Davutoğlu’na, Bursa’dan ‘Bursaspor’ tepkisi!

sosyaltv.com.tr Spor Yazarı Serkan İnceoğlu'nun köşe yazısıdır.

BursaBursaspor’a haksızlığın, mücadelesini verirken, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun MHP’yi hedef alan açıklamasındaki sözleri ve kullanılan görüntüler, tepkiyle karşılandı.

Diyarbakır’ın Amed Sportif Faaliyetler takımıyla Bursa’da maç nedeniyle ‘Irkçılık’ suçlaması gündemde tutulmak isteniyor.

Bursaspor’a karşı, bazı sivil ve siyasi çevreler tarafından haksız bir refleks ve algı tutulmak istenirken, orantısız ağır ceza da görülmüştü.

Yaklaşan seçimler nedeniyle;

Kürt kökenli vatandaşların potansiyeline yönelik olarak, CHP ve HDP’nin, siyasi popülizmle hareket etmesinden söz ediliyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Bursaspor ve taraftarlarına desteğinin de, karşı siyasi blokta değerlendirilmek istendiği anlaşılıyor.

Bahçeli’nin dediği ortada!

‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım ve bir dönemin faili meçhul cinayetleriyle anılan ‘Beyaz Toros’ posterlerinin, sporun ahlakı ve doğasıyla bağdaşmadığına özellikle dikkati çekiyordu.

Türkiye’nin aleyhine;
Provokosyon kuşkusu, uyarısı vardı.

Taraftarlar, kent olarak vatana sahip çıkma refleksini ortaya koyması nedeniyle takdir ediliyordu.

Bahçeli, “Bursaspor taraftarlarını buradan selamlıyorum, milli duruşlarından dolayı tebrik ediyorum. Bölücülerin stadyumu tahrik etmesi bir defa cinayettir, rezalettir. Kürt kökenli kardeşlerim başkadır, bölücü teröristler başkadır.” diyordu.

Diyarbakır ve takımının mevcut resmi isimlerini kabul gören Bahçeli, “Bize göre, Amed diye bir yer yoktur, Amedspor’dan da bahsedilemeyecektir.” demesiyle dahi eleştiriliyordu.

Dün…

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun sosyal medyada videolu bir şekilde paylaştığı açıklamalarını hayretle izledik.

Davutoğlu, “Bahçeli, söylesene sen neden korkuyorsun?” diye sesleniyordu, ama MHP’nin dediği de, Bursaspor’a haksızlık da yok sayıldı.

Bursaspor’u suçlayıcı itham ve söylemlere iten münferit bazı görüntülere özellikle yer veriliyordu, hedefe oturtan algıyla karşılaşılıyordu.

Adaleti, birlik ve beraberliği vaat ettiğinden söz eden Millet İttifakı’nın ortağının dünkü davranışı, Bursaspor ve Bursa’ya yanlıştır.

Davutoğlu, ‘Mahmut Yıldırım’ ve ‘Beyaz Toros’ posterlerinin tribünlere nasıl, ne şekilde girdiğini sorguluyordu.

Bahçeli’nin hedef alınmasıyla;

MHP ve ülkücülerin gündeme taşındığına ilişkin yorum oluştu ve siyasi zanlı veya sorumlu gösterilmek istenir gibiydi.

Poster meselesinde;
Davutoğlu, bir grubun organize eylem olasılığını dile getirirken, “Biz 90’lı yılların, o karanlık dönemine geri götüreceğiz!” demek mi istediğini ortaya atıyordu.

Sözlerinin devamıyla;
O posterlerin “Bir şeylerin işareti…” olarak düşünülmesi ve kullanılmasına karşı, “Kim böyle provokayonla uğraşırsa, bilsin ki 15 Mayıs var. 15 Mayıs’ta hesabı sorulur.” ifadesi kullanılıyordu.
Bahçeli’nin Diyarbakır’ın resmi ismi yerine ‘Amed’ denilmesini inkar etmesini de eleştiren Davutoğlu, had bildirmeye çalışıyordu.

Bahçeli’nin, Kürt kökenli vatandaşlar ve Amed’in ismiyle derdi yok ki, Diyarbakır ve takımının resmi isimlerine odaklanıyor.
Bunlar anlatılırken…

Bursaspor’lu taraftarların, şiddet uyguladıklarına ilişkin bazı münferit görüntüler, açıklamaya neden iliştirildi?

Diyarbakır’daki olaylar ve Bursaspor’un düşürüldüğü durum için kenti Bursa’nın medeniyet değeri için neredeydiniz?

…Ve!

Mevcut hükümet ve siyasi iradesine alternatif oluşunuz, böyle bir siyaset kültürü üzerine kurulu mudur?

Açıklamaların sosyal medyaya düşmesinden sonra, Bursaspor’un taraftarları ve kentliler tarafından, tepkiler gecikmedi.
Bu arada…

Şu;

‘Beyaz Toros’lar’ meselesi…
Aynı…

Ahmet Davutoğlu; dönemin AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan’ı olarak 2015 yılında Van’daki mitingde konuşmaktadır.
Ülkenin huzuru, asayişi için…
İktidara güven duyulmasını telkin eder.
…Ve!
Davutoğlu, “AK Parti iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz toroslar dolaşacak. Biz buraları faili meçhullere bırakmayacağız.” diye konuşur.

Cevap veren…

Dönemin;

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eski, beyaz toroslarla yapılan failli meçhulleri hatırlatıldığını belirtiyor.
Sözlerinin devamıyla;

Davutoğlu’na tepki gösteriyor ve “Şimdi kendisine sormak istiyorum 13 yıldır devleti yönetiyorsanız siz gittiğinizde beyaz Toroslar ortaya çıkacaksa onları koruyorsunuz demek ki…” ifadesini kullanıyor.

Bugün…

Aynı;

Ahmet Davutoğlu;

Kurduğu siyasi partinin lideri olarak, hükümetin rakibi Millet İttifakı’nın safında bulunuyor.
Şimdi…

AK Parti kaybeder ise;

Millet İttifakı’nın hükümet edeceği olası yeni bir dönemde, terör çeteleri, Beyaz Toros’lar mı dolaşacak, Faili meçhuller mi olacak?

Kaynak
sosyaltv

25 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. İşte Bursasporumuzun yanında kimler karşısında kimler olduğu ortaya çıkıyor . Bir yandan Bursa chp milletvekili çıkar pkk sözcüsü gibi konuşur bir yandan davutoğlu çıkar Bursasporu destekleyen Devlet Bahçeli yi tehdit eder . Bunları gördükçe kararsız seçmen olarak oyum akpye diyorum . Bunlar başa geldiğin de Bursasporu yerle bir ederler .

  118
  57
  1. @Enes yorumuna yanıt olarak

   Aynen gelsin onlarda gör bakalim Bursaspor’un borcu neoluyor Salatasaray, kanarya, jimnastik macinda dolmayan statta sen Bursaspor’lular mi var saniyorsun artik kafaniza bence bir reset atma vakti geldi, sandikta hersey güzel olucak..

   20
   35
  2. @Enes yorumuna yanıt olarak

   Süleyman Soylu nun Bursaspor için söylediklerine bakabilirsin. HÜDA -PAR ın kime destek verdiğinide söylemeye gerek yok

   21
   40
   1. @Prusagoth yorumuna yanıt olarak

    Bu ülkede kürt siyasetçi de olmalı kürt siyasi parti de olmalı ama asla terörü destekleyen eline silah alan bir parti olmamalı. Hudapar evet kürt bir parti ama eline silah alan pkkyi destekleyen bir siyasi parti değil

    56
    11
  3. @Enes yorumuna yanıt olarak

   Dostum sen kararsız falan değilsin gayet kararli bi secmensin:)Git siyasetini başka yerde yap. Bursaspor’u bu hale sizin siyasetiniz getirdi.O yüzden size oy moy yok Oylarin nereye gideceği belli..

   22
   61
   1. @Gokhan yorumuna yanıt olarak

    CHP Bursa milletvekilleri de teror dusmani oldugumuz icin bursasporun kapısına kilit vurur artık. Diyorsunuz ya AKP seçmeni koyun cahil diye; al da CHP seçmenini gör bursaspor düşmanı da olsalar oyları hala chpye diyor

    45
    17
  4. @Enes yorumuna yanıt olarak

   Siz chpye verin de kulübü komple terörist diye kapatsınlar demi. Kilicdaroglu denen herif hdp pkk sempatizanı bir adam siz de kalkmış chpye verecegiz diyorsunuz. pkk yandaşlarına kafa tutan Bursasporu hdpye kurban edeceksiniz.

   55
   22
  5. @Enes yorumuna yanıt olarak

   bende aynı şekilde düşünüyorum bu kansızlar geleceğine erdoğan gelsin bunlardan iyidir bunlar herkesin kayığına biniyor

   61
   20
 2. Bunların başa geldiğinde sadece Bursaspor’u değil ülkeyi yerle bir edeceğinden en ufak bir şüphem yok..

  60
  16
 3. Terör ve paçavra seviciler tek tek belli oluyor birde HDP ye bakanlık verecekler hatta (Milli Savunmayı) verinde tam olsun.

  52
  10
 4. Daha düne kadar köy meydanlarına tolayıp masum insanları katleden güvenlik güçlerimizi katleden terör örgütlerinin hamiliğini yapanlara mı kaldı bu ülkeyi yönetmek?!

  32
  13
 5. Tarih okuyan bilir Bursa her zaman İstanbul un gölgesinde kalmıştır ! Bilerek ya da bilmeyerek bu hep böyle devam ettirilmiş…sonuçta bir zamanlar İstanbul ile yarışan Bursa şimdi sıradan bir Anadolu Şehri olmuştur…
  Davutoğlu da canı sıkıldığı için sallamış her cahil gibi…

  28
  2
 6. cıkar stadta faturayı keseriz 2010 yılındaki gibi cevabı yükleriz masa üstüne yılarca tartışırsınız bizi hic mi hic ilglendirmez geri kalanlar bursaspor herşeyden üstündür büyüktür ve tabi ki şampiyondur şampiyon olun aynı seviyeye gelin sizleri de dikate alalım

  26
  5
  1. @gka yorumuna yanıt olarak

   Siyasi tespitler doğrudur, bizler devlete saygılı ve bağlıyız.
   Futbolda bu tip çirkef ve tahrikçiler BURSASPOR’u büyütür, 1963 kimliğine bürünür.

   12
   2
 7. Yspmayın kardeşlerim 23yıldır kim var yönetimde ne oldu Bursaspora yerle bir hani elimizden Tutanmı var nerde destek hep köstek ne ysptılar takımımıza yerrle biriz bırakın siyaseti hep başımıza onlardan geldi bizlerBursasporumuza gül gibi bakarız hep başkanlar gelen yönetimler bozdu Takımımızı bunlar hep Bursyı çantada keklik sandılar adı sanı belli olmayan takımlara yardım Bursaspora ne verdiler hava civa bırakın siyasiler gelmesin Bursaya ne vedilerki bu seçimde ne vereçeekler koçaman bir hiç yspmayın siyasilere saygı falan yok yüz vermeyin bakan bakalın ne olaçak ozaman arkalarına bakmadan kaçarlar CBgeldi konuşma yapaçaktı yuhalanaçağını anladı gelmedi hasta numarası yaptı gitti gene aynısını yapalım çekip gitsinler bak ondan sonra nasıl yalakalık yaparlar iyi düşünelim Bir tane Bursasporumuz var GÖZÜMÜZ bizim o En büyük BURSASPOR başka büyük yok
  Saygılar sevgiler

  18
  7
  1. @Adam olun yorumuna yanıt olarak

   Unutma ki BURSASPOR tek şampiyonluğunu da beğenmediğin Akp döneminde almıştır ..
   siyasete suç atmak kolay .. vur abalıya gitsin .. senin benim gibi taraftarların, hangi siyasi görüşten olursa olsun basiretsiz yöneticilerin suçu yokmu ?

   21
   8
 8. MHP sizi de mi ziyaret etti bu ne biçim yazı! Bursaspor siyaset üstüdür deyip bunları nasıl paylaşırsınız.

  10
  16
 9. Ya bunlar kafiyi yemiş yalakalik hatsafada ya insan bir oy alicam diye böyle yaparmı ama unutmasın bir gün bursa gelir cevabını alır

  9
  2

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu