Ders almıyorsunuz!

Olay Medya Spor Yazarı Ertan Erkuvvet'in köşe yazısıdır.

6 Haziran 2021’de yapılan Bursaspor kongresinde 652 oy alarak göreve gelen Hayrettin Gülgüler başkanlığındaki yönetimle birlikte yeşil beyazlı camia yepyeni bir olguyla da tanışmıştı: Ekip Lideri.

Ekip Lideri tanımının karşılığı da Emin Adanur’du.

31 yaşında, genç, dinamik, söylemleriyle heyecan yaratan resmen olmasa da fiilen başkan olan Ekip Liderimiz!

Ancak fırtına gibi başlayıp, tepetaklak giden bir dönem yaşattın bize Sayın Ekip Lideri.

İlk önce hiç istemediğin halde Mustafa Er’le camianın beklentisine cevap vermek adına, Batalla’nın varlığının da etkisiyle sözleşme imzaladın.

Ardından Bursaspor’un ihtiyaçlarını en iyi bilen Mustafa Er’in talepleri yerine, bir menajerin peşine takılıp 17 transfer yapmayı tercih ettin.

Sonra ‘Pardon’ deyip ikisini takımdan gönderdin.

Yoksa onları Mustafa Hoca mı istemişti Sayın Ekip Lideri?

Ve en büyük hatayı da Adanaspor maçından sonra attığın, “Bahanemiz olamaz, yarından itibaren daha disiplinli ve daha çok çalışacağız. Birçok insan “İlk maçın günahı olmaz” tarzında açıklama yapıyor. Bu kumar değil, profesyonel bir iş, her maçın günahı da bedeli de olur” tweet’iyle Mustafa Er’i ayrılığa zorlayarak yaptın Sayın Ekip Lideri.

Ardından yine kulağına fısıldayanları dinleyip, camianın beklentileriyle tamamen tezat bir futbol felsefesine sahip Fatih Tekke’yi takımın başına getirdin.

Onu aldığı iki yenilginin ardından değil de Samsunspor galibiyeti arkası gelen Tuzla beraberliğiyle ‘kaos futbolu’na karşı olduğu için gönderdin genç Ekip Lideri.

Hemen ertesi gün lider olmayan Başkan’ın alelacale, ‘Tek alternatifimiz Tamer Tuna ile anlaştık’ dedi.

Bir sonraki gün öğlen saatlerinde Teknik direktörlük görevi için Özcan Bizati ile 1+1 yıllık anlaşma sağlanmıştır açıklamasıyla Tamer Hoca’nın gece yarısından sonra açtığı ‘Gelmiyorum’ telefonundan haberdar olduk.

Sonra…

Tam kışa girerken, kupa dahil peş peşe dört galibiyetle gelen ‘pastırma yazı’.

Ümitlenmedik değil. Ama rakiplerin zayıf oluşu ‘acaba’yı da bıraktı içimize.

İsmail Çokçalış’ın kadro dışı bırakılması (ki bu konuda haklı görünüyorsunuz), ardı ardına alınan yenilgilerle yine karabasan çöktü üzerimize Ekip Liderimiz.

Bu arada 24 yaşındaki Emirhan’ın kadroya alınmamasını Özcan Hoca’nın, “Biraz yönetimimiz gençleştirmeyle ilgili operasyonlar yapmak istiyor. Onunla ilgili açıklamalar yapmışlardı. Önümüzdeki hafta olabilir” şeklinde geçiştirmeye çalışması kazanın nasıl kaynadığını gösterdi bizlere.

Ardından daha devre arasına 7 maç varken takımın en fazla forma giyen isimlerinden Burak Altıparmak’la birlikte Aykut Akgün ve Cüneyt Köz’ün sözleşmelerini feshetme kararı alarak gençleştirmeye(!) destek yarattınız Sayın Ekip Lideri.

Tabii inanana.

Ha bu arada geçen sezon maçları izlediniz mi bilmem ama, bu takım neredeyse tamamı altyapıdan çıkmış çocuk yaştaki isimlerle Türkiye’nin, hatta Avrupa’nın dikkatini çekti.

Yaptığımız ilk hatada üstümüze geliyorlar” diyorsunuz ya Sayın Ekip Lideri, gördüğünüz gibi yaptığınız hatalar pek de az değil.

Ama en önemlisi siz pek ders almıyorsunuz.

Şimdi de önce sosyal medyaya, ardından Kırşehir maçında kulübeye, dün de Burak Altıparmak’ın dönüşüyle kulübün resmi sitesine düşen bir genel menajer var. Geçmişten tanırız. İyi insandır, kötü insandır o ayrı, ancak hangi vasfı onu kulübeye oturtuyor işte o kısım düşündürücü Sayın Ekip Lideri.

Futbolcularla aranıza köprü arıyorsanız futbolcuların halini anlayacak, içlerinden gelen, size değil onlara yakın olan birini, tercih etseydiniz çok daha sağlıklı olurdu. Ne diyelim, ‘Allah utandırmasın’.

Kulübün finansal işlerini; personel alacaklarından yapılandırdığınız ısıtma ve aydınlatma giderlerine, futbolcu alacaklarından 44 dosyayı kapatarak kırıp geçtiğiniz transfer tahtasına kadar çok iyi yönettiğinizi inkâr edemem.

Ancak siz de en önemli kısmı yani futbolu iyi yönetemediğinizi artık kabul edin.

Herhalde anlamaya başlamışsınız ki sportif direktör olarak camiayı çok iyi bilen Mustafa Gönden’i gündeme almışsınız. Umarım bu sefer dizginleri ona bırakırsınız da belki saha içi gecikmeli de olsa yoluna girmeye başlar.

Yoksa yaptığınız iyi şeylerin hiçbir kıymeti harbiyesi kalmayacak.

Bu gidişle bu camia sizi ‘karanlık ve soğuk’ gecelerin müsebbipleriyle bir tutar haberiniz olsun.

Unutmayın; bu güzel ülkemde sahada alınan sonuçlar kadar başkansınız, Sayın Ekip Lideri.

21 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Sayın yazarın yazdıklarının bir çoğu doğru malesef.
  İşin ilginç olanı , bu beyefendinin küme düşüren Ali Ay , Tahtayı açamayan Kamat , lige çıkaramayan mestan ile ilgili olumsuz yazıları yok.
  Yönetime zerre desteği olmayan ve hatta her fırsatta köstek olan grubun satılmış kalemlerisiniz.

  55
  20
  1. @Ad Soyad yorumuna yanıt olarak

   Vallahi doğru yazmışsın zaten Türkiye’nin başına ne geldiyse kör olmuş kalemlerden geldi menfaatine ters düşenler kaka ters düşmeyenler Kulübü batırsa da harika zaten Olay gazetesi dedim Tüylerim diken diken oluyor nefret ediyorum ceketlerinin altında başka renkler var başkanı yerine olsam Mustafa çağları o görevden alırım

  2. @Ad Soyad yorumuna yanıt olarak

   ne alakası var.
   adam doğru bir özet çıkarmış. ancak eksik.
   aslın işin püf noktası son paragraftaki, ”UNTMAYIN; BU GÜZEL ÜLKEMDE SAHADA ALINAN SONUÇLAR KADAR BAŞKANSIN!” cümlesinde yatıyor.
   medya ve taraftar olarak bu kadar sonuca odaklı olursak adanur örneğindeki gibi başkanlar bize müstahak.
   dikkat ederseniz başkan, kulübe şu kadar para vereceğim, süper lige çıkaracağım, çıkaramazsam paramı geri almayacağım sözünü verdiği için seçildi.
   futbolu bilen, futbolun içinden gelen biri, bu işlerin sadece para ile olmayacağını. kalıcı ve büyük başarılara giden yolun kurumsallaşmadan, yani KULÜP OLMAKTAN! geçtiğini ve bunun ilacının da SABIR ve ZAMAN olduğunu bilir.
   bu insanlardan Bursa da çok, ancak medya ve taraftarın skorcu ve sabırsız olduğunu bildiklerinden ortaya çıkmıyorlar.
   aslında Bursasporun işi çok zor ve maliyetli değil. sadece yolu biraz uzun.
   fakat bu uzun yolculuğun önemini bilecek ve bu yolculuğa (3-5 sene sürecek yapılanma) katlanacak medya ve taraftarı yok…

 2. Selim abileri mevcut yönetime yol verdirip, telefonla kamat gibi abilerini çagiracakmis…
  Kaynak ta hazirmis. Hepbirlikte mangal yapip, bol bol fotoğraf cekinip, futbolcuların ödemelerini karşılıksız sahte senetlerle yapacaklarmış…
  İşte kurtuluş reçetemiz bu !?

  45
  20
 3. Başkan ve yönetim çok tecrübesiz, ynı zamanda yönlendirmelere çok açıklar.

  Ben bursasporu yöneten yönetim dışında birde, paralel örgüt gibi dışardan bursaspora müdahale eden bir yapının olduğunu düşünüyorum.

  Bu paralel örgüt, amigolarına ismaili emirhanı genç futbolcuları bursaspor çalışanlarını arattırabiliyor. bunların kafalarını bulandırttırabiliyor.

  Emirhan neden oynamıyor sorusu çok ciddi bir sorudur. Tam ayağa kalkacak görüntüsü veren bursaspor, dışardaki olaylar dolayısıyla karıştırtılabiliyor.

  Acaba emirhanı, birileri arayıp, oynamayın, kazanmayın, bu yönetimin suyu ısındı, zaten gidecekler diye, oyuncuları tehditmi ediyorlar.

  Emirhanmı yoksa bir başka futbolcumu, kim bu yapının kulübedeki temsilcileri. bursasporu bilerek isteyerek ayağına taş koyduran bu yapının ortaya çıkarılıp, kulüple bağlarının kesilmesi gerekiyor.

  Amigolar, sahada bağırmaları gerekirken, saha dışında bağırıyorlar. Birde utanmadan, biz para almadık diyorlar. Kafileler halinde ömre turları yaptırttı birileri sizlere, belki utanıp imana gelirsiniz diye, ama siz doymuyorsunuz. Para almamışlarmış. Aldığın paranın belgesimi olur. Bu amigo tayfasına belediye kaılarıda sonuna kadar açıldı. artık kendilerini çok daha güçlü hissediyorlar. Siyaset tribünlerede sokuldu. Kim kimi kullanabilirse, çıkar birlikteliği.

  Diğer taraftan bu paralel örgütün birde masabaşı ayakları var, çapsızlar çıkıp, açıkça istifa edin diyebiliyorlar. afedersiniz, siz gazetecimisiniz, çöpçatanmı. Bursaspor kulüp başkanlığına adaylarınız kimler, teknik direktörlere talipleriniz kimler.

  Siz kimsiniz yahu. Bursasporun içine bu kadar kirli ellerinizi sokabiliyorsunuz. Paralel örgütünüz kurutulmadıkça bu kulüp düzelmez. Bulmuşsunuz altın yumurtlayan tavuğu, çökmüşsünüz üstüne. 35 senedir, bu kulüpten geçinenler, sizin bir mesleğiniz varmı? Bakın işinize, üzerinize bursaspor armalı bir şeyler takıştırıp, manasız akıl dışı söylemlerde bulunacağınıza, emeğinizle çalıın geçinin, bırakın bu işleri…….

  emirhan bu paralel örgüte üyemidir? İsmail çokçalışı arayanlar, açıkça parasını tabii ki isteyecek diyor. PArdon, siz kimi savunuyorsunuz, bu oyuncuların muhasebecisimisiniz. Kulübü şikayet etmişse ne var bunda diyor. Ali Akmanıda pazarladılar, sonra kameralar önünde üç maymunu oynadınız.

  Bu kulüp artık bu paralel örgütten kurtulması lazım. Kulübün içine ellerini sokturtmaması lazım. Bu paralele örgütle bağları olan tüm kulüp çalışanı ve futbolculardan kurtulması lazım.

  Yoksa bu takım ne maç kazanabilir, ne süper lige çıkabilir.

  25
  6
  1. @Yeşil Bursa yorumuna yanıt olarak

   Vallah ne diyeyim güzel kurgu ancak müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Yani bir yönetimi korumak için bu kadar çaba, gerçekten bravo! Olay basit aslında sadece Mustafa Er olayına bakılınsa anlaşılacak. Transfer yapılmadan mevcut oyuncu grubunun alacakları bile ödenmeden kümede tuttu bu adam bizi hatta play-off umutları besledik her ne hikmetse ilk beraberlikte istifa etti ve YÖNETİMDEN şuna benzer bir açıklama geldi. ”Bu işin Mustafa ER ile olmayacağı biliniyordu”. Burak ve Emirhan gibi oyuncuların Mustafa Er’i takımın başında görmek istemesi kadar doğal bir şey olamaz. Sonra Pertev olayı buda mı paralel yapının suçu? Bir tane menajere koca kulübü teslim etti, sportif direktörle çalışmayı düşünmüyoruz dedi. Açıklamalar ve yapılan işler ortadayken böyle bir kurgu oluşturup yönetimi haklamaya çalışmak gerçekten söylüyorum tebrik hak ediyor.

   2
   5
  2. @Yeşil Bursa yorumuna yanıt olarak

   TEK KELİME İLE BRAVO 👍gerçek işte bu kadar net , bu ülkede olduğu gibi şehrimizde de şerefsiler, asalaklar , hiç ölmeyeceğini düşünüp haramı helal edenler o kadar çok ki , insan kendini temiz tutabildiği kadar temizdir , bahsedilenler bataklığın içinde artık kaybolmuşlar maalesef , yazıklar olsun bu türden olan tüm insanlara .

   6
   2
 4. yaaa en baştan yapacagı çok basit bir iş vardı, futboldn anlayan birini spotif direktör yapacaktı. Mustafa Gönden olur Deniz Kolgu olur ama birini yapacaktı. Hatta beni bile göreve getise bundan daha kötü olamazdı.

  21
  3
 5. Bence Başkan ve yönetim çok aceceli ve tecrübesiz oldukları çok belli etiler seneye inşallah devam ederler ozaman biraz tecrübede kazanmış olmuş olurlar daha sakin kafa ve sağlam kadro ile daha iyi oluruz. Bu sezon çok aceleye geldi herşey.

  19
  5
 6. Ertuğrul sağlama ve mustafa ere yaptığımız vefasızlığın bedelini ödeyeceğiz. mazlumun ahı yerde kalmaz. ertuğrul dsğlsmın o göz yaşlarında boğulacağız. hiç unutmayacağım o gözyaşlarını ve mustafa ere yapılanları. ilk başta da dedim şimdide diyeyim. mustafa er gittiği zaman 25-26 hafta sonra yalvaracaksınız gel bizi ligde bırak diye.

  14
  10
  1. @fff yorumuna yanıt olarak

   Taraftarlardan bir ekip oluşturup Ertuğrul sağlama gidip özür dilenip helalleşmek gerek. Futbolculara vefasız diyoruz ki dogrudur vefasızlar ama biz taraftarlarda çok vefasızız . Hersene bizi Avrupada oynatan ve şampiyon yapan hocamızı , gözyaşları içinde bu kulüpten kovduğumuz gün o gün işte Sonun başlangıcıydı.Düzelmek istiyorsak önce Ertugrul hocanın gönlünü almamız gerek . Ne yayıp edip ikna edip takımın başına getirip ne olursa olsun hermaçta adam gibi adam Ertugrul saglamı var gücümüzle bağırmamız gerek . Nerden düştüysek ancak oradan kalkarız

   1. @harbici yorumuna yanıt olarak

    ben bursasporluyu senin ibi ağzı bozuk bilmem nelerden öğrenecek değilim bu 1. ikincisi adamlığı senden öğreneceksek ooo yandık bittik kül olduk demektir. üçüncüsü küfürlü ve hakaretli konuşan kimse adam olmayan ve adam gibi konuşmayan da odur. dördüncüsü ben takım tutarım ama sizin gibi önüne geleni yalayıp şak şaklayarak değil. yanlışa yanlış derim. aramızdaki adamlık farkı bu işte kardeş. onun için senle ve senin gibi burda 2-3 kişi de daha var onlarla muhatab olup laf yetiştirmem. beğenmediğin kişilerin yorumunu okuma. hazımsızlık yapar

    3
    3
   2. @harbici yorumuna yanıt olarak

    onun için mi mustafa ere ligde kalma mücadelesi verirken yalvar yakar mustafa ere gel bizi ligde bırak dediniz. yalvarttırırmış. şuan hangi futbolcu teknik adam bu takıma gelmek ister. anca özcan bizatiyi getirirsiniz. siz bekleyin. ligin bitimine 8-9 hafta kala kim kime yalvaracak. siz ertuğrul sağlamın göz yaşlarına mustafa erin gönlüne kurban olun.

    4
    1
 7. Yazarın dediklerine katılıyorum su takıma 5 tane adam gibi adam alsaydınız şuan takım liderdi en önemli sorun teknik adam problemi oyunu okuma sıfır kadroyu kurmayı bilmiyor Bursaspor haftalardır yanlış kadro kurulması yüzünden eksik oynatılıyor ve bunu hala gözle göremeyecek kadar körler bu takıma Yılmaz Vural Şenol Güneş gibi teknik adam lazım acil olarak Bizatihi gönderilmeli…

  11
  2
 8. Evet kabul ediyoruz yönetim hatali.. futbol iyi yönetilemiyor.. ancak başka çaremiz de yok.. geçmiş yonetimleri gördük.. bu yönetim en azından finansal sıkıntılar ile alakalı iyi yönetim gösterdi.. teknik anlamda da sportif direktör geldi mi bu iş tamamdır insallah.. hatalara rağmen destek olmamız lazım sadece yönetime değil futbolculara da aynı şekilde.. sonra çok ah vah ederiz

  8
  6
 9. Yorumlara bakıyorum da gerçekten şaşırıyorum, hala mı destek olacaksınız bu yönetime?
  Diğer yönetimlerle kıyaslayıp duruyorsunuz da kötüyü kötüyle kıyaslamak niye? Ayrıca birilerini zamanında kötüye destek olmuş diye suçluyorsunuz da bugün sizin yaptığınız ne oluyor? Bakın; genç yeteneklerimiz heba oluyor üstelik yerine getirdikleri milyonluk oyuncular onların verdiği katkıyı veremiyor. Yani, bu yönetime yanlış olarak yetmez mi?
  Sürekli tecrübesiz oldukları bazı konularda hata yaptıkları söyleniyor, Bursaspor’un bunları düzeltmeyi bekleyecek kadar zamanı var mı? Bu yanlışlar hafife alınacak yanlışlar mı?

  4
  3
 10. Yazıdaki tüm eleştirilere katılıyorum. Ekonomi adına başarı, futbol adına büyük bir başarısızlık var, fakat benim Emin Adanur’un iyi niyetinden şüphem yok, bunu da belirtmek isterim. Değerli renkdaşlarım siz de eleştirirken; hakaret, iftira yerine böyle yapıcı ve mantıklı eleştiriler yapın lütfen. Aksi halde herkes birbirini çorbacılıkla suçluyor, bunun kimseye bir faydası olmaz.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu