Denetim Kurulundan dikkat çeken açıklamalar!

Biliyorsunuz ki Bursaspor Kulübü’nün taşınmazları kulübün içinde bulunduğu maddi krizi aşmak adına sıcak para kaynağı olarak görülüyor.

Bursaspor Yönetim Kurulu da bu mali darboğazda nefes almak için benzinlik ve Dereçavuş arazisinin satışından gelecek parayı dört gözle bekliyor.

Bursaspor camiasından bu satışlara destek verenler olduğu gibi, vermeyenlerin olduğunu da biliyoruz.

Bu nedenle derneklerde taşınmaz satışının ihale ile yapılmasının zorunlu olup olmadığını öğrenmek adına yönetim kurulundan birkaç kişiyi arayacaktım ancak geçen hafta yönetici Ömer Faruk Şahin’in basına taşınmaz satışı konusundaki tek yetkilinin Başkan olduğunu söylemesi üzerine yöneticileri aramaktan vazgeçerek, geçtiğimiz Cuma günü Denetleme Kurulu Başkanı Yalçın Cambaz’ı aradım.

Cambaz konu hakkında “Dernekler Kanunun 22. maddesi gereği, dernekler genel kurullarının yetki vermesi üzerine yönetim kurulu kararıyla taşınmaz mal satabilirler. Bu yetkiler Mali ve Seçimli genel kurullarda alınmaktadır.

Bu satımlar Kamu İhale Kanunu’na tabi değil, yani ihale ile yapılması daha uygun olmakla beraber böyle bir zorunluluğu da bulunmamaktadır. Hukuki değerlendirme bu yönde olmakla birlikte, bu durumun genel kurul üyeleri ve Bursaspor’a gönül verenler tarafından değerlendirileceği hepimiz tarafından biliniyor. Satış işleminin gerçekleşmesi halinde sonuçlarının Bursaspor camiasına anlatılması yetki ya da onay almak anlamında değil ama camia bilgilendirme için önemli ve faydalıdır” 

“Yönetim Kurulunca taşınmaz satışına karar verilmesi ve bu satışında ihalesiz yapılması halinde Yönetim Kurulunun Genel Kurulu Vekil sıfatıyla temsil etmesi sebebi ile SPK Lisanslı bir kuruluş tarafından değerleme yapılması ve satışlarda bu değerlemenin de göz önünde bulundurulması gerektiği 28.01.2018 tarihinde kurulumuzca Yönetim Kurulu’na yazılı olarak bildirilmiştir. Satış henüz gerçekleşmemiş (Cuma 13.00 gibi konuştuk), satışın gerçekleşmesi halinde Yönetim Kurulu bu konuda Bilgilendirme yapacağını düşünüyoruz.” ifadeleriyle oldukça açık olarak bilgilendirmede bulundu.

BANKALAR BİRLİĞİ BİZE NEFES ALDIRABİLİR

Bankalar Birliği ile TFF arasında kulüp borçlarının yapılandırılmasına ilişkin çalışmalar konusundaki gelişmeleri sorduğumda; “Şu an yapılandırmanın içeriği, vade ve faiz konusunda bir belirsizlik söz konusu tüm kulüplerin nakit akış tabloları istendi. Bankalar kulüplerin yılda ne kadar yapılandırma geri ödemesi yapabileceklerini bu tablodan görmektedir. Buna göre; olması gereken yapılandırma rakamının bankalar tarafından kulüplerin ödeme kapasitesini aşmayacak şekilde belirlenmesidir. Tabii ki yönetim kurulunun da bu konudaki kararı önemli, borcun ne kadarının yapılandırılmasına talep edecekler, zannediyorum ki onlarda vade ve faiz oranlarını beklemektedirler. Daha önce Yönetim Kuruluna bildirdiğimiz üzere, borcun tamamı değil ancak uygun vade ve faiz uygulanırsa önümüzdeki 1 yıllık süreçte vadesi geçen futbolcu alacakları, personel alacakları ve kadro maliyetini çıkaracak nefeslenmemizi sağlayacak bir rakam gündeme alınabilir olduğu kanaatindeyiz.

Sonuçta faiz yükü altına girilecek, bu kredi kulübümüzün sadece zaruri acil ödemesi gereken borç kalemlerini kapsamalıdır. Kredi miktarı arttıkça faiz yükü artacaktır. Her kulüp açısından olduğu gibi Bursaspor tarihinin de belkide en yüksek miktarlı sözleşmesi olacak bu yapılandırma, farklı görüşlerin değerlendirilmesi önemlidir. Diğer kurullarımızda tavsiye niteliğinde fikirlerini dile getirebilir. Tabii ki Konu ile ilgili son karar Bursaspor Yönetim Kurulu’nca verilecektir.” dedi.

RAPORLARI HERKESİN ANLAMASINI İSTİYORUZ

Ardından Mali Genel Kurula ait çalışmaları sorduğumda Bursaspor kurulduğu günden bu yana denetleme kurullarının var olduğunu ancak bugüne kadar denetleme kurulu raporların matbu evrak üzerinde tarih değişikliği yapılarak genel kurula sunulduğunu belirtti.

Yalçın Cambaz sözlerinin devamında şöyle dedi “Ülke futbolunda bu durum böyledir. Biz güzel bir şey yapmak istiyoruz, anlaşılabilir ve grafiklerle desteklenmiş bir rapor olacağı umudu taşıyoruz. Tüzük gereği iç denetim gizli olduğu için konuşabildiğimiz ve raporu sunabildiğimiz tek mecra ancak mali genel kurullardır. Çalışmalarımızı ancak orada paylaşabiliyoruz ancak; mali genel kurulların ülkemizde ve kulübümüzde kongre üyeleri tarafından seçimli genel kurullar kadar cezbedici görülmediğinin farkındayız. Genelde rakamlar okunur, kimse ne okunduğunu anlamaz okuyanlarda anlatmaktan ziyade prosedürü yerine getirmek için raporları okur. Daha sonra eller kaldırılıp indirilerek kongre sonuçlanır.

Geçtiğimiz sene yapılan mali kongrede yaklaşık 200-250 kişi vardı ya da yoktu, sanılanın aksine kulüplerin kaderleri Seçimli Genel Kurullardan ziyade Mali Genel Kurullarda çizilmektedir.

Sade ve grafiklerle desteklenmiş anlaşılabilir rapor hazırlamaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar kulübümüzde ileride görev yapacak Denetim Kurulları içinde bir başlangıç olacak, zamanla içeriği daha zenginleştirilecektir. Yönetim Kurulları bu çalışmalardan faydalanmak isterse onların çalışmalarına da destek verecek, aynı zamanda Kongre üyelerimizi de aydınlatacaktır. Bu vesileyle ilk toplantıda salt çoğunluk sağlanması mümkün görünmediğinden ikinci oturuma üyelerimizin katılımlarını bekliyoruz.

Son olarak geçirmiş olduğu rahatsızlık sebebi ile sağlığını sorduğumda; “İlaç tedavi süreci halen devam ediyor. 2 hafta kadar zaman kaldı, çok daha iyiyim” ifadeleri ile sağlığı hakkında bilgi verdi.

Umarım bu cevaplarla Bursaspor Kongre Üyeleri ile Bursaspor camiasının kafasındaki soruları aydınlatabilmişizdir.

17 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bankaların kulüplerin borçlarının yapılandırmasını onaylamıyorum ülkenin böyle bir kaynağı zor durumdaki halkımız için kullanmasından yanayım biz kredi çekemiyoruz faizden dolayı(kredi kartları VS. Kapamak için) ama kulüpler zaten milyonlarca lira kazanan futbolculara özensizce para savuracaklar

  95
  1. @Berke1963 yorumuna yanıt olarak

   Ali, kendi alacaklarını kulübe yükleyecek,bursasporun ziraat bankasına olan borcuna eklenecek, parasını kurtaracak olan Ali de kaçacak, biz kurtulacağız..Lakin o herifin ısrarla başkanlık yapmasının sebebi verdiği paralar ve şu ana kadar olan banka kredilerinde olan kefaleti.(kulüp ödemezse direkt ali nin mal varlığına çökme hakkı veriyordu) Ali ondan kurtulacak yakında.. Önümüzdeki sezon ligde kalırsak, gelir gidere bakılacak yeni yönetim transfer bile yapamayacak, anca yeni yönetim bağış yaparsa transfer olacak..Şimdiden söyleyeyim.

   40
   1. @Allano Lima yorumuna yanıt olarak

    Bu sene biz küme düştük Akhisar, Erzurum ve biz düşeceğiz ali verdim deyipte vermediği paraları kulüpten alacak bursaspor tarihe gömülecek büyük İstanbul planı bu uygulayanda ali ay

    14
 2. Birileri ülkenin taşınmazlarını sattılar ülkeyi darboğazdan kurtarmadılar. Birileride takımların taşınmazlarını sattılar takımı darboğazdan kurtaramadılar. Nasıl siyaset? ?????? Aynı düşüncenin ürünü olan siyaset. ….. HADİ HAYIRLI TRAŞLAR. …..

  48
  11
 3. Genel kurul üyelerinin mutlaka dinlemesi ve taraftarlar ile mutlaka paylaşılması gereken rapordur. Kulübün ne durumda olduğu ve kusa ve uzun vadede neler yapabileceğimiz burada belli oluyor. Bağımsız denetim kuruluna teşekkür ediyoruz ve bunun gelenekleşmesini diliyoruz

  22
  1
 4. İyi ki yöneticileri aramamışsın çünkü en ufak bir fikirleri olduğunu düşünmüyorum .Net her şeyi açıklamış.Kulüpte doğru olan tek şey bu kuruldaki genç çocuklar allah yardımcıları olsun hepsinin ..

  18
 5. Arkadaş iyi güzel hoş da niye kimse Lima’ ya yapılan 2 penaltıyı ve Burak’ ın golünden önce Vergini’ ye yaptığı faulü konuşmuyor geçen hafta da Konya maçında keza öyle rakip oyuncu kambura yattı golümüzü saymadılar !Çakar söyledi bunları İstanbul kanalında canlı yayında bilginize !? Bir yöneticiden çıt yok kim savunacak bizim hakkımızı !?

  14
  5
 6. Ali ay gidene bursasporluluğumu askıya alıyorum yeter artık böyle bir yönetici benim tuttuğum takımın başında olmasını kaldıramıyorum ali dede gidene kadar bursasporlu değilim

  12
  11
  1. @Terkif yorumuna yanıt olarak

   aga ali ayin alicagi falan yok bundan hepiniz emin olabilirsiniz herkea ali ay klube cebinden para verdi saniyor ama aksine klube verdigi bir rakam yok, bu yalana hic biriniz inanmayin, son cikis demiyorum ama rize macini alamassak eger bu is biter taraftar kopar muhtemelen sametde gider ortalik karisir

   10
   1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu