Futbol terörü nedir?

A gazete Bursaspor Muhabiri Fatih Akkuş'un bugünkü yazısıdır.

Bursaspor geçtiğimiz hafta Bursa’da Beşiktaş’a karşı muhteşem atmosferde öyle bir maç oynadı ki Akhisar’da herkes galibiyet beklentisine girdi. ‘Geçtiğimiz yıl bizi kötü sona hazırlayan maç yine Akhisar deplasmanıyla olmuştu’ diye özellikle belirttim. Bu maçtan öncede söyledim ancak ben ilk defa “Pardon siz kimsiniz? Tanıyamadım da…” diye sormak istedim sahadaki futbolculara. Beşiktaş maçında biz aynı takımı izlediysek eğer ki ben inanmıyorum, o zaman bunlar kim? Ne oldu da bir haftada bu kadar kötü bir takım sahaya çıktı? Bunun nedenlerini araştırması gerekenler nerede?

BAŞKAN NEREDE?

Bursaspor ya başkansız yönetiliyor ya da artık masaya birilerinin yumruğunu vurması gerekiyor. Le Guen ve talebeleri, şikesiz şampiyon olmuş bir takımda oynadıklarının farkına varmalı artık. Eğer ki bu camia geçen sezon yaşadığını yaşarsa işte o zaman taraftar birçok şeyi hatırlatır. Ben Akhisar’da tribünde oturanın dışında bir başkan göremedim. Futbolcular paralarını alamadıkları veya başka nedenlerden dolayı maç seçiyor ve oynamıyor. Sen Akhisar’dan puan alamayacaksan neden o koltuktasın?

BİR ANLIK ÖFKE

Maçtan hemen sonra yapacağım analizi bir gün sonraya bıraktım. Büyüklerimden öğrendiğim ‘Olayın sıcaklığı ile yazmamak’ öğüdünün nedeni ise basit. O öfkeyle yazılan yazı olmayacak cümlelerin çıkmasına ve camianın zora girmesine neden olacak. Şimdi bunları konuşmayacağız da ne zaman diyecek birileri,“Ben önce Bursasporluyum, bu takımın kötülüğünü istemem” diye. O koltukta bir başkan var ve ne olursa olsun desteklenmeli ancak o da bazı şeylerin farkına varıp radikal kararlar almak zorunda. Bu kararların başında ise ne yazık ki kan değişikliği. Mayıs ayında yapılacak kongreye kadar birlikteysek o zaman Le Guen gidecek ve kendi adamlarını oynatmayan başarıya aç bir hoca gelecek.

Kızmayın ama gerçek bu

Kimse kızmasın, darılmasın gerçek bu. Transfer edilen bütün oyuncular ne yazık ki hocanın isteği ve doğrultusunda gelen oyuncular. Moussa Sow nerede? Hadi diyelim sakat, neden hafta içi idmanlarda herkesten daha sağlıklı koşuyor, hep mi son gün sakatlanıyor bu adam? Jires Kembo için söylenecek söz yok. Adamın zihniyeti belli “Ben Le Guen’in arkadaşıyım ve bu takımın en iyisiyim mecbursunuz beni oynatmaya” diyor kendisi bence ancak sahaya yansıyan bu değil. Burası ne yazık ki Katar değil. Beşiktaş maçının yıldızı Yusuf Erdoğan’ın çabalarının yetersiz kalması ise kahreden diğer bir ayrıntı.

YANLIŞ TERCİH BİZİ BİTİRDİ

Le Guen geldiğinden beri yanlış oyuncu tercihleriyle gündemden düşmek bilmedi. Hala “Savaşacağız” diyebiliyor ve bu yetkiyi kendinde görebiliyor. Ne zaman savaşacaksınız Mösyö? 18. sıraya demir attığımızda mı? Şimdi Malatyaspor sizce bu futbolla bize puan verir mi? Peki,arena deplasmanından puan alabilirmiyiz? Kim beni buna inandıracak? Biz paraşütü açmayı unuttuk hocam. Acilen birisinin o paraşütü açması gerekiyor. Yoksa yere çakılacağız. Yeni Malatyaspor ve Galatasaray’a karşı kritik maçlarda mücadele verecek olan Bursaspor,l igin 24. haftasında Kayserispor’la karşılaşacak. Bu müsabakalardan toplanacak puanlar Fransız çalıştırıcı Le Guen’in kaderini de belirlemiş olacak.

Futbol terörü nedir?

Akhisar deplasmanında ‘Futbol terörü nedir?’ sorusunun cevabını öğrendik. Senelerdir Bursa taraftarına bu muameleyi layık görenler şimdi nerede? Öyle bir konuma Stadyum yapıyorsan oradan çıkarken yaşanacakları da göze alacaksın. Şehrin merkezine tek şerit gidiş – geliş olan bir yoldan gidiyorsan ve Bursa seyircisinin yaklaşık 40 otobüsünü oradan sokup çıkarıyorsan gerekirse şehri boşaltacaksın. Maç başlamış, normal bir taraftar takımını destekler ve sadece takımı için bağırır ancak yok… Akhisar’daki taraftar 90 dakika Bursa ve Bursaspor aleyhine küfürler ve hakaretler ediyor, buda yetmiyor stadyumdan çıkan otobüsler taşlanıyor ve bir kahvehaneden baltalı bir adam çıkıyor ve koca baltayı otobüse vuruyor. Yine aynı kahvede silahlı bir babayiğit silah çekiyor. Sonra Bursaspor taraftarı otobüslerden iniyor ve olanlar oluyor. Akhisar bir anda ıssız bir kasabaya dönüşüyor. Şimdi nerede geçen hafta sahaya su atan Bursa taraftarına ‘Terörist’ diyen yorumcular?

35 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. benim düşünceme göre yönetimde sorun var bu zamana kadar kaç tane teknik direktör geldi gitti ertuğrul hoca , hamza kazması , mutlu , adnan şimdide le gueni göndericekler eee le guen gittiğinde ne olucak kimle yani hangi teknik direktörle anlaşılacak bence yönetim de sorun var yönetim herşey den kurtulmak için hocaların üzerine atıyor yeter iş bilmez ali ay(iyi biri olabilir ama) gitmeli aday maday da olmasın,,,,gitsin evde rahat rahat otursun zaten yönetimdeki herkes çorbacı örn ali ademoğlu ilk 5 e giremezsek(hamza zamanında) istifa edicem demişti ne oldu…scot ekibine ne oldu bir sürü çöp getirdi jovic , sane vs…
  fatih pulat , hasan parlakay ,ali turan(buna tekmeyi basıp göndericen altyapıyı mahvetti bir sürü torpilli soktuğu adam var) bunlar sadece bir kaçı daha varda detayına girmek istemiyorum….. bunlar gitmeden bize rahat yok hocalarda suç yok(kaç tane değiştirdik ama hep aynı şeyler……

  31
  9
  1. @EMİR yorumuna yanıt olarak

   Yönetimin başına eski tanınmış futbolculardan biri gelmeli, futboldan ve futbolcudan anlayan! Mesela Sedat Özden, nam-ı diğer Sedat-3.

  2. @EMİR yorumuna yanıt olarak

   Doğrular bunlar kesinlikle katılıyorum sana. Bursa medyası yöneticiler tüm bunları cok iyi ört pas ediyolar en iyi yaptıkları şey gerçekten bu.

  3. @EMİR yorumuna yanıt olarak

   vizyonsuz ali ay korkak le guen topunuz basın gidin bursadan biz bize yeteriz bu takımın başkanada teknik traktörede ihtiyacı yok!!

   5
   2
  4. @EMİR yorumuna yanıt olarak

   Kendi takım otobüsünü basıp kalecisini darp edenden, kendi polisini taşlayandan daha büyük terörist olamaz nokta.

   5
   10
   1. @Diriliş Bursa yorumuna yanıt olarak

    Ne habis bir insansın sen ya? Yazık seni yetiştiren anne babaya! 8taşı günahım kadar sevmiyorum ama önce 8taşı pkk ile bir tuttun, sonra gittin hocaya penguen dedin, yetmedi Afrikalı oyunculara maymun dedin, şimdi de kendi takımının taraftarlarına terörist diyorsun. Ulan akılsız herif, Bursa taraftarının içinde bulunduğu otobüsleri taşlayan Akhisar taraftarları(!) terörist değil de otobüsten inip o taraftarları kovalayan Bursasporlular mı terörist!? Sahaya girip hakemi döven taraftarlar(!) terörist değil de atkısını formasını giyip sadece maç seyretmeye giden insanlar mı terörist!? Açık ve net söylüyorum sen bu takımın taraftarı falan değilsin. Hainsin sen hain! Olmaz olsun senin gibi taraftar, zaten bugün bu hale geldiysek anca senin gibilerin yüzünden geldik. Başka bir şeyden değil. Şunu bil ki bugün kendi taraftarını satan yarın vatanını da satar. Başka sözüm yok sana.

    1. @Master yorumuna yanıt olarak

     Kardeş bunlar ancak hakaretten ve küfürden anlar. Ben polise ihbar ettim de ne oldu? Aynı şeyleri yapmaya devam ediyor işte görüyorsun. Bırak Allah’ından bulsun ne buluyorsa.

 2. Önce Başkan gitmeli,Bursaspor bu kadar pasif bu kadar vizyonsuz bir başkanı hak etmiyor.eyvallah kimse karakterine vs laf söylemiyor ama yöneticilik hele ki Bursaspor’un başkanlığı ayrı bir iş ve bu iş tecrübe,bilgi,vizyon gerektirir.su şişesi atıldı diye 2 maç ceza alırız Başkan federasyona bir iki laf etmeden taraftara sallıyor tamam doğru bişey değil ama biraz da taraftarını koru sayın başkan.penaltılarımız verilmez sesi çıkmaz,istedikleri gibi ceza yazarlar sesi çıkmaz,otobüs taşlanır sesi çıkmaz,öğle 1.30 maç koyarlar(defalarca) sesi çıkmaz,yok birader bize “benim taraftardan başka kimsem yok “ diyen bir Başkan lazım !

  17
  11
  1. @Mususi yorumuna yanıt olarak

   MUSİSİ KARDEŞİM çok doğru diyorsun ali ay ve tayfaları gitmeleri lazım…ama kim gelicek o sorun şöyle baba yiğit tff ye karşı çıkacak ve futboldan anlayan , vizyon sahibi yani bi nevi ibrahim yazıcı başkan gibi birisi olması lazım..eğer ki böyle birisi gelirse ilk iş altyapıdaki çorbacıları göndermeli altyapımızda bir sürü torpilli var bu torpillilere tekmeyi basıp gönderceksin yanındada onları getirenleri onların yerinede potansiyalli oyuncuları geliştirip a takıma adapte etmesi gerek…olay gazetesiyle ilişkisi kesilecek süha , orhan vs bu şahısları kulübün içine bile sokmayacaksın yönetim kurulunda işini düzgün yapan ve bursasporlu olanlardan oluşturması gerek vs vs daha yazılacak çok şey var eğer ki bunların çoğunu yaparsak yüzümüz güler ve iyi günlerimiz olur ama bunlar yapılmazsa yüzümüz gülmez ve kötü günlere düşeriz örnek verirsek kulüp batar

   2
   3
 3. Hepmi bu taraftar suçlu,,,, hiç kimse taraftarı kışkırtıranları görmüyorlar ( vilkan demirel, qurezma, akgisar esnafı) birazda bunları görün taraftarı suçlamayı bırakın artık

  16
  11
 4. 1- bu sitelere 10 yıldır girerim, hep aynı şeyler. yenerken aslansın-kaplansın. yenilince çer-çöp, kazma kürek!..
  2- ama lafa gelince, ”yensen de yenilsen de, taraftarın seninle!”
  3- acilen taraftarın tanımını yapıp kendimize şu soruyu sormalıyız. biz müşteri miyiz (seyirci) yoksa taraftar mı?
  4- müşteri isek ve ürünü beğenmiyorsak o marka ile ilişkimizi keser ve para verip onu almayız, yani takımı seyretmeyiz, desteklemeyiz. bu çok normal.
  5- ancak bursa da işler böyle gitmiyor. maalesef müşteri gibi davranıp, taraftar gibiymiş gibi hareket ediyoruz. sosyal, yazılı ve görsel medyamız yorumları bunun en belirgin kanıtı.
  6- ayrıca verdiğimiz tribün ve maddi destekler de ortada.
  a- satılan kombinelerin çoğunu sermayenin alması.
  b- ürün konusunda ki cimrilik (son imza kampanyasın da satılan komik rakam. en sevilen oyuncu batalla forması bile 3 milyonluk futbol kentinde!!! sadece 650 satıyorsa!..)
  c- içeride ve dışarıda her hafta alınan tribün ve para cezaları.
  7- bursasporun sorunları 3-5 ay da çözülecek türden değil.
  8- kaynağı da medya ve taraftar baskısının yarattığı kaotik ortam.
  9- evet, yönetimin futbolla zerre kadar alakası yok ancak, çok bilgili olsalar da değişen bir şey olmaz. çünkü ortada bursasporun başarısını kesinlikle istemeyen güçlü ve etkili bir kesim var.
  10- bunlarla mücadelenin zorluğunu bildikleri için donanımlı insanlar başkanlık için aday olmuyorlar.
  11- Bursaspor şu anda ağrılı ve sızılı amansız bir hastalığın pençesinde.
  12- ilk etapta aspirin misali 2 şeye ihtiyacı var.
  a- her şeyi unutup tam destek.
  b- ya da yalnız bırakıp iç hesaplaşmalarını yapmalarını sağlamak. (filmlerde çok rastlarız ”yalnız kalmak istiyorum-odama çıkıyorum”) misali. bunlar sadece geçici olarak ağrıyı keser, yani kümede bırakır. hastalığı bitirmez. hastalık, uzun sürecek sabır, sevgi, destek ve istikrar sonucu yok olur.
  13- şu anda ben bunları yazarken, Bursaspor maçlarından sonra benim ne hallere düştüğümü ve kahrolduğumu gören eşim bile tıpkı taraftar ve yerel medya yazarları gibi yönetime, hocaya ve futbolculara ateş püskürüyor.
  ama keşke çözüm bu olsa. keşke ben de içimi döküp rahatlayabilsem. keşke herkes gibi egolarımı tatmin edebilsem. ama ben bir taraftarım. benim bir taraftar olma sorumluluğum var…

  10
  2
 5. akhisar kim aq çocukları, polisnde aq Bursa da kendi evimizde bize nefas aldırmazlar. akhisar piçlerinin şehrinde hep bize müdahale ederler. Bunun bursasıda kahpe evlatları..

  6
  12
 6. TARAFTARIMIZIN MARUZ KALDIĞI tahrik,saldırılar ve haksızlıklara karşı elbette bir ve beraber olmalı,hakkımızı aramalıyız.
  Ülkemizde her alanda ÇİFTE STANDART VAR.
  Bir masum kusur eder ona EN AĞIR CEZA VERİLİR.ÖR.BAKLAVA ÇALAN SABİLER.Amma bu ülkenin milyarlarını götürenler ise KAHRAMAN oluyor.Bir futbolcu küfür etti diye 6 maç ceza veriyorsan diğerinede aynı ceza verilmesi şart.TFF-PFDK-MHK-CAS-TAHKİM gibi kurullar ne yazıkki FUTBOLU TEMAŞA SPORU,BARIŞA,KARDEŞLİĞE VESİLE OLMAKTAN ÇIKARMIŞLAR,YANDAŞLARI KORUYAN,ANADOLU VE 3 TAKIMIN HARİCİNDEKİLERİ PARDON birde SİYASETİN TAKIMINI KORUR VE KOLLAMAYI ŞEREF ADDATMİŞLER.
  Böyle bir tabloda maalesef birde kendimiz yanlış yönetim yanlış davranışlar yaparsak çökme yapacaklara fırsat vermiş oluruz

  4
  14
 7. 4-5 Hoca ile çalışıp, 35-40 tane transfer yapıp takımı hala düşme potasından kurtaramıyorsan burada sadece teknik heyet ve futbolcuların suçu yoktur, onları yönetemen, verdikleri sözleri yerine getiremeyen, profesyonel bir kulüp bakış açısı getiremeyen, görevini yapmayanları cezalandıramayan yönetimin de suçuı çok büyük, artık geriye dönüş olmadığına göre, MAYIS KONGRESİNE kadar bu yönetim ile devam etmemiz zorunlu olduğuna göre, Teknik heyet de sezon sonuna kadar devam edip, kendi kurduğu kadroyu en iyi şekilde sahaya sürmeli, yönetimin dışarıdan MENTOR getirerek takımda ki havayı değiştirme adına çalışmalı, verdii sözleri bir an önce yerine getirmeli ve karşılığında da bu takımdan galibiyetler beklemeli, işimiz zor biz taraftara da düşen her zamankinden daha fazla destek olmak takımımıza

  3
  10
 8. Ne yaptın bjk maçında be kardeşim oyunu bozdun sadece bak bakalım bjk nin bu sezonki deplasman maçlarına ne yapmış. Adamlar Avrupa ligi için yerel ligi biraz otelemis görülüyor bu. Sanki tek kale maç oynadık 10 tane gol pozisyonu bulduk ta galip gelemedik gibi şişirip duruyorsunuz.bjk maçında 1 puanı bjk kötü diye aldık. Masal anlatma.

  1
  5
 9. Başkana da birkaç cümle yazsaydın diyen var. Bursa taraftarını kötülemişsin diyen var. Fatih senelerdir bu tribünde koşturan ve hala daha deplasmanlara otobüsle gidip gelen birisi aynı zamanda yazıyı okumadiginiz nasıl belli. Adam ben tribünde oturumdan başka başkan göremedim demiş ve özetlemiş masaya yumruğunu vurmazsan taraftar sana yumruğu indirir. Akhisardaolan olayları da bizzat yasayan birisi olarak nasıl maçta küfür duymadınız amk… adamlar ne ana bıraktı ne avrat konuşma bilmiş bilmis

  1
  2
 10. Önce,Ali Ay’ı kovalım.
  Tazminatını da aldığı ıskarta topculardan düşelim
  Önceki başkana az yüklenmedi.
  Kendinin,zarar yönünden pek farkı kalmadı,
  Böyle,basiretsiz,vizyonu olmayan ,başkan olacaksa küme düşelim,daha onurlu olur.her maç ezikleri,oynar olduk.korkak futbolun böylesi de olmaz ki.malatya maçından sonra gönderin hocayı
  Sergen bizi kümede bırakır,en azından maçı adam gibi izler,müdahale eder,tiyatro seyreder gibi değil.
  Başkan farkındaysan,her yerden istifa sesleri yükseliyor,inat etme,seslere kulak ver.

 11. Fatih Akkuş çok biliyorsan aday ol,kazan sen yönet,madem çok biliyorsunuz,bu şehir takımına böylesine düşman iken klübün şu an ki hali gayet doğal,kim bu kulübe ne verdi ki ne istiyor,taraftarı her maç ceza aldırır,basını klübü karıştırmak için olmadık haberler yazar ki bu arada patronları’nın Bursaspor’a bir kuruş hayrı yok,iş adamı desen hepsi İstanbul hayranı,bilemiyorum Bursaspor bu şehre ne kötülük yaptı,eğer gerçekten bir şeyi seviyorsan ona hatası sevabı ile katlanır,hesap soracaksan da önce sevdiğine sen ne yaptın ona bakarsın, ve lütfen bu takımı menfaatsiz yalansız dolansız sevin destek olun,yok olamam ise cevabınız artık buralara yazıp ta bu takımı gerçekten sevenleri üzmeyin, inanın belki de buralara yazmamak Bursaspor’a yapabileceğiniz en büyük iyilik olur,bence bunu bir düşünün sevgili Fatih Akkuş.

  1. @Mesut yorumuna yanıt olarak

   🙂 Fatih abiye bunu dedin ya inan okadar güldüm ki… seni tanımam ama 17 senedir fatih abiyi tanırim hala daha otobüsle d3plasmana gider gelir ve cefa çekmesine gelince d3 sen hayatında belki cefa cekmemissindir de o cezasını bile yattı merak etme sen 😉

 12. Ayrıca bu şehir takımına hiç bir zaman düşman olmadı olmaz da bence senin o kurumuş zihniyetin bu takıma düşman ki herkesi bir tutup yorum yapıyorsun. Önce laf söylediğin adamı tanı ne katkısı olmuş külüne sonra yorum yap

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu