Enteresan bir dönem geçirdik

Bursa.com Spor Müdürü Tarık Çapçı’nın köşe yazısıdır.

İlk transfer sezonu sona erdi ve Bursaspor enteresan bir dönem geçirdi.

Bursaspor’un transfer yasağının kaldırılmasının ardından imzalar hızla atılmaya başlandı.

Süreci, yaşananları hepimiz takip ettik. Olumlu ve olumsuz birçok gelişme oldu.

Öncelikle transfer sürecinin olumsuz kısımlarından başlamak istiyorum.

Emin Adanur yönetimi transfer dönemindeki yöntemleri ve birlikte hareket ettikleri kişilerle sınıfta kaldılar.

Tekrar edeyim. Bunu takıma kazandırdıkları isimler için değil, izledikleri yollar ve birlikte hareket ettikleri kişiler için söylüyorum.

Kısaca detaylandıralım…

Mustafa Er’e yapılan muameleyi zaten kabul etmemiz mümkün değil. Kendisi de etmedi zaten ve her zamanki duruşunu gösterdi. Giderken de ilerideki dönüşü için kapıyı ardına kadar açık bıraktı. 

Sonrasında ‘daha önceki görevlerindeki icraatlarıyla Bursaspor’un yetkili hiçbir yerinde olmaması gerektiğini defalarca gösteren’ Ayhan Barışıcı nasıl olduysa yine peydah oldu ve Pertev diye bir menajerleri piyasaya sürdü.  

Barışıcı ve menajer oğlu, Pertev’le birlikte sazı ellerine aldılar ! 

Yahu gerçekten bu Ayhan Barışıcı’nın kerameti nedir, kimdir ki kulübe bu kadar karışma haddini kendinde buluyor anlamış değilim. 

Bursaspor’un lehine neyi başarmıştır bugüne kadar?  

Kulübü yönetenler O’na neden bu hakkı veriyorlar onu da zerre anlamıyorum.  

Ama bu böyle devam ederse iyi niyetli olunmadığından emin olacağımı da ifade etmek istiyorum. 

Ana konuya döneyim… Emin Adanur liderliğindeki yönetim kurulu 17 futbolcuyla anlaşma sağladı. Sonrasında bazılarından vazgeçildi ve tazminat ödendi. Transfer sayısı 15’e düştü. Yine bazı mevkilerin -sağ bek- gözden kaçtığı ilginç bir şekilde itiraf edilip, oralara takviye yapıldı. Yine bazı futbolcular -Tim Matavz, Bruno gibi- ederinden daha pahalıya transfer edildi. Sakat Jorquera alındı. Son olarak futbolu bırakma kararı almış Olcay Şahan az kalsın transfer ediliyordu.

Yani akıl alır gibi değil gerçekten.  Adam futbolu bırakma kararını almış, bir transfer etmeye kalkıyoruz !

İyi niyetle başlamış transfer döneminde acemiliklerle ve kulübe geçmişte zararları dokunmuş yanlış kişilerle hareket edilerek can sıkıcı gelişmelere sahne oldu.

Ancak her şeye rağmen elde bulunan oyunculara ve yeni transferlere baktığımızda alternatifli bir kadro oluştuğunu söyleyebiliriz.

Performansları oynadıkça göreceğiz. Ancak faydalı olacak kalitede takviyeler kesinlikle var.

Forvet takviyesi de yapılabilse çok daha iyi olurdu. En azından Ozan Sol’a bir şans verilmeliydi görüşündeyim.

Her şeye rağmen transfer tahtasının açılmasının ardından oldukça hızlı bir şekilde -ki çok fazla tercih seçeneğin de yoktu- transferin yapılmasını olumlu buluyorum.

Geçmişte transfer dönemlerinde çok kurdeşen döktüğümüz oldu. Adanur ve ekibi aynı sıkıntıları yaşatmadı.

Evet maddi olarak ve oyuncu sayısı olarak hedeften şaşıldı; ancak lig uzun bir maraton o yüzden de alternatifli bir kadronun avantajı olacaktır görüşündeyim.

Tabi ki artık burada iş öncelikle yine yönetime düşüyor.  

Bu oyuncuları aldın, sezon içerinde paralarını ödemezsen oynamazlar. 

Bunu daha 2 yıl önce aynen yaşadık. Tahta açıldı; ama oyucuların paraları ödenmeyince lastik patladı. 

Aynı şey olmaması en önemlisi verilen emeklerin heba olmaması için futbolcuların ücretleri aksamamalı.  

Sonrasında en ağır yük tabi ki Fatih Tekke’nin omuzlarında.

Hem Bursaspor hem de kendi kariyeri için başarılı olmak zorunda.

Bunun için de doğru futbol aklını sahaya koymak ve en önemlisi iyi bir lider olmak zorunda.

Futbolcular da sahada aldıkları ve alacakları paranın en önemlisi göğüslerinde taşıdıkları armanın hakkını vermek zorundalar.

Taraftara değinmeye gerek yok. Zaten onlar işinin hakkını verene gereken desteği veriyorlar.

Bursaspor armasının zaten her halükârda yanındalar.

Evet transfer yasağının kaldırılması ve transfer sürecini geride bıraktık.

Bu konuda son bir değerlendirme yapmak gerekiyordu.

Artık olumlu ve olumsuz yanlarını bir kenara bırakıp takımı desteklemeye odaklanma vakti geldi. 

Önümüzde önemli bir hedef var ve o hedefe ulaşmak için büyük bir savaş vereceğiz. 

Ne diyelim. Gazamız mübarek olsun. 

25 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Senin bu yazdıklarının başkanda farkında zaten dün kendiside açıklama yaptı. Baştan vermiş veriştirmişsin sonra tam destek. Ya siz yazı falan yazmayın bırakın artık bu klübü soyup soyanlara ses çıkarmayanlar birşeyler yapmaya çalışan adamı eleştirip duruyor. Bıktım bu Bursalı kendini yazar zannedenlerden

  96
  46
  1. @Kaant yorumuna yanıt olarak

   Bu da Tarık abiye söylemezsin be. Bursa basınında, hem Bursaspor’un hem de şehrin dertleriyle hemhal olan ve sadece sorunlara değinmekle kalmayıp çözüm önerileri sunan nadir insanlardandır kendisi.

   14
   18
  2. @Kaant yorumuna yanıt olarak

   aynen öyle yorumuna katılıyorum bende yazıcıdan sonra körüstan bölükbaşı ali ay mesut mestan erkan kamat gelmiş geçmiş faydadan çok fazla zararları olmuş takım küme düşmemeye oynatılmış en sonunda düşmüş sonra iki senedir çıkartılamamış borç ödenilemeyecek hale gelmiş ne basın ne taraftar bunlara sesini çıkarmamış gerekli reaksiyonlar gösterilmemiş tepkiler verilmemiş restler çekilmemiş gelmişler şimdi diğerlerine yapamadıklarını şimdiki başkana yapmaya çalışıyorlar amaçları zaten belli adanurda kaçsın gitsin kamat gibi insanların kucağına düşsün batsın kapansın yok olsun yazık bu siteye günde kaç kişi giriyo kaç kişi yorum yapıyor hakikaten 5 6 kişiyi geçmez yapıcı olumlu iyi niyetli daha ileriye götürmek isteyen çok az kişi var adam gibi olsunlar çorbayı değil birilerinin adamı olmayı değil yada dışarıda ağzını açamayacakları insanlara burda sallamasınlar

   15
   5
  3. @Kaant yorumuna yanıt olarak

   Bu kadar hatalarla dolu bir transfer politikası eleştirilir. Hakaret içermeyen her türlü eleştiriye saygı duymak gerekir. Birlik olmakla, yanlışları eleştirmek farklı şeyler. Hem birlik olacağız hem de yanlışları eleştireceğiz. Bir insan her zaman doğru yapabilir mi? Mümkün mü böyle bir şey? O yüzden yapıcı eleştiriye açık olunmalı. Yazıda tek katılmadığım; taraftara övgü kısmı. Özellikle stada gelenlerin bir kısmı bazen intihar bombasına dönüşüyor. Yapılan baskı ve yuhalamalar sebebiyle bacakları titreyen futbolcu gördü bu gözler… Hem de desteğe en ihtiyaç duyulan zamanlarda

   35
   6
  4. @Kaant yorumuna yanıt olarak

   Okuyodum Mustafa Er diyince bıraktım. Kardeşim ne addammis ne yapmış bu adam bu kadar savunuluyor. Sular kesikti elektrikler yoktu adanur açtırdı, topçu alamiyoduk bu adam sayesinde aldık. İnsaf kardeşim, yanlışlar yapiyodur eleştirelim tabiki ama yapıcı olsun biraz ya. Sınıfta kaldı falan…daha adamların performanslarını gormedik ki uzun vadede ne katacaklar kaçı kac maç oynadı. Yazık günah, hiç bir donem taraftarımızdan bu kadar sogumamistim, kendimize gelmeliyiz bence birlik berabeik diyoruz yazarların hiç birinden ekstra birşey göremiyoruz. Mesela platformlarda gazetelerde yazanlar olarak biraraya geldiniz mi hiç, sezon başından beri yapılan onca çalışmaya destek olma niyetiyle hiç hareket ettinizmi yoksa sizde bizim gibi burda aklınıza ne geliyorsa öyle mi yaziyorsunuz?

   48
   20
   1. @Osman yorumuna yanıt olarak

    taraftar ve yönetici futbolu her yönüyle bilmeyebilir. oysa yerel medyanın asıl görevi bu ikiliye yol ve yön göstermektir.
    sizin de dediğiniz bu yazarlar, çizerler bugüne kadar hiç bir araya geldi mi. Bursaspora nasıl bir başkan profili lazım, taraftar profili lazım? süper lige nasıl çıkarız? bunun şartlarını nasıl oluştururuz? orada nasıl kalıcı oluruz? alt yapımız ne olacak? kulüp ilke, prensip ve kurallarımız neler olmalı konuları hiç tartışıldı mı?
    herkes şampiyonluk diyor ama ona nasıl ve ile ulaşılırın cevabı kimsede yok.
    maalesef son 10 senedir futbol adına ne kadar yanlış varsa kusursuz yerine getiriyoruz. sırtımızdaki borç kamburu ile buralarda tırmalayışımızın tek nedeni yapılan yanlışlıklar.
    işin kötüsü hala bunlarda ısrar ediyoruz.
    paralarımıza, umutlarımıza ve gençlerimize yazık oluyor. ve ne gariptir, bunun önün de kimse geçemiyor…

    5
    1
   2. @Osman yorumuna yanıt olarak

    Bu Tarık, Batalla yumruklandığında “kol kırılır yen içinde kalır” diyen adam.
    Çok da ciddiye almamak lazım..

    13
    2
   3. @Osman yorumuna yanıt olarak

    Sana katılıyorum kardeşim tutturmuşlar Mustafa diye acaba ne kattı bu klübe neden bu adam bu kadar ön planda. Emin Adanur kendiside hata yaptığını kabul ediyor bu yazar bozuntuları ısrarla eleştiriyor. Yahu bir kere de sıfır eleştiri olan tebrik mesajı yazın adam transfer yaptı yanlış olanı gönderdi parasını cebinden verdi elektrikleri açıldı geçen sene gençlerle çıkarken bu sene ligin en pahalı kadrosunu kurdu ha geçen senede tff ligi bildiğin çöptü Mustafa bu sene takımda kalsaydı ya da geçen sene bu takımlar ligde olsaydı net küme düşerdik. Eleştiriyi kenara bırakıp destek olmak gerek

    22
    8
 2. Hiç eleştirmeyelim demiyoruz tabii ki hatalar oldu ve bedelleri ödendi. Ama bu saatten sonra bunları yeniden yeniden ısıtıp insanlara sunmanın mantığa yaraşır açıklaması yok. önümüze bakmak zorundayız. Ligin ilk yarısı bir nihayete ersin o zaman puan durumunda neredeysek ona göre yine oturur konuşuruz. Şu an desteğe ihtiyacımız var. Rica ediyorum asla memnun olmayan kesimin eleştirme azmini perçinlemeyin bir süre daha. Şu an takım biz taraftarlar için bile kapalı kutu. Bekleyelim Fatih Hoca ortaya ne koyacak bir görelim önce ama o zamana dek baskı kurmayalım Bursasporumuz üstünde.

  37
  7
 3. Bizde böyle yazarlar oldukca bizden bir cacık olmaz. ne Mustafa Er’miş be kardeşim bizim taraftar kendisini lig şampiyonu yapanı ağlattı bu kadar adam savunulmadı.. o zaman bu medya nerdeydi daha çok ekran daydılar. yani işin özü bizde böyle cacık yazarlar oldukça dışarıda düşman arama bunlar yeter vesselam….

  17
  3
 4. Sayın Çapçı muhalefet edeyim de elektrik yapıyayım da nasıl olursa olsun dediğiniz saçma bir yazı yazmışsınız kusura bakmayın sizde bu yazınız ile sınıfta kaldınız.

  15
  5
 5. Sen gazeteci değilsin, tetikçisin ali baban için metiyeler düzüyordun keşke bursasporu bursadan alıp başka şehre koysalar her sene başarılı olsa yazık ya tarık çapsız.

  14
  5
 6. Yeter artık kimin yalakasısın kime hizmet ediyorsun niye kulüp senelerdir soyulurken sesini çıkarmadın çapsız sen ve senin gibilerin bu kulübe hiç bir yapıcı eleştiride bulunmadınız zaten yok hükmündesiniz git başka şeylerle uğraş çapsız

  14
  7
 7. Mahalle bakkalında ki borç defterinden , daha kendi borcunu sildiremeyecek çapta ki adamlar kalkmış , bir kulübün yıllardır kanayan yarası olan ve transfer yapmasına engel milyonlarca borcunu üstlenmiş bir adamı fütursuzca eleştirebiliyorlar ya vallahi pess billahi pesss 🙂

  12
  5
 8. Bunu yazanlar acaba ne kadar destek veriyor destek mi veriyor köstek mi oluyor bir taraftar olarak biz yazı yazsak emin olun sizden daha güzel kaleme aliriz BURSASPOR ‘u

  9
  3
 9. ayhan barışıcı konusunda kesinlikle sana katılıyorum faydalarından çok zararları oldu, hatta faydaları oldumu oda tartışılır,bursaya gelecek antrönrörlere onların yardımcılarına şu olsun bu olmasın diyecek kadar cesareti kim veriyor bunlara yıllarca sömürdüler ego tatmin ettiler yeter artık bunları görmek istemiyoruz bursa bu yüzlerden bıktı artık

  4
  2
 10. Yazıda en çok takıldığım matavz ve Bruno transferini ederinden fazla buluşun. Kim gelse memnun olursunuz siz bu kulübü ne sanıyorsunuz? Ayrica hayatin boyunca 2 oyuncunun 2 taneden fazla maçını izlemediğine bahse girerim. Bu kadar bilgisiz eleştiriyi sadece bizim yerel medya yapar zaten.

  1
  3

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu