Faruk Çelik “80 milyon lirayı cebine koyan başkan olsun”

globalbursa.com Yazarı Cennet Cankılıç'ın köşe yazısıdır.

Süper Lig’de 2010 yılında bu kente şampiyonluk sevinci yaşatan Bursaspor, tam 2 yıl önce bu dönemlerde düştüğü alt ligde tarihinin en kötü dönemlerini yaşıyor. Hem trilyonluk borç yükü, hem teknik ve sporcu kadrosunun yetersizliği, hem istikrarsız gel geç yönetimler yüzünden adeta can çekişiyor. Kentin dinamiklerinden de eski desteği alamayan Bursaspor, 22 Mayıs’taki olağan kongreye de maalesef böyle sıkıntılı ve bir o kadar da çalkantılı süreçle gidiyor.

Şimdilik 3 aday var.

Mevcut Başkan Erkan Kamat, Serdar Acarhoroz ve Emin Adanur’un desteklediği Hayrettin Gülgüler.

Merakla “Hangisi Bursaspor’un yeni başkanı olacak?” sorusu dillendirilirken bana göre, asıl sorunun “Bursaspor nasıl kurtulur?” olması gerekiyor.

İşte bu noktada gözler her zamanki gibi eski bakanlardan Faruk Çelik’e çevriliyor. Zira Bursaspor ne zaman maddi ve yönetimsel kriz içine girse, ne zaman toplumsal desteği kaybetse, ne zaman bürokrasiye takılsa “Bakanım bizi kurtar” diyerek kapısı aşındırılıyor.

Çünkü, taraftarından iş adamlarına, aday adaylarından gazetecisine kadar Bursaspor sevdalısı olsun olmasın ,bu kentte yaşayan herkes çok iyi biliyor ki, Faruk Çelik her daim Bursaspor’un arkasında.

“KİŞİLERİN DEĞİL, BURSASPOR’UN ARKASINDAYIM”

Bu yüzden her kongre öncesinde olduğu gibi bu süreçte de Faruk Çelik’in ismi çok geçiyor. Dün kendisini aradım ve “Bu kadar isminiz geçiyor, bir de durumu sizden öğrenmek istedim” dedim.

İlk olarak dedi ki:

“Ben bu kentte siyaset yaptığım ve Urfa’da olduğum dönemlerde de hep Bursaspor’un yanında oldum. Benim için o, bu değil Bursaspor vardır. Ben her zaman Bursaspor’a veren olmuşumdur, üzerinde de hiçbir hesabım yoktur. Yönetime talip olanlar gelir görüşürüm. Onlar benden yönetim için ne isim isterler, ne de ben onlara isim anlamında talepkar olurum. Bugün de öyle.”

Bakan Faruk Çelik, Bursaspor’un içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtuluş reçetesini de şöyle açıkladı:

“Öncelikle konuya duygusal değil, akılcılıkla bakmak lazım. Ben şöyle iyi yönetim yaptım, ben böyle iyi yönetim yaptım, şu kadar para koyacağız, bu kadar kaynak yaratacağız, önümüzdeki sene şampiyon yapacağız gibi sürekli  taraftarın ve kamuoyunun artık ezberlediği sözler yerine doğrudan sorunları çözmeye yönelik akılcı doneler ortaya koymak gerekiyor. Şu anda Bursaspor’un en büyük problemi ne? Önünün kapalı olması değil mi?..”

“BURSASPOR’UN TRANSFER TAHTASINI KİM AÇTIRACAKSA O ADAY OLSUN’’

Bakan Faruk Çelik, Bursaspor’un kurtuluş reçetesini 3 maddede açıkladı:

“Bir, Bursaspor’un tahtası kapalı. Önce tahtasının açılması lazım ki, transfer yapabilsin. Hesap ortada. 80 milyon TL. ilk etapta önünü açar. Sıkı bir pazarlıkla bu 50-60 milyon TL’ye indirilebilir. Kalan 20 milyon TL de ilk etapta iyi bir imkan sağlar. 80 milyon lirayı cebine koyan gelsin aday olsun, kazansın.

İki, öyle ben 80 milyon lirayı getirdim, verdim demekle olmuyor. Bursaspor’un malum kaynaklar ve harcamalar noktasında bir güven erozyonu var. Bu vaatle iş başına gelen yönetim hemen bir icra kurulu, icra heyeti oluşturmalı. 80 milyon lirayı bu icra kuruluna verecek ki, güven tesis edilebilsin ve kurul ya da heyet, şeffaf bir şekilde süreci götürebilsin. Zira, kulübün üzerinde icralar ve hacizler var. Banka hesaplarına bu para yatırıldığında anında alacaklılara gider. Ya heyet ya da Valiliğin açacağı bir başka hesap üzerinden bu sürecin götürülmesi gerekiyor ki, öncelikli sorunlar halledilsin, sonra borç ödemelere girişilsin.

Üç, işte bu aşamadan sonra da bizlere görev düşüyor. Bu kentin valisiyle, belediye başkanlarıyla, tüm siyasileriyle, iş adamlarıyla, sanayicileriyle, esnafıyla, taraftarıyla bir olacağız ki, kaynak oluşturma anlamında yardım seferberliği başlatabilelim.”

“YA BU PARA BULUNMAZSA”

Bakan Faruk Çelik’e konuşmamızın sonunda, “Peki Bakanım adaylar dediğiniz gibi kongrede söz verdi, ‘işte para burada getirdim’ dedi, ama başkan olduktan sonra bu para söz verildiği halde gelmedi, kara tablo olacak ama ya sonrası?” diye sordum.
Cevabı şu oldu:

“Bursaspor’un başka kurtuluş yolu yok. İnanıyorum ki göreve talip olan arkadaşlar bu rakamı ortaya koyarlar, bizler de kentin dinamikleriyle bu yardım seferberliğini başlatırız ve Bursaspor’u güçlendiririz. Aksi taktirde Süper Lig’e çıkalım derken, buradan da 2. Lige iner ve telafisi mümkün olmayan daha büyük sorunlarla karşılaşırız.”

Elbette, bu kara tablonun oluşmasını hiç birimiz istemeyiz.

Açıkçası BTSO’nun çok beğendiğim “Bursa büyürse, Türkiye büyür, Bursa güçlenirse Türkiye güçlenir” sloganında olduğu gibi, “Bursaspor güçlenirse Bursa güçlenir, Bursaspor büyürse Bursa büyür“ noktasında bu kentin tüm değerleriyle, markalarıyla güçlenmesi gerektiğine inananlardanım.

O yüzden aklı selim çağrılara, tavsiyelere ve çözümlere kulak verilmesi gerekiyor…

16 Yorum Onay bekleyen 1 yorum var

 1. Çok güzel özetlemişsiniz bakanım ama isim vermemişsiniz!
  Evet doğru 80 milyon verseler hemen Ali Ay orada bekliyor 82 milyonunu alır yine bizi borçlu yapar 261 milyon koysalar 263 milyon alır…sonuçta hep biz borçlu kalırız Ali Aya …
  Ama kodamanlara bir şey yapamaz ancak Bursaspor a yeter gücü hele ki bir de şimdiki tekrar seçilirse sormaz bile ne varsa hepsini alır …
  İnşallah daha önceden de yaptığınız gibi öncü olursanız kimse cesaret edemez paraya çullanmaya !
  Allah sizden razı olsun hırsızların da belasını versin !

  28
  5
  1. @AvRuPa TeXaS yorumuna yanıt olarak

   Şimdiye kadar neredeydin eyyyy Faruk Çelik. Ne zaman kongre olsa ortaya çıkıyorsun.söylediklerini 3 aşağı 5 yukarı adaylarda biliyor.Akıl verme varsa paran para ver.Her şey yoluna girecek ondan sonra yardım kampanyası yapıcaz diyorsun kusura bakma onu bende yaparım.2 yıldan beri yapsaydın ya neredeydin.

   4
   6
 2. Sayin Çelik ya çıkın delikanli gibi başkanlığa aday olun, ya da artık konusmayin.
  Adaylar belli olmus, divana listeler sunulmuş cikmissin ” 80 MİLYONU OLAN BAŞKAN OLSUN ” diyosun. Pişmiş ASA şu katmak degilmiydi bu.

  19
  30
  1. @timsah966 yorumuna yanıt olarak

   ”en acı gerçek en tatlı yalandan iyidir!”
   adam yöneticilik vasfı ile doğruları söylemiş. zaten tüm adaylar kısa vadede tahta ve süper ligi vadetmediler mi?
   bakan da bunun yolunu tarif etmiş.
   ortaya koyduğu pastanın ben de çileklerini yazayım.
   4- büyük ihtimalle gelecek sezon maçlar seyircili oynanacak. yeni yönetim bilet fiyatlarını kale arkası 5 lira. maraton 10 lira. kapalı 20 lira yapsın. (teberrulu ve localar ayrı)
   5- taraftar, mümkünse ailece stadı doldursun. sonuçlar ne olursa olsun oradan küfür, protesto ve cezaları kaldırsın. özellikle de kendi oyuncularına.
   bu timsah arenanın marka değerini yükseltir. kolayca ve değerinde pazarlanmasını sağlar. genç futbolcuların öz güvenlerini ve kulübe olan aidiyetlerini geliştirir. yıldızlar çıkmasını sağlar.
   6- medya ve taraftar baskıyı azaltsın. eleştirilerin dozunu ayarlasın. kulübe müdahaleleri kaldırsın. yönetim, hoca ve futbolcuya zaman tanısın. sabırlı olsun.
   bu da başarının olmazsa olmazı, yönetim, teknik adam ve kadro istikrarını sağlar. camiadaki görev karmaşasına son verir. gelecekte, çok daha donanımlı insanları başkan adaylığı için cesaretlendirir.

  1. @Leventhocaaa yorumuna yanıt olarak

   Emin kimin adamı kimden müsade almiş..eminin babası (Mehmet adanur),Faruk beyin karşısında nasil durduğunu gördün mü hiç el pençe hazır olda buralara kimin sayesinde geldiler sizce Erzurum kökenli bursasporu kurtaracak öylemi gercekten nasil inanıyorsunuz bu yalan lara ..3 de 5 para etmez ..

   10
 3. Goy goy yapmaya gerek yok
  Faruk Çelik-Cavit Çağlar-Levent Kızıl gibi
  Godomanlar ve şehrin ileri gelenleri
  Bir araya gelip kavga etmeden her
  İşadamından 1’er milyon tl toplamalı
  200-250 işadamından 250 milyon tl
  Gelecek olan parayı valiliginin gözetiminde
  Açılacak olan hesapla Acilll addedilen
  Ödemeler yapılıp tahta açılmalı
  Yeni gelen yönetimde kendi ortaya
  Koydugu kaynagı da takımı kurmak için
  Kullanmalı süperlige yükselecek kaliteli
  Kadro derhal kurulup süperlige yükselmeli

  6
  2
 4. İki başkan adayı açacağım dedi zaten şimdiye kadar neredeydiniz ? Bu saatten sonra da hiç karışmayın. Urfa’nın bir kamyon dolusu transfer yapıp ilk 10a giremediği sezon o…

 5. Birlik olalım kulübe üye sayısını arttıralım senelik aidat lar düşük olsun kombineler düşük olsun 5 bin on bin satılacağına 30 bin satalım 30 bin üye olsun sürümden kazanalım kulüp kazansın….

 6. herkes ben tek kafada olayım diyene kadar birleşip güç birliği ile sağlam bir yönetim ve bütçeyle tek aday çıksa herkesin projeleri birleştirilip tek çatıda toplansa BURSASPOR u sevdiklerini ispatlayip koltuk peşinde olmadıklarını gösterseler garanti başarıya ulasilmazmi ve böyle bir birleşme şehir dinamiklerini de ayağa kaldırmazmi…???

 7. Sen başkan ol
  dışarıdan herkes konuşur bizlerde biliyoruz para lazım yemeyen,
  İbrahim Yazıcı gibi adam lazım
  göster kendini ama geçti

 8. Bu kongreyi Kamat dışında kim kaybederse,,benim gönlümde kazanması gereken odur…..Bu yazıda bir kenarda dursun😉😉

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu