Futbolcu karnesi

Takım penaltı kazanamadığı için gollerine devam edemeyen Bulgar kaleci, Süper Lig’de en az gol yiyen kaleciler arasına girmeyi başardı. Yeni sezonda kadroda düşünülmediği açıklanan İvankov’un tecrübesi en büyük artısıydı.

 

Yavuz Özkan (6)

 

Yedek kulübesinde uzun süredir görev bekleyen Yavuz, ligin son haftalarında bu şansı buldu. Ligin en iyi defans bloklarından birisinin arkasında O’na çok fazla iş düşmedi. Bir kalecinin sahip olması gereken fiziki ve teknik özelliklere büyük oranda sahip; ancak tecrübe eksikliği var. Bu nedenle bu mevkiye takviye şart.

 

Ali Tandoğan (6)

 

Takımdan ayrılan isimlerden Ali, bu yıl ilk devrede ağır bir sakatlık geçirdi. Performansı sakatlıktan önce de çok yüksek değildi. Konsantrasyon sorunu yaşadığı çok belliydi. Asist özelliğini bu sezon gösteremedi. Güçsüzlüğü de gözlerden kaçmadı.

 

İbrahim Öztürk (8)

 

Hızı, yerinde müdahaleleri, sık sık gol araması ile standartların üzerinde bir stoper olduğunu gösterdi. İki yıldır performansı değişmeyen, hatta gittikçe yükselen nadir oyunculardan biriydi.

 

Ömer Erdoğan (7)

 

Takımın kaptanı, ağabeyi. Geçen yılki performansından uzak bir görüntü çizse de, takımın temel taşlarından olduğu su götürmez bir gerçek. ‘Ağır’ olduğu eleştirilerine, hırsı ve mücadeleci futboluyla yanıt veriyor. Kaptan, futbolu Bursaspor’da bırakmalı.

 

Serdar Aziz (8)

 

Bu senenin en büyük kazancı. Tecrübeli ağabeylerinden çok şey öğrendiği belli oldu. Formayı kaptığı andan itibaren bu takımda vazgeçilmez olacağını gösterdi. Savaşçı bir kişiliğe sahip. A Milli Takım’ın da değişmez ismi olmaya aday.

 

Gökçek Vederson (6)

 

Tecrübeli olması en büyük artısı. Kafası hep ofansta olduğu için asıl görevini unutuyor. Kritik hataları ile yürekleri ağza getirirken, bu hatalar takımına zaman zaman pahalıya mal oldu. Mevkiinde alternatif olmaması Bursaspor’da kalıcı olduğunu gösteriyor.

 

Mustafa Keçeli (5)

 

Bursaspor ile yolları ayrılan futbolcunun bu yılki performansı yeterli değildi. Maçlardaki savaşçı futbolu ile tanınan oyuncu, topu oyuna sokarken yaptığı yanlış tercihleri ve top kayıpları ile sonunu hazırladı.

 

Milan Stepanov (5)

 

Görev aldığı maçlarda “transferine ne gerek var” diyenleri haklı çıkaran bir performans sergiledi. Topu iyi oyuna sokması bilinen en önemli özelliklerindendi, ancak bunu Bursaspor forması ile gösteremedi. Sırp stoperin kalması ne kendine, ne de takıma yarar sağlar.

 

Gustav Svensson (4)

 

Sezonun hayal kırıklıklarından biriydi. Yabancı futbolcu kontenjanını dolduracak bir performans sergileyemedi. Kolay adam kaçıran İsveçli ön liberonun yerine daha etkili bir isim düşünülmeli.

 

Hüseyin Çimşir (4)

 

Bursaspor’un serbest bıraktığı Hüseyin, gösterişsiz futbolu nedeniyle futbolseverlerce pek tutulmayan bir oyuncu. Bu sezon fazla görev alamadı. Onun mevkiindeki ön libero daha kreatif olmalı.

 

Ivan Ergiç (6)

 

Takımda konsantrasyon eksikliği çeken oyunculardan birisi de Ergiç’ti. Yetenekleri su götürmeyen bu tip futbolculardaki motivasyon kaybı tüm performanslarını etkiliyor. Sırp ön liberoda da yaşanan buydu. İstikrarsız oluşu Bursaspor’daki macerasının 2 yılda bitmesine neden oldu.

 

Stelian Kirita (6)

 

Sert futbolu ile rakiplerin korkulu rüyası, hakemlerin ise mercek altına aldığı bir isim. Adeta saatli bir bomba gibi. Forma giydikçe form tutan bir oyuncu. Daha çok şans verilirse oyun disiplinine daha çok uyacaktır.

 

Bekir Ozan Has (6)

 

Bu sezon fazla forma bulamadı. Ancak  2. Kaptan, son haftalarda bulduğu şansı iyi değerlendirerek ön liberoya alternatif olduğunu gösterdi. Zirvede ve Avrupa’da mücadele eden Timsah’ın yedek kulübesine zenginlik katar.

 

Federico İnsua (2)

 

Şampiyonlar Ligi’nde forma giyme hayali ve amacı ile Bursa’ya gelen, ancak hem Avrupa’da hem de ligdeki performansı ile büyük hayal kırıklığı yaratan bu oyuncuya kimse tahammül edemez hale geldi. Tangocu maestro(!) kadroda kesinlikle yer almamalı.

 

Volkan Şen (7)

 

Timsah’ın haşarı çocuğu… O varsa rakip sahaya gitmek sorun değil. Topa olan aşkını biraz törpülese, Avrupa kulüplerini peşinden koşturur. Takımın en önemli hücum adamı. Kafasındaki maddi sıkıntılar giderilirse önümüzdeki yıl çok başarılı olur.

 

Pablo Batalla (6)

 

Geçen yılki çizgisini mumla arattı. Presi sevmediği ve bu anlarda oyundan düştüğü, ayrıca fiziki yetersizliği biliniyordu. Ancak bu sezon kaçırdığı goller ile de şaşırttı. Ne olursa olsun takımın en iyi pasörü ve frikikçisi. 9 asist yapan Tangocu, yetenekleri bilindiği için kredisi var.

 

Ozan İpek (8)

 

Sezona kötü başladı, ancak daha sonra kendisini buldu. Güçlü bir futbolcu olmanın verdiği avantajları kullanıyor. Hırsı ile de öne çıkıyor, ancak rakiplerle abartılı diyaloglara girerek gereksiz kartlar görüyor. Onun da ücreti ile ilgili kafasında sorunlar var. Bu durumun halledilmesi gerek. Ozan bu takımın en önemli oyuncularından.

 

Kenny Miller (7)

 

İskoçya Gol Kralı’nın son zamanlardaki suskunluğunun nedeni kesinlikle kendisi değil. Bu tip golcülerin yanına iyi anlaşacakları bir oyuncu şart. Bu sezon gole çevirebileceği asistleri alamadı. Miller iyi bir silah, ama onu kullanılabilir hale getirmek gerekiyor.

 

Sercan Yıldırım (6)

 

Özel hayatındaki düzensizlikler nedeniyle adeta yeteneklerini unuttu. Maddi, manevi değer kaybederken takımına da katkı sağlayamaz hale geldi. Bu sezon son şansı olduğunu idrak etmeli.

 

Turgay Bahadır (7)

 

Hırsıyla, rakip defansı bunaltıcı koşularıyla çok yararlı bir oyuncu. Top hakimiyetinin zayıf olması en büyük handikapı. Uzun boyuna rağmen kafa toplarındaki etkisizliği şaşırtıyor. Forvetin önemli ismi, bu yıl fazla şans bulamasa da seneye daha çok yararlı olur. 

 

Jozy Altidore (3)

 

Bursaspor’dan önceki kariyeri ile doğru orantılı bir performans sergiledi. Görev aldığı maçlarda yeterince katkısı olmadı. Forvet diye kiralandı, sağ kanatta şans buldu. Gol vuruşu özelliği yok. Yüksek maliyeti de düşünülürse Bursaspor’da kalması gereksiz bir kumar olur.

 

İsmail Haktan Odabaşı (5)

 

Bursaspor’un genç sağ açığı, hocasından zaman zaman süre alsa da istikrarlı bir sezon geçiremedi. Kendi mevkiinde önemli isimlerin gerisinde kalan İsmail, yine de görev verildiği zaman formasının hakkını teslim etti. Yeni sezonda bir takıma kiralanarak daha da pişmesi sağlanmalı.

 

NOT: Ahmet Arı sadece 5 dakika oynadığı ve Mehmet Sak hiç şans bulamadığı için karneye dahil edilmemiştir.

 

Tarık Çapçı / Bursa Gerçek Gazetesi

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu