‘Frey ve Taiwo’yu almazdım’

Bursaspor maçı öncesi OLAY Spor'a açıklamalarda bulunan Ç.Rizespor'un teknik patronu, 'Açık söyleyeyim; bu transferleri yönetim yaptı. Futbolcular da enteresan, madem iyi oyuncusunuz, yıldızsınız gidin kardeşim. Bursaspor, çocuk esirgeme kurumu değil ki' diye konuştu. 

Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Hikmet Karaman, Bursaspor'un sırtında kambur gibi duran Sebastian Frey ve Taye Taiwo için açtı ağzını yumdu gözünü. UEFA Avrupa Ligi ön eleme maçında Vojvodina'ya elendikten sonra görevine son verilen Hikmet Hoca, o dönem yaşananları OLAY Spor'a anlattı. Yönetimin transferde büyük hatalar yaptığını belirten Karaman, şunları söyledi: 'Transfer yapılırken teknik direktörün de fikrinin alınması gerekiyor. O zaman bana hiçbirşey sorulmadı.'

 

'Suç varsa kabul edeceğiz'

 

'Bu hatayı da yapıyorsanız itiraf edeceksiniz. Ben yapmadım, yönetim yapmadı da demek istemiyorum ama bu transferleri yönetim yaptı. Suç varsa da hepimiz kabul edeceğiz. Açık söyleyeyim; Frey ve Taiwo'yu ben olsam almazdım. Geçmiş bir olay ama onların da gitmesi lazım. Madem iyi oyuncusunuz, yıldızsınız, gidin kardeşim. Niye gitmiyorsunuz. Kambur gibi burada duruyorsunuz. Bursaspor çocuk esirgeme kurumu değil ki. Gidin oynayın. Demek ki son transferinizi yapmışsınız.'

 

'Biraz kırgınım'

 

'Keşke zamanında hatalar olmasaydı. Kırgınlığım var mı biraz var. Öz eleştiri her zaman iyidir. O dönemdeki yönetim de yapmalıydı. Bir futbol takımının transferi çok önemli. Oyuncu transferinde hoca yönetim, scoutlar birlikte hareket etmeli. Teknik adamın kafasına uygun değilse başarılı olmanız mümkün. Maalesef o dönemde itiraf etmeleri lazım. Kafana göre transfer olmaz. Benden sonra Daum geldi, Taiwo ve Frey'i oynattı. Ama Şenol hoca geldi oynatmadı. Bir kalemde sildi. Taktir etmek lazım. Harun'u çıkardı.'

 

'Bursaspor hep büyük'

 

Bursaspor'un hedefinin her zaman Avrupa kupaları olması gerektiğinin altını çizen Hikmet Karaman, 'Takım şu an 4. Bursaspor hep büyük. Yöneticiler ve teknik adamlar minimum hata yaparsa şampiyonluk devamlı gelir. Bir hata da, ekonomik anlamda UEFA'dan ceza alınması. Bakın 4. olsanız Avrupa'ya gidemeyeceksiniz. Yazık günah. O yüzden her zaman söylüyorum; dikkatli harcama yapmak lazım. Kadroda, oynayacak oyuncular gerekiyor' diye konuştu. 

 

'Fernandao'nun olmaması bizim için avantaj'

 

Bursaspor'un iyi bir takıma sahip olduğunun altını çizen Karaman, 'Çalıştığımız dönemde de bu günde ligin en üst sıraları zorlayan, oynadığı futbolla zevk veren takım. Biz de ilk defa tam takım geliyoruz. 3-4 haftadır eksiktik. 8 oyuncu yoktu. Son maçı 4-0 kaybettik ama kimseyi aldatmasın. Bursaspor, Galatasaray maçı da öyle. 2-2 değil 5-2 olması lazım. Ama olmadı. Güzel bir maç bizi bekliyor. Fernandao'nun olmaması bizim için büyük avantaj. Defansı resmen dövüyor. Yüzde 50 takımı silkeliyor. Arkadan gelen de golü atıyor' dedi.

 

'Ozan'a kitap verdim'

 

Ozan Tufan'ın çok yetenekli olduğunu vurgulayan Hikmet hoca, 'Ozan'ı korumaya almak lazım. Ahmet Dursun'u ben zamanında Kocaeli'ye 16 yaşında getirdim. Beşiktaş'a gitti. Yıpranır dedim. Haklı çıktım. Ozan iyi çocuk. Hata yapma ihtimali yüksek. Kendini geliştirecek. Yetenekleri kullanabilmesi için antrenman öncesi sonrası maçı izleyip kendi analizini yapacak. Büyük futbolcu moduna girmek istiyorsa kendini geliştirecek. Muhammet vardı Beşiktaş'ta Barcelona'ya gidecekti şimdi nerede. Bilen yok. Ozan'ın desteğe ihtiyacı var. Allah'tan transfer dönemi bitti. Çocukların kafalarını karıştırıyorlar. Ozan'a Bursaspor'dayken Iniesta'nın hayatını anlatan bir kitap verdim. O zaman okumamıştı. Sorun bakalım okumuş mu?' dedi. 

 

Olay

 

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu