasakların değil, serbestliğin daha yararlı olduğunu söylüyor. Özellikle yabancı oyuncu konusunda kısıtlamaların kalkmasını olumlu buluyor:

Ben biliyorum ki 14 yabancı hakkım var. Ama alt yapıda da yetenekli oyuncularım varsa önceliği onlara vermişsem, ihtiyacım kadar doğru yabancı transfer ediyorsam, bunun bana zararı değil, yararı olur.

Bu arada Kubilay Kanatsızkuş‘tan söz ediyor Hamzaoğlu, “Göreceksiniz, herkesin gözünü kamaştıracak pırıl pırıl bir kariyere tanık olacaksınız” diyor. Twente‘de harikalar yaratan Enes Ünal örneğindeki gibi 19 yaşındaki Kanatsızkuş’un da Bursaspor’un övünç kaynağı olacağını iddia ediyor.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu