Futbolun cinsiyeti yoktur!

Kadın, futboldan anlar mı?” “Kadının futboldaki yeri nedir?” Böyle tartışmalar Türkiye’de insanların spora bakış açısını bize sunuyor.

Futbolda diğer spor dalları gibi ayrıştırılmayan ve herkesin dilediği gibi hem oynayıp hem de yakından takip edeceği bir dal haline gelmelidir. Belirli kalıplara sokulmadan herkesi ilgilendirecek bir modern futbol yorumu getirmek, bu sporu ötekileştirmemekten geçiyor. Sporun her dalında futbol da dahil cinsiyet ayrımı yapmak, sporu kalitesizleştirmekten başka bir şey değildir. Futbolun o tarif edilemez ve gönüllere taht kuran sevgisi sadece erkeklere mahsus olamaz.

Ufaktan futbolla iç içe yetişmiş bir kız çocuğu da sevebilir bir takımı. Ya da hiç içinde olmayan bir kız da aşık olabilir o renklere. Önyargılar ve genellemelerden sıyrıldığımız o gün başlıca futbol sonrasında da tüm sporları içine katacak ve ülkemizin özellikle son zamanlarda çok konuşulan spor dallarındaki yetersizlik başlığına katkıda bulunacak diye düşünüyorum.

Bursaspor’a Gönül Vermişiz…

Yukarıda anlattığım genel problem aslında renklerine gönül verdiğim Bursaspor’da da geçerli. Herhangi bir maça gittiğimde ya da bir kongre, toplantı hatta üzerine sadece Bursaspor’un konuşulduğu bir ortam olsun, bayan sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor.

Oysa ki tasarlanan, planlanan proje ve düşünceler de bir kadın elinin değmesi ve detaylara dikkat edilmesi başlıca kulübü etkileyecek ve ufku zenginleştirecektir. Bu zenginleşen düşünceler ileride gerçekleştirilecek olan projelerde bize geri dönüş ve kazanım sağlayacaktır. Daha çok bayanın kulübümüzde yer alması kulübümüze olan bakış açısını bile değiştirecek ve olumlu düşünceler sağlayacaktır. Uzun vadede hem manevi hem de maddi kazanımlarla büyüyüp gelişen yine yeşil beyaz olacaktır. Hepimizi ortak payda da buluşturan bu renkler, önyargı ve genellemeleri de umarım kıracaktır.

Sevgimiz, rengimiz, şarkımız bir olsun… 

Elif Burhan / Bursasporluyuz.org

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu