Dinçtürk, Cinoğlu, Pablito, Timsah, Kör Erdoğan ve Virüsler

Biz büyük bir camiayız!

Ne kadar havalı cümle değil mi?

Bu kelamı edenin kibrinden yanına bile yaklaşamazsın ama lafın mayasında VEFA yoksa içi boştur.

Camia olmanın ilk ve en önemli kuralı VEFAduygusudur ama koca koca adamların VEFA‘ yı unutup bozada takılmalarını hüzünle görüyorum.

Bursaspor’un en büyük sorunu VEFA duygusu aşı eksikliğidir.

VEFA’nın aşısı, COVİD-19’dan çok daha zor bulunur çünkü terkibinde CEFA ve CEZA vardır.

Bu ikisini kimse kendi döneminde üstüne almak istemediğinden CAMİA olmak çoğunlukla lafta kalır.

Bursaspor camiasının vefalı olduğunu gösteren bir çalışmayı küçümsemeye kalkmak bozacılara yakışır derken, ilk taş bu kulüpte başkanlık yapan Remzi Cinoğlu’ dan geldi.

Cinoğlu’ da çok iyi bilir. Bizler tribünlerde pek inanarak söyleyemediğimiz “Şampiyon Bursa”tezahüratları yapardık.

Şampiyonluğun kaf dağının ardında olduğuna inandığımızdan yerine teselli olsun diye “Sen şampiyon olamasan da kupaları alamasan da” diye devam ederdik,

Kaderimizi değiştiren Süper Lig Şampiyonu Bursaspor takımının sembolü olarak sporculuğu kadar forma aşkı ve centilmenliği ile gönüllerde taht kuran Pablo Martin Batalla için yapılan heykeli eleştirmeye kalkmak gerçek bir cehalet takıntısıdır.

Futbol elbette takım oyunudur ve başarı ya da başarısızlık bir kişiye mal edilemez ama her öykünün bir kahramanı vardır.

Örneğin; İzmir depreminde yüzden fazla kayıp verdik ama o depremin kahramanı 91 saat sonra kurtarılan 3 yaşındaki Ayda bebektir.

Gerçek bir öyküden sinemaya aktarılan “Er Ryan’ı kurtarmak” filminde Nazilerin hakim olduğu bölgeden Ryan’ı kurtarmak için bir bölük Amerikan askeri ölmüştür ama öykünün kahramanı kurtarılan Er Ryan’ dır.

Siz Yoğurtçu Parkına dikilen Alex De Souzaheykeli önünde bir haftada kaç fotoğraf çekildiğini biliyor musunuz?

Maradona’nın öldüğü hafta Napoli stadının adının Diego Armando Maradona olarak değiştirildiğini biliyor musunuz?

Fenerbahçe taraftarı ya da Napoli halkı oynadı parasını aldı gitti demedi.

Camia olmanın ağırbaşlılığı ile vefasını gösterdi.

Biz lifebursa.com da Remzi Cinoğlu’nun talihsiz açıklamasından gocunmadan ve aynen verirken grup olarak meşru müdafaa hakkımızı da saklı tuttuk.

Hakan Dinçtürk gelecek nesillere aktararak tek süper lig şampiyonluğumuzun anısını ölümsüzleştirmek adına 1963 parçadan oluşan iki adet Pablo Martin Batalla heykeli yaptırdı.

Bu heykelleri yaptırırken kimseye 1963 parçada senin de üç beş tane payın olsun demedi ve hepsini kendi finanse etti.

Heykellerden biri ortağı olduğu OTTOMAN Şirketler Grubunun bahçesinde yerini aldı.

Diğeri ise Bursaspor Özlüce İbrahim Yazıcıtesislerinin önündeki alana dikilecektir. Ocak ayında açılacak olan o heykeldeki koreografide Batalla heykelini sarmalayan taraftarı simgeleyen timsah da vardır.

Hakan Dinçtürk‘ün aynı zamanda manevi ve özellikle maddi olarak Bursaspor’un yanında olduğunu destek verdiğini bilenler bilmeyenlere anlatamaz çünkü herkes biliyor.

O heykel Özlüce’den içeri giren herkesin aidiyet duygularını parlatacaktır.

Timsah derken Remzi Cinoğlu’nun kendi döneminden Mususi‘yi ve timsah yürüyüşünü bir sembol olarak anlatmasına da bir anlam veremedim.

Yahu adamın hatırasına hürmeten timsah stadı yapıldı da 4 senedir dişleri yapılamadı. Cinoğlu bir ortodontist göndersin implant falan yaptırsın da kellesi çürük diş gibi sırıtmasın.

O zamanlar Cilimboz deresinde, Gökdere’de, Nilüfer çayında timsah yaşıyordu da biz mi bilmiyorduk.

Siz Merinos stadını bilir misiniz?

Peki! Kör Erdoğan’ı bilir misiniz? (Yiğit namı ile alınır)

Kör Erdoğan, Bursa’da amatör futbolun efsanesidir.

Merinos stadının ruhudur ve onu kaybettiğimiz zaman stada onun için bir büst bir plaket dikilseydi, bugün MERİNOS ya da sonradan konan adıyla Yeşil Bursa Spor, COVİD 19 ALİ ye rağmen hala yaşıyor olurdu ve bugün batakta olan Bursaspor için en doğru liman olurdu.

Remzi Cinoğlu da hobisini Karacabey‘de tatmin etmezdi.

Zamanında VEFA’yı beceremediğimiz için bugün CEFA çekiyoruz.

Gücüm olsa temsili bir COVİD-19 virüsü heykeli yapar üzerine son üç başkanın A.A.- R.B. – M.M.adını kazıyarak Bursaspor olarak nasıl bir PANDEMİ VİRÜSLERİ ile yaşadığımızı gelecek nesillere ders diye aktarırdım.

Biz üzerimize düşenleri yapmazsak sembollerimizin ardından döktüklerimiz timsah gözyaşları olur. Gençlerimiz neden bizi terk edip gidiyor sorusuna cevap bulamayz.

Ersel Altıparmak için ne yaptık?

Yeni kaybettiğimiz Mesut Şen için sağlığında ne yaptık?

Yarından tezi yok yaşayan sembollerimizin isimlerini saygın yerlere koymalıyız.

Sözün özü VEFA duygusu olmadan CAMİAolunmaz.

Bir de CAMİA olmak çaba gösteren insanların emeklerine katkı koymasak da saygı duyalım.

19 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. ya Allahaşkına ne vefası?

  bizi şampiyon yapan başkana yapılanlar ortada. 5 sene aralıksız avrupaya gitmeler küçümsendi. ikinci, üçüncü, dördüncülüklere burun kıvrıldı.
  istifaya mı davet edilmedi. ültimatomlar mı verilmedi. gitsin diye tribünler mi boşaltılmadı.

  ertuğru sağlamın özlüce de aracı mı taşlanmadı, milyonların gözü önünde kulübede mi ağlatılmadı.

  aynı şekilde batalla, adam kaç sene Bursa da kaldı 1 defa bile ful dolu bir timsah arenaya top oynamadı.
  4 milyonluk, güya futbol kentinde bir sezonda satılan ”batalla yazılı forma” sayısı 600 ü geçmemiş.
  defalarca yapmayın, etmeyin demesine arkadaşları oyun içinde sürekli aşağılanmış, bununla da yetinilmemiş gözü önünde arkadaşları dövülmüş.

  vefa, heykel, resim, ve vs. ler elbette önemli ve güzel şeyler ama değerlerimizin kıymetini sağlıklarında bilmek çok daha anlamlıdır diye düşünüyorum.

  sonuç olarak, biz futbolu ve gerçek taraftarlığı öğrendiğimizde. bu şehirde bir futbol kültürü oluşturduğumuzda. kentlilik ve sportif bilincimiz geliştiğinde,
  yani kombineler çıktığı gün bittiğinde. 15 günde bir ailece o o stada gitmeye başladığımızda bu tür konular ve istismarlar kendiliğinden mesele olmaktan çıkacaktır.

  63
  1. @ters köşe yorumuna yanıt olarak

   cinoğlu, heykel konusunda, daha nice hizmet etmiş futbolcular var, nıye pablo demiş
   dinçtürk ise, heykeli vefa ile savunmuş, 2 gündem olmak isteyen kişilerin atılması bizi ilgilendirmez.
   Sözün özü VEFA duygusu olmadan CAMİA olunmaz sözü çok doğrudur.. Bu düstur ile kulüp yönetilmelidir…

   1. @ALİ yorumuna yanıt olarak

    Her şeyin başı eğitim.
    Eğitim derken, not için yapılan eğitimi.
    Diplomalı aydınları kast etmiyorum. YUNUS’UN söylediği, “ilim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Kişi kendini bilmiyorsa bu nasıl ilimdir!”

  2. @ters köşe yorumuna yanıt olarak

   Önce düzelme bu siteden başlamalı küfür içeren haysiyet kıran taraftar yorumları süzgeçten geçirilmeli.adam burada küfür ediyor stad da ne yapmaz.böylelerini engellemek gerek .kendini birkaç onay alıncada süper sanan tipler.eleştirinolmalı ama küfür asla.

   14
 2. Güzel bir cevap olmuş , Remzi cinoglu nun ne kadar zamansız ve gereksiz konuştuğu kadar bu yazı yerinde ve zamanında olmuş …
  Herkes her şeyi her an söyleme lüksüne sahip değildir
  .önce insan ol ,dilin kemiği yok , konuştuklarının esiri olma……!!!!

  35
  1
 3. EKİ BİR SÖZ VARDIR GEÇMİŞİ UNUTANIN GELECEĞİ KARANLIK OLUR , BİZKİ NE ZAMAN GÜNLÜK YAŞAMAYI BIRAKIP ,SKOR YÖNETİCİSİ ,SKOR TARAFTARI OLMADIĞIMIZ GÜN , CAMİA OLURUZ , DİYE DÜŞÜNÜYORUM , UNUTMAYALIM UNUTTURMAYALIM DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM ,,,GELENE MANA GİDENE MANA BULMAYALIM ,,,, KİM ,Kİ BURSASPORUMA GERÇEK ANLAMDA KATKI KOYUP YARDIM ETTİYSE ,,,FUTBOLCU ,,YÖNETİCİ ,,TEKNİK DİRÖKTÖR,, ALLAH HEPSİNDEN RAZI OLSUN İNŞALLAH

  17
  1
 4. Anlattığınız Filmdeki öykünün kahramanı Er Rayn ise şu an bizim vizyondaki takımın kahramanı Er Mustafa oluyor herhalde..)

  Birde Vefa gerçekten semt adından ibaret olmamalı.Geçmişine sahip çıkmayan hiç bir zaman önünü göremez.Çünkü vefasızlık edeninde işi rast gitmez.İnşaAllah bundan sonra değerlerimiz ölmeden hak ettikleri saygı ve sevgi gösterilir.İnsanlar arasındaki çekişmeler son bulur ve herkes yüzünü armaya döner.Başkada şansımız yok.

  13
  1
 5. Bellemişsiniz heykelciliği. Bizim toplum ahlakımızdada, dinimizdede heykelin yeri yok. Batalla ya vefa borcunuzu ödemek istiyosanız getirin kulübe belli bir maaş verin hem oyunculara örnek olsun, hemde vefanızı gösterin. Heykeli istemeyeni cahil diye suçlayanın kendisi en büyük cahildir

  12
  62
  1. @Maraton yorumuna yanıt olarak

   Arkadaşım Bunların kafirlere sevgisinin sonu yoktur..hep bir gavur sevdalısı ve onları örnek verirler..sanki kabirde sorgu melekleri hangi takımlısın soracakmış gibi hayatta en büyük değer öncelenmesi gereken ilk futbolmuş gibi yazılar yazarlar gazlarlar..hatta yazılarının içerisinde okuyan birisinin tastik etse küfre gireceği yazılar dahi olur.. onlar ceplerini doldurur aslında menfaatçilerdir başka büyük planları vardır..bursaspor denen çeşmenin başında nimetlerinden faydalanırlar..sularını kısarsan seni düşman edinir silahtan etkili kalemleri vardır..hele suyu bir kes bak o zaman neler olur..ben Dindar bir Bursaspor taraftarıyım..ve gavur bataja oynadı topunu aldı parasını gitti..müslüman mahallesinde salyangoz satmayın..heykel isteyen gitsin evine koysun..heykele vereceğin parayı alt yapıda oynayan fakir çocuklara krampon al..

   3
   11
  2. @Maraton yorumuna yanıt olarak

   Üstüne eksilemişler normal bunlar heykelcilikle bu zamana kadar geldi seviyorlar heykeli alın size heykel önünde eğilirsiniz artık

   3
   9
  3. @Maraton yorumuna yanıt olarak

   Senin fikrinde kabullenemediğin heykeller sayesinde bugun dinimizi özgürce yaşıyoruz. Bugün dünyaya dönüp bakarsan heykeli dikilecek lider arayan çok fazla toplum görürsün. Tabiki şöyle de bir şey var; siz isteseniz de istemeseniz de bu ülkede yaşadığınız sürece bu heykelleri gözünüzün en derininde göreceksiniz!

   10
   2
 6. popülarite Peşinde koşmak bu olsa gerek bu ne kadar üslubu bozuk bir yazı.Siz önce kendinizi geliştirin. Birde fikir belirtmiş ben olsam diye senin neden olamayacağın yazının içinde zaten. Allah hidayet versin

  2
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu