Eski Başkandan Bursaspor’a kurtuluş önerisi!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın'ın bugünkü köşe yazısıdır.

Geçenlerde Bursaspor’un kurtuluşu için başlatılan yardım kampanyasına değinirken, kentimizin eski yöneticilerinden Erdem Saker’den de bu yönde bir öneri maili aldık.

Kulüpler altyapılarından yetiştirdikleri futbolcuları satarak da bütçelerine buradan önemli kaynak sağlıyorlar.

Bursaspor’un altyapısının güçlü olduğu biliniyor ama kulübün yaşadığı mali kriz ve A takımın sportif başarısızlığı ne yazık ki, bu birimleri de etkiliyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanlarından Saker, Bursaspor’un kurtuluş reçetesi önerisini şöyle aktarmış:

Bursaspor ile ilgili değerlendirmelerini okurken benim de kafamda, uzun vadeli ve fakat kalıcı bir model canlandı. DSİ Nilüferspor modeli. İlkokul birinci sınıf çocukları için spor okulu açmak, orada çocuklara spor eğitimi vermek, içlerinden futbola yetenekli olabilecekleri uzman eğiticilerce seçmek ve futbol okulunda spora devam etmelerini sağlamak. Yaşları ilerledikçe onları sahaya indirmek. Evet, bugüne faydası yok ama uzun vadede Bursaspor da bir Galatasaray olabilir.”

Saker’in DSİ 1. Bölge Müdürü iken Nilüferspor’a büyük önem verdiğini hatırlıyoruz. Tecrübeli yönetici Saker’in önerisi yabana atılmamalı. Bu işin içine Bursa’nın bütün ilkokulları sokulmalı.

Buralardan keşfedilecek yetenekler Bursaspor’a ileride büyük gelirler sağlayabilir.

15 Yorum Onay bekleyen 2 yorum var

 1. Bende yazıyı başladım okumaya eski başkanlar yöneticiler yazdıkları helvacı kağıdı 600-700 milyon TL borcu belki silecekler diye vs veya bankalardan Bursaspor adına aldıkları borçları kendi şirketlerinde kullandıklarını kabullenirler diye düşündüm ama bu gazete ve yazarlar böyle boş hava haberlerinden bir tane daha yapmışlar bunlar eski yönetim ve yönecilerin üstüne gidip ifşa etmedikleri süre bu borçları silmeyecekler ya 4’cü kümeye düştük bu adamlar hala Bursaspor’luyum diye ortalıkta rahat abidesiler

  84
  2
   1. @Bulbus Glandis yorumuna yanıt olarak

    Delikanlığımız klavyeden değil doğuştan bursaspora faydamız dokunmuştur ama bir lira fayda görmemişizdir bırak bursaspordan fayda görüp bu hale düşürenlere iki çift laf edelim
    Çok şakıma sende düdüğüne üflerim

 2. TWİTTERDE BASLAMİSSİNİZ YİNE
  YOK
  O NEVERDİ YOK BU NEVERDİ DİYE
  50 SEFER YAZDIK
  Bİ SUSUN YA
  SEN USTUNE DUSENİ YAP
  KONUŞULMASI GEREKİYORSA
  FARUK CELİK KONUSUR ZATEN
  BEKLEYİN OGLUM BEKLEYİN VE SUSUN
  İNSANLARİ RENCİDE ETMEYİ BİRAKİN ARTIK

  49
  2
  1. @Hasan yorumuna yanıt olarak

   Çok doğru söylemişsin tebrikler yorumuna ama klavyeci bebeleri durmuyorlar olur olmaz yazıyorlar ne demişler eğitim şart

   5
   1
   1. @Brs yorumuna yanıt olarak

    ADİM GİBİ EMİNİM
    BURAYA YAZANLARİN YUZDE 80’İ
    BİR KURUS VERMEMİSTİR YARİN KOMBİNE CİKTİGİ ZAMAN ALMAYACAKTİR PAHALİ DİYE KİLİF UYDURACAKTİR

    1
    1
 3. Bursaspor bütün pisliklerinden temizlenmek istiyorsa geçmişte başkanlık ve yoneticilik yapmışlar alacaklarından tamamen feraget etmelidir .etmiyorlarsa
  Dönemleri tamamen incelenmelidir kim hata yapmışsa tutarı ve faiziyle geri alınmalıdır . Evet Bursaspor alt yapısı özeldir bu kaynaklar iyi kullanılmalıdır birçok pilot takım oluşturulmalı kentin tüm dinamikleri Bursaspor şemsiyesi altında toplanmalıdır .çalışılacak teknik adamlar uzun vadeli olmalıdır A takım dahil proje gelistirilmedir

  24
  1
 4. 3 milyonu aşmış nüfusu olan şehirde hiç futbol okulu olmasa, okullar farklı yaş gruplarında takımlar kurup yerel organizasyonlara hiç katılmıyor olsa, şehirde sadece Vakıfköy’de doğup büyüyen çocukların futbolcu yapıldığı bir ortam olsa tamam-iyi fikir diyelim.
  Google’a sadece “Bursa’da kaç futbol okulu var” yazdığınızda önünüze 40 ayrı adres, 30-32 farklı kutuluş çıkıyor. Erdem Saker şehrin sokaklarında bir süredir dolaşmamış olsa gerek ki kulüplerden habersiz.
  Ha, “bu kulüplerde-okullarda keşfedilen yetenekli çocuklar Bursaspor’a alınsın geliştirilsin” demek istedi ise, imkanlar çerçevesinde bu da yapılıyor zaten.
  Bu konuda asıl sorun, Vakıfköy’e getirilen gençlerin ya doğru seçim olmaması, ya ‘iyi sporcu’ olarak yetiştirilememesi ki bunlar da aslında yönetsel sorunlar; iyi gençlik gelişim antrenörlerini kaybedersek, herşeye rağmen menajerlerle iş tutan insanları kulüpten ayıklayamazsak bu çaba sonuç getirmez.
  Daha da önemlisi, genç sporcularımızı doğru şekilde kulüp aidiyet duygusuyla dolduramayıp bir de üstüne ükledeki ekonomik şartlar nedeniyle genç kardeşlerimizin ve ailelerinin gelecek/kariyer planları ve maddi tatmin ile ilgili kaygılarını gideremezsek, Vakıfköy’den yeterli verim alamayız.
  Bunların hepsinin sırayla sağlanabilmesi için ise önce kulübün son yıllarda ayan beyan ortaya çıkan “çiftlik” görünümünü üzerinden bir an önce atıp, Bursaspor markasına yakışır bir izlenim ve beraberinde genç sporcularda ve ailelerinde kulübe güvenin “yeniden tesis edilmesi” şart.
  Koca bir şehri hane hane kendine inandırmak gerek yani. Yeni yönetimimizin yükü çok ağır, inşallah başarabilirler.

  4
  1
 5. Kimse bilmez ama o zamanın DSİ Nilüfersporu bir efsaneydi, ortamı, yetişen sporcuları, her branşta markaydı. Hem ekonomik harcamalarla büyük başarılar geldi, hem de yetişen sporcular gittikleri ust düzey kulüplerde DSİ deki kaliteyi bulamadılar.

  2
  2

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu