Gençler dikkat çekiyor

Sessiz sedasız lider oldular, Vakıfköy'den yeni yıldızlar çıkacağını gösterdiler...

Bursaspor U-21 takımı zirveye oturdu. Antrenör Musa ÖztürkA takım ne oynuyorsa, bizde aynısını oynamaya çalışıyoruz. Alt yapısıyla yarış içerisinde olduğumuz söylenen Altınordu bizim gibi olamaz‘ diye konuştu.

Bursaspor A takımında işler iyi gidiyor. Yenilmezlik serisinin 4 maça çıkması, kötü oynanan bir karşılaşmada bile son dakikaya kadar pes edilmemesi, camiayla futbolcular arasındaki iletişimin iyi bir seviyeye gelmesi yaşadığımız güzellikler.

Peki yeşil beyazlı kulübün alt yapısında neler oluyor?. Eksiklikleri, sıkıntıları sürekli dile getiriyoruz.

Bugün de güzelliklerden bahsedelim.

Bursaspor U-21 takımı lider durumda.

Aynı şekilde U-19 takımı da.

U-17 ise maç eksiğiyle Beşiktaş’ın ardından 2.’lik basamağında duruyor.

Durum böyle olunca, soluğu Vakıfköy Orhan Özselek Tesislerinde aldık.

U-21 takımın teknik kadrosu ve futbolcularıyla biraraya geldik.

Gençlik Geliştirme Proje Sorumlusu Faruk Korkmaz, takımın antrenörü Musa Öztürk, yardımcı antrenörler Okan Yılmaz ve Koray Tanrıverdi kafa kafaya vermiş, Bursaspor‘a oyuncu çıkarabilmek için çalışıyor.
Musa Hocayla keyifli bir röportaf gerçekleştirdik. Alt yapıda değişen sistemi konuştuk…

SİSTEM AYNI FORMAT AYNI

Ligde lider durumdasınız. Nasıl oldu bu tablo?

Biz A takımla eş değer bir düzende ilerliyoruz. Onlar ne oynarsa, o sistemle ilerlemeye çalışıyoruz. 5.haftadan itibaren format değiştirdik.

3-4-2-1 gibi bir sistemimiz var. Bunu yapmamızın sebebi, oyuncularımız A takıma gittikleri anda sıkıntı yaşamaması. Oyuncular güzel karşılık verdi buna. Her maçın analizini yapıyoruz. Eksiklerimizi çıkıyoruz. Onların üzerinde çalışıyoruz. A takım ne oynuyorsa, bizim de öyle oynamamız lazım.

Her maç yüzde 55’in üzerinde topa sahibiz. Hücum alanında topla oynama oranımız yüzde 72…Sezon başında bu yana epey gelişme oldu. Beraber oynayarak gelişiyoruz. Oyuncularla bire bir idmanlar yapıyoruz. Ve bunun sonucunda da ortama böyle bir tablo çıktı.

3-4 OYUNCUDAN ÜMİTLİYİZ

Paul Le Guen, Vakıfköy‘e ziyaretinde ‘oyuncu var mı?‘ diye sormuştu. Ümit veren, gelecekte Bursaspor’a faydalı olacak isimler çıkacak mı?

Tabii ki oyuncu gelecek. Paul Le Guen‘in bize bakış açısı çok iyi.

Burayla ilgileniyor. Baktığımız zaman ümitlendiğimiz 3-4 tane oyuncu var. Zaman içerisinde bu rakam daha da yukarıya çıkacak. 11 haftada iyi aşama kaydettik. Böyle devam ederse daha iyi olacak. Her hafta rapor gönderiyoruz, A takım hocasına. Bütün oyuncularla ilgili maç analizlerini yazıyoruz. Yetkili kişiler görüyor.

OZAN CAN’DA GELECEK VAR!

Hoca, Ozan Can Kökçü’yü sürekli U-21’e gönderiyor. Son durumu nasıl?

Ozan, sezon başından bu yana birçok maça geldi. Yetenekli oyuncu fakat eksikleri de var. Zaman içerisinde daha iyi olacaktır. Ben umutluyum. Bireysel özellikleri fazla. Her şey kendi elinde. Bazen çok şeyler yapmak isterken hatalarda yapıyor. Bunları da kendisine söylüyoruz.

Aynı sorum Kofi, Yusuf Abdullah, Paschal için de geçerli.

Burada iyiler. Takıma yabancılık çekmiyorlar. Bizim şuan ki puan tablomuzda katkıları var. Hakettikleri yerdeler bence. Taktiğe saygılı olmak zorunda olduklarını söylüyoruz. Ozan gibi onların da herşey kendi elinde.

Bursaspor 1997 jenerasyonu gibi jenerasyonlar yakalayabilecek mi?.

Neden olmasın. Şu var, eskiden oyuncu bulmak daha kolaydı. Şimdi bütün kulüpler her oyuncuya ulaşabiliyor. Ciddi paralar dönüyor artık.

Bursa büyük potansiyel. Buradan da iyi oyuncular çıkacak. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Faruk Hoca önderliğinde amatör kümede ciddi bir tarama yapılıyor. Bütün oyuncular izleniyor. Seyredilmeyen takım yok. Herşeyden her oyuncudan haberimiz var.

ALTINORDU BİZİM GİBİ OLAMAZ

Türk futbolunda son dönemde sürekli Altınordu konuşuluyor. İzmir temsilcisi alt yapıda Bursaspor’u geçti mi?

Altınordu bizi geçemez. Onlar şartları oluşturmaya başladılar. Mevcut olan şartların üzerindeler. Bursaspor’la Altınordu karşılaştırılamaz. Daha üst düzeyde oyuncular çıkarıyoruz. Bugün milli takıma giden oyunculara bir bakın. Birçoğu Vakıfköy orjinli. Bugüne kadar birçok yıldız yetiştirdik; yine yetiştiririz. Onlar gördükleri oyuncuları topluyorlar. Biz yarış içerisinde değiliz. Ancak bizim ciddi bir farkımız var.

Dzon Delarge‘nin kardeşi antrenmana çıkmaya başlamış galiba…

Delarge’nin kardeşi bir süredir bizimle. Durumuna bakıyoruz. Şuan için bir kararımız yok.

Paschal, Kofi, Yusuf Abdullah geçen sezon Bursaspor’a geldi. Yabancı denemeye devam edecek miyiz?

Bursaspor’dan yarın öbür gün hak talep edilmeyecekse, kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda bir karar verilir. Biz çalışıyoruz. Oyuncu gelirse eğer değerlendirilir.

Ertuğrul Ersoy‘u nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ertuğrul’un gelişimden çok memnunuz. Bilindiği gibi onu Bursaspor’a kazandıran Faruk Korkmaz’dır. Zamanında Sabahattin Yenilmez’le bir maçta takip etmiştik ve transferinde ısrarcı olmuştum. Gelişimi çok iyi. Bursaspor için büyük değer. O değeri kendisi de fark edip iyi çalışmaya başladı. Bu gibi oyuncular inanın kolay yetişmiyor. Yapısı 3-5-2’ye çok uygun. Hocanın bunu görüp, uygulamaya geçmesi büyük kazancı oldu.

OKAN KOÇUK BİZİ ŞAŞIRTMADI

Milli Takıma giden Okan Koçuk

Sizin için sürpriz oldu mu?

Okan Koçuk’la 95 jenerasyonunda çalıştık. İyi bir karakter. Bir kere çok çalışkan. Geçen sezon Bandırma’ya aldık, ancak sezon başında oynatamadık. Oynaya oynaya gelişti. Sezon başında da ‘oynamam lazım’ dedi ve İstanbulspor’a kiralık olarak gitti. Milli takıma gitmesi herkes için sürpriz olabilir ancak bizim için değil. Doğru yolda ilerliyor. Bizim de göğsümüzü kabartıyor.

Kaynak
Beytullah Süat

3 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. Saygı değer yetkili hocalarımız Allah Sizlerden razı olsun genç cevherleri işleyip harika işler çıkartıyorsunuz. Emeğiniz büyük

    21
    3
  2. U21 ligini takip eden ender insanlardan biriyim .maalesef biz hep milyonluk oyunculari hazir alma derdindeyiz.vl katar ve çin gibi

    0
    3

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu