Halâ anlayamadıysan, anlayamayacaksın!

Bursa.com Spor Yazarı Mustafa Özkeskin'in köşe yazısıdır.

Bursaspor’da sanırım yönetim daha fazla dayanamayıp -zararın neresinden dönülse kârdır- hesabı ile…

Düğmeye bastı, bana göre geç de olsa doğrusu yapıldı. Bursaspor‘un sezon başından beri uğradığı akıl almaz kayıplar birer sonuçtur.

Kupaya havlu atmanın dışındaki kayıpların telafisi halen mümkündür.

Tartışılması gereken bugün gelinen kaotik ortama nasıl varıldığıdır?

Kazanırken bile acı veren Bursaspor‘un gerçekleriyle yüzleşemeyen ve takımın klasmandaki yeri iyiyken puan cetvelini gösteren ama 3 kez de teknik kadroyu değiştiren yönetimi…

En az sahadaki futbolcular kadar sorumludur!

Şimdi çok geriye değil çok yakın geçmişe gidip hatırlayalım.

Kaybedilen maçlar sonrası ne diyordu Bay Başkan:

Yönetim olarak her şeyi yaptık ama olmadı. Önümüzdeki haftaya bakacağız…

Kestirmeden söylersek sözü ‘hayat devam ediyor’ demeğe getiriyordu!

Onun yönetiminde geride kalan 17 hafta sonunda…

Bursaspor’un lig klasmanında durduğu yere bakıp soralım:

Devam edecek olan hayat’ bu muydu Sayın Başkan?

Camiadaki ümitsizlik, ligde kör-topal gitmek, küme düşme eşiğine gelmekten kaynaklanmıyor.

Sorun; bunu gamsızca değerlendirip, taraftara sürekli kazanılması durumunda davalardan gelecek paralarla Bursaspor’un kurtuluşa ereceği mealindeki pembe hayaller pompalamaktı.

Başkan veya yönetimden birinin ağzından ‘Başta ben ve hepimiz özür dileriz‘ cümlesini duyan var mı hiç?

Peş peşe yapılan iki basın toplantısı ile araya sıkışan Diyarbekir maçı sonrası kameralara konuşan bitmiş, tükenmiş bir adam vardı TV ekranlarında!

Neden herkes üzerimize geliyor anlayamıyorum’ diye konuşmasına başlayan ‘Biz gidersek davalar düşer, Bursaspor çok şey kaybeder’ sözleriyle de noktalayan morali sıfır, kendine, takımına ve asıl önemlisi futbolcularına güveni sıfırın altında bir Başkan!

Anlayamıyorsan, hâlâ anlayamadıysan‘ belli ki anlayamayacaksın. O zaman Bursaspor’un da başında kalamazsın!

Çünkü çok acı ve çok düşündürücü hâliyle ‘Kendini bile kurtaramayacağını ortaya koyan‘ bir ‘Başkanın’ Bursaspor‘u düştüğü girdaptan çıkarması bir mucize ile eşdeğerdir.

28 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Sengitte kimyelirse gelsin sende. milletti birbirine dusurdun Bursaspor’u bitirdin sevk aldinmi yazık ne aldeyiz

  33
  13
  1. @Gurcu yorumuna yanıt olarak

   Ne recep i tanirim nede baska birini ama birsey soracagim..bana hilal e ! anlatir gibi anlatin..yeni baskan kim olacak ?

  1. @Setbaşlı yorumuna yanıt olarak

   ”HALA ANLAMAMIYORSANIZ, HALA ANLAYAMIYORSANIZ, BELLİ Kİ ANLAYAMAYACAKSINIZ!”
   yerinde bir tespit,
   ancak bu ANLAYAMAMA HALİ! bizim basına çok daha uygun.

   yazarımız 3 antrenör değiştirilmesinden şikayetçi.
   oysa bu medya-taraftar ikilisi son 10 yılda her, ama her sezon 1-2 başkan. 6-7 antrenör ve 15-20 futbolcu gönderdi.

   bu başkanı göndermekte bu ikili için öncekilerde de olduğu gibi hiç zor olmadı.
   çünkü bunların biri ALGI GÜCÜ,
   diğeri KİTLE GÜCÜ.
   bakalım kulüp kapandığı gönderecek yönetim, antrenör ve futbolcu bulabilecekler mi?.!

   aslında her satırı eleştiri konusu bir yazı ama değmez.
   çünkü gözler var görmüyor. kulaklar var duymuyor. söylüyorsun duvara çarpıyor geri dönüyor..

   8
   7
   1. @hıdır ben yorumuna yanıt olarak

    Öyle akıl ve mantık varki anlamadıysan anliyamacaksin …. Ne mantık pek8 3 kongre yapıldı kim cıktı aday olarak bana bunun cevabını verin.ali ay kongre bitmiş başkan adayı olayimmi olmuyayimm8 deyip durdu profosyenel futbolcular derneği ne yapsı sinan ne dedi. Niye zamanında ortaya çıkmadılar

 2. Tüm olanlardan sonra üstüne birde Diyarbekir macinin doguracagi sonuclar gelecektir. Baskan adayi cikmaz bu saatden sonra.. kulubü kapatabiliriz.

  19
  3
 3. Sevgili yazarımız,” yönetim daha fazla dayanamayıp zararın neresinden dönülürse kardir” hesabı yapıldığını söylüyor. Sevgili Mustafa Bey, ligin daha ilk haftasından itibaren başta Texas ve köşe yazarları bu yönetimi her zaman her fırsatta yerden yere vurdunuz! Hala daha vurmaya devam ediyorsunuz. Sanki takımı süper lig ten bunlar düşürdü! Sanki 1.lig ten 2.lige bu yönetim düşürdü! Geçen yıl 3.lige de Sanki bu yönetim düşürecekti Yetmedi, telaffuz etmekte dahi zorlandığımiz borç yükünü Recep G.yapti. Bursa da havalar soğumaya başladı, galiba bu yönetimin yüzünden. Takımın A kadrosunda oynayan bu futbolcuların teknik, taktik ve kondisyon çalışmalarını ve bu yeteneklerini(?)bu günkü yönetim sağladı. Her şeyin sorumlusu Recep G. Bütün bu saydiklarimiz Temmuz ayında hiç kimsenin talip olmaması sonucu yönetime gelen bu kişiler günah keçisi oldu. Bunları Bursa da yaşayan herkes biliyor. Değerli medya ve köşe yazarı kardeşlerim yönetime Cavit Çağlar talip oldu da genel kurul Recep Günay i mi seçti! Saydığınız ve her kesin bildiği bu sorunları çözecek aday veya adaylar var mı? Genel kurul tarihi açıklandı hani paralı ve elinde sihirli değnek olan medyatik zengin başkan adayları nerede? Sevgili yazarımız çare bulacak kişileri bulup yazın, genel kurulda aday olsunlar ve seçelim. Yok arkadaşım hayalini kurduğumuz aday yok işte!

  17
  15
  1. @Krc yorumuna yanıt olarak

   Söylediklerini bu yapmadı doğru ama hepsinden beter hale soktu takımı takımın kariyerini kendisi gibi iki paralık etti çok salak bi adammış

   3
   11
  2. @Krc yorumuna yanıt olarak

   Krc kardeşim çok güzel yazmışsın seni tebrik ederim. Daha önce Banaz yönetimi 2 kere kongre kararı aldı o zaman nerdeydi Bursasporumuzu Süper ligden birinde direkten döndü ikincisinde küme düşüren adamı Bursa basını çok seviyor galiba tabii onların işi paralı başkan gelsin menacerlerle parayı yediren başkan gelsin istiyor. Eğer Ali Ay gelirse 53 senedir maçlarını seyrettiğim Bursasporun maçlarını Ali Ay gidesiye kadar dondururum. Birde bu teksas liderlerini teksas tribünlerine alınmasın. Bunların küfürleri yüzünden seyircisiz maç cezaları gelecek.

   6
   6
  3. @Krc yorumuna yanıt olarak

   Ee ne yapalım birader? Birileri süper ligden düşürdü, birileri 1.ligden düşürdü, şimdi de bunların 2.ligden düşürmesini mi bekleyelim? Adam kendisi söyledi tahtayı açacaz demişler açamamışlar, hiç bir şey düzelmemiş, hata öyle kötü olmuş ki kim gelse kurtaramaz diye kendisi söylemedi mi? 10 güne kadar bir kaç tane büyük ceza gelecekmiş başkan söyledi, neden çözüm bulmadı? Mizmizlanma makamı değil çözüm üretme makamı orası, 10 gün kala cezaları açıklayıp 25 gün sonraya kongre kararı almak sevgi mi ihanet mi? Kasım ayında durumu açıklayıp parayı bulamadığını söylese de kongreye gitmesi gerekmez miydi? Daha önce de yazdım seni rahatsız etmişti ama yine tekrarlıyorum bu tavır çirkef mahalle karısı tavırdır,
   “Benim olmuyorsa kimsenin olmasın” deyip ipini çekti Bursaspor’un.

   7
   6
   1. @Ahmet1966 yorumuna yanıt olarak

    Kardeşim ben Recep G.savunmuyorum.Bu günlere gelmemizde bu yönetimin 10 üzerinden 2 hatası var. Önceki yönetimlerin 10 üzerinden 6, hatta 10 üzerinden 8 hatası var. Bu yönetim tahtayı devre arasında alabileceklerini söyledi. Toplam 6 ay süre eder. Öncekiler 18 ayda tahtayı açabildi mi? Bu yöneticiler benim akrabam falan değil. Sözlerimi yineliyorum, bunlar da gidecek hani hayalimizdeki kurtarıcı adaylar nerede? Yine başa geldik.Meshur ve paralı bir aday çıkmazsa aynı olayları yine yaşayacağımız kesin. Tüm renktaşlarıma iyi haftasonlari dilerim

    1. @Krc yorumuna yanıt olarak

     Eyvallah kardeşim, seviyeli yaklaşımın için de ayrıca teşekkür ederim, inan bana ben de başkanı tanımam, ben çarşıda esnaflık yapan, Bursaspor’dan başka hiçbir kulübe yakınlığı olmayan ama fanatik te olmayan, Atatürk stadında maçları yansas denilen Teksas ile kapalı arasindaki bölümde seyreden, uzun yıllar şehir dışında yaşadığım halde kapalıdan kombinesini alan, fakat İbrahim Yazıcı’ya hakaret ve iftira, Ertuğrul Sağlam’a da yapılan küfürlerden sonra artık maçlara çok az giden, şimdilerde hiç gitmeyen 58 yaşında üzgün bir taraftarım! Her zaman istikrardan yanayım o yüzden Banaz yönetimi kalsın istemiştim Teksas bezdirdi gittiler, Recep Günay aday olduğunda 2kisi daha vardı aday olan ama Günay lehine çekildiler, madem hiçbir güvencesi yoktu neden adamların önüne geçti, tamam herşey oldu geçti ama çok kötüyüz ne kardeş hatta öyle kötüyüz ki başkan kendi söyledi kim gelse kurtaramaz diye! Öyleyse daha kötüsü yok demektir , kayyuma kalsa belki daha iyi yanı, yada biri başkan olur bakarsın iyi olur, daha kötü olamayacağına göre!!

     1. @Ahmet1966 yorumuna yanıt olarak

      Yorumumu beğenmene sevindim kardeşim. Ben de Karacabey de Bursasporlu lar derneğinin kurucularından 67 yaşında emekli bir öğretmenim. Takımın bu durumuna çok üzülüyorum. Kurul kararı alınıyor aday yok! Birileri aday olunca da gizlendikleri yerden çıkıp tu kaka yapıyorlar. Tahminim yine aynı olacak. Beklenen hayal edilen başkan adayı çıkmayacak sonra da ilk maçta yine yönetim istifa diye bagiracaklar. Bu işlere siyaset karışmamali, her kes işini yapmalı. Bekleyip göreceğiz!

  4. @Krc yorumuna yanıt olarak

   Recep Günay’ın arkası sağlam olsa böyle kolay eleştirilir miydi?. Cevabı hepimiz biliyoruz. Buldunuz gariban başkanı vurun tabii. Neyseki kongre tarihine az kaldı Recep Günay koltuk sevdalısı bir adam değil. İstenmediği yerde durmaz. Ama şunu da unuttuk sanmayın geçen sene tecrübeli oyuncu takviyeli takım son hafta ligde kaldı. Şanlıurfaspor Batman’a yatsa düşecektik. Geçen sene futbolcuları yerden yere vuruyordunuz ama yönetime tek kelime laf etmiyordunuz. Nedenini hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu sene tam tersi futbolculara tek kelime laf yok varsa yoksa Recep Günay ve yönetimi.

   18
   9
   1. @Mahrez yorumuna yanıt olarak

    Önceki yönetimi teksas denen kendilerini bursaspordan üstün gören grup yedi adamlar borçları yapılandırmıştı yavaş yavaş ödüyorlardı doğru takım çok kötüydü zaten o yönetim şampiyon olacağız üst lige çıkacağız demedi ömer furkan çıktı mali tabloyu elimizden geldikçe düzeltmeye çalışıyoruz dedi adamlar gitmeden birkaç oyuncunun borcunu bile kapattı personel maaşları alıyordu ve oyuncularda para alıyordu sana soruyorum bu başkan ne yaptı personel ve oyuncu maaşları yapmadı primlerle geçiştiriyorlar -3 yedik bir tane bile borç ödeyemediler yada bu yönetimdeki kişilerden birinin akrabasısın yada teksas denen gruptasın Not:Banaz yönetimin tek sınıfta kaldığı alan paçavra açılan maç için sumasıdır onunda neden olduğunu biliyoruz çünkü belediye seçimleri geliyor hükümet alsın diye o illeri susuldu

    1
    2
    1. @VERDANT yorumuna yanıt olarak

     Önceki yonetimi belediye destekli olduğunu hatırlayalım. Söz ettiğin o harcamalar sence nereden yatmış olabilir? Belediyenin parası yol su için harcanır. Futbol giderleri için değil. Bu durum başarı ise okey.

 4. temel tatil içn amerikaya tatile gider. uçaktan iner inmez oteline yerleşir. sabah ilk işi bir rolls royce kiralayıp los angelesin çok şeritli otobanlarında huzur turuna çıkmak olur. bir taraftan havana purosunu keyifle tüttürüken kulağıda aracın radyosunda ki müziktedir.
  fakat bir müddet sonra radyo aniden müziği keser ve şu anonsu yapar.
  ”dikkat! dikkat! otobanda ters şerite giren ve tehlikeli şekilde ilerleyen bir araç var.!”
  bunu duyan bizim temel, büyük bir öz-güven, hatta biraz da alaylı bir şekilde,
  ”ne biri? ne yüzü be uşağım? binlerce! binlerce !”
  diye mırıldanır.

  sn. mustafa özkeskin!!,
  bu temel hikayesinde olduğu gibi,
  aslında mevcut başkan için neler yazıp-çizdiysen bunlar istisnasız senin şahsında yerel basınımız için geçerli aslında.
  ayrıca konuyla alakalı olarak size teksası da ilave edebiliriz…

  11
  6
 5. Hatçe eğitimsizdi.

  İki lafı bir araya getiremiyordu.

  Düşüncelerini ifade edebilecek bilgi, birikim ve yeteneğe sahip değildi.

  Şampiyon kulübün başkanlığına hiç ama hiç yakışmıyordu.

  İçler acısı yönetim kurulu kahveden topladığı pişpirik arkadaşlarından oluşuyordu.

  Yeni kongrede beklentiye uygun aday çıkmayacak.

  Hiç kimse parasını sokağa atacak, tahtayı açacak, 1.5 milyar borcu ödeyecek, bekleyen günlük acil ödemeleri yapacak kadar enayi değil.

  Aday olacak kişiler aynen Hatçe modelinde çulsuzlar olacak. Umarım Gn Kr. üyeleri bunlardan birini seçmez.

  Zaten 3. Lige (aslında 4. Lige) düşmemiz %99. Varsın koltuk boşken düşelim.

  Bir de yeni gelen sinirimizi bozmasın.

  8
  4
 6. Asosyal misin nesin? Her haberin altına yorum yapıyor bu yaaaa)))) Şu telefonu elinden bi düşür artık. Yorumların da bir şeye benzese bari. Komik mi sanıyorsun kendini?

  7
  15
 7. KISA VE NET NEYİ ANLADIKİ BUNU ANLASIN BU BAŞKAN VE YÖNETİM KADROSU BİLE BUNLA COKOPRENS ALMAYA GİTDİ DİYE DALGA GEÇTİLER HALA NEYİ ANLAMASINI BEKLİYORUZ

  7
  8

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu