En büyük hırsızlık, insanların hayallerini çalmaktır

Bursaspor Taraftarlar Birliği'nin, Bursaspor Kulübü üzerinde yürütülen mali operasyon ve tutuklamalar konusunda açıklamasıdır;

 

Kamuoyuna duyurumuzdur;

 

Taraftarı olduğumuz ve gönlümüzü verdiğimiz Bursaspor Kulübü’nde, yaklaşık 1,5 sene önce içerisine girilen ve Başkan İbrahim Yazıcı, 2. Başkan Haluk Özkıyıcı, Kulüp Müdürü Osman Nuri Biçer ve eski 2. Başkan Osman Çelik’in tutuklanarak cezaevine gönderilmesiyle gelişen süreci kaygı ve endişe ile takip ediyoruz.

 

Yeşil beyaz renklere, hiçbir çıkar ve menfaat beklemeksizin ömrünü adayan bizler iyi biliyoruz ki; şu an bu 4 isim de dahil olmak üzere ilgili soruşturmada ismi geçen şahıslar  henüz bir cezaya çarptırılmamış ancak tutuklu yargılanmaktadırlar. Masumiyet karinesi geçerliliğini korumaktadır. Yargı süreci işlemektedir. Temennimiz, bu sürecin  olabildiğince kısa sürede bir sonuca bağlanması ve gerek idari, gerek teknik, gerekse manevi açıdan camiamızın daha fazla zarar görmemesidir. İçerisine girilen belirsizlik ortamının uzun sürmesi, kulübümüzün ve şehrimizin yalnız bugününe değil, geleceğine de etki edecektir.

 

Yargı mercileri, soruşturmanın tamamlanmasının ardından bir karara vardığında çıkacak sonuç o zaman tartışılmalıdır. Ancak camiamız, her iki ihtimali de düşünmeli ve gerek manevi, gerekse bir plan dahilinde o günlere hazırlıklı olmalıdır. Yargılanan kişiler veya bu süreci başlatan kişiler hakkında şimdiden bir hükme varmak Bursaspor taraftarına yakışır bir davranış olmayacaktır. Bu tür davranışlardan ve söylemlerden kaçınılması, tribünümüzün birliği ve samimiyeti açısından oldukça önemlidir. Yargı henüz bir karara varmadan grupların veya derneklerin, çıkmasını istediği sonuca göre tavır alması, aylardır uğraşılan o ‘birlik’ çabasına ihanet anlamına gelecektir. Çıkacak karar, sağduyulu bir şekilde beklenmelidir.

 

Bize düşen, isminin önünde Bursaspor ile alakalı bir sıfat barındıran kişilerin suçsuzluğunu ve kulübün imajını bozacak bir davranışta bulunmamış olmalarını ummak ve adalete güvenmektir. Ve bize asıl düşen, taraftarı cezaevinde, başkanı ve yöneticilerinin bazıları cezaevinde, teknik direktörü huzursuz, gelecek sezonki ilk 4 maçını tarafsız sahada seyircisiz oynayacak olan ve süreç nedeniyle transferleri, gelecek yatırımları aksamış takımımızı inadına desteklemek ve yeniden ayağa kalkabilmek için var gücümüzle mücadele etmektir.

 

Bir kısım kitlelerin, Bursaspor’un içerisinde bulunduğu sürece ilişkin en ufak bir bilgi sahibi olmadan dahi yaşananları mutlulukla karşılıyor olması, kıskançlıktan başka hiçbir şey değildir. Bursaspor’da yaşanan bir adli süreçten çıkan kararlara bel bağlayan kimi takım taraftarları, herhalde saha içinde Bursaspor’un yükselişine engel olamayacaklarının farkına varmışlardır ki, Bursaspor’da saha dışında yaşanan bir olaydan ötürü mutluluk naraları atmaktadırlar.

 

 

2003-2004 sezonunda küme düştükten sonra, doğrularak 2009-2010 sezonunda Süper Lig’i şampiyon tamamlayan Bursaspor’umuz, bu ülkenin bugününde, küllerinden doğmasını en iyi bilen takımdır. Yine öyle olacaktır. Yaşanan bu süreç, ancak biz Bursasporlular’ın desteği ve kenetlenmesiyle en az izi bırakabilir.

 

Mevcut Bursaspor Yönetim Kurulu, 2 eksikle yola devam etme kararı almış ve süreci izlemeyi, asıl kararı süreçten çıkacak sonuçlara göre almayı uygun görmüştür. Teknik Direktörümüz Ertuğrul Sağlam da mukavelesine ve verdiği sözlere sadık kalarak bizlerin gözündeki değerini bir kat daha artırmıştır. Ancak ne yazık ki, söylemlere bakıldığında kesin çizgiler ve kararlar değil, çıkacak sonuca göre değişebilecek kararlar görmekteyiz. Bu bizi derinden yaralamaktadır. Bu şehirde, mevcut kulüp yönetimi değişse dahi, onun yerine gelip de yola Sağlam ile devam etmemeyi düşünecek kişi, karşısında alkış tutan Bursasporlular’ı değil, o makamdan gidene kadar kendisine tepki koyan Bursasporlular’ı bulacaktır. Ertuğrul Sağlam bilmelidir ki, kendisine “Sonsuza kadar Ertuğrul Sağlam” diyerek sevgisini sunan insanların bu söylemi lafta kalmayacaktır. Sağlam bilmelidir ki Bursasporlular, “Sonsuza kadar” derken en kötü günleri de bu sonsuzun içine katmıştır. Sağlam da, bu hayalin üzerine attığı imzayı unutmamalıdır.

 

Yapılabilecek en büyük hırsızlık, insanların hayallerini çalmaktır.

 

 

Bursaspor Taraftarlar Birliği

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu