Hamzaoğlu artık değişmeli!

 Fakat taraftarı mutsuz eden skorlardan ziyade takımın sergilediği futbol. Bursaspor, Anadolu‘nun herhangi bir takımı değil. Bursaspor, Anadolu’dan çıkan son şampiyon. Şu anda Bursaspor’un konumunda Akhisar olsaydı ve birebir aynı oyunlarla aynı skorları alsaydı Akhisar için çok başarılı diyebilirdik. Ama burası Akhisar değil.

Görünen o ki Galatasaray‘ı şampiyon yaptığı sezonun son 1.5 ayı Hamzaoğlu’nun teknik direktörlük profilini çok etkilemiş. O sezon Galatasaray 6 maç üst üste gol yemeden kazanarak şampiyonluğunu ilan etmişti. 4’ünü 1 -0’lık skorla elde ederken iyi futbol oynamamış ama galibiyetleri almıştı. ‘Kazanan daima haklıdır‘ sözünün her zaman haklı çıkmadığını bize bir sonraki sezon gösterdi. Galatasaray’da kendisine yapılan eleştirilere kulak asmayan Hamzaoğlu, 3 kupalı şampiyon unvanıyla girdiği sezonda daha devreyi göremeden gönderildi.

Geçen sezon Bursaspor’da göreve geldikten sonra nasıl başarılı olduğunu tekrar hatırlamalı. Trabzonspor‘u 2-0 geriden gelerek 4-2 yenen takım, Başakşehir‘e karşı 10 kişiyle 2 gol atan takım. Bu sezonki gibi Kasımpaşa’ya evinde oyun olarak teslim olan değil, geçen sezonki gibi 3-0’ken bile saldırıp 4. golü arayan takım. O gün Kasımpaşa‘yı 4-1 yenen takımda Serdar Aziz de yoktu, Dzsudzsak da. Bugünkü kadro vardı. Aynısı tekrar başarılabilir. Ama önce Hamza Hamzaoğlu’nun hatasını görmesi lazım.

İç sahada ligin en zayıf takımlarıyla oynarken bile çift ön liberoyla sahaya çıkmaktan vazgeçmesi lazım. Çünkü bu anlayışın fayda sağlamadığını gördük. Önce o hatasını görürse, sonrasında taraftar da Merter Yüce, İsmail Konuk ve Bilal Kısa gibi oyunculara biraz haksızlık ettiğini fark edecektir. Bu oyuncuların sırf eski öğrencileri olduğu için günah keçisi durumuna düştüğünü görecektir. Mali sorunlar olabilir. Birçok kulüp bunu yaşıyor. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray bile zaman zaman bunları yaşıyor, oyuncuların maaşlarının geciktiği oluyor. Ama eldeki değerlerin de kıymetini bilmek lazım. Hamza Hamzaoğlu haklı olarak finansal sorunlardan bahsederken, takımın sahip olduğu taraftar gücünü de yok saymamalı.

Bugün Başakşehir‘in mali bir problemi yok. Devre arasında İrfan Can için 6 milyon TL ödeyebiliyor. Ama aynı Başakşehir 3 bin civarında taraftara oynuyor. Bursaspor’un ise arkasında ise her maç 15-20 bin taraftar var. Bu sezon başında küstürülmeden önce bu sayı 26 bine kadar çıkmıştı. Bursaspor taraftarının, bu kulüp için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu, nasıl bir itici güç olduğunu Hamzaoğlu da iyi biliyor olmalı. Onları küstürmemeli, geri kazanmak için gerekeni yapmalı.

 

Bursaspor için umutsuz olmayı gerektirecek bir durum yok. Hiçbir şeyi olmasa bile Batalla’sı olan bir takımın taraftarının büyük hayaller kurmak için her zaman haklı bir gerekçesi vardır.

Rıdvan Aksu

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu