Federasyondan açıklama geldi!

TFF Başkanı Nihat Özdemir, "18 Süper Lig kulübünün tamamı ile liglerin 12 Haziran'da başlaması noktasında anlaştık. 7 kulüp gelecek sezonun 21 takımla oynanması yönünde talepte bulundu" dedi.

Riva’da gerçekleşen toplantıya TFF Başkanı Nihat Özdemir, Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, Başkan Vekilleri Mehmet Baykan, Erhan Kamışlı, Yılmaz Büyükaydın Ali Düşmez, Yönetim Kurulu üyesi Hasan Akıncıoğlu, Genel Sekreter Kadir Kardaş, UEFA ve TFF Sağlık Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mete Düren, TFF Sağlık Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Bayraktar ile kulüp başkanları ve yöneticileri katıldı.

Nihat Özdemir: “Süper Lig ile ilgili 28 Mayıs’ta kesin tarihi açıklayacağız” 

Toplantının ardından TFF Başkanı Nihat Özdemir ile Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, açıklamalarda bulundu.

Başkan Nihat Özdemir, koronavirüs sürecindeki gelişmeleri görüştüklerini belirterek, “Kulüpler Birliği Vakfımızın talebiyle 18 kulübümüz, ben ve başkan yardımcılarımın katılımıyla, 4 saate varan bir toplantı yaptık. Süper Lig takımlarımızın yaşadıkları ve bundan sonraki süreçte yaşayacakları bütün konuları masaya yatırdık ve gayet demokratik ortamda tartıştık” diye konuştu.

Daha önce Süper Lig’in başlama tarihi olarak 12 Haziran’ı belirlediklerini aktaran Özdemir, “Bundan önce TFF yönetiminin açıkladığı Süper Lig’in 12 Haziran’da başlamasıyla ilgili 18 kulübün tam desteğiyle karar almış bulunuyoruz. Bununla ilgili Türkiye’deki şartların değişimini göz önünde bulunarak kesin tarihimizi 28 Mayıs’ta yapacağımız basın toplantısıyla kamuoyuna açıklama üzere anlaşmaya vardık” ifadelerini kullandı.

TFF Başkanı, 7 kulübün bu sezon ligden düşme olmaması yönünde talepte bulunduğuna değinerek, “Yedi kulübümüz de federasyonumuza bu yıl ligden düşme olmaması, gelecek sezonun da 21 takımla oynanması konusunda müracatta bulundu. Federasyonumuz bu konuyu inceleyecek. Yönetim kurulu olarak gelecek sezonun kaç takımla oynanacağının, bu sezon ligden düşüp düşmeme kararını da önümüzdeki günlerde vereceğiz” açıklamasını yaptı.

“2020-2021 sezonunda rezerv lig başlayacak”

Nihat Özdemir, geçen yıl iptal edilen 21 yaşaltı liginin yerine gelecek sezon rezerv ligin kurulacağını söyledi.

TFF’nin pandemi kurulu oluşturacağını aktaran Özdemir, “TFF’nin bir Sağlık Kurulu ve onun danışma kurulu var. Bununla ilgili 12 Haziran’da başlayacağımız Süper Lig ve diğer liglerin başlamasında futbola dönüş protokolü hazırlanmıştı. Hep birlikte verdiğimiz karar doğrulturunsa TFF bir pandemi kurulunu teşkil edecek. Bundan sonra bu bu konuyla ilgili süreci pandemi kuruluyla birlikte yürüteceğiz” diye konuştu.

Rezerv lig hakkında Kulüpler Birliği üyeleriyle anlaşmaya vardıklarını vurgulayan Özdemir, “Gelecek yıl geçen yıl kaldırdığımız 21 yaşaltı liginin yerine kurmayı düşündüğümüz rezerv ligi kuramamamıştık. İnşallah 2020-2021 sezonunda rezerv ligin başlaması konusunda bütün Kulüpler Birliği üyeleriyle anlaştık. Bu konuda da çalışmalara başlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Kulüplerin finansal sorunlarını Ramazan Bayramı’ndan sonra masaya yatıracaklarını anlatan Nihat Özdemir, “Kulüplerimiz finansal yapılar yönünden çok zor durumda. Bu konuyu da tartıştık. Bayramdan sonra yapacağımız seri toplantı ve görüşmeler neticesinde kulüpleri elimizden geldiğince finansal ve yapısal yönden nasıl rahatlatacağımız konusunda çalışmalara başlayacağımızı açıklıyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Başkan Özdemir, ligleri oynayarak bitirme konusunda kulüplerle fikir birliğine vardıklarını dile getirerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Koronavirüsle mücadelede başarılıyız. Dünyada örnek bir ülkeyiz. 12 Haziran’da başlayacağımız Süper Lig, 19 Haziran’da başlayacak TFF 1. Lig ve 18 Temmuz’da başlayacak TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig ileBölgesel Amatör Liglerde de kulüplerimiz gereken hassasiyeti gösterecek, tedbirleri alacaklar. Herhangi bir futbolcumuz veya futbol adamımız herhangi bir rahatsızlığa yakalanmadan bu süreci götürmek için gerekli çalışmaları yapacaklar. Pandemi konusunda başarıya ulaşan Türkiye, futbol konusunda da başarıya ulaşacak. Ligleri oynayarak sonlandırmak için elimizden gelen her türlü çabayı gösterme konusunda bütün kulüplerle fikir birliğine vardık.”

Mehmet Sepil: “Beklentimiz liglerin hayırlısıyla başlaması”

Nihat Özdemir’den sonra söz alan Sepil, görüşmeyle ilgili değerlendirmede bulundu. Avrupa’da pandemi sonrası örnekleri olan oyuncu değiştirme sayısının artırılmasıyla ilgili konuşan Sepil, “Beş oyuncu değiştirme konusunda bir çalışma yapıldığı bilgisi verildi. TFF’nin Avrupa liglerinde olduğu gibi 5 oyuncu değişikliği konusunda çalışma yapıldığı söylendi” ifadelerini kullandı.

TFF Başkanı Özdemir’in Süper Ligi 12-13-14 Haziran’da başlatma planının daha önce açıkladığını hatırlatan Sepil, “Bu konuda tüm kulüplerin görüşünü aldık. Sağlık koşullarının el vermesi şartıyla 18 kulüp de liglerin başlamasını desteklediğini beyan etti. Söz konusu tarihte başlamamasıyla ilgili senaryoda pandemi çok yakından izleniyor. Ülkemizde bu konu çok iyi gidiyor. Beklentimiz bu iyi gidişin devam etmesi ve liglerin hayırlısıyla başlaması” şeklinde görüş belirtti.

Seyahatlar konusunda TFF’den yardım istediklerini anlatan Sepil, “İkinci konu da seyahatlar. Deplasmana gidecek takımlar var. Seyahat koşullarının da 12 Haziran’a kadar oluşması gerekiyor. Biz, Federasyon Başkanı’mızdan nihai kararı ne zaman vereceklerini sorduk. Kendisi de 12 Haziran’dan 2 hafta önce son kararın açıklanacağını söyledi” diye konuştu.

Mete Düren ve Bülent Bayraktar’dan pandemiyle ilgili bilgi aldıklarını söyleyen Mehmet Sepil, “Sağlıkla ilgili iki hocamız detaylı olarak bilgi verdi. Bizim arzumuz, kulüplerin sağlık çalışanlarının bir muhatabı olması için bir kurul oluşturulması gerektiğini söyledik. Başkanımız bu konuda bize çalışma sözü verdi. Seyahatlarla ilgili yardım rica ettik. Özellikle THY’den bu konuda yardım istenmesini, kulüplere uçak tahsisiyle ilgili yardım beklediğimizi söyledik” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Sepil, Nihat Özdemir’in açıkladığı bazı kararlara değinerek, şunları kaydetti:

“Yedi kulüp, bu sezon ligden düşmeyle ilgili pandemiden dolayı endişelerini beyan ettiler. Bu sene düşmenin kaldırılması, seneye liglerin 21 takımla oynanması konusunda başvuruda bulundu. Ayrıca pandemide aldığımız derslerin en önemlilerinden biri, genç oyuncu yetiştirme konusundaki motivasyonumuz. Bununla ilgili geçen sene iptal edilen 21 yaşaltı liginin kulüpler için çok önemli olduğunu, bunun bu sene yeniden inşa edilmesiyle ilgili ortak çalışmanın başlamasını talep ettik. Bu konuda da hızlı bir çalışma içine girileceği bize iletildi. Yine alt yaş liglerle ilgili de bir çalışmanın içine girileceği söylendi.”

Kulüplerin maddi olarak zor durumda olduğunu vurgulayan Sepil, sözlerini şöyle tamamladı:

“En çok konuştuğumuz konu, kulüplerin finansal durumları. Kulüpler zaten finansal olarak zor durumdaydı ama pandemiyle mart ayının ortasından beri kulüplerin kasasına giren 1 lira para yok. Digiturk’un de ödemeyi kesmesiyle kulüplerin finansal durumu daha vahim hale geldi. Bu konuda hep birlikte neler yapabiliriz, nasıl yardımlar alabiliriz, geneleceğe yönelik endişelerimizi nasıl gideririz gibi konularda ileriye dönük görüş bildirdik. Türk futbolunu ve kulüpleri finansal zor durumdan hep beraber nasıl çıkaracağımızla ilgili bir görüşme oldu. Uzun bir görüşme oldu ve dostça bir ortamda görüştük. Bugün alınan kararları en kısa zamanda hayata geçirmeyi umuyoruz.”

Toplantı salonunda bulunanlar, koronavirüs önlemleri kapsamında sosyal mesafeye dikkat ederek oturdu ve maske kullandı.

15 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Her hangi bir futbolcu bu virüsü kaptığı zaman sizi onu ziyaret ederken maskesiz ve eldivensiz olarak görmek istiyorum, İstanbul kulüplerini kurtarmak için gözünü para hırsı bürümüş başkan efendi……

  30
  1
  1. @Blntt yorumuna yanıt olarak

   küme düşme olsun bız nasıl dustuysek hak edenlerde düşmeli en basta zaten rize çakalları vermiş teklıfı kume dusme olmasın dıye onu geccekler be….liglerimizin 2 takım olmasını ben senelerdir istiyorum ama bu sekilde degıl olacaksa eger 3 takım düşecek alttan 5 takım çıkacak bu işin hakkı budur rizesi bilmem nesi by by yapıcak yapmalı…..

   6
   1
  2. @Blntt yorumuna yanıt olarak

   Geçen sene biz duserken öyle demiyordun ! Nihat efendi ! Yok sene başında alinmaliymis karar falan filan.simfi bursa 3 den düştüğü anda ligleri bitirde tam olsun?

 2. Allah aşkına ts lider olmasaydı ads ilk 3 de olaydı ligi bitirmiştiniz. Boşuna lakırdı yapmayın çevirdiğiniz dümenleri çok iyi tahmin ediyorum. Sizin derdiniz ts ile ads

  25
  1
 3. REZERV LİGDE YAŞ SINIRI OLMALI, YABANCI OYUNCU OYNATILMAMALI, MAÇLAR SÜPER LİG TAKIMININ MAÇINDAN ÖNCE OYNATILMALIDIR.

  8
  1
 4. Tüm BURSA’mıza hayırlı olsun, süperlige çıktık. Gönül isterdi ki oynayarak çıkalım ama bence böylesinide sonuna kadar hak ettik. Yayıncı kuruluş önümüzdeki sene daha çok para kazabilsin diye bence TFF’de bunu kabul edecek. Çünkü çok büyük mali kayba uğrayan yayıncı kuruluş parayı koparabilmek için önümüzdeki seneyi 21 takımla oynamayı kesinlikle kabul edecek. HAYIRLI UĞURLU OLSUN şimdiden.

  7
  9
 5. Haydi hayırlısı olsun.Söz edilmeye başlandıysa eğer biz çıkarız direkt süper lige.Gerisini mavi eşşekler düşünsün.

  7
  2
 6. Saçmalık, nedemek düşmek olmuyacak? Ozaman hiç oynamasınlar antrenman havasından geçer maçlar. Ayrıca bizim ligde üçüncüyü direk falan da çıkmarmazlar play offu oynatılar. Maddenin maçlar oynanacak formatı değiştirmezler

 7. Sayın yöneticiler.
  Size bir fikir.
  Sosyal mesafe kuralina uygun bicimde geniş katılımlı bir toplantı yaparak oylama yapın ve sorumluluğu herkes ile paylasin.
  Toplantı da devam ettirmeyi düşündüğünüz liglerde ki oyuncular calistiricilar kulüp çalışanları ve hakemler olsun.
  Herkes düşüncesini belirtsin.
  Bakın bakalım kalan maçları oynatabilecek misiniz.
  Futbol nasıl oynanıyor yakın temasla.
  Peki virüs nasıl bulaşıyor yakın temasla.
  Bir de sorum olacak.
  Bir futbolcu diğer futbolcuya temas etmeden nasıl faul yapacak.
  Ya da oyuncular birbirlerinin terine temas etmeden topa nasıl kafa atacak.
  Acaba diyorum futbolcular maça boksörler gibi kask ile mi çıksalar.
  Öyle ya maske de takamazlar.
  Kask daha guvenli olmaz mi.
  Çok merak ediyorum defans oyuncuları nasıl bir taktikle oynayacak.
  Sosyal mesafe kuralına uysalar her atak gol olacak.
  Uymasalar hastalanma riski var.
  Ne yapacak bu oyuncular.

  4
  2
 8. Geçen sezon biz bu sene düşme olmasın 21 takımlı oynansin dedigimizde federasyon böyle bir şey olmaz buna lig baslamadan karar verilir dendi ve düştük şimdi de aynı otariteyi bekliyoruz evet lig 21 takımlı olsun ama alt ligden gelen 6 takım olsun bedavaya öyle düşmeme yok kusura bakmayın

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu