Güneşli günleri hep birlikte tekrar görmeye başlayalım

Bursa.com Spor Koordinatörü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Her zamanki gibi hareketli bir kongreyi geride bıraktık. Başkanlık seçim sonucu ile ilgili yorumumu en sona bırakarak kongrede dikkat çeken konular ile ilgili kısa değerlendirmeler yapmak istiyorum.

KATILIMCI SAYISI  

Oy kullanma hakkına sahip üyelerin yaklaşık 3’te1’i yani 1500 kişi gelip oy kullandı. Kimisi adayları yeterli görmediği için kimisi de şehir dışında veya işi olduğu için Timsah Arena’ya gelmedi. Gelip de oy kullanmayanlar da oldu. Bende oy kullanmama niyeti ile gelmiş olmama rağmen Bursaspor’a zerre faydası olmayan ve fayda sağlıyormuş gibi göstermelik şeyler yapan bazı eski başkan ve siyasilerin bir aday üzerinde bazı kongre üyelerine baskı yapması üzerine, en önemlisi hasta haliyle oy kullanmaya gelen Hasan Gülayan’dan utanarak kararımı değiştirip oyumu kullandım. Yine de oy vermek de, vermemek de tercih meselesi görüşündeyim. İnsanın içine sinmeyen adaylar olunca oy kullanmak istememesi de anlayışla karşılanmalı.

AİDAT ÖDEMEDİĞİ İÇİN ÇIKARILAN ÜYELER 

427 üyenin üyeliği aidatları ödemedikleri için düşürüldü.

Bu üyelerin arasında birileri tarafından üye yapılan alakasız isimler var.

Bunlar zaten bu şekilde her kongrede eleniyorlar ve iyi oluyor.

Birde aidatı yüksek bulduğu için ödemeyenler de var.

Kulüp üyeliğine giriş ücreti yüksek olabilir. Bursaspor’a üye olmanın ciddi bir bedeli tabi ki olacak. Ancak yıllık aidatın yüksek olması doğru değil. İşçi-öğrenci ve esnaf ağırlıklı bir camiada yüksek yıllık aidatları doğru bulmuyorum. Mali anlamda Bursaspor‘dan çok daha güçlü camialarda da uygulama bu şekilde zaten.

Son olarak camianın içinde bulunduğu kaotik ortamından dolayı uzaklaşmak isteyenler veya küskünler de var.

İçlerinde çok ciddi, Bursaspor‘a hizmetleri ve katkıları bilinen isimlerde var. Bu gruptakileri değil kendimizi sorgulayıp camiayı bu kavga kargaşa ve bel altı vurma atmosferden kurtarmaya çalışmak yapılması gerekendir. Zira böyle giderse bu isimlere yenileri eklenmeye devam edecek bundan eminim, çünkü kendimden biliyorum!

İSTANBUL SEVDALISI İSİMLERİN ÜYELİKTEN ATILMASI

Bursaspor kongre üyeleri arasına sızmış olan bazı İstanbul kulübü sevdalısı isimler olduğunu biliyoruz. Yıllardır bu konuda bir temizlik yapılması gerektiğini ifade edenlerdenim. Hele ki rengini belli eden yani tespit edilen kişilerin “Kim olursa olsunlar” bu kısmı tekrar edeceğim “Kim olursa olsunlar” kongre üyeliğinden atılması gerekiyor. Bursaspor’la ilgili kararlarda İstanbul kulübü taraftarlarının söz hakkı yok. Bu kulüpte yerleri de yok. Bu konuda önerge veren Teksas’ın sevilen ismi Burak Korkmaz’ı ve önergeyi kabul eden kongre üyelerini tebrik ediyorum. En kısa sürede yetkililer gereğini yapıp bu isimlerle kulübün ilişiğini kesmeliler. Burası dingonun ahırı değil. Bursa’ya ve Bursaspor’a her türlü hakareti edenlerin bayrağını, armasını koyarak şampiyonluk kutlayamazsın, kutlarsan da sonucuna katlanırsın.

Bir tebrik de sevgili Fatih Öğreten‘e 2010 Topçular konuşmasının 2.versiyonunu sahneledi adeta. Bursaspor‘u yüreğinden hissedenlerin sözcüsü oldu yine sağolsun.

OY SAYMA İŞLEMİ 

Oy sayma işine neden bir çare bulunmuyor anlaşılır gibi değil.

Türkiye seçimlerinde 60 milyon oy 4 saatte, Bursaspor seçimlerinde 1500 oy da 4 saatte sayılıyor! O kadar üye ve güvenlik görevlisi saatlerce boşuna bekliyor. Her sandığın oyları aynı anda adayların birer temsilcisi gözlemciliğinde, belirlenen kişilerce sayılsa en fazla yarım saatte bu işlem biter. Adanur yönetimine sesleniyorum lütfen ilk seçimde bu düzenlemeyi yapsınlar.

ADANUR EKİBİNİN SEÇİLMESİ 

Seçim sonucu ile ilgili tahminlerimde yanılmadım. Sadece ben değil birçok kişi yanılmadı. Ancak Erkan Kamat’a beklediğimden fazla oy çıktığını söylemek istiyorum. Kendisine oy verecek olan üyelerle kongre öncesi konuşurken ortaya koydukları bazı argümanlara katılmadığımı ifade ettim. Bu konuda çok detaya girmek istemiyorum.

Ben kongre sonucunu başarısızlığa ceza kesilmesi, veya tahammül gösterilmemesi olarak değerlendiriyorum. Bu Bursaspor Camiasının eskiden sahip olduğu bir refleksti ve son yıllarda kaybolmuştu. Bu duruşu tekrar görmek gelecek için umut verici. Erkan Kamat “Takımı Süper Lig’e çıkaramazsam başarısızım demektir” diye defalarca ifade etti. Sportif alandaki başarısızlığına mali alandaki yetersizliği de eklenince geçtiğimiz sezon yakalanan bir fırsat kaçırılmış oldu. Kamat başarısızlığın faturasını her ne kadar teknik ekibe kesmeye çalışsa da kongre üyeleri bunu kabul etmedi ve kendisine “Şansını kaybettin” dedi. Erkan Kamat iyi bir Bursasporlu, çok da mücadele etti; ancak gücü yetmedi, hatalar da yaptı. Kendisi kulübe yine farklı konumlarda hizmetini sürdürecektir diye düşünüyorum.

Emin Adanur’un yönetimimde Hayrettin Gülgüler başkanlık koltuğuna oturdu.

Mustafa Er ve Batalla ile teknik ekibi oluşturacağız. Tahtayı açacağız, eldeki yetenekli oyuncuları elde tutacağız, yapacağımız transferlerle Süper Lig’e bu sene kesin çıkacağız sözünü Emin Adanur defalarca ve ısrarla verdi. Ki bu hedefler camianın duymak istediği, kulübün de ihtiyacı olan hedefler. Tahta konusunda önemli bir yol kat ettiklerini hatta transfer için 8 futbolcuyla anlaştıklarını yönetimindeki isimler kongre öncesi bizzat bana ifade ettiler.

Emin Adanur sportif anlamda bu sözleri verirken stat ismi için de sponsor bulacağını, olmazsa kendi firması adına alacağın ifade etti.

Tüm bunlar ciddi vaatler ve herkes tarafından hafızalara kazındı.

Tüm camia şimdi bu sözlerin tutulmasını bekliyor. Bu sözler tutulduğu taktirde kendilerine güvenmeyenler dahil herkes desteğini en iyi şekilde verecektir.

İnsanlar kandırılmaktan bıktı ve bunu yapanlara gereğini yapmaya başladı.

O yüzden yeni yönetim bu şerefli göreve layık olabilmek için elinden geleni hatta daha fazlasını yapmalı, yapmalı ki güzel ve güneşli günleri hep birlikte tekrar görmeye başlayalım.

Başarılar diliyorum.

24 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Lütfen, “Bursaspor’a zerre faydası olmayan ve fayda sağlıyormuş gibi göstermelik şeyler yapan bazı eski başkan ve siyasilerin bir aday üzerinde bazı kongre üyelerine baskı yapması üzerine” ifadesini birileri açıklasın ki biz de bilelim kimler Bursaspor aşkı kimler kendi amaçları için seçim alanındalar… Saygılarımla.

  47
  1
  1. @Mithat yorumuna yanıt olarak

   10 yıldir ayni şey olmuyir mu? Nesine şasirdiniz..akp kimi istiyorsa onu başkan seçtirtiyordu..bu sefer kedi kaymak yemedi..atkılılar yeter dedi..ve bursaspora bağimsizliğini tekrar kazandirdilar.olay bundan ibaret beyler

   26
   1. @Selim yorumuna yanıt olarak

    Ah be kardeşim, Emin Adanur’un babası AKP’li yıldırım belediyesinin uzun yıllar encümenliğini yaptı ve Faruk Çelik’in has adamlarından.
    Yani diğer 2 aday ve Emin başkanda AKP nin onayı olmadan aday olamazdı zaten hatta bi tık ileri gideyim AKP’nin onayı olmadan kuş uçmaz bu ülkede.
    Bu camiada sadece İbrahim Yazıcı atkılıların başkanıydı.
    Tabi bize düşen Emin başkana başarı dilemek ve taraftar olarak takıma destek olmak.
    Emin Adanur diğer iki adaya göre ise kötünün iyisi kanımca.
    Temennim, özellikle belediye ve siyasilerden icazet almadan hatta mümkünse siyasi kurumlarla hiç muhattap olmadan dimdik Bursaspor’u yönetirler.
    Birde Bursaspor’la ilgisi alakası olmayan şahsiyetlerin üyelikleri derhal düşürülmelidir.

    3
    1
   2. @Selim yorumuna yanıt olarak

    Emin Adanur başkan seçildiğinde de yazmıştım. Rahmetli başkanımızdan sonra başa kim geldiyse sanki birileri tarafından misyonları Bursasporumuzu yerle yeksan etmek için gönderilmiş piyon gibiydiler. Ve sonunda kangeren olmuş o damar kesilip atıldı. İnsallah bundan sonra tam bağımsız bir Bursaspor olur. Sadece taraftarın gönlüne göre olan bir Bursaspor olur. Küçük olsun benim olsuncularin değil.
    Rabbim utandırmasın Bursasporumuzu.
    Tekrar hayırlı olsun.

    11
    2
  2. @Mithat yorumuna yanıt olarak

   Erkan Kamata o kadar oy çıkmasının sebebi yukarıda zikrettigin karakterlerden geliyor.
   Amaç Bursaspora hizmet değil.
   Küçük olsun benim olsun gayesindeler .
   O dediğini açıklayacak 1 yada 2 gazeteci çıkar

   33
   2
   1. @Tulipan yorumuna yanıt olarak

    Öyleyse yazının yazarı Tarık Çapçı, “Erkan Kamat iyi bir Bursasporlu, çok da mücadele etti; ancak gücü yetmedi, hatalar da yaptı. Kendisi kulübe yine farklı konumlarda hizmetini sürdürecektir diye düşünüyorum.” diye niçin bağlantı çekiyor? Gerçekten anlamak zor. Neyse Bursaspor için taşın altına elini sokan her bir kişi baş tacımızdır.

    6
    1
 2. Yıllar sonra, ilk defa umut veren bir başkan ve tutarlı vaatler…
  Haydi hayırlısı…
  Tek sevdamız BURSASPOR!…

  14
  2
 3. Artık derhal ismine cismine bakılmadan, çift takım tutan hatta istanbul takımlarının holiganları olan isimler üyeliken atılsın. Neymiş efendim tuttuğu takıma değil verdiği desteğe bakacakmışız. Bu cümle dünyanın en salak cümlesi bu cümleyi kuranda hafif tabirle sığırın tekidir. Burası dingonun ahırı değil. Sen istanbul takımı tutacaksın, ya orada çok ağır kişiler var oradan bana ekmek çıkmaz deyip Bursaspora üye olup burada reklam kovalayacaksın yok e…a…ı!! Yeni yönetimsen beklentim kulübe acilen çeki düzen vermeleri. Dünyanın hiçbir yerinde böyle kepazelik olmaz.

  Vakıfköy acilen adam edilmelidir. Emin başkanın projesi iyi görünüyor, u19 Özlüceye alınmalı. Bizim futbolcu çıkarma sorunumuz yok, bizim sorunumuzu bizi sevmeyen, buradan en kısa yoldan kaçıp gitme heveslisi futbolcular çıkarmamız. Gelişim programlarında çocuklar iyi takip edilsin, Bursasporu sevmiyorsa, ailesi azılı istanbul taraftarıysa kusura bakmayın deyip 13 yaşında bile olsa kapıya koymak gerek. Burası aş evi değil. S…ler g…ler çocuklarını istanbula götürsünler bakalım altyapıya aldırabilecekler mi orada?

  Emin Adanur dan sportif başarının yanında beklentim Bursasporun ruhunu diriltmesidir! Hiç kimse farkında değil ama bu borçlarda bu düşüşte bu pespayelikde ruhsuzluk nedeniyle oluyor. Bu kafayla üst lige çıksan ömrün 2 sezon çok değil. Sonra 1 milyar tl borçla tekrar düşersin.

  Ya bu takımın ruhunu o itilip sindirildiği yerden çıkaracağız yada rezil rüsva olmaya devam edeceğiz. Karar gerçek Bursasporluların.

  10
  2
 4. Takımda bir birliktelik sağlandığını düşünüyorum Mustafa er batalla takımın mevcut oyuncuları bunlar güzel şeyler yönetim de bu takıma doğru desteği verir ve mali anlamda bir düzlüke sokabilirse takımı başarı kaçınılmaz olacaktır herkes verdiği sözü tutar işini yaparsa sportif bütünlük tüm takıma tüm şehire yayılabilir ben son kez umutluyum umarım güzel şeyler Yaşar sezonu başladığımız kadrolar ile güçlenerek bitiririz başarılar bursasporum

  9
  2
 5. beyler biz güneşli günleri unuttuk inşallah sizler eski günlerinize dönersiniz seviyoruz sizleri tatangalardan selam olsun

  9
  3
 6. İyi Parti’nin Orhaneli’li Bursa milletvekili İsmail Tatlıoğlu’nu 2 yıl aidat ödememiş diye üyelikten attınız. İyi Parti iktidara bi gelirsa var ya. Yandınız olum siz.

  6
  20
 7. Geçtiğimiz yıldan çok daha uygun bir atmosfer var:
  – Körüstan’dan beri ilk defa yeni gelen bir yönetime “umutla” bakıyoruz, başarılı olurlar yada olmazlar, ama pozitif elektrikle başlıyorlar
  – Kamat yönetiminin başarılı olduğunu söyeyemeyiz ama illa ki bazı konularda kötüye gidişin hızını kesmişlerdir.
  – Geçtiğimiz sene parlayan genç kadro, hem 1 yıl daha tecrübe ve hem de 1 yaş daha aldı, ayakları yere daha sağlam basacak gençlerin, hem mental hem fiziksel olarak
  – Mustafa Er bu ligde ve antrenörlüğünde 1 yıl daha tecrübe kazandı, hem daha fazla yönetim desteği, hem de Batalla’nın da gelişiyle daha fazla teknik ve taraftar desteği alacaktır.
  -Altay ve Adana gibi senelerdir bütçe olarak üstüne koya koya giden ve yükselmeleri artık kaçınılmaz olan ekipler rakibimiz olmaktan çıktı, A.gücü, G.Birliği, Denizli, Erzurum gibi artık son 3-4 yılın asansör takımları haline gelen, iştahları azalmış ekipler geldi. Alttan gelenler de Kocaeli hariç küçük camialar.
  – Futbolun, spor camiasının ve tribünlerin Corona ile birikte hızla düşen rating’ini acilen yükseltecek elektro şoklara ihtiyacı var. Bursaspor taraftarı, Türk futbolunun olmazsa olmazlarından. Kamuoyu algısını Bursaspor lehine çevirmenin tam zamanı.
  – Normalleşmeyle birlikte tribünlerin tekrar kademeli olarak dolmaya başlaması, taraftar coşkusunu geri, yaş ortalaması 21-22’lerde olan bir kadroya olabilecek en büyük itici güç… Kapacak’ın sprintlerini, batuhan’ın ara koşularını, ismail’in bindirmelerini şimdiden görür gibi oluyorum.
  ……O sene bu sene…

 8. Geçtiğimiz yıldan çok daha uygun bir atmosfer var:
  – Körüstan’dan beri ilk defa yeni gelen bir yönetime “umutla” bakıyoruz, başarılı olurlar yada olmazlar, ama pozitif elektrikle başlıyorlar
  – Kamat yönetiminin başarılı olduğunu söyeyemeyiz ama illa ki bazı konularda kötüye gidişin hızını kesmişlerdir.
  – Geçtiğimiz sene parlayan genç kadro, hem 1 yıl daha tecrübe ve hem de 1 yaş daha aldı, ayakları yere daha sağlam basacak gençlerin, hem mental hem fiziksel olarak
  – Mustafa Er bu ligde ve antrenörlüğünde 1 yıl daha tecrübe kazandı, hem daha fazla yönetim desteği, hem de Batalla’nın da gelişiyle daha fazla teknik ve taraftar desteği alacaktır.
  -Altay ve Adana gibi senelerdir bütçe olarak üstüne koya koya giden ve yükselmeleri artık kaçınılmaz olan ekipler rakibimiz olmaktan çıktı, A.gücü, G.Birliği, Denizli, Erzurum gibi artık son 3-4 yılın asansör takımları haline gelen, iştahları azalmış ekipler geldi. Alttan gelenler de Kocaeli hariç küçük camialar.
  – Futbolun, spor camiasının ve tribünlerin Corona ile birikte hızla düşen rating’ini acilen yükseltecek elektro şoklara ihtiyacı var. Bursaspor taraftarı, Türk futbolunun olmazsa olmazlarından. Kamuoyu algısını Bursaspor lehine çevirmenin tam zamanı.
  – Normalleşmeyle birlikte tribünlerin tekrar kademeli olarak dolmaya başlaması, taraftar coşkusunu geri, yaş ortalaması 21-22’lerde olan bir kadroya olabilecek en büyük itici güç… Kapacak’ın sprintlerini, batuhan’ın ara koşularını, ismail’in bindirmelerini şimdiden görür gibi oluyorum.
  ……O sene bu sene…

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu