Durdurun bu emek hırsızlarını

Kim ne derse desin Türkiye’nin en iyi altyapısına sahip tek kulübü Bursaspor.

Özellikle İstanbul’un semt takımlarının aklı fikri ve gözleri, Bursaspor’un Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri’ndeki Futbol Akademisi’nden ayıramıyor.

Son yıllarda Bursa Zafer Mahallesi’nden yetişen halen İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde olan ve Medipol Başakşehir Başkanlığını yapan Göksel Gümüşdağ, sezon başında Muhammed Şengezer, Abdülkadir Çelik, Muhammed Emin Sarıkaya ve Emir Şenocak’ı yeşil beyazlı takımdan kopartmıştı.

Gözü doymayan Göksel Gümüşdağ şimdi Bursaspor’un gelecek beklediği isimler arasında yer alan, U 19 Milli Takım oyuncuları arasındaki Zeynullah Türkay ile Tayfun Bebek için harekete geçti. Menajerler aracılığıyla genç oyuncuların ailelerine teklifte bulunan İstanbul ekibi, gelecek vaat eden her iki oyuncu ile imza aşamasına geldi.

Profesyonel sözleşmeleri olmayan bu iki isim için Medipol Başakşehir Futbol Kulübü’nün Bursasporlu oyuncuları yetiştirme bedelini ödeyerek transfer edeceği duyuldu.

Bunun adına tamamen ‘emek hırsızlığı’ denir. Sen yetiştir 10-12 yaşından bu yana eğit, okut, besle bir uyanıklar gelsin menejer denen hokkabazlar aracılığı ile geleceğin yıldızlarını senin takımından koparsın.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun gelecek sezon başlatmayı planladığı lig için, alt yapılarına önem vermeyen kulüpler Bursaspor’a gözünü dikti. Hepsinin aklı fikri gelecekte parlayacak isimleri ‘yetiştirme parası’ gibi komik rakamlar vererek almak istiyor.

Türkiye’de Buna dur diyebilecek bir Futbol Federasyonu var mı doğrusu onu merak ediyorum.

Türkiye’nin Futbol Federasyonu yönetimi İstanbul’un üç semt kulübünün belirlediği isimlerden oluşuyor zaten. Bir de tepkisinden çekindikleri için Trabzonspor’dan göstermelik üye alıyorlar.

Kalkıp bu federasyon malum takımları mı tutar, yoksa gerçekten alt yapısından oyuncu çıkartmak isteyen kulüpleri mi tutar bir şey diyemiyorum.

Şayet Bursaspor’un hem TFF’de, hem de kurullarında sözü dinlenen isimleri olmuş olsaydı, bugün yeşil beyazlıların üç puanı silinemez ve puan cetvelinin ikinci sırada oturuyor olurdu.

14 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Gerçekler acıdır. Piyasa serbest Bursasporun bir anca sözleşme yapması lazım, iyi olduğunu düşündüğü futbolcularla

  25
 2. Bunun adı emek hırsızlığı değildir, scoutingtir. Siz böyle düşünmeye devam ettikçe bir adım öteye gidemez bu kulüp. Sadece sosyal medyadan altyapı oyuncusu linçleyebilirsiniz.

  23
  3
  1. @NormanBates yorumuna yanıt olarak

   tebrik ederim kardeşim.
   yerel medya yorumcularımızın konuya senin kadar hakim olduklarını düşünmüyorum.
   belki de hakimler ama,
   sanırım tiraj ve reyting kaygısından olsa gerek tribünlere oynuyorlar.
   futbolun bu kadar çok içinde olup, futbolu bu kadar gerçeğinden uzak yorumlamalarını aklım almıyor.

   bursasporun en büyük sıkıntısı kurumsallaşamama.
   mevcut ortam da bu çok zor.
   çünkü,
   YEREL MEDYA, tamamen skora odaklı. lafta her fırsatta kurumsallığı savunuyorlar. fakat maçları tamamen günlük skorlar ve performanslar üzerinden yorumluyorlar. tabi içlerinde istisnalar olsa da bunların sayısı çok az.
   TARAFTAR, çok sabırsız. takım iyi oynarken büyük güç. tersi olduğunda tam bir felaket. oysa öyle zamanlarda devreye girmesi gerekir. zaten taraftarlığın tarifi, ”takımını futbola zorlama, onu oynatma sanatıdır!” bizim taraftar sadece baskı unsuru.
   YÖNETİMLER, yazıcıdan sonra gelenler genelde donanımsızdı. gelirken amaçları neydi bilemem. bundan sonra aklı başında biri, bu kaos, kargaşa ve futbol dışı ortamda kolay kolay başkan adayı olarak ortaya çıkmaz.
   çünkü olası iki kötü sonuçta başına gelecekleri bilir.

   nasıl doğruyu bulacağız bilmiyorum.
   görüyorsunuz, ”bir kulübü kulüp yapan YÖNETİM-MEDYA-TARAFTAR dan oluşan üçlü sac ayağı!” nın hiç bir ayağı bursa da yere sağlam oturmuyor….

 3. emek hırsızlığı vs. yok burada adamların oyuncu tarama sistemi yetenekli oyuncuları bulmuş ve prosedür neyse ona göre transfer ediyor. asıl önemli olan yönetim beceriksizliğidir. yetenek vaadeden futbolcu ile iyi ilgilenirsin, ailesini bilinçlendirirsin en önemlisi uzun zamanlı sözleşme imzalarsın bu işler böyle hiç kimse kusura bakmasın.

  8
  1
 4. Sayın yazar.
  Hepimizin düşündüklerini kaleme alıp yazdığınız için çok teşekkürler.
  Bu çocuklar büyük ihtimal Bursaspor da bir gelecek görmüyor ki ilk fırsatta malum zihniyetin takımlarına gidiyorlar.
  Burada yapılması gereken iki uygulama var.
  İlki Vakıf Köy e gerçek Bursaspor lu ailelerin çocuklarını almaktır.
  İkincisi de Vakıf Köy ü dışarıya tamamen kapatmaktır.
  Orada neler oluyor sadece biz bilelim.
  Bu durum sadece çok iyi organizasyon ile aşılır.
  Örnek alınacak doğru kişiler örnek alinabilirse konu kökten çözülür.
  Örnek vermek gerekirse bir numaraya yenilerden Enes kardeşimizi ve ailesini alabiliriz.
  Eskilerden de efsane Sedat Özden dir.
  Enes ve Batalla nın Türkiye de Bursaspor dan başka takımda oynamam sözleri minik Timsahlar a ders niteliğinde işlenmeli ve herkesin göreceği bir yerde olmalıdır.

 5. Semt takımı dediklerinizden bir tanesi, taaa 2015 yılında Ozan Tufan için 7 milyon, Şener Özbayraklı için 1 buçuk milyon ve Volkan Şen için ise 2 buçuk milyon euro bonservis bedeli ödedi sayın yazar. Ha bi de 3 milyon euro bonservis bedeliyle Manchester City’ye transfer edilen Enes Ünal var. Zamanında bu kaynaklar çarçur edilmeseydi, Bursaspor bu hallere düşmezdi. İstediğiniz kadar en iyi alt yapıya sahip olun, kulüp iyi yönetilmedikçe, kaynaklar iyi kullanılmadıkça, genç oyunculara aidiyet duygusu aşılanmadıkça sonuç hüsrandır.

 6. Bursaspor kendi scouting departmanını lav edip Metin Korkmaz gibi menejerlerin kucağına oturuyor. Adamlar tam ters haırl harıl çalışıyor. Kimse Arnavut Göksel’e falan kızmasın. Bizim mankafa yöneticiler bi taraflarına kına yaksın. Gidenlerin arkasından anca bakarlar öyle işte. Bizim beğenmeyip Karacabey Birlikspor’a göndermeye çalıştığımız Zeki Çelik şu anda Lillie’de oynuyor ve 82 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti’nin A milli takımının da direk sağ beki. İşte biz bu kafa yüzünden PTT ligdeyiz ve de haftaya Keçiören’le oynıycaz. Daha da çoook oynarız.

 7. Deve kuşu gibi kafa toprak da göt dışarıda. .. Ondan sonra yorum yaparız ( Elimiz de tutamadık içimizden çıkan cevher. . Vakıfköy ün yetiştirdiği ) diye hava atarız. .. Hep böyle olmuyor muydu .???

  5
  3
 8. Bursaspor alt yapısı gerçekten çok iyi fakat yıllardır nedense yanlış yönetiliyor.
  Orası bir fabrika.
  Orada ne üretiliyor futbolcu.
  Fabrika neden üretir.
  Piyasaya satıp para kazanmak için.
  İyi üreten iyi para kazanır, kötü üreten belki de kazandım sanacaktir.
  Sen piyasanın en iyi ürününü uretebilirsin fakat tanitamazsan iyi gelir elde edemezsin yok pahasına satarsın.
  Şu an Bursaspor kulübünün yaptığı ülkenin en iyi oyuncularını pazarda tezgah açmadan vakti gelmeden elden çıkarmaya çalışmak gibi bir şey.
  Neler yapılabilir.
  Öncelikle bir şema oluşturarak o kapıdan giren herkesin zamanı geldiğinde kulubune yeteri kadar hizmet ederek iyi ücretler karşılığında başka kulüplere gideceğini bilmesini sağlamaktır.
  Bu nasıl olur.
  Gider Bursaspor lu ailelerin çocuklarını seçer getirir takımına ve kentine aidiyet duygusu iyi derece de olusan bireyler olarak eğitir a takıma hazırlarsın ve ardından zamanı gelince de iyi ücretlere diğer takımlara gönderirsin.
  Bu sayede o çocuklar hem kentimizi hem de Bursaspor u en iyi şekilde temsil eder.
  Böylelikle Bursaspor futbol akademisinden yetişen bireyler ile önce aileleri sonra bizler tüm kent olarak gurur duyarız.
  Bunu yapabilirsek bu çocuklar çok iyi yerlere gelecekleri gibi kulübümüz de gelir elde edecektir.
  Yukarıda bahsettiğimiz süreç maalesef ki zamanı gelmeden bozuluyor.
  Bu gelişmeler de malum takımlara fırsat yaratıyor.
  Yapılması gereken ise çok basit.
  Kişiye yuvadan erken uçarsa ne gibi olumsuzluklar yaşayabileceğini anlatmaktir.
  Gerisi kişinin kendisine ve en önemlisi ailesine kalıyor.
  Çünkü yetişmekte olan oyuncunun ailesi gelişmelerin tepe noktasını oluşturuyor.
  Onlar da bir an önce para dertlerini çözmek istiyorlar.
  Gelen teklifleri kurtuluş fırsatı olarak görüyorlar.
  Baktığımızda herkes kendine göre haklı fakat olan bu çocuklara oluyor.
  Çünkü yapılan yanlış tercihlerle kaybolup gidiyorlar.
  Örnek mi nerede şimdi o takıma giden genç oyuncular.
  Bilen var mı.
  Sözün özü o kapıdan giren her bireyin hedefi amacı hayali günü gelince Timsah Arena da yeşil ve beyaz formayı layıkıyla terletmek olmalıdır.
  Saygılarımla.

 9. 2 sene önce şampiyon u21 takımından hangi oyuncuları kadrona aldın, sezon başın da gençlerle başladığın lige transfer açıldıktan sonra kaç tane papazı transfer ettin? Doğdum bu şehir de babam Bursaspor un temeli olan 5 takımın 2sinde oyuncu 1 inde yönetici antrenörlük yaptı kulübdeki resimlerde var anlayacağınız kendimi bildim bileli 2.ci bir takım tutmadım oğlumda koyu bir Bursasporlu, ağlıyacağımıza buradan kaçan çocuklara değer vermeyi öğrenelim.
  Maalesef işi bilmeyenlerin elinde buraya kadar geldik?

 10. Zaten kapatmak lazım alt yapıyı bütün topçular hepsi bursaspordan gitmek için can atıyor bıktık bu hikayeden gerçekten futboldan çok sogdum nasıl bi hayinlik şeyy tff sen kimin kurumusun sen vasfın görevin nedir rant çeteleri

 11. Bu işin tek çözümü var.
  Altyapıdan yetişen oyuncu ilk profesyonel sözleşmesini Kendi takımı isterse onla yapacak yok istemezse futbolcuya yetiştirme bedeli ödenerek transfer edile bilir maddesi getirilmelidir.

  1
  2

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu