Eski yöneticiden taraftara şok suçlama

Bursa Hayat Gazetesi, Bursaspor'da Erkan Köristan ve Ali Ay başkanlıklarında yönetim kurulu üyeliği yapan, Yeşil-beyazlı camianın yakından tanıdığı isimlerden Yusuf Arslan ile Bursaspor'un son durumunu değerlendirdi.

-Yusuf Bey merhabalar Bursaspor’un şu anki durumunu nasıl değerlendirir misiniz?

-İçler acısı, çok kötü. Bursaspor‘un bu duruma düşmesini içimize sindiremiyoruz. Hakikaten çok vahim durumdayız şu anda. Ne olacağı da belli değil. Allah kolaylık versin.

-Sizce şehrin dinamikleri kulübe yeterli desteği veriyor mu?

-Şu anda vereceğini zannetmiyorum. Kulüp yönetimi şu anda Büyükşehir’de. Bursaspor‘a kim destek vermiş, kime borcu var zaten kayıtlarda görünüyor. Yöneticiler, Bursaspor‘a şu ana kadar 400 milyon TL katkı sağlanmış. Bundan sonra da bir yönetici veya başka bir kişinin katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Şu anda ne lazımsa Büyükşehir’in yapması gerekiyor.

-Peki, sizin yöneticilik yaptığınız dönemlerde camiaya şehrin nasıl bir desteği vardı?

– Reklam ve sponsor konusunda camiaya destek her yönden vardı.  O dönem Süper Lig’de olunca destek de vardı tabi. Ancak şu anda kimsenin destek sağlayacağını zannetmiyorum. Bursaspor kimlerle oynuyor? Erokspor, Çorumspor… Hiç tanımadığınız takımlarla oynuyorsunuz. Bir de oynayamıyorsunuz, yeniliyorsunuz.

‘KULÜBE EN BÜYÜK ZARARI TARAFTAR VERDİ’

-Bursaspor’u 2 Lig’e kadar düşüren süreç sizce nasıl işledi?

-Şöyle söyleyeyim… Biliyorsunuz İbrahim Yazıcı döneminde Bursaspor şampiyon oldu. Daha sonra 2 dönem Yazıcı devam etti. Bursaspor şampiyon olduğu zaman baya bir gelir elde etti ve borçların çoğu bitmiş ve kasaya biraz para kalmıştı. İbrahim Yazıcı döneminde sportif başarı geldi ama 2 dönem o para iyi kullanılmadı. Har vurup harman savruldu. Gene borçlanıldı. İbrahim Yazıcı rahmetli olduktan sonra Erkan Körüstan‘la birlikte yönetimi biz devraldık. Borcumuz da vardı, kasada 6 milyon TL gibi bir para da vardı. Biz devraldıktan sonra alacaklılar parasını istedi. Kasadaki 6 milyon TL bitti üstüne bir 6 milyon daha borçlandık. Aslında bu İbrahim Yazıcı döneminden gelen bir borçtu. Biz yönetime geldiğimiz zaman gelir gideri karşılamıyordu. Kulübün çok giderleri vardı. Zaten kulüp her sene açık veriyordu ama bu kadar açık olacağını tahmin edemiyorduk. Biz çok fazla borçlanmadık. Erkan Körüstan çok dikkat ederdi, hatta kulüpten su bile içmezdi. O dönem kulübe en fazla zarar veren taraftarımızdı… Saha kapatmalar, cezalar geldi. Örnek vermek gerekirse; kombine sattık o zamanın parasıyla 6 milyon gelir elde ettik, diğer taraftan taraftarın yapmış olduğu yanlış hareketler ve saha kapatmalardan dolayı 3 milyon da ceza ödedik.

KURTULUŞ REÇETESİ ‘ÖZLÜCE TESİSLERİ’

-Peki, kulübün sportif başarı yakalaması ve mali darboğazdan kurtulması için sizce hangi yollar izlenmeli?

– Şu anda yönetimde Büyükşehir Belediyesi var, Valilik var. Anca Büyükşehir katkı sağlarsa veya proje üretirse Bursaspor‘un borcu biter. Örnek vereyim; Özlüce Tesisleri hala Bursaspor’un tapulu malı değil, Milli Emlak‘ın. Bursaspor‘a bu tesisi verseler, borcu kalmaz artı değer kalır. Ama öyle bir idareci yönetici yok ki. Bursaspor‘a sahip çıkan milletvekillerimiz yok. Aslında çok basit bir olay.

-Yusuf Bey son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

-Şu anda Büyükşehir AK Parti‘den… Aslında AK Parti yöneticileri dahil sahip çıksalar, Bursaspor bu sene üst lige, seneye de Süper Lig’e çıksa AK Parti’nin oyu 2 puan artar. Geçen gün eski bir bakanımızla görüştüm. Bir devlet bankasının Süper Lig takımlarına para aktardığını söyledi. Bursaspor‘u sahiplenen bir yönetim yok ki, iktidar yönetimi de yok. Nasıl bir şey istiyorlar bilemiyorum. Büyükşehir’in, Bursaspor‘a çok iyi bir şekilde sahip çıkması lazım. Bursaspor‘un başka çıkışı yok. Hiçbir yönetici aramasınlar çünkü kimse çıkmaz, ancak Büyükşehir’in sahip çıkmasıyla bu iş olur diye düşünüyorum.

Yoluyla
Bursa Hayat Gazetesi
Kaynak
Melisa Songur / Onur Kızılkaya

21 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Herkes sütten çıkmış ak kaşık oldu şimdi rahmetli yazıcı Başkan suçlu taraftar suçlu saçma sapan insanlar la program yapıp bizimde asabımızı bozmayın bakın dalganıza

  53
  14
  1. @Abdullah1963 yorumuna yanıt olarak

   Boş yapmış. Daum, Colin Kazım, Frey ve Taiwo’ya verilen paralar ve tazminatlar Bursaspor’u bitirdi. Bursaspor’u ilk Körüstan yönetimi sonra Bölükbaşı ve Ali Ay yönetimleri bitirdi ve o kadar borca rağmen 1gr başarı elde edemediler.

  2. @Abdullah1963 yorumuna yanıt olarak

   özlüce, akp ve belediye kurtuluş için yanlış reçeteler.
   devletin ve belediyelerin görevi batık kulüpleri kurtarmak değil.
   kulübü kurtarmak onu düşürenlere ve sevenlerine düşer. tabi gerçek seveni varsa ve kaldıysa.
   öyle siyaset bulsun! iş adamı versin! ben de keyfini çıkarayım. ya da çıtır çıtır yiyeyim ile Bursasporlu olunmuyor.
   özlüceye gelince, satılsa, borçlar kapansa, süper lige çıksak bile 3-4 sene sonra yine buralardayız.
   önce zihniyetler değişecek.

   8
   5
  3. @Abdullah1963 yorumuna yanıt olarak

   adam diyor ki,
   milli emlak araziyi versin, bursaspor kurtulsun,
   sonra biz ve bizim gibiler yine gelsin 5 yıl sonra bursaspor aynı durumu yaşasın..
   kardeşim belediye önderliğinde,
   1963 ruhu ile yola devam
   inmek isteyenler hemen insin….

   9
   6
 2. Olaya bak ya sen. Rahmetli başkan İbrahim Yazıcı yi suçlamış resmen. Demiyor ki biz 60 geldiğimizde 60 trilyon varfi yedik bitirdik üstüne de borç taktık gittik. Taraftar kesinlikle suçlu olduğu yerler var bu tartışmaya açık değil ancak o paraları siz yerken çorbacı tayfaya dağıtan da siz diniz. Tek suçsuz Rahmetli başkan di o nu da sucladiniz ya helal olsun

  37
  3
 3. Tek bir soru zarar olmasın diye kulubun suyunu dahi içmeyen başkan son gün transferleri Frey-Taiwo verilen paraları nasıl açıklar!!!!rahmetliye dokundurmuşsun ama kendinizi görmemişsiniz bu yüzden buradayız kendimizi görmediğimiz için!!!

  26
  1
 4. Kahkaha attım.
  Yazıcı döneminden borç gelmiş.
  Kaç milyon borçla aldınız kaç milyon borçla bıraktınız?
  Şampiyonluk parası iyi kullanılamamışta körüstan su içmiyormuş..

  Sizde şampiyonluk parası dahi yokken, Daum gibi, Frey gibi, Taiwo gibi kaşarlara bu kadar parayı bağlayıp koca kulbüü 35 yaşında adamlara 10 yıldır borçlu bırakmış olmanızı ne yapacağız?
  Vojvodinayı eleyemeyen takımı siz kurmadınız mı?(yönetim olarak) Kulüpten su içmeyecek kadar hassas sayın başkan Avrupa maçında maça gelecek hassasiyeti gösterdi mi?
  Taraftar doksan dakika tribündeyken yönetim olarak 60. dakika tribünden ayrılmadınız mı?
  Koskoca şampiyon BURSASPOR un kombineleri zeytin tenekeleriyle hediye dağıtılmadı mı?

  Bıkmadınız rahmetli olmuş adamın arkasından eleştirmeye..
  Bıkmadınız taraftarı eleştirmeye..
  Söylesene sayın yöneticim kaç para verdiniz kulübedeki menajer Barışa / Dauma / Frey e / Kaızm a / Taiwo ya ?
  Siz mi zarar verdiniz taraftar mı bu takıma?

  21
  4
 5. Yazıcı dan sonra gelen herkes suçlu ama asıl suç bencede taraftarda ! Sen taraftar olarak Başkanları Yöneticileri kafana göre getirmeye kalkarsan sonuç bu olur !

  18
  2
 6. Adam belkide haklı biliyormuyuz haklı olup olmadiğını borclarla ilgili ben diğer söylediği şeylere katılıyorum açıkçası

  8
  10
 7. Evet rahmetli döneminde para har vurup harman savruldu diyorsunuz.Rahmetlinin vefat ettiği sene Bursaspor üstüste 5.kez avrupaya gidiyordu.Hatta ilk maça direkt sizin yönetiminiz çıktı.6 milyon para vardı diyorsunuz kasa da bilmem farkında mısınız eski para ile şu an Bursaspor’un 1 katrilyon dan fazla borcu var,Bunun en büyük sebebi Körüstan ve Ali Ay yönetimidir.Siz takımı Taye Taiwolar,Freyleri doldurmasaydınız,Daumu getirip Batalla yi yollamasaydınız böyle olmazdı.Herkes Bölükbaşı diyor suçlu evet suçludur ama Bir Körüstan veya bir Alı Ay kadar değildir.Bölükbaşı zamanında bu takım şampiyonluk senesinde oynamadığı futbolu oynadı,Bakambu gibi adamlar geldi satıldı.Şenol güneş gibi bir teknik direktörü vardı.Sizin gibi Hikmet Karamanlara falan düşmedi.Şampiyon olduğu seneden fazla futbolcu satışından kâr etti ama en büyük hata parayı hiç ettiler ve takımı ellerinde tutamadılar tutsalardı zaten bu takım 2.senesinde tekrar şampiyon olmuş Şenol güneş gitmemiş ve hala en az 6/7 kere avrupaya gitmişti.Ali ay Yönetiminde yaptıklarınızı bahsetmenin hiç bir mantığı yoktur.O yönetimde de benim gözümde yapılmış en iyi hamle Paul le Guen dir.O adama menajerlerin verdiği adamları alacağına kendi dediği adamları alıp biraz bütçe ayrılsaydı herşey daha iyi olabilirdi.Açıklama yapıyorsunuz eski yönetici sıfatı ile yöneticilik yaptığınız yönetim kurullarından biri Körüstan dönemi biri Ali Ay dönemi.Bir de kalkıp Yazıcı yönetimine utanmadan suç bulmaya çalışıyorsunuz.SİZ KİMSİNİZ?

  7
  1
 8. Fry gibi içi geçmiş kalecileri transfer ettiniz daha aklıma gelmeyen bir sürü transfer yaptınız. Kaleci Frey gidergen parasını vermediniz Belediye parasını ödedi. Ben BURSASPORla aynı yaştayım çok kongre gördüm çok içeride dışarıda çok maç seyrettim. Eski belediye başkanının sayesinde Körüstan ve siz yönetici kardeşim sen diyorsunki taraftar suclu sen bu taraftarın deplasmanlarda ne çektiğini biliyormusun İstanbula bıçaklananlar Sakaryada copla anlar biber gazı yiyenler bunlar şimdi aklıma gelenler. Ben hiç bir yöneticinin para verdiğini düşünmüyorum. Para verdilerse bu borç nerden geldi bu takımın hiçmi geliri yoktu.

 9. İçlerinden geçirdikleri Özlüce tesislerini betona çevirme projesini tırnak içinde (anlayana)eski bir yöneticiye söyletmişler.Sonrada oyları yüzde 2 artarmış.E tabi suç taraftarda😠😡😡😡😡

 10. 1. Rahmetli Başkan’ın bıraktığı para yaklaşık 10 Mİlyon Dolar. ( beşte ikisi nakit beşte üçü garantili alacak çekleri. )
  2. Vadesi geçmiş tek kuruş borç yok.
  3. Bursaspor TV- Vakıf işletmeleri ( Kültürpark tesisleri.) vs.
  4. UEFA hakkı olan kıymetli takım.
  **
  Körüstan sonrası- Yaşlı topçulara , kazma Kolin Kasım ‘a tayvolara, freylere verile n milyonlarca Euro borç senetleriyle
  kulüp borca batınca , gelenlerin verdikleri de yetmedi..

  Beceriksizlik ancak böyle savunulabilir.

 11. ÖZLÜCE veya bunun gibi daha nice BÜTÜNŞEHİR YASASI gereği B.B.Şehir yada M.emlakta olan kamu yerleri tüm şehrin hakkıdır.
  Yıllarca BURSASPOR için fabrika,benzin istasyonu olarak değer kazansın denilerek imarı olmayan yerler imara açıldı ve bu yerlerin paraları nasıl iç edildi bu bay yönetici birde bunu söylese idi.
  Neyse gelelim derde deva nedir.
  1-Bursasporumuzun vergi,Sgk borçları en azından emsal olarak alınmalı ve borcu 200 milyondan 16 milyona indirilen kulübe yapılan indirim gibi indirim yapılmalıdır.
  2-Bursaspor için yaplan stad şu an masraf çıkarıyor amma gelir getirecek hali neden değerlendirilmiyor.Bakın çevresinde eski binası olan vatandaş bodrumunu kiraya verip para kazanıyorsa biz neden değerlendirmiyoruuuz.
  3-Yönetici olan geçmişteki heyetlerden kim ne zarara neden oldu ise onlar iki katı fazla destek versinler.Hani çoook para verilmiş ya en azından süper lige çıkasıya kadar yolu açsınlar.

  1
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu