Devam edecekler mi?

Yeni Dönem Gazetesi Ali Şahin'in köşe yazısıdır.

Maçlara, lig heyecanına iyice daldığımız bu günlerde, Bursaspor‘un hedefe tutunma ihtimali mucizelere kalınca bazı gerçekler konuşulmaya başlandı nihayet.

Bunlardan ilki mayıs ayında yapılması gereken olağan kongre oldu elbette.

Evet, yaklaşık 3 ay sonra bu kulübün bir kongre yapması gerekiyor. Ama sanki şehrin üzerinde bir ölü toprağı var ve bu konuda en ufak bir çalışma bile yok. Üstüne üstlük mevcut yönetimin devam edip etmeyeceğini bile tartışamıyoruz.

Sanki kongre gerçeği kasıtlı olarak insanların önünden çekiliyor!

Takımın lig sonundaki durumu bu tabloyu netleştirecektir elbette ama ufaktan ufaktan bazı çalışmaların yapılması lazım…

***

Mesela Divan Başkanlık Kurulu‘nun ve Bağımsız Denetleme Kurulu‘nun var olduğunu artık hatırlamalıyız!

Denetleme Kurulu, kulübün mali durumunu en son paylaştığında kongre yeni bitmişti. Sonrasında havada uçuşan rakamlar hep spekülatif!..

Borç ne durumda, takımın elinde ne kaldı ya da kalmadı bunların hiçbiri bilinmiyorken bir başkan adayı çıkarabilmeyi ancak hayal edebiliriz zaten…

***

Bir ara çok fazla konuşan Divan Başkanlık Kurulu da sessizliğe büründü. Denetleme Kurulu’nun kulüpten belgeleri alıp açıklaması bu kadar zor olmamalı.

Bir sabah kalkıyoruz ‘şu oyuncu sözleşmesini feshedecek’, ertesi gün uyanıyoruz ‘elektrikler kesildi’ haberleri!

Ertesi gün ‘maaş krizi’ yazıyoruz!..

Ama bunlar hep dışarıya yansıyanlar. Bu haberler 1-2 günde olmuyor.

Sahi ligin belki de en az maaş yüküne sahip takımlarından birisi olmasına karşın Bursaspor oyuncularına kaç aydır ödeme yapmıyor?

***

Lig başladığından beri sürekli söylüyorum; takım iyi giderken herkes meydanda ve demeç verme yarışına giriyor ama işler kötü gitmeye başlayınca kabuğuna çekilme yarışı yaşanıyor!

Bu şekilde mi kriz yönetilecek?

Sürekli borcun büyüdüğünü biliyoruz. Zaten Denetim Kurulu’nun yaptığı son açıklamada açık açık Bursaspor’un borç yükünü döndüremeyeceği yazıyordu.

Mesele tablo ne kadar kötüleşti onu öğrenebilmek.

***

Yeni bir yönetim ve sağlıklı bir kongre süreci için ‘şeffaflık’ diye gelen yönetimin şeffaf davranma vakti geldi de geçiyor!

Bursaspor‘un kurtuluşu, geçmişte ibra edilmiş başkanlara dava açmakta, oralara gidip şov yapmakta değil ne yazık ki!..

Bunları söyleyince de kızıyorlar ama sadece taraftarın gazını alarak hiçbir yere varılmayacağını bir türlü öğrenemedik gitti.

Herkes anladığı işi layıkıyla yaparsa zaten bazı sorunlar otomatikman çözülecek.

Ben nasıl kulübede takım yönetemezsem, tribündeki taraftar da kulübün idaresine karar veremez, kulübedeki hocayı gönderemez!

***

Bilinmez bir sarmalın içine saplanmış durumda olan Bursaspor için play-off umutları gibi kurtuluş anları da mucizelere kalmaya başladı.

Acı fatura ile yüzleşmeden farkına varmakta fayda var; birçok takım mali sorunlarla amatöre kadar gitti ama bu takımların hepsinin toplam borcu Bursaspor kadar değildi!

Anadolu’da 60-70 milyon TL’ler yüzünden kapanan takımları yazdı gazeteler. Biz bu rakamın kat be kat fazlasından söz ederken 3 maymunu oynamak doğru geliyor kimilerine!..

Süper Lig’de kapanmasa da çevrilebilir bir borç bu ama aşağıda mümkün değil.

Henüz oynanmamış 12 hafta ve matematiksel olarak ihtimaller varken bunu kovalamaktan elbette vazgeçmemeli.

Eğer mucize olur ve Bursaspor Süper Lig‘e yükselirse de yaşananlar göz önüne alınmalı.

Başarı olunca herkes görev isteyecektir ama bu sezon Bursaspor’un bir başarısı varsa bu sade ve sadece Mustafa Er ve sahaya çıktığında terinin son damlasına kadar mücadele eden futbolcularındır!.. 

46 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Çok uzun zamanda değil yakın zamanda olan bir şey i söyleyeyim. İskoçya liginde asırlık takım olan Celtic klübü de soyulmuş soğana çevrilmiş başına binbir türlü belalar gelmiş hem takımın hem de futbolcu ların. Ama kurtulmuşlar borçlarından ve şimdi küllerinden yeniden doğup yine liginde şampiyon luklar kovalıyor. GİRİN İNTERNET e OKUYUP ARAŞTIRIN NASIL KURTULMUŞLAR DİYE. .BİZİM ÇOK BİLEN YEREL BASIN a VE PARASIZ YÖNETİME GELENLERE. DUYURULUR. ..

  45
  11
  1. @ATOM KARINCA yorumuna yanıt olarak

   Bursasporu şirketleştirip halka açalım bu borca rağmen belki o zaman birileri elin altına koyar.çünkü Bursaspor müthiş bir potansiyele sahip.abuk ubuk bir takımın satın alıp süper lige çıksan ne olur taraftar olmazsa hiçbir şey olmaz.

   8
   2
    1. @Bursa spor yorumuna yanıt olarak

     Baskan tecrübe lilere zaten para yok anlamadı genclere üç beş verip yardımlarla gitti yazıklar olsun Bi sene daha gitti. Hemen istifa edin zaten kalmazsınız

     3
     1
  2. @ATOM KARINCA yorumuna yanıt olarak

   Abi dortmund da bize benzer büyük bi borç krizi yaşadı işin başına profesyonel finansçıları getirdiler scout sistemi kurdular şimdi dünyanın en iyi yetiştirici kulübü hem de her sene şampiyonlar ligindeler. Tamam belki bizim o kadar büyük başarılara ulaşmamız çok zor orası almanya tabiki ama biz de en azından ülke içi oyuncu yetiştirip satarak 5 – 10 yıllık planda tekrar her sene avrupaya oynayan bursaspora dönebiliriz. Bunların yapılması için de iyi başkan lazım antrenmanlara inip foto çekinince her şey hallolmuyor

   9
   2
  3. @ATOM KARINCA yorumuna yanıt olarak

   bu kongreyi istemeyenler erkan kamatın karsısındaki adayı geri cektirenlerdir bu kişiler bursasporun basarısını istemeyenlerdir.bu istemeyenler düsmanlıga bursaspor şampiyon oldugunda baslamıslardır cünkü ceketlerinin altında baska takımın forması vardır buna yönetimdeki bazı kişilerde dahil benim fikrim bu.adam cıktı 100 milyon koyuyorum dedi ve aday geri cekildi.erkan kamatın yaptıgı baskanlıgı her hangi taraftarda yapar .yazıklar olsun takım ne hale geldi

   10
   1
  4. @ATOM KARINCA yorumuna yanıt olarak

   DİVAN BAŞKANLIK KURULUNU YENİ GELECEK GÜÇLÜ BİR YÖNETİM DERHAL FESHİ ETSİN BENCE ÇOK GERRKSİZ NASIL OLSA HİÇBİR ŞEYE KARIŞMIYORLAR NE GİDEN YÖNETİMLERDEN NE GELEN YÖNETİMLERDEN NE YAPTIKLARINI NERELERE NASIL HARCAMALAR YAPTIKLARINI YADA NEDEN BUNCA HARCAMA YAPTIKLARINI SORAMIYORLARSA BU KURULUN OLMASININ HİÇBİR ANLAMIDA YOK GEREKTE YOK BRNCE

   10
   2
  5. @ATOM KARINCA yorumuna yanıt olarak

   Sonunda yıllar önce Barcelona’da yapıldığı gibi taraftar yönetime el koyacak. İşlerinde profesyonel olan renkdaşlarım ile birlik olup yönetime aday olma zamanı geliyor gibi. Kulübü sahipsiz sanıyorlar. Bizler maaşlı çalışanız, öyle vergi ile uğraştığımız, iş kaybetme kaygılı, siyaset desteği gerektiren şatafatlı işlerimiz yok. Tek korkumuz var, O’da yaratan.

   13
   2
  6. @ATOM KARINCA yorumuna yanıt olarak

   Bursaspor üstünde toprak vs yok sadece 600-700 Milyon TL Borç var ve neden zengin birileri gelip Başkan olmuyor bu nedenden çünkü son 10 senedir içi boşaltıldı değişik şekilerde ve gelecek zenginin Akrabaları Ortakları vs yararlanacak bir durum yok yani Bursaspor’un ne parası nede malı mülkü var tilki Başkan Adaylarını çekecek – son iki dönem zaten parasız yönetimler bir kez bineyim turlayım tipleri oldu ama onlar bile Bursaspor’un onlara altın borçlandığını söylediler velhasıl yeni adaylar yine bir tur bende bineyim türünde olacak çünkü hesap kitaplarını hepsi saklıyor kamuoyundan sanki bir birlerinin devamı anlaşmalı bir durum ortaya çıkıyor – Bursaspor’un sunni borçları temlikleri kaldıramadığı süre yolumuz Eskişehirspor’dan farklı olmayacak çünkü ötelenmiş o kadar borç ödemesi varki gelecek sezon başında daha eksiler ile başlanacak hangi tip başkana denk gelirsek!

   23
   3
 2. Kurtuluş belli renktaşlar
  *Sezon sonunda süperlig hedefi hayal olur
  *Şehrin büyüklerinin de ısrarı ile yeni
  Başkan adayı Levent Kızıl olmalı
  *Kongrede şirketleşme kararı alınıp
  1.000 işadamının 100 bin tl bedelle
  Ortak oldugu 100 milyon tl sermayeli
  Bursaspor A.Ş. kurulmalı
  *Burak kapacak- İsmail Çokçalış gibi
  Yıldızı parlayan 2-3 isim satılıp
  Transfer kaynagı oluşmalı
  *Burak Altıparmak harici sözde tecrübeli
  Tüm isimlerle yollar ayrılmalı
  *20 kişilik vakıfköy gençlerine takviye
  Olarak 5-6 kişi takımı sırtlayacak kaliteli
  Nokta transfer yapılmalı
  *Batallanın Sportif direktör oldugu
  Yeni teknik heyetle anlaşma saglanmalı
  *Tüm gençlerle 5’er yıllık maaş+maç başı
  Sisteminin oldugu yıllık 200-250 bin tl
  Kazanacakları sabit maaşları olmalı
  *Teknik heyet de dahil sahada görev alan
  Tüm kadronun maliyeti 18-20 milyon tl’yi
  Geçmemeli
  *Gelecek sezon kombine fiyatlarının uygun
  Oldugu herkesin stada gelebilecegi ort.
  30 bin taraftara oynayan 100 bin formanın
  Satıldıgı, Bursa kart isimli üyelik sistemi ile
  Herkesin avantajlarından faydalanacagı
  1 milyon kişinin cebinde olacak kart
  Çıkartılmalı
  *Sosyal medyada baskı kurulup
  TOGG markası ile 10 yıllık anlaşma saglanmalı, Reno-Fiat-Bosch-Uludag-Sütaş
  Özdilek-Yeşim-Durmazlar gibi Bursa
  Markalarıyla uzun soluklu sponsorluk
  Anlaşmaları yapılmalı
  *Tek kurtuluşumuz bu şehrin bir araya
  Gelip ayaga kalkması bu şehir başında
  Güvenecegi güçlü bir yönetim olduktan
  Sonra yapamayacagı şey yoktur

  38
  4
   1. @9Maraton üst yorumuna yanıt olarak

    Satılmalı durumu tamamen
    Profesyonellik zira zamanında satılmadıgında Ali akman gibi serbest kalıp gidebiliyorlar degerini bulanı zamanı geldiginde satıp yeni gençlerin önü açılmalı

 3. 1- Bursaspor medyası ve taraftarı şampiyonluk sonrasından bugüne kadar ki olan tutum ve davranışlarının tümünü değiştirmezse,
  bu kulübün başına, dürüst ve donanımlı başkan gelmez.
  bura da futbolcu falan durmaz, sözleşme uzatmaz.
  en yetenekli gençler bile futbolcu olamaz.
  2- yönetimin kulübü.
  teknik direktörün takımı.
  taraftarın da sadece tribünleri yönettiği bir kulüp yapısı inşa edilmeden.
  3- yönetim-teknik adam- kadro istikrarı sağlanmadan.
  4- timsah arena dolmadan, oradan küfür ve protestolar kalkmadan.
  5- yeniden yapılanma ve kurumsallaşma yolundaki sürece zaman tanınmadan ve sabır gösterilmeden ne yapılırsa yapılsın, bu akıntıya karşı kürek çekmekten, yani koskoca şampiyon şehrin onca parasına, enerjisine, hayallerine ve zamanına yazık etmekten başka bir işe yaramaz..! diye düşünüyorum.

  19
  1
  1. @ters köşe yorumuna yanıt olarak

   Çok doğru tespit arkadaşım özellikle 4. maddeye yüzde yüz katılıyorum bir ilavede ben yapmak isterim düzenli ödeyen üye sayısını en az yüz bine çıkarmalıyız bunun içinde herkes etrafından on kişiyi üye yapmalı diye düşünüyorum.

   4
   1
  2. @ters köşe yorumuna yanıt olarak

   kardes neden tarfatarı yazmadın.taraftar istikrarı lazım degilmi.bursaspor sampiyon oldu taraftar küme düstü,taraftar baskanlarının işine gelmedi coluk cocuk yazıcıyı yuhladı.taraftar baskanlarının işine gelmedi türbünlerde küfür gırla.7 topcu parası ceza ödendi.taraftar baskanın işine gelmedi ertugrul saglamı yugluyarak gönderdik kongre üyelerinin sucu yokmu koyuca parayı acıklamadan kamata oy verildi ali aya 2 dönem oy verildi.eeeee kim gelir baskan olur türbünlerde küfür gırla herkez hoca kesiliyor,herkez yönetici oluyor, en en önemlisi kimse sabır göstermiyor.yazık ettik icine ettik takımın..

   1. @erhan yorumuna yanıt olarak

    Bursaspor’un taraftarı da mı var?
    olsaydı bu kulüp bu hallere mi düşerdi?
    yani, başkan profilleri Rahmetli Yazıcıdan sonra gelenler gibi mi olurdu?
    hee, kağıt üzerinde ve lafta tabi ki varlar!..
    ancak gerçek taraftarlık, bizimkilerin bildiğinden çok farklı.
    en büyük eksiklikleri, TARAFTAR! jargonuyla konuşup, MÜŞTERİ! (seyirci) gibi hareket etmeleri.

    oysa taraftarlık,
    ”futbolcusunun beynine ve gönlüne girerek ondan performans alma, en zor şartlarda takımına sahip çıkıp, onu ateşleme ve oynatma sanatıdır!”

 4. Hevesini aldı başkan oldu bu kulübe ne çulsuzlar başkan oldu bu kulüp ondan bu durumda atçı recep recep günay bu kulüpte bırakın başkanlığı hizmetli bile olamazlar ama oldular bu yönetimde aynı iyi bir yönetim şimdiden bu kulübü devralmalı yoksa bu yönetim apartman bile yönetemez

  11
  2
  1. @Bamaboy yorumuna yanıt olarak

   Öncelikle Sayın Mustafa hocanın daha sabit bir on bir üzerinde çalışması gerekiyor. Bir takımın sol beki yoksa yerine yedek solbek oynamalı. Bir başka mevki oyuncusunu monte etmek akıl işi değil. Ayrıca yedek oyuncularında hevesini kırıyorsunuz. Bunu en güzel uygulayan. Yıllar önce Gordon Milne yapıyordu. O sezon genç bir kadroyu çok iyi sonuçlar alarak oynamıştı.

 5. Durun daha başkan konusacak!! Heyecanla sabirsiz bi sekilde bekliyoruz. bize süprizleri olabilir Geldiğinden beri lay lay lomdan baska hiç bir işe yaramadı..😉😉

 6. Bi kaç kez bura’ya yazmıştım.

  Gençlerimiz harika maçlar çıkartınca…kamat bey hemen ortalıkta poz verir.

  Bida rahmetli yazıcı gibi hayallerimizde görürüz.
  Adamın değerini bilmeyenler , burada iftiralara mahruz kaldı zamanında adamcaz .

  7
  1
 7. Senin gibi culsuz baskan olmaz olsunnnn paran yok ne iisn var bursaya baskan olmaya 10 sirada olursak cok iyi care levent kizilll

 8. Taraftar akıllanmıştır umarım. Tekrar ola da düze çıkarsak ıslıkları çalmazlar ana avrat sövmezler herhalde.
  Unutmayın bu takım bu hale çorba severler ve ıslıklı cahil cühela tayfası sayesinde geldi. Varsın şimdi üzülsünler, varsın şimdi kına yaksınlar.
  Bu kulübün adı Bursaspor biz kulübü sevelim ama adam gibi

 9. Aklıma gelen birşey var ama bu konuya çok hakim değilim Bursaspor’un özlücedeki tesis ve arazisi büyük bir otel zincirine verilse karşılığında 70 .80 milyon Bursaspor’a teminat verilse transfer tahtası açılsa ve önümüzdeki senelerde Bursaspor’un bütün borçlarını yıllara bölünüp bu firmalar tarafından ödense. Vakıfköy bize yeter .Örneğin Hilton yada korularla gibi

  2
  1
  1. @Lewo yorumuna yanıt olarak

   Bir kere tesislerin mekanı senin söyledigin rakamların 8-10 kat üstü ama tesisler spor bakanlıgın mülkünde Bursaspor orada sadece kiracı 😉

 10. İLK DEFA BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUM, TARAFTAR STADIN YIKILMASINA TEPKİ GÖSTERMEDİĞİ GİBİ BU ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM DE TEPKİSİZ KALIRSA BURSASPOR’U KAPATIP YERİNE BAŞKA BİR TAKIM KU-RA-CAK-LAR, AMA SESİMİZİ YÜKSELTİRSEK BİR ŞEKİLDE BU BORÇLAR ÖDENİR, TAMAMI DEĞİLSE BİLE YARISI ÖDENİR YOLA DEVAM EDİLİR, İMKANSIZ PARALAR DEĞİL BUNLAR, HER NE KADAR TİKSİNSEM DE BUNU YAPACAK YİNE SİYASETTİR KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM, BURSA’DA BİR SÜPERKAHRAMAN YOK SONUÇTA.

  YA SESİMİZİ YÜKSELTİP BURSASPOR’U KURTARACAĞIZ, YA DA SUSUP TAKIMIMIZIN YOK OLMASINI İZLEYECEĞİZ.

 11. bu adam ne ise yarar ve takimin basina neden geldi bilen varmi?Madem tahta açılmayacaktı madem transfer yapılmayacaktı madem gençlerle oynayacaktık madem borç batağında yüzmeya devam edecektik o zaman başkana ihtiyacımız varmiydi? beğenmediğiniz mesut mestan bile küme düşer denen bu takımın transfer tahtasını açıp transferler yaparak takımı playoffa taşıdı ama bizim nankör taraftarlar anlamaz bunlara kim kazık sokarsa o yaranır alın size kamat çok değil 3- 4 hafta sonra kümede kalma mücadelesi verirsek alırsınız kamatınızı tepe tepe kullanırsınız.

  1
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu