Galip Sakder’den yönetime uyarı!

Bursaspor Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Galip Sakder, kulüpte yaşanan gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Sakder, açıklamasında, “Yönetimin kendi içinden usulsüz Başkan seçmeye kalkması mevzuata aykırı olacağı için önlenemez sonuçlara neden olur“ ifadesine yer verdi.

Bursaspor Camiası ve Spor Kamuoyuna;

Yönetim kurulu üyelerinin dün gerçekleştirdiği basın toplantısında oluşan görüntü, tüm Bursasporlular gibi bizleri de üzüntü ve şaşkınlık içerisinde bırakmıştır.

Bursaspor’un imajıyla örtüşmeyen bir üslupla yapılan, Kulüp tüzüğü ve 7405 sayılı yasa ile çelişen açıklamalar spor kamuoyunun gündemini meşgul eden “yanlış bilinenler” ve “bilgi kirliliği oluşturan paylaşımlar” karşısında, bir kez daha açıklama getirmenin gerekliliği doğmuştur.

Bilindiği üzere;
7405 Sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu” ile spor kulüplerinin faaliyetlerine belirli bir düzen getirilmiş, keyfi uygulamalara açık kapı bırakabilecek girişimlere de tümüyle son verilmiştir.
Kayyum Gelir, Kulüp Kapanır” Mı?
Hayır…

Camiamızın tüm paydaşları bu yöndeki bilgi kirliliğinden kaynaklanan yanlış ifadeleri zihinlerinden çıkarması gerekli.

Yasa koyucu, 7405 Sayılı Yasa’da bir kulübün kendiliğinden sona ermesini “Tüzük gereğince yönetim kurulunun oluşturulmasının olanaksız hâle gelmesi” veya “genel kurulun alacağı fesih kararı” şartlarına bağlamıştır.

Genel Kurul, Kulübü kapatmayacağı gibi; eski tüzüğümüzde ve yasaya uyumlandırılan yeni tüzüğümüzde de “yönetim kurulunun oluşturulmasının imkânsız hale gelme ihtimalleri” mevzuat çerçevesinde ortadan kaldıran gerekli tedbirler yer almaktadır.

Yönetimin kendi içinden usulsüz Başkan seçmeye kalkması mevzuata aykırı olacağı için önlenemez sonuçlara neden olur.

Sorumluluk Başkanlık Makamında
Yasa; başkan ve yönetim kurulu ile diğer organların seçilmesini belirli kurallara bağlamakla birlikte, seçimin tüzükteki şekliyle yapılabileceğini vurgular.

Şayet rivayet olunduğu gibi Başkan’ın istifası söz konusu ise; yönetim kurulunun diğer üyeleri kendi içlerinden bir Başkan seçemezler. Tüzük hükümleri açıktır. Bu şekilde kanunun öngördüğüne aykırı bir organ oluşumu yukarıda bahsettiğimiz nedenle söz konusu dahi edilemez.

Başkan’ın görevi bırakması Bakanlığa (İl Müdürlüğü’ne) bildirim ve akabinde olağanüstü seçimli genel kurul ilanına çıkılmasıyla gerçekleşebilir.

Gerek eski gerekse kanuna uyumlandırılan tüzük hükümleri, “istifa ve genel kurul tarihi belirlenerek seçime gidilen hallerde yeni yönetim seçilene kadar kurullardaki üyelerin görevlerinin devam ettiği” hükümlerine de yer vermektedir. Nasıl ki göreve talip olup, genel kurulda seçimle sorumluluk üstleniliyorsa; yeni organlar seçilene kadar kulüp işleyişinin devam sorumluluğu da kaçınılmaz bir vazifedir. Yeni yönetime devredene kadar, istifa eden / seçim kararı alanlar için sorumluluk reddini geçerli kılmaz.
Karar alınarak ilana çıkılmasından 15 gün sonra genel kurul yapılabilmektedir. Çoğunluk sağlanamaması halinde ise bundan 7 gün sonra çoğunluğa bakılmaksızın genel kurul gerçekleştirilir.

Genel Kurul İradesi Esastır
Bursaspor’da göreve gelme, ‘Başkan Adayı’nın Divan Kurulu’na müracaatı ile başlayan ve Genel Kurul iradesi ile sona eren bir süreçtir.

Akışına bırakarak sorunların çözüme kavuşmaması gibi genel kurul kararı olmadan aday davetine çıkma gibi bir durum söz konusu olamaz. Yeni tüzükte, seçim sathına girildikten sonra; aday adayları Divan Kurulu’na dosyasını sunar ve sonrasında Üye Sicil Kurulu’nda imza yeter sayısına ulaşan üyenin adaylığın kesinleşir. Listesini de bu adaylığın kesinleşmesi akabinde teslim eder. Adayın ve organlara talip olanların yeterliliğine karar verecek olan Genel Kurul’dur.

Kanun, “zorunlu organların (Genel Kurul – Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’nun) görev, yetki ve sorumlulukları devredilemez.” hükmünü barındırır. Bursaspor’da Başkan seçimi de yalnızca Genel Kurul tarafından yapılır. Yönetim Kurulu’nun Başkansız devamı olamayacağı gibi, söylene geldiği üzere yönetmeye talipli olacaklara yer tahsis ederek yetki paylaşımında bulunulması da mümkün değildir.

Tüzük uyarınca herkesin bildiği gibi yeni Başkan seçilene kadar istifa da etse sorumluluk Başkan’ın ve müteselsilen tüm yöneticilerindir. Bu nedenle istifa edildiğinde genel kurul süreci başlatılması ile birlikte Kulübün işleyişinde bir aksama söz konusu olmaz.

Hatırlamakta Fayda Var
Kısa süre önce aldığımız eksi üç puan cezasına götüren süreçte, daha önce sağlanan ekonomik faydayı SGK yapılandırmasının bozulması ile kaybettiğimiz gibi; ödenememesi halinde bozulacak olan vergi yapılandırmasında ise çok daha büyük bir kayıp ve ciddi bir faiz yükü ile karşı karşıya kalınacaktır.

Herkesin desteğine ihtiyaç duyulan bugünlerde; Şampiyon Bursaspor’u temsil edenlerin üslup ve açıklamaları ile kamuoyunda Kulübün imajını zedeleyici ifadelerden kaçınması, genel kurul üyesinden yöneticisine kadar tüm paydaşlarımızla Bursaspor’un ağırlığının farkında olarak hareket edilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlamamızda fayda var.

İstifa edildi ise olağanüstü seçimli ilanının gereği, ortada bir istifa kararı yoksa da görevin gereklilikleri yerine getirilmelidir. Bursaspor herhangi bir kulüp değil; Süper Ligin 6 şampiyonundan biridir
Ve yine belirtmek gerekir ki; Bursaspor’a destek sağlayabilecekleri motive edecek, sanayicisinden taraftarına “tüm şehri bütünleştirecek bir yönetim anlayışına” her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Saygılarımızla…

Galip Sakder
Bursaspor Divan Kurulu Başkanı

11 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Galip Sakder’in bu hukukî ifadelerini anlayabilecek bilgi, birikim ve kapasitede tek bir yönetim kurulu üyesi yok.

  Bu heriflere yapılacak açıklama bunların anlayabileceği şekilde, net, kısa, yalın olmak zorunda. Şöyle ki;

  DEFOLUN ULAN!

  36
  1
 2. Hemen kongire kararı alın suçlu duruma düşersiniz özellikle Sedat denilen adam herşeyi çok biliyor

  27
  3
 3. Kaç defa olağan ya da olağanüstü kongre oldu. başka kim çıktı aday da şimdi itiraz ediyorsunuz? Böyle olacağı belli değil miydi? O zaman neredeydiniz? Hiç bir yönetim kurulu oluşturamadınız. Şimdi kalkıp sayfa dolusu açıklama yazıyorsunuz. Eski defterlerin açılması yüzünden yapmadıklarını bırakmadılar bu yönetime. yazık, sorsalar sizden bizden fazla sevdiklerini söylerler takımı.

  9
  22
 4. beyler yanlış duymuyorsam ülker ile forma reklam anlaşması olmuş. onun için sedat abi çokoprens diyerek reklamını yapmış oldu. bekle bizi süper lig GELİYORUZ.
  OKADARRRR

  8
  32
 5. 55 yaşındayım bu kadar basiretsiz bir yönetim hiç gelmedi bu takımın başına ne yüzükten haberleri var ne takım yönetmekten acilen kongre kararı alırsın seçim olana kadarda takımın başında durursunuz çocuk oyuncağına çevirdiniz düşün şu takımın başından artık

  8
  6
 6. Metin genç sen git memleketin amasyaya başkan ol. Senin çapın ne ki bu şekilde konuşuyorsun galatasaray bozması. Sana bu akılları hemşerin dolandırıcı toprak arslan mı veriyor.

  8
  2
 7. Yasa koyucu, 7405 Sayılı Yasa’da bir kulübün kendiliğinden sona ermesini “Tüzük gereğince yönetim kurulunun oluşturulmasının olanaksız hâle gelmesi” veya “genel kurulun alacağı fesih kararı” şartlarına bağlamıştır.
  Kanun da ne yazdıgı gayet açık
  Sayın Sakder;
  Yönetim kurulu oluşturulamayinca kapanir diyor, yani kimse talip olmazsa kapatilmanin önü açiliyor.
  Bu durum gayet açikken laf kalabaligi yapip aklimizla alay etmeyi birakin lütfen

  6
  9
 8. Galip Bey yine laf kalabalığı yapmış. Konuyu çarpıtmış.
  Yasa koyucu basit bir şekilde “Yönetim kurulu oluşturulamayınca kapanır” demiş. Yani kimse talip olmazsa kulübün kapatılması söz konusu. Bu kadar net bu olay.
  Ya Türkçe bilmediğimizi düşünüyorlar, ya zekamızla alay ediyorlar ya da herkesi ‘kendileri gibi’ sanıyorlar.
  “Yönetime layık bir kimse talip olmazsa, yönetim kurulu oluşturulamazsa Divan Kurulu olarak biz görevi devralırız, Bursaspor için her şeye varız” diyemiyorsunuz; neden?!

  2
  5

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu