En iyisi Batalla ve Miller!

Bursaspor tarihinde adını altın harflerle yazdıranların arasında yer alan Bekir Ozan Has, Süper Lig şampiyonluğunun öyküsünü ve futbol düşüncelerini Hürriyet Bursa’ya açıkladı.

Yeşil-beyazlı kulübün kalbinde ayrı yeri olduğunu söyleyen Bekir Ozan, Bursa’nın dünyanın doğa harikası olan kent olduğunu belirtirken, “Bursaspor tarihinde önemli bir şampiyonluk kazandık. Genç dinamik ve inançlı kadro ile zafer yazdık. İsterdik ki yöneticiler bizim bilgi birikim ve yaşadıklarımızdan faydalansın. Bursa gençliğine şampiyonlukları anlatalım. Bursaspor için elimizden ne geliyorsa yapalım. Ben Bursaspor aşığıyım. Para değil arma ve forma önemli” dedi.

‘YETERSİZSİN’ DENİLEREK ALTYAPIYA GÖNDERİLDİM

Yeni Salihlispor çok önemli oyuncular yetiştirdi. Ali Tandoğan, Ersun Yanal gibi isimlerin çıktığı takımda seni yetiştiren teknik direktörler kimlerdi?

Yeni Salihlispor, Türk futboluna birçok oyuncu kazandırdı. Beni yetiştiren değerli hocalarımız Yasin Gümüşada, Kamil Utkan, Zeki Erguvan, Feridun Yarkın emekleri benim için çok değerlidir.

Burasspor maceran nasıl başladı? PAF takım ve A takım maceralarında neler yaşadın?

Bursaspor maceram biraz farklı. 3’ncü Lig’de 2001-2002 sezonunda Yeni Salihlispor’da oynarken Bursaspor’un pilot takımı Bursa Merinos’la aynı gruptaydık. O yıl sonunda Bursa Merinos şampiyon olup 2. Lig’e çıktı. Sezon sonunda Bursa Merinos’a transferim gerçekleşti. Sezon başı kampından sonra bana ‘yetersiz olduğum’ ileri sürülerek altyapıya antrenmanlara çıkmam talimatı verildi. Aslında bir oyuncu için, profesyonel ligden gelip altyapıda oynamak çok zor bir olaydır ama ben kendime güveniyordum. Bursaspor camiasının içinde kalıp altyapıda da olsa tekrardan kendimi göstereceğimi düşündüm; hırkslandım, inandım ve hiç bir zaman düş kırıklığı yaşamadım. Tam 4 yıl altyapının çeşitli kategorilerinde oynadım ve sonrasında 2006 yılında Bursaspor A takımına alındım.

O TAKIMLARA 10 KATI BÜTÇE İLE ONLARA KAFA TUTTUK

Seni kim yeşil-beyazlı kulübe kazandırdı ve ilk transfer paran ile ne yaptın?

– Beni Bursaspor’a kazandıran Hasan Bora ve Ahmet Suphi Evke hocalarımdır. Benimle özel olarak ilgilendiler. Onlara çok teşekkür ediyorum. Çünkü onlar gerçek Bursasporlu. Bursaspor’un menfaati için çalıştılar. Ekonomik olarak zor durumlardaydık. Zor yaşantımız vardı ve hep hayalidir insanın kendi evi olması. Ben de ilk kazandığım parayla aileme ev almıştım.

Bursaspor deyince aklına ne geliyor?

Bursaspor deyince aklıma tek gelen kelime ‘devrim’. Düşünsenize; hedefe odaklanan Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor transferde Bursaspor’un 10 katı bütçe ile karşımıza çıkmışlar. Hepsine kafa tutup Süper Lig şampiyonluğunu kazandık. 2010 yılında Türkiye’de önemli bir futbol devrimi yaparak şampiyon olduk..

O KADRO KORUNSAYDI AYNI BAŞARILAR GELİRDİ

Bursaspor’un genç dinamik kadrosu vardı. O kadro da ısrar edilseydi gelecek yıllarda aynı başarılar tekrarlanır mıydı?

– Çok mütevazı ama çok kaliteli bir kadromuz vardı. Malasef o kadro çok çabuk bozuldu. Eğer o kadro korunup, yararlı transferler yapılsaydı aynı başarılar tekrarlanabilirdi.

Bursaspor’a gelmiş geçmiş en iyi yabancı futbolcu kimdi?

Bursaspor’a çok önemli yabancı oyuncular geldi ve az çok hepsinin katkısı oldu. Bence 2 isim var. Bunlar gerçekten önemli oyuncular değerli oyuncular. Pablo Batalla ve Kenny Miller.

ŞAMPİYONLUK MAÇI UNUTULMAZ

Futbol yaşamın boyunca unutamadığın maç hangisi?

– Çok maç var aslında ama Beşiktaş’la oynadığımız Şampiyonluk maçı benim için unutulmaz bir maç.

Hangi maçta üzüldün?

– En çok üzüldüğüm maç ise Bursaspor’dayken Türkiye Kupası’nda ilk maçta 3-0 kaybettiğimiz maçın rövanşında Fenerbahçe‘ye Bursa’da 3-0’lık skoru yakaladık ama 90 artıda yediğimiz golle 3-1 kazanıp elendiğimiz maç.

BU ŞEHİR KÜME DÜŞMEYİ HAK ETMİYOR

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam ile müthiş bir atmosfer yakaladınız. Bu birlikteliğin formülü neydi?

Ertuğrul Hoca’yla beraber çok iyi bir takım ruhu oluştu. Burdaki en önemli faktör sevgi ve saygı. Herkes birbirine karşı ve yaptığı işe karşı hep bu sevgi saygıyı gösterdi..

Bursaspor sizden sonra neden düşüş yaşadı ve küme düştü?

Bursaspor küme düştü demek gerçekten bana zor geliyor, çünkü bu camia bu şehir bunu hak etmiyor. Küme düşmenin bence en önemli sebebi iyi yönetilmemek.

ÇOK ÇALIŞMALI, SABRETMELİ VE EKSİKLERİNİ GİDERMELİ

Defans oyuncusu olarak en çekindiğin forvet oyuncusu kimdi?

Alex De Souza ve Manuel Fernandes. Gerçekten bu oyuncalara karşı oynamak zor.

İyi defans oyuncusu olmak için yeni yetişen gençlere neler öğütlersin?

– İyi oyuncu olabilmek için her şeyden önce çok çalışmalı. Bilgisayar değil, fiziki çalışmalı. Ve idol olarak gördüğü insanları takip etmeli. Eksik yönlerini her zaman düzeltecek şekilde gidermeli. Bir futbolcu kadroya girmeyebilir ama önemli olan sabretmek. Kimse dört dürtlük değildir. Futbolu bıraktım hala çalışıyorum.

ŞAMPİYONLUĞA HER MAÇ İNANCIMIZ ARTTI

Bursaspor şampiyonluğuna inanıyor muydunuz ve şampiyon olduktan sonra neler yaşadınız?

– İşin açıkçası, şampiyonluk hedefiyle başlamadık sezona ama oynadığımız her maç ve kazandığımız her maç sonrası inancımız artıyordu. Şampiyon olduktan sonraki duygu tarif edilemez; yaşanması lazım derler ya gerçekten yaşamak lazım. Çok güzel bir duyguydu.

Futbol yaşamın boyunca sende etki yapan teknik direktör kimdir?

– Benim kariyerimde çalıştığım teknik direktörler bende önemli izler bıraktı.

Samet Aybaba: Sakinlik, tecrübe, diyalog

Bülent Korkmaz: Hırs, disiplin

Ertuğrul Sağlam: İyi antreman, oyun okuma

Hikmet Karaman: Teknik, taktik

YÖNETİM ÇAĞIRSIN, FİKİRLERİMİZİ ANLATALIM

İmkanın olsa futbolun neresinde görev almak istersin. Bursaspor’dan göreve çağırsalar gider misin?

– Futbol içinde olmaya çalışacağım. Beni ben yapan Bursaspor’dur. Bunu hep söylüyorum. Yeşil beyazlı kulüp yeter ki görev versin seve seve giderim. Biz Bursaspor’u aşkla sevdik.

Bursaspor’da şampiyonluk yaşamış birisi olarak bugüne kadar Bursaspor’dan size yaşadıklarınızı paylaşmanız için arayan oldu mu?

– Bizler Bursaspor sayesinde bugünlere geldik. İsterdim ki kulüp yöneticileri bizleri çağırsın ve fikirlerimizi sorsun. Nasıl destek olacağımızı anlatalım. Bursaspor’un şampiyonluğunu gelecek nesillere altyapıdan yetişenlere yüreğimizden geldikçe anlatalım. Umarım Mesut Mestan başkan bu sıkıntıları atlattıktan sonra bizlerle bir araya gelir. Bizim bu saatten sonra para ile işimiz olmaz tek ortak menfaatimiz Bursaspor.

ŞAMPİYONLUK İÇİN HAREKETE F.BAHÇE MAÇIYLA GEÇTİK

Türk futbolu neden borç batağında. Gereksiz getirilen yabancı oyuncular yüzünden mi yoksa teknik adamların sistemleri yüzünden mi?

– Ben bir çok kulübü inceledim ve hatta yaşadıklarım var. Kulüplerimizi iyi ve doğru yönetirsek, transferde çok az hata yaparsınız, finansal yönde de iyi olursunuz. Öncelik altyapıya önem verilmeli. Bursa gençliğinde potansiyel var.

2006-07 sezonunda futbol yaşamında tavan yaptın. Bursaspor’a geldin. Ve kaptanlığa kadar yükseldin. Bursaspor şampiyonluğunun formülü neydi?

– Şampiyonluğun en önemli faktörü takımdaki arkadaşlıktı. Haftalar geçtikçe yavaş yavaş bizlerin şampiyonluk inancı arttı. Kırılma maçı Fenerbahçe maçıydı. 2-0 geriden gelip 3-2 kazandığımız maçtı ve maçtan sonra dedik ‘Biz de bu yarışın içinde sonuna kadar varız.’ Fenerbahçe karşılaşmasında aldığımız sonuçı bizim şampiyonluğumuz için harekete geçtiğimiz maçtı.

KULÜP ŞAMPİYON BİR TAKIM GİBİ YÖNETİLMEDİ

Bursaspor’u küme düşürmeye iten nedenler neydi?

– Şampiyonluk yaşamış bir şehrin ve camianın küme düşmesi çok kötü bir durum. Bursaspor şampiyon bir takım gibi yöneltilmedi ve üstüne yapılan yanlış transferler ve en önemlisi herkesin durumdan vazife çıkartıp ‘ben’ demesi takımı bu durumlara getirdi. Şu unutulmamalı; Bursaspor kentin en önemli değeridir. Bursaspor yücelirse kent yücelir, kent insanı yücelir.

BEKİR OZAN’LA KISA KISA

Bursa’da nerelerde yemek yersin?

– Et ve iskenderi çok sevdiğim için Kebapçı İskender ve İnegöl Köfteci Orhan.

Dinlediğin müzikler?

– Müzik anlamında seçim yapmam, kulağıma hoş gelen her tarz müziği dinlerim.

Bursa’da tavsiye edebileceğin gezilecek yerler?

Bursa tam bir doğa harikası. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi mutlaka gezilip görünmesi gereken bir yer. Kozahan, Ulucami, Uludağ Kayak Merkezi, Sadağı Kanyonu, Kültür Park, Oylat Kaplıcaları mağaraları, Bursa Şehir Müzesi, Tofaş Müzesi, Atatürk Müzesi, Bursa Bilim Merkezi ve Bedesten Kapalı Çarşı.

9 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Şu Miller ‘ı doya doya izleyemedik, o içimde kaldı benim de gerçekten. Çok sinsi kaliteli golcüydü keşke Şampiyonlar Ligi sezonunda oynasaydı Bursasporumuzda.

  46
  1
 2. Ne defans oyuncusu kardeşim? Bekir Ozan defans oyuncusu falan değildi. Orta saha oyuncusuydu. Hiç defans oynamadı. Kim yaptı la bu röportajı? Ooo hoo.

  29
  1
 3. Kendi isteğiyle gitmedi Antep’e. Ertuğrul hoca kendisini yeni sezonda takımda düşünmediğini tebliğ edince, o da Antep’i buldu ve oraya gitti. Adam manyak mı, durup dururken Şampiyon takımı bırakıp Antep’e gitsin. Bilip bilmeden konuşma

  24
  1
 4. Bekir efendi,mesleğine aşık ve BURSA-BURSASPOR AŞKI olduğunuda kendisi ifade ederek ne güzel söylemiş.
  Şampiyon kadromuz süper oyuncularla değil adam gibi adam oyuncularla dolu dolu idi.Kısaca o sene yönetimden taraftara herkes kenetlenmiş ve FAİR PLAY dede birinci idik.
  Hey gidi günler heeeey.

 5. seni adam yapan bülent korkmazı unutma ondan önce sen kendi etrafında dönene kadar dünya dönüyodu ortasahada oynuyordun ama çok ağırdın bülent korkmaz sağ bek oynattı zıpkın gibi oldun

  14

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu