David Rivers’ın Bursa’daki Texas Boys anısı

Tofaş'ın efsane basketbolcusu David Rivers Bursa'da geçen bir anısını anlattı.

Tolga Öngören, bize bir hikâye anlattı; Texas Boys adını verdiğiniz bir grup küçük çocukla ilgili… Sizden de dinleyebilir miyiz?

Ne zaman TOFAŞ günlerimi düşünsem, aklıma onlar da gelir. Yaşları 8 ile 15 arası değişen -yanılmıyorsam- 16 çocuktular; sigara içen, antrenman ve maçlardan sonra salonun kapısında oyuncuları bekleyip onlardan para ya da forma isteyen sokak çocukları…

Başlarda onlara hep “Hayır” demiştim. Sonra bir gün, onlara “Size para vermeyeceğim ama sizi yemeğe götürebilirim” teklifinde bulundum. Ve bunu yaptık, Bursa’da oldukça lüks bir restorana gittik. İçeri girdiğimizde herkes çocuklara bakmaya başladı. Onlara sahip oldukları en iyi kıyafetleri giyip gelmelerini söylemiştim, “İyi giyinin ve hazır olun, yakalarınız temiz olsun” demiştim. Yine de oradaki herkesi “Bunların burada ne işi var?” dercesine bakmaktan alıkoyamadım.

Sonra her biriyle tek tek konuşmaya başladım, onlara okul hayatlarının nasıl gittiğini sordum. Devamında da bir anlaşma yaptık; küçük bir kulüp oluşturup iki haftada bir bu buluşmayı tekrarlayacaktık ve onlar da bana okulda aldıkları notları, karnelerini göstereceklerdi. Kabul ettiler ve kulübün isminin ne olacağıyla başlayıp kimlerin üye olacağına kadar uzanan bir tartışmaya giriştiler. Onları durdurdum ve isteyen herkesin kulübe üye olabileceğini, kimsenin dışarıda kalmayacağını söyledim. Günün sonunda da sanırım Bursaspor taraftarından esinlenip ‘Texas Boys’ isminde karar kıldılar. Bu benim, nerede olduğumdan bağımsız, toplumdan aldıklarımı topluma geri verdiğim anlardan biriydi. Keşke o çocuklarla hâlâ irtibat hâlinde olabilseydim. Onların yaşamlarını, ilerleyen zamanlarda da pozitif yönde etkileyebilmek isterdim.

Kaynak
Socrates dergi

17 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. lise yıllarında maçları kaçırmazdım. david rivers önderliğinde rashard grifith, rimac ,asım pars, mehmet okur, alper, serkan erdoğan, murat konuk müthiş bir kadro vardı. 1999 efsane kadro. hele 1997 aris maçı hala aklımdadır nasıl kaybettik diye hala üzülürüm. ulan koç holding yatacak yeriniz yok. şubeyi kapatmakla iyi halt ettiniz. üstüne koyarak gitseydiniz bugün euroleague maçları Bursada oynanırdı.

  62
  0
 2. Neydi o günler tofaş o zamanlar bi BURSASPOR takımıydı yani BURSASPORUN bir nevi basket şubesiydi. Lige ambargo koyduktan sonra bizanslı patronları tarafından kapatıldılar. Şimdi ki tofaş ise BURSA basketinin başakşehiri gibi belkide onlarda böyle olmasını istiyorlardı.

  35
  3
 3. David Rewers, Rashard Grifit, Murat Konuk, Stewan Rogers, Slaven Rimac, Mehmet Okur, Asım Pars, Alper Yılmaz, Cüneyt Erden vs vs. Ne kadro ama. Tam 2 sezon yurt içinde alınabilecek ne kadar kupa varsa almışlardı…

  34
  1
 4. Hayatım boyunca izlediğim en iyi kadroydu.. Rivers, Griffith, Rogers, Mehmet Okur, Asım Pars, Cüneyt, M.Konuk, Şemsettin ve niceleri.. Maç Rivers’ın asisti ve Griffith ya da Rogers’ın alleyhoop’uyla başlardı 🙂 Bugünkü Bogdanovic falan haltetmiş Rivers’ın yanında.. İnşaallah ilerde Bursaspor basket de eski efsane Tofaş kadrosu gibi unutulmazlar arasına katılır..

 5. Okuldan kaçıp maçlara giderdik. Ne kadroydu be bu adami izlemek ayrı keyifti helal İstanbul’daki fener maçı mahmut abdulrauf gelmiş fenere rezil etti sahada onu tüm karizmasını sildi rewers onun sonra alınca ağladı kapattılar bursaspor kurulana denk basketbolda salonlara ayak basmadim milli takımı bile desteklemedim Okadar kusmustum basketbola

 6. Yaşayan efsane.. tofaş’ın eze eze 2 yıl üst üste şampiyon olduğu yıllar. O kadro bugün de şampiyon olur. Sonra fenerli koç grubu tofaş basketbol faaliyetlerine son vermişti. Efe aydan sayesinde sıfırdan başlayıp yine geldiler ama hiç bir zaman eskisi gibi olamadı. Olamaz da. Bursaspor ciddi bir sponsor bulursa uzun vadeli basketbolda da şampiyonluğa oynayabilir

 7. Bursa’ya basketbolu sevdiren takımdı tofaş efsane kadro hala ezberde, rigers önderliğinde türkiyedeki bütün kupalara ambargo koymuştuk, o zamanlar tofaş bizim için bursasporun salondaki haliydi şimdiki gibi şehirden kopuk değildi…masmavi bembayaz tofaş tofaş şaş..

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu