Enes’i Bırakın gitsin

10 yılda doğru planlama ile futbolcu fabrikası haline gelen Almanya daki takımlar, bu yapılanma ile kalitelerini iyice arttırarak, son dönemde aldıkları başarılı sonuçlarlala adından söz ettirmeye başardılar. Elimizde böyle bir rol model varken neden bizde bu şekilde doğru yapılanma ve planlama ile futbolumuzu sporcularımızı geliştirmeyelim.

Tabi ki, ülkemizde son derece aklı başında, spor ve sporcu gelişimi konusunda yetkin, bilimsel metotlar geliştiren kişiler olsa da bu saate kadar hiçbir kulüp ve yetkililer, bu kişilerden ciddi anlamda yararlanmayı düşünmediğini hepimiz biliyoruz. Toplumumuzdaki yabancı hayranlığını da düşünerek yeni bir yöntem önermek istiyorum. Bursaspor'u da bu önerme de örnek göstereceğim, kimse alınıp gücenmesin.

Almanya’da altyapısında en çok Türk oyuncuyu barındıran ya da altyapısından A takıma Türk oyuncu çıkartabilmiş bir kulüp ile ortaklık bir işbirliği içine gitmeliyiz. Türk oyuncu barındıran bir kulüp dememdeki sebep adamlar bizim karakterimizi bizim çalışma prensiplerimizi çözmüş ve o doğrultuda Türk oyuncuları sistemin bir parçası olmaya zorlamış olmaları ve bu sayede başarılı sporcular yetiştirilmiş olmaları, beni bu düşünceye sevk ediyor.

Peki bunu nasıl sağlarız ? Son günlerde çıkan transfer haberleri içersinde yer alan Monchengladbach, Enes Ünal hareketliliğini örnek olarak alabiliriz. Mesela bu iki kulüp arasında yapılacak anlaşmaya, altyapının da dahil olduğu bir mekanizma getirilebilir.  Monchengladbachaltyapı sisteminde çalışan hocalar eğitimciler bizim altyapı sistemimizi değerlendirip, gözlemleyip kulübe bir rapor sunar ve eksiklerimiz fazlalıklarımız gün yüzüne böylelikle çıkar. Bu rapor doğrultusunda nasıl bir sistem kurmamız gerektiğini ve onların bunu nasıl uyguladığını daha rahat görme şansımız da olur. Hatta bu takım, altyapı hocalarımızı Almanya’da kendi altyapı kriterlerine göre eğitir ve oyuncularımızı da 1’e1 gözlemleyerek hem oyuncuların yetenek gelişimlerine katkıda bulunur, hem de scout listelerine altyapı oyuncularımız direk olarak girerler. Bu sayede Almanya’daki bir scoutlar’ın elinde altyapı oyuncularımız ile ilgili bilgiler bulunur. Enes Ünal'da şuanda oyuncu gelişimi açısından doğru bir örnek olarak görünen sistemin bir parçası olarak gelişimini en üst noktaya çıkarabilir.

Bu çıkarımları arttırmak ve bu işten doğru kazançlar elde etmek tamamen kulüplerin ellerindedir. Türk futbolunun  ve Türk sporcusunun iyi yerlere gelebilmesi için geleceğimizi çok acilen planlamalı ve hemen yürürlüğe koymalıyız. Bu sayede futbolumuzu 10 senede üst seviyelere taşımamız mümkün olacaktır. Aksi halde… Aksini düşünmek bile istemiyorum… Bursasporakademi.com / Sadi İMREN

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu