Frey’den sonra hepsi yerli

Türk futbolunda altyapıya verdiği değer ile öne çıkan Bursaspor Kulübü, aynı zamanda yerli kaleci geleneğine sahip.

Uzun yıllardan beridir kulüp transfer politikasında kaleci tercihlerini yerlilerden yana kullanırken, aynı zamanda Bursa temsilcisinin kalesine geçen eldivenlerin büyük bir kısmı da altyapıdan yetiştirdiği isimlerden oluşuyor. Bu noktada Süper Lig ve TFF 1‘inci Lig klasmanındaki ekipler arasında bu geleneği sürdüren nadir kulüplerden olan Bursaspor, önümüzdeki yıllarda da bu çizgisini sürdürecek.

GELENEK SÜRÜYOR

Bursaspor‘un, 2013/14 sezonunda kaleyi koruyan Sebastian Frey‘in ardından, sonraki 6 yıllık dönemde Bursa temsilcisinin eldivenlerinin tamamı yerli oyunculardan oluştu. Ertesi sezondan itibaren, o zaman 4 yıldır kulüpte bulunan Harun Tekin kaleyi devralırken; altyapıdan yetişen Okan Kocuk da süre şansı bulmaya başladı. Bu andan itibaren de son 6 yıllık dilimde Bursaspor‘da süre alan 7 eldivenin de yerli oluşu dikkat çekti.

ALTYAPIDAN YETİŞİYOR

Bursaspor‘un altyapısından yetişen Ataberk Dadakdeniz, Okan Kocuk ve Muhammed Şengezer performanslarını geliştirerek A Takım‘da da forma şansı bulurken; diğer eldivenler Harun Tekin, Onurcan Piri, Mert Günok ve Çağlar Şahin Akbaba oldu. Bursa temsilcisi, bu sezon da devre arasında yaptığı kaleci transferinde bir diğer yerli isim Emrullah Şalk‘ı tercih ederken; 32 yaşındaki eldiven henüz süre alamadı. Bu isimlerin dışında altyaş gruplarından gelen ve altyapıdan yetişen birçok eldiven de A Takım ile antrenmanlara çıktı.

4 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. Son yıllardaki yerli kalecilerin en iyisi ve kendini en çok geliştireni Harun’du. Karakter ve efendilik olarak da tam Bursaspor’un çocuğuydu. Hey koçum benim be. Valla özledik. Kendisi gitmek istememesine rağmen, para için Ali Tay efendi onu da sattı. Yazık oldu velhasıl. son haftalarda ligde kaldığımız o zor ve bunalımlı sezonlarda yaptığı inanılmaz kurtarışlar ve çıkardığı sayısız penaltı ile tek başına kaç tane maç kurtarmıştı bize.

  2. Frey, Carson , İvankov , Gançev hepsi güven veren iyi kalecilerdi ve yetişen yeni kalecilere örnek oldular oynarken ve antremanlarda ve bir sürü iyi kaleci yetiştirildi Harun vs ama unutmayalım bunların hepsinden evel Bursaspor’un Rasim’leri vs vardı hem milli hem Beşiktaş’a transfer olan, kulüp olarak onlarca önemli futbolcu yetiştirildi bir gelenek vardı ama artık genç futbolcunun aklını çelen ortalığı karıştıran menejerlik şirketlerine çalışan insanlar yüzünden o başarıları yakalamak çok zor ,birde borç 500-600 Milyon TL olunca futbolcu yetiştirildi ama bedavaya veya değerlerinin çok altında gitti başka kulüplere, sistem temizlenmesi lazım eski başarılar tekrarlanması için örnek Ali Akman’ı kaybetmeden!

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu