Eski stad, yeni bahçe, üstü tozlanmış şampiyonluk…

Kent Gazetesi Köşe Yazarı Furkan Kahraman'ın bugünkü yazısıdır.

16 Mayıs 2010 tarihinde, Atatürk Stadyumu‘nda Beşiktaş ile oynanan o unutulmaz mücadelenin ardından şampiyonluğa ulaşmıştı Bursaspor…

Türk futbolundaki hegemonyaya son vererek, beşinci büyük olmuştu…

Aradan geçen dokuz sene zarfında;

Şampiyon kadro dağıldı, teknik ekip ayrıldı, Bursaspor ‘beşinci büyük’ sıfatını kaldırıp rafa koydu ve son yıllarda sanki hiç o başarı elde edilmemiş gibi küme düşme potasında savaşıyor.

Çekirge bu kez de sıçrar mı hep birlikte göreceğiz.

Tabi tüm bunların yanı sıra Bursaspor, Acemler‘de inşa edilen Büyükşehir Belediye Stadyumu‘na taşındı.

Belediye bütçesine eşi benzeri görülmemiş bir külfet getiren, mantıklı bir gerekçeye halen daha muhtaç olan, ve dahi bunca zamandır bitmeyen stadyuma taşındı Bursa, geçmişine el sallayarak…

O taşınma ile birlikte sanki koca bir şehrin futbol hafızası, anıları da silindi gitti.

Atatürk Stadyumu‘nun önce dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından, “15 bine yakın insanın oturabileceği amfi tiyatro şeklinde tribünü olan, aynı zamanda Bursaspor’un hatırası olarak saha ile birlikte stat da yaşatılacağı” söylenmişti.

Sonra stadyumun tarihi tribünü yıkıldı, yerine yenisi yapılacak dendi, yapılmadı.

O arada Altepe dönemi sona erdi, Alinur Aktaş dönemi başladı.

Bu arada stadyum çevresine yapılan amfi tiyatro şeklindeki oturma alanları için, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Bursa programının ardından, Erdoğan‘ın beğenmemesi sonucunda yıkım kararı alınacağı söylendi.

Son olarak da Bursa Atatürk Stadyumu, ‘Millet Bahçesi’ olmak üzere bir kez daha iş makineleri ile buluştu.

Yık-yap düşüncesi ile yamalı bohça haline gelen Bursa Atatürk Stadyumu, proje tamamlandığında ‘Millet Bahçesi’ olacak…

Şampiyonluğun üzerinden sadece dokuz sene geçti. ‘Devrim’ sadece bir-iki sene daha Timsah‘ı yukarılarda tuttu ama basiretsiz yönetim anlayışı yine bu kentin en önemli markasını ateş hattına getirdi.

Bursa, eşine az rastlanır bu mucizeyi çok erken unuttu. İbrahim Yazıcı sonrası göreve gelen yönetimler, Bursaspor markasına büyük zarar verdi. Koca kulübü üzerinden rant devşirilebilecek bir mecra haline getirdi.

Bursaspor ayranı ve pastası konularına hiç girmiyorum bile…

Başarı, günübirlik değildir. Uzun vadeli çalışma ve planlamalar ile kalıcı hale gelir.

Amatör branşlarda boy gösteren, futbolda bir dönem adını Avrupa’da dahi duyurmuş bir takımın bu şekilde günden güne dibe vurması, ve yöneticilerin bu süreçte halen sessiz kalması kabul edilemez!

Şahsi fikrim, kulübün bir an evvel seçime gitmesi ve ayakları yere basacak projeler sunan bir yönetimin Bursaspor’un idaresini ele almasıdır…

Bir diğer önerim ise, ‘Büyükşehir Belediye Stadyumu’ yerine, yeniden ‘Atatürk Stadyumu’ isminin kabul edilmesidir.

Özlenen ruhun geri gelmesi, sinerjinin oluşabilmesi için tarihin tekerrür etmesi işe yarayabilecek bir yöntemdir.

Belki de Bursaspor’un küllerinden doğuşunun anahtarı, ‘muhtaç olduğu kudreti’ ona yeniden hatırlatacak bir isimde saklıdır…

Yoluyla
Furkan KAHRAMAN
Kaynak
Kent Gazetesi

52 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @trolcan yorumuna yanıt olarak

   Sende yeni stadın ismi timsah arena olsun diye bağıranlardansın muhakkak acaba hiç ATATÜRK stadı olsun diye aklının ucundan geçirdinmi acaba??

   2
   6
  2. @trolcan yorumuna yanıt olarak

   Stadın ismi yok. Parayı veren ismi kendi koyar. Endüstriyel Futbolda bu işler böyle yürüyor.
   Stadımız Atatürk Stadı olsun istiyorsak şehir olarak kulübü finanse edip sponsorlara muhtaç etmemeliyiz.
   Ayrıca Atatürk’ün BENİ GÖRMEK YADA İSMİMİ SÖYLEMENİN ÇOK MANASI YOK. İLKELERİMİ, DEVRİMLERIMI SÜRDÜRMEK BENİ MUTLU VE HUZURLU ETMEK İÇİN KAFİDİR. Dediği, yada buna benzer bir konuşmasını okudum diye hatırlıyorum.
   Ne yazık ki ülkemizde siyasetin tamamı dini ve Atatürk’ü istismar içinde.
   Acı ama gerçek…

   10
   10
   1. @Z_09 yorumuna yanıt olarak

    bu tespitinden dolayı sana madalya takmak lazım, yorumumdan akpli olduğumu tespit ettin ya helal kardeş, kafan çok güzelmiş güle güle kullan

   1. @Allano Lima yorumuna yanıt olarak

    Ya ne kadar boş konuşuyorsunuz Bursaspor belediye olmadan önünü göremiyor sen oraya taşınalım diyorsun.Sana verilen benzinlik döküm arazisi ve arsalar olmazsa Gaziantepspor’dan beter haldeydin.Bursaspor siyasetin elinden kurtulamaz kurtulursa batar.Yazıcı döneminde 1 lira borcun yoktu kimseyi sallmıyordun.Farkına varın artık.Belediye olmadan ne Ali ay 100 milyon lira verirdi ne kredi çekebilirdin.Hala daha gelirin giderini karşılamıyor takımında para edicek 2 tane adam Yok onu geçtim küme düşecek kaliteye sahipsin.Yani para harcayıp takımın kalitesini yukarı çekmen gerekiyor.Boş konuşmayın artık Bursaspor’u bu hale Recep Bölükbaşı seçilerek getirildi.Ali ay da takım kalitesinden yeyip artan kur atışını aşırı borca gitmemesini sağladı.Sonuç olarak 500 milyon lira borç 0 kalite takım var.Herkes farkına varsın.Bursasporun tek kurtuluşu var o da öyle bir altyapı gelicek ki takım kalitesi tavan yapıcak ekstradan gelen gelirler harcanmayıp borç kapatılacak.Bu yani.Yeni başkanla yine ilk 5 falan düşünmeyin.Bu borç bitene kadar 10-18 arası takım olmaya mahkumuz.Başakşehire bizden az belediye desteği sağlanıyor silinen vergi borçların falan kimse kendini kandırmasın.Erkan körüstan başlattı Ali ay da tüy dikti burdan dönüş belediyesiz imkansız.Bursaspor yardım kampanyası başlatsa 200 bin lira toplanmaz.Herkes farkına varsın.Tribün geliri cezaları çıkınca 1 oyuncu maaşını karşılamıyor hala neler diyorsunuz.

    15
    7
    1. @Gazi yorumuna yanıt olarak

     valla tebrik ederim arkadaşım.

     bu sitede uzun zamandır yazarı-çizeri de dahil, duyguların, egonun ve siyasetin önüne geçen böylesi gerçekçi bir yorum okumadım.

     aslında burası Bursaspor taraftar sitesi. ancak Bursaspor burada sadece konu mankeni olarak kullanılıyor. bütün yapılan, bilerek ya da bilmeyerek Bursaspor ismi üzerinden egoların tatmini ve siyasi propaganda.

     diğer bir yanlışta camiadaki görev karmaşası. herkes her şeyi çok biliyor ve herkes her şeye çok karışıyor. futbol denen oyun bu kadar çok başlılığı sevmez.

     kim başkan olmalı? hangi teknik adam gelmeli? nasıl bir takım kurulmalı ve hangi futbolcular alınmalı? diye bir anket yapılsa iddia ediyorum, en az 10 başkan, 20 teknik adam, 200 futbolcunun ismi geçer.
     herkesin arzusuna ve gönlüne göre kulüp mü olur? böyle bir şey mümkün mü? buna para mı yeter?

     5
     1
     1. @öneri-yorum yorumuna yanıt olarak

      ”Görev karmaşası, kim gelmeli – kim gitmeli” çok haklısın yorumunda, ancak bizim kurumlara saygımız kalmamış. Kurumlara saygı, kültürü doğurur. Kurum kültürümüzü yeniden alevlendirmeliyiz.

      Biz taraftarlar olarak önce kendimizi sorgulamalıyız.
      Bursaspor, neredeyse 56 yaşında ve bu kadar yıllık bir kültüre ihanet edemeyiz. Biz bir derneksek, derneğimize sahip çıkalım.

      Artık endüstriyel futbolda para olmazsa olmuyor ve her şey aşırı pahalı, futbolcuların aldıkları paralara baksanıza? Ve şimdi bu kadar borç içinde saçma sapan adamların sahiplendiği bir kurum haline geldik. Çok acil aklı başında, kurumunu sahiplenen, kültürüne ihanet etmeyen kongre üyelerine ve başkan adaylarına ihtiyaç var ama camiamız bunu maalesef çıkaramıyor 🙁

      3
      1
  1. @Mert yorumuna yanıt olarak

   bi bitin be ulan adam koydu işte susun artık takdir etmesenizde saygı duyacaksınız o kadar. Bursasporumuzun üzerinden de hala daha bu sitede siyaset yapan sizlerinde Allah belasını versin

   2
   32
 1. Stadyum ismi önerim Trabzon bizi şampiyon yaptı, Bursada gayet kabul edilebilir bir isim bence hem yalak tayfa da bana katılıyordur

  47
  13
 2. Tanesi 2 liradan mısır,iran soğanı alıp , üstüne suriyelilere birlikte çay kek yiyip yatıp yuvarlanirsiniz artık ne diyeyim.

  41
  4
 3. Kaza kaza bitiremediniz akp zihniyetçileri belki küple altın bulursunuz…Her türlü kumbazlar oyunlar oynandı Atatürk stadını yıkmak için kandırıldı, hani mitingler yapılıyordu, hani bayram kutlamaları yapılacaktı hepsi hikaye dertleri Atatürk ismini kaldırmak ve stadı yok etmek akp zihniyetlilerin…Atatürk stadını yıksanızda şunu bilin ki kalbimizdeki ve aklımızdakilerini,gördüklerimizi,yaşadıklarımızı,hatıralarımızı yıkamayacaksınız hiçbir zaman orası yine bizim evimiz Atatürk stadyumu olarak bileceğiz…Şunu bilin ki hiçbir Bursasporlu hakkını helal etmez etmeyecekte,ben hakkı mı helal etmiyorum etmeyeceğim hiçbir zaman orası şu an park mı olur ,çay bahçesi mi olur otopark mı?Hiçbir zaman ne araba mı koyarım ne de kendim giderim adımı mı atmayacağım hiçbir Bursasporlu da gitmemelidir…Bursaspor camiasına ve taraftarına hakarettir…

  33
  8
 4. Atatürk stadını ciğerini söktünüz yıktınız bitiremediniz…Atatürk ismini kaldırırsınız,stadı yıkarsınız,yalanlarla oyunlarla…Şimdi sıra Bursaspor u küme düşürmek derdiniz ne o akp kendi takımını kuracak Bursa da ona gücünüz yetmez…Bursa Bursasporla yatar kalkar bitiremezsiniz Bursaspor un olmadığı bir şehirde nefes dahi alamaz…Bursaspor bizim herşeyimizdir canımızdan da öte o bizim namusumuz,mirasımız,emanetimizdir…Fazla uğraşmayın başaramazsınız.Stadı yıktığınız gibi yıkamazsınız bunu beyninize yazın….

  29
  3
 5. Buranın yıkılmasına kimse ses çıkarmasın seçtiğiniz adam millet bahçesi yapacağız diye bas bas bağırdı her yere resimlerini astırdı beğenmediğiniz adam ise orayı tam Bursasporlular için dizayn etti ama seçmediniz. Stat isminde benim de bir önerim bizim kendini üstün gören bir kesim taraftarımız da çok beğenir eminim : AKP Recep Tayyip Erdoğan Stadı !!!

  26
  4
 6. Çoçukluğumun geçtiği ATATÜRK Stadının bu halde iş makinelerini kamyonlarını görünce inanın içim sızladı.Keşke bu iş makineleri buraya bize 25000 lik kardeşin stadı eryaman stadı gibi bir stad yapsalar bence daha iyi olurdu.Bize millet bahçesi lağızım değil yapılacaksa kültürparkın içine yapılabilirdi.BURSADA Cumhur başkanını ne derse onu yapıyorlar .BURSALILARA SORMUYORLAR yazık çok yazık bu millet bahçesine harcanan parayla 25000lik stad yapılabilirdi.

  25
  3
 7. diyecek tek bir laf yok, herkes değerlerini bir insanın lafıyla SATTI. sonra ben Bursasporluyum diye ortalıkta caka satacaklar, alın millet bahçenizide belediye stadınızıda başkanlarınızla birlikte yalanlar içinde mutlu mesut yaşayın.

  20
  3
 8. A.nıları
  Karartan
  P.arti.
  Gelecekte burda şampiyon ödül diye bahçesini göstereceğiz. Nerde kaldı sözler. Secim biter sözler gider

  19
  3
 9. catısı yapılsaydı yenı stad yapmaya gerek yoktu bırılerinin keyfi cıkarları yuzünden bu haldeyiz …..

  18
  3
 10. Bu şehir,Bursasporlu,Atatürk stadı,Rahmetli İbrahim Yazıcı ve Atatürk evimizi yıkanları hiçbir zaman affetmeyecek o stad öyle kolay oluşmadı bir günde yapılmadı..Şampiyonlar ligi için rahmetli İbrahim Yazıcı para harcayarak transfer yapmayıp stadın eksiklerini tamamladı başka stad da oynamamak için….her türlü oyunlar oynandı kandırıldı Bursaspor, recep altepenin oyunları bitti şimdi Alinur a geldi…millet bahçesiymiş,hiçbir Bursasporlu gitmez eğer o stad da biraz olsun anısı varsa Bursaspor un evini yıkan kişiye oy verenler gitsin otursun arabasını koyup çayını içsin ben eski bir Bursasporlu ve muradiyeli olarak adımı mı atmayacağım…hakkımı da helal etmiyorum…..

  13
  1
 11. Bak Bak Bak Stadın Adı Atatürk olunca takım iyi olabilirmiş !! Zihniyete bak. Kümeye düştüğümüzde stadın adı neydi hatta senelerce kümeye oynarken adı neydi stadın ? O zaman değiştirmek geldi mi aklınıza ? Boş laflar bunlar . Atatürk adıyla olsaydı o işler her devlet kurumunda milyonlarca atatürk büstü resmi var bütün okul kitaplarında resmi var , o zaman bizim ülke en gelişmiş ülke olması lazım. Bize adam gibi çalışan yönetimle teknik heyet lazım.Konuları saçma sapan yerlere çekip reklamınız yapmayın.

  11
  31
  1. @Yosuef16 yorumuna yanıt olarak

   Daha böyle bir platformda bile adını Türkçe değil de arapça yapan , Türklüğünden utanan insanlardan ne beklenir yallah arabistana ”yosuef”

   9
   2
  2. @Yosuef16 yorumuna yanıt olarak

   Hayırdır rahatsız mı oldun? Bütün dünya Atatürk’ü örnek alıp düşüncelerine saygı duyup uygularken ülkemizde ki şu tavırlara bak. İşte bu yüzden bu hallerdeyiz zaten, bu yüzden gelişemiyoruz

   11
   1
 12. Akpliler dikkat edin bastığınız her adım solduğunuz her hava Bursaspor un hatıralarıyla dolu …Atatürk stadında. Bir gün ansızın gelebiliriz yıkacağız tepenize o millet bahçenizi yıkacağız…BURSASPOR VE ATATÜRK VAR OLACAK….

  10
  3
 13. Belediyede çalışan tribün abileri kendi çıkarları uğruna sustular, verilen hiç bir söz tutulmadı. Herşeyi hakediyoruz. Bugünlerin sorumlusu kulübün tek sahibi olan biz taraftarlardır. sen geçmişini unuttun geçmişine değerlerine sahip çıkmadın ki

  9
  2
 14. Şampiyon lu yıkıyıyor kimsenin haberi yok yada işine gelmiyor sonumuz hayır olsun büyük külfet
  Cezasını buralı çekiyor

  7
  3
 15. Siyaset dolu bir yazı ! Burası spor sayfası spor…Milleti galyana getirmeyin zaten herkes gergin bir de siz germeyin….Basınıyla taraftarıyla Bursaspor’ un başarısına odaklanalım !

  5
  21
 16. Evet bir isim gerek tarihi BURSAYA yakışan OSMANLIYA başkentlik yapmış bu tarihi şehrimize geçmişimizi hatırlatan stad BURSA OSMANLI STADYUMU olması gerekli

  5
  29
  1. @OSMANLI yorumuna yanıt olarak

   Atatürk kardeşim Atatürk. Osmanlı değil artık burası. Türkiye Cumhuriyeti ve kurucusu da 100 yıl sonra da hala değerlerine saygı duyulan kişisi de belli. OSMANLI adını müzelere verebilirsiniz.

   17
   4
 17. Puan cetvelindeki yerimiz artık sezon sonunda belli en iyi derecemiz 15. lik olacak tabii ki küme düşmezsek , ondan daha tukarı çıkmamız mümkün degil,yada çıkmamız için üstümüzdekilerin hep yenilmesi lazım gerçekten çok acı.

  3
  2

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu