Gelecek Kulübün Elinde!..

Son günlerde alt yapıdan gelen güzel haberlerle büyük bir mutluluk yaşayan yeşil beyazlı camia, geleceğin temellerinin ne kadar sağlam atıldığına da kupalarla şahit oluyor. Ancak bu başarıları daimi kılmak, öz kaynaktan adeta fışkıran bu petrolü iyi değerlendirmekle doğru orantılı…

 

Çift Forvet’in bu haftaki bölümünde manşete büyük bir gururu taşıdık. Bursaspor’un U-14 ve U-16 takımlarıyla kazandığı şampiyonluk kupalarını, Bursa’ya peş peşe gelen bu çifte zaferi değerlendirip, gençleri ayakta alkışladık.

 

Bir yandan Bursaspor’un geleceğinin ışıl ışıl parladığına şahit olurken, diğer yandan futbol simsarlarının ‘akıl çelme oyunlarına’ dikkat çekmeye çalıştık.

 

Kayserispor maçının kısa bir analizini yaparken, son olarak da transfere değindik.

 

İşte Çift Forvet’in bu haftaki golleri…

 

Özge YETİŞMİŞOĞLU: Tarık hep A takımdan bahsediyoruz. Sercan, Volkan dilimizden düşmüyor. Hapşırsalar ‘çok yaşa’ diye haber yapıyoruz neredeyse. Dilersen bugün ana manşetimizde Bursaspor’un altyapı gerçeğini ele alalım ve Timsah’ın parlayan gençlerini konuşalım… U-14 ve U-16 takımları peş peşe Bursa’ya şampiyonluk gururu yaşattılar. U-16 şampiyonluk maçını heyecan içinde birlikte izledik. Alt yapıdaki bu yükselen ivmeyi değerlendirelim dilersen…

 

Tarık ÇAPÇI: Sen maç yazında “Bursaspor ile Fenerbahçe arasındaki U-16 maçı yanında, birçok Süper Lig karşılaşması solda sıfır kalır” demişin. Maçtaki futbol ve heyecanı anlatan çok güzel bir özetti bu. Karşılaşmayı izlerken 1988 yılında Bozüyük’te 2. Lig’e çıkan, 1 yıl aradan sonra da Kütahya’da 1. Lig’e yükselme başarısını gösteren Bursaspor’un ikinci takımı geldi aklıma.

 

İŞTE FIRSAT

O kadro dağılmayıp 1. Lig’de mücadele etseydi çok başarılı olurdu görüşü yıllardır hepimizde hakimdir. İşte yeni bir fırsat. Aynı böyle bir takım geliyor. Bu çocukları hiç bozmadan A takım kadrosuna hazırlayalım. Gerçekten göğsümüzü kabartan, ilerisi için bizi umutlandıran bir başarı aldılar. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Maçı seninle birlikte izledik. Sen de A takımın maçını izler gibi heyecanlıydın.

 

ÖY: Evet heyecanlanmamak mümkün mü? Mevzu Bursaspor’sa bilirsin gerisi benim için teferruattır… Fenerbahçe’yle final oynamaları ve yine şampiyonluğu söküp almaları çok anlamlıydı. Onlardan birkaç gün önce de U-14 takımı Kuşadası’nda düzenlenen Uluslar arası turnuvada Herta Berlin’i yenerek Elite kategorisinde şampiyonluk kupasına uzanmıştı. Üst üste çifte sevinç, gerçekten camiaya çok iyi geldi. A Takım ligi 3. sırada bitirecek ama Genç Timsahlar, bu sezonu boş geçmeyelim diye çift kupa birden getirdiler Bursa’ya.

 

SİMSARLARA DİKKAT

Altyapıdan Sorumlu yönetici Necmettin Kocaman gerçekten çok özveriyle çalışıyor. Altyapıdaki değerli hocalarımız da Vakıfköy Tesisleri’nde nakış işler gibi itinayla Bursaspor’un geleceğini inşa ediyor. Ben bu güzellikleri gördükçe, ileriki yıllara daha umutla sarılıyorum. Ama meselemiz burada yetişen filizlerimizin Bursaspor’a uzun yıllar hizmet etmesini sağlamak. Çünkü kapılarında dolaşan simsarlar bu gençlerin aklını çelmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Daha şimdiden takımda sivrilen bazı isimlere, ailelerine telefonlar, görüşme talepleri gelmeye başladı bile.

 

TÇ: Bu tip şeylere ailelerin karışmasının sonuçlarını görüyoruz. Transfer çok başka bir şey. O yüzden bu genç kardeşlerimize A takımdaki oyunculara gösterilen yakınlık şimdiden kulüp tarafından gösterilmeye başlanmalı. Çalışmaları için sağlanan olanakların yanı sıra kafalarının da rahat olması için kulüp gerekirse mentorlar tutmalı. Bursaspor’un geleceği olan bu gençler için kimse pazarlıklara girişme ortamını bulamamalı.

 

Çift forvetle oynamalıyız!

 

Timsah’ın kendi sahasında açık oynayacak Kayseri karşısında mutlak çift forvetle başlayıp, ofansif bir oyun anlayışıyla mücadele etmesi gerekiyor. Manisa galibiyetiyle kafası rahatlayan Timsah’ın daha stressiz olacağı aşikar…

 

ÖY.: Pazar günü rakip Kayserispor. Son haftalarda ciddi anlamda kayıplar yaşadılar. 7 haftadır galibiyet alamıyorlar. Dolayısıyla bu maçı çıkış olarak görüyorlar. Genelde ters gelen bir takım sarı kırmızılılar. Bursaspor’un da sağı solu belli olmuyor açıkçası bu aralar. Sen nasıl bir 90 dakika bekliyorsun Kayseri’de?

 

TÇ: Hedefi olan ve hedefi olmayan iki takımın mücadelesi… Kayserispor 44 puanla ligi bitirmiş durumda. Bursaspor 3.’lük koltuğunu bırakmak istemiyor. Kayseri takımı bize ikinci bir Trabzon gibi ters gelen bir ekip… Ben Bursaspor’un bundan sonraki kalan maçlarında özellikle sahaya çift forvetle çıkmasından yanayım. Bu karşılaşmada ev sahibi ekip kapanmayacaktır. Dolayısıyla galibiyeti hedefleyen Bursaspor bu amacına ofansif bir oyun kurgusuyla çok daha rahat ulaşır.

 

ÖY: Bursaspor beni her hafta şaşırtıyor. Çok rahat kazanmasını beklediğimiz maçlarda sürpriz sonuçlar alıyor, ekstra puan kayıpları yaşıyor. O nedenle Kayseri’deki 90 dakikanın seyrini ve sonucunu tahmin etmek oldukça güç. Fakat geçtiğimiz hafta Manisaspor galibiyetiyle kazanamama stresini üzerinden atan Bursaspor’un en azından kafaca daha rahat bir maç çıkaracağını düşünüyorum.

 

4-5 transfer yeter!

Yeşil beyazlı takıma yeni sezon için yapılacak 4 yada 5 oyuncu takviyesi yeterli olacaktır. Timsah’ın önceliği kaleci olmalı, orta saha ve bekler de rotasyon adına sağlama alınmalı.

 

ÖY: Ligin boyu git gide kısalırken, asıl gündem yeni sezonun transfer çalışmaları aslında. Yerli ve yabancı olmak üzere çok sayıda futbolcunun ismi Bursaspor’la anılıyor. Aslında konuşulması gereken şey şu; Bursaspor, yeni sezon için kadrosuna kaç oyuncu katmalı ve bu nokta atışları hangi mevkilere yapmalı…

 

TÇ: Açıkçası transfer beni korkutuyor. Neden diye soracak olursan… Geçen sene maçların ardından Ertuğrul Sağlam ve yardımcılarının yurt dışına futbolcu izlemeye gittiklerini öğrenirdik. Bu sezon da aynı şeyleri yaşıyoruz. Yine maçlar bitiyor ve yine yardımcılar veya Ertuğrul Hoca yurtdışına maç izlemeye gidiyor. Hep söylüyorum. Bir-iki maç izlenerek alınan yabancıların hali ortada. Bu yöntemin hala uygulanıyor olması geçen seneki hataların tekrarlanabileceği yönünde beni endişeye sevk ediyor. Kısaca transfer yöntemimiz aynı, sonuçta aynı olmasın. Bir futbolcu yıl boyu izlenmeden alınmamalı. Önümüzdeki sezon için 4 kaliteli oyuncuyu yeterli görüyorum. Bunlar da orta saha ve defansa olmalı.

 

ÖY: 4-5 transfer bana göre de yeterli olacaktır bu takıma. Çünkü nasıl ki istikrar başarıyı getirir diyoruz, bana göre başarının sırrı iskelet kadroyu oturtmakta. Kimya ile ne kadar oynanırsa o kadar zararını görüyoruz. Tabi transferin hangi bölgelere yapılması gerektiğini konuşurken, kadrodan ayrılacak futbolcuların da kimler olacağını görmek lazım. Timsah’ın önceliği çok iyi bir kaleci transferi yapmak olmalı. Defansta sıkıntının olmadığını düşünüyorum. Ama orta saha ile sağ ve sol bekler, bana göre müdahale bekler!.. Alternatifli kadro oluşturmanın sezon içerisinde faydasını göreceğiz. Avrupa, lig ve kupa maratonunu düşünürsek bu şart… Kaldı ki, futbol camiası yeni sezonda UEFA’daki Bursaspor’a Şampiyonlar Ligi’ndeki kadar müsamaha göstermeyecektir… Bu kez beklenti 1 puanın çok çok üstünde bir beklenti olacaktır.

 

Kaynak: Bursa Gerçek

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu