Faruk Bakgör “Ben yönetimi ibra etmeyeceğim!”

Biz sorduk genç yönetici yanıtladı. Hiç bir soruya kaçamak cevap vermedi. Beklediğimizden de daha çarpıcı bir röportaj ile gündem yaratacak ifadeleri okuyacaksınız.

Adnan Batır / Muhammet Ali Özdemir / BURSA.COM

 

OLDUKÇA GENÇ SAYILABİLECEK BİR YAŞTA BURSASPOR KULÜBÜ YÖNETİM KURULU’NDA YER ALDINIZ. BU KADAR GENÇ YAŞTA BURSASPOR’DA YÖNETİCİ OLMAK NASIL BİR DUYGU?

Ben 1983 doğumluyum. Biz Bakgör ailesi olarak inşaat sektörü ile uğraşıyoruz. Geçen sezon yönetici Kemal Güler vasıtasıyla başkanımız ile tanıştık akaryakıt istasyonu konusu ile temaslarımız oldu. Ardından ailemin bir ismi olması nedeniyle Bursaspor yöneticiliği teklifi oldu. Yaşımın genç olması benim için bir sorun teşkil etmedi. Başkan Bölükbaşı’nın bana yaptığı yöneticilik teklifini kabul ettim. Bölükbaşı’nı severim. 

Yeri gelmişken belirteyim; gördüğüm kadarıyla yönetim olarak biz yanlış işler yapmadık. Zaten buna ne ben, ne de bir başka yönetim kurulu üyesi müsaade etmezdi.

-BENZİNLİK PROJESİNDE SON DURUM NEDİR?

Geçen sezon ortasında benzinlik arazisinin satışı vardı ve beni gece saat 11’de aradılar ve konuyu anlattılar. UEFA’dan ceza yiyebileceğimizi, transfer cezası alabileceğimizi ifade ettiler. Ben de bir Bursaspor sevdalısı olarak bunu geri çevirmedim ve çek vererek bu sorunu çözdüm. 6 milyon TL parayla bu sorunu hallettik. Böyle bazı futbolcuların maça çıkmamasının önüne geçtik.

-BU FUTBOLCULAR KİMLERDİ, AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ?

Volkan, Ozan Tufan ve Şener gibi isimler maça çıkmayacaktı. “Ya paramızı alırız sabah saat 9’da veya maça çıkmayız” dediler.

O günün sabahına paralarını yatırdık ve maça çıktılar. Ocak ayının son haftasında olan bir maçtı. Hangi maç olduğunu tam olarak hatırlamıyorum.

“BENZİNLİK ARAZİSİNDE İPOTEK VAR”

Bursaspor’un benzinlik arazisine kimse 22 milyon TL’den fazla vermez. Ben oraya 30 milyon TL. verdim. Bursaspor’un benzinlik arazisi üstünde Aktifbank’ın 40 milyonluk liralık ipoteği var. Bursaspor’un bu araziyi satmaya şu anda bir yetkisi yok.

Ancak son projenin ihalesinden sonra benzinlikten Bursaspor’un elde edeceği toplam gelir 17 milyon TL’dir.

-BURSASPOR İLE DAVALIK MI OLDUNUZ?

Hayır kesinlikle!.. Bankalardan parayı kulüp aldı, biz almadık. Ancak biz davamızı Bursaspor’a değil, Denizbank’a açtık ve öyle aldık. Denizbank, kulübe faizle para satmak için uğraştı; ben çekimi geri istedim ve parayı Denizbank’tan geri aldım. Kimse kalkıp 1 lira vermedi, sonra bizi eleştirip yıpratmak istediler.

Yeni benzinlik projeleri için, benim belirlediğim birkaç yer daha vardı. Bu projeleri de hayata geçirsek, 70-80 milyon TL’lik gelirimiz daha olacaktı. Ancak kongre kararı nedeniyle şimdilik kısmet olmadı.

-İBRA KONUSUNDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Ben ibra olayında; açıkçası kendimi ibra etmeyeceğim!

Madem böyle bir düşünce var; Mahkemeye gitsin olay ve ben de aklanayım, diye düşünüyorum.

Yönetimden bu düşüncede olan birkaç arkadaşım daha var.

Bizim bir usulsüzlüğümüz yok. Her şeyin faturası var. Her şeyin evrağı var. Eğer bir usulsüzlük varsa da bunun hesabını verelim. Bizi kamu vicdanında mahkum etmeye çalışıyorlar. Eğer benim kulübe bir zararım varsa, ben o zararı ödemeye hazırım.

LEVENT KIZIL ŞOV YAPMASIN

Ancak yoksa da eski Başkan Levent Kızıl İstanbul’dan çıkıp da şov yapmasın, önce kendi tapelerini aklasın.

-BURSASPOR GEÇEN HAFTA SONU ATATÜRK STADI’NA VEDA ETTİ. ARTIK MAÇLARINI TİMSAH ARENA’DA OYNAYACAK. BU KONU HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Geç kalınmış bir durum oluştu. Belediye bu stadı önceden bitirmeliydi.

Belediye bu işi daha önce bitirseydi, Bursaspor için çok daha iyi olurdu.

Bursaspor’un yeni stada geçememesi kulübe maddi anlamda çok büyük kayıp getirdi. Büyükşehir kulübe devir yaptığı zaman Timsah Arena’nın sadece yüzde 3 veya yüzde 5 gibi bir getirisini alacak. Kalan bürün gelir Bursaspor’un olacak.

Ancak Arena ve üniteleri çok iyi pazarlanmalı. 

 

“ESKİ BAŞKANLAR ‘BU YÖNETİME KREDİ VERMEYİN’ DEDİ”

Şunu çok açık söylüyorum:

Eski başkanlar, çalıştığımız bankalara, “Bursaspor yönetimine kredi vermeyin” diye telkinde bulundular. Sırf bizim gitmemiz için bu baskıyı yaptılar. Sonuçta, birkaç bankadan kredi konusunda red yanıtı aldık. 

“İBRAHİM YAZICI ADINI YAŞATMAK İSTEDİK”

Özlüce Tesisleri’nin isminin İbrahim Yazıcı olması gerektiğini düşündük, ancak burada söyleyemeyeceğim bazı nedenlerden dolayı bunu uygulayamadık.

Benim kanaatim merhum şampiyon başkanımızın isminin tesislere daha çok yakışacağıdır.

-YÖNETİM OLAĞANÜSTÜ KONGRE KARARI ALDI. BUNDAN SONRAKİ HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

Bu dönemde, bazı başkan adaylarından bana teklifler yapıldı, ancak ben kabul etmedim. Futbolculara şubat ayı sonuna kadar Bursaspor’un önemli miktarda ödemeleri var.

O nedenle yeni gelecek yönetim, sıcak para konusunda hazırlıklı olmalı.

“ESKİ BAŞKANLARA HODRİ MEYDAN”

Eğer Bursaspor’a değer veren samimi duygular taşıyan eski Başkanlar varsa, borçları azaltma adına; kulübe belirli oranda bir para bağışlarlarsa ben de şahsım adına aynı miktarda bağışta bulunarak, bütün maddi desteğimi kulübüme vereceğim.

Bu konuda hodri meydan diyorum.

İstifa eden Mustafa Vardar’ı, Kadri Şankaya bize getirdi. Bizler de Kadri Başkan’a saygımızdan dolayı yönetime aldık. Kendisi stadyum ile ilgili komisyon kurmuş ve kiralanacak dükkanlar ile ilgili belirli bir meblağlar dillendirmiş. Dört kere kendisini yönetime çağırıp bilgi almak istedik. Ancak gelmedi. Timsah Arena haberlerini de o şahıs çıkarmış, biz zor durumda kaldık.

Bu arada kongre üyesi Ömer Faruk Sönmez bize gelerek kayak takımı ile ilgili çalışmak istediğini ifade etti. Bizden 10 bin lira maaş istedi. Kongre öncesi bizlere destek verdi. Başkanımız bu konunun yanlış anlaşılacağı düşüncesiyle bu isteği reddetti. Ondan sonra bize karşı imza kampanyası başlatan ekibin içinde yer aldı.

Ayrıca ben Lemi Keskin’i şahsen tanımam. O önce kendisini ibra etsin. Bursaspor’un Lemi Keskin gibi isimlere ihtiyacı yok. Bize Zeynep Hanım adında bir bayan ile geldi. Ben o zaman yönetimde değildim, ancak kulübün içindeydim. Başkan ile bir rakam konuştular maaş olarak. Başkanımız “bizim istediğimiz olursa o maaşları veririz” dedi. Lemi Keskin itiraz etti ve kendisine komisyon ücreti istedi. Başkanımız da bunu kabul etmedi. Bu cevaptan sonra bize karşı oldu. Saldırmaya başladı.

 

-TWİTTER OLAYI ÇOK KONUŞULUYOR?

Twitterda yazılanlardan bilgim var. Sadece şunu söylemek istiyorum;

O hesap fake hesap değildir!

“BİZİM DESTEKLEYECEĞİMİZ ADAY ÖNEMLİ”

Bizim kongrede destek vereceğimiz aday önemli bir avantaj yakalayacaktır. Yönetim kurulu olarak önemli bir oy potansiyelimiz var.

Ayrıca, seçime kadar ara transfer döneminde alınacak oyuncular için tüm adaylar ile görüşeceğiz. Ortak karar vererek hareket etmeyi planlıyoruz. Hamza Hoca’nın onay vermesi durumunda, vakit kaybetmemek adına transferler yapılabilir.

Olağanüstü kongrenin Bursaspor’a hayırlı olmasını temenni ediyor ve seçilecek yeni yönetime başarılar diliyorum.

Çünkü başka Bursaspor yok.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu