Değerlendirme “Oliver Chavanon “

Bursaspor’da Fransız Ekolü: Oliver Chavanon Altyapı sistemi ve scouting çalışmaları ile Türkiye’nin en işlevsel kulübü olarak görülen Bursaspor, bu alandaki yapılanmasına devam ediyor. Bursaspor, bu yapılanma kapsamında uluslararası bir görünüme kavuşmak amacıyla, geçtiğimiz hafta içinde Oliver Chavanon ile Futbol Gelişim ve Planlama Direktörü pozisyonu için anlaştı.

 

Chavanon, bu görevi kapsamında doğrudan başkana bağlı olarak çalışacak. Ayrıca Ertuğrul Sağlam’ın transfer listesindeki oyuncuları takip edecek. Bunun dışında altyapıda da hocaların gelişimi, yurt dışı eğitimleri için çalışmalar sürdürecek. 

 

Hal böyleyken biz de Chavanon’u daha yakından tanıyıp yapabilecekleri adına fikir yürütmek istedik.

 

Oliver Chavanon, 1984’ten 2001 yılına kadar Fransa’nın 2. ve 3. Lig düzeyindeki takımlarında forvet oyuncusu olarak görev yaptı. 1998 yılında Clermont Foot 93 takımına transfer oldu ve ilk yılından itibaren kulüp içinde oyuncu, menajer ve teknik danışman olarak pek çok farklı pozisyonda hizmet verdi. 1999/00 ve 2000/01 sezonlarında teknik direktörler René Le Lamer ve Albert Rust’un yardımcılıklarını da yaptı ve aktif futbolculuk kariyerini sonlandırdığını açıkladı. Takip eden sezonda Hubert Velud’in yardımcılığını üstlenirken Fransa 3. ligi olan Ulusal Lig’de 38 maçta 77 puanla lider olarak 2. Lig’e (Ligue 2) yükseldiler. Clermont Foot, o zamandan günümüze Ligue 2’de mücadele ediyor. Oliver Chavanon, 2004’ün Şubat ayına kadar Hubert Velud’un yardımcılığına devam etti. Şubat ayında görevi Hubert Velud’tan devraldı ve 2004/2005 sezonu sonuna kadar devam ettirdi. Görev yaptığı o son sezonda Fransa Kupası’nda (Coupe de France) son 16 turunda Olimpik Lyon’u elemeyi başardılar ama çeyrek finalde Monaco’ya elendiler. Ligde ise 39 puanla 18. olabildiler. 

 

Chavanon, teknik direktörlüğü bıraktıktan sonra kulübün scouting sorumlusu oldu. Fransa’yı gezerek farklı kulüpler, yöneticiler ve oyuncular ile tanıştı ve hatırı sayılır bir network kurmuş oldu. Takip eden sezonlarda teknik danışman olarak kulübe hizmet etmeye devam etti.

 

2014 yılında Fransa’da ve Clermont Foot’ta bir ilke imza atarak bir kadın teknik direktör olan Helena Costa’yı göreve getirdi. Chavanon, göreve getirdiği Costa ile arasında yaşanan sorunlar nedeniyle 1 ay sonra Costa’nın görevine son verdi. Costa’dan sonra teknik direktörlüğe bir başka kadın menajer Corinne Diacre’yi getirdi. Diacre görevini sürdürmeye devam ediyor. 

 

Chavanon ile Costa arasındaki sorunlar ise Costa’nın antrenmanları basına ve taraftara kapalı olarak gerçekleştirmek istemesiyle başladı. Buna rağmen Chavanon, taraftarlar olmadan antrenmanların yapılamaz olduğu görüşündeydi. Chavanon bu bağlamda antrenmanların en azından taraftarlara açılması için Costa’ya ısrarcı oldu. Bu sorunsalın dışında bardağı taşıran son nokta ise; Helena Costa’nın Chavanon’un aksine aralarındaki iletişimi çokça mail üzerinden sürdürmeyi tercih etmesi oldu. Chavanon’un kendisiyle telefon ve yüz yüze iletişim kurma yönünde yaptığı baskılar sonucunda Costa, göreve başlamasından bir ay sonra ayrılma isteğini yönetime bildirdi. 

 

Scoutluk yaptığı dönemden kalan çok geniş bağlantıları olan Chavanon, Fransa’nin en üst düzeydeki 3 ligine oyuncu, teknik ekip ve yöneticiler açısından son derece hakim… Ülke dışında henüz herhangi bir görev üstlenmemesi ise Bursaspor’daki performansı açısından merak uyandıran bir unsur. 

 

Son yıllarda Fransa altyapısının, Alman altyapısından daha iyi meyveler verdiğini düşünürsek Bursaspor’un son derece akıllıca bir hamle gerçekleştirdiği yadsınamaz. Ayrıca futbolun ve yöneticiliğin hemen her kademesinde görev almış bir personel olarak Chavanon’un görev tanımları kapsamında en verimli çalışma performansı sunan kişi olma olasılığı oldukça yüksek. Buradaki kritik nokta Chavanon’un görev tanımının dışında diğer profesyonellerin görevine müdahale etmemesi. Çünkü ülkemizde benzer sorunlara son derece aşinayız. Ancak Chavanon’un duruşu ve bağlantılarının geri bildirimleri itibari ile bu sorunsalın bir parçası olmayacağını söyleyebiliriz. Ayrıca Chavanon, Bursaspor’un Çaykur Rizespor’u deplasmanda 3-2 yendiği maçta takımı Didi Çaykur Stadyumu’nda takip etti. Görevine henüz resmen başlamayan Chavanon’un bu tutumu işine duyduğu saygıyı göstermekte.. 

trscouts.com

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu