Dağılmaya yüz tutmuş kadroyu toparladı

Bursa.com Spor Koordinatörü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Bursaspor çok önemli bir maçı çok önemli ayrıntılar ile farklı kazandı.
Bursaspor’da Özer Hurmacı takımı başına geçtiğinden beri yeşil-beyazlılar muhteşem bir performans sergiliyor. Takım kaybetme kelimesini adeta lügatından çıkardı.
Bunu tabii ki hoca başta olmak üzere teknik ekip ve oyuncu grubunun uyumu sağlıyor.
Özer Hurmacı takım arkadaşlarının ruh halini çok iyi bildiğinden mental olarak bitme noktasına gelen oyuncu grubunu ayağa kaldırarak bambaşka bir havaya büründürdü.
Hem dağılmaya yüz tutmuş oyuncu grubunu tam bir takım haline getirdi hem de bireysel olarak oyuncuların performanslarını yükseltti.
İşte sezon başı kadro dışı kalan Çağatay Yılmaz örneği.
Genç oyuncu Özer Hurmacı ile adeta yeniden doğdu.
Çağatay gerçekten her geçen hafta üzerine koyuyor.
İşte teknik direktörlük böyle zamanlarda belli oluyor.
Oyuncuyu kaybetmek kolay, kazanmak zordur.
Hurmacı zoru başararak sezon başındaki tecrübeli hocalara ders verdi.
Bir dersi de Bursa futbol kamuoyu almalı aslında.
Şu “Bursalı Hoca” veya “Bizim evladımız” takıntısından vazgeçmek gerekiyor.
Sahada veya saha kenarında nüfus kağıdı oynamıyor !
Kim görevini iyi yapacaksa sahada veya saha kenarında o görev almalı.
Oyuncu ruhundan anlamayan isterse tribünün içinden yetişse önemi yok.
Bursaspor Berat ve Çağatay’ın üç golü ile kazanırken maçın başında itibaren olması gerektiği gibi rakibin üzerine gitti. Kazanmak istiyorsan rakip kale önünde cirit atacaksın diye boşuna söylemiyoruz. Skor rehavetiyle ikinci yarıya çok iyi başlamamış olsa da maçın genelinde takım oyununu hızlı hücumlarla tamamlayarak gerekli skoru almayı başardı.
Enver Cenk Şahin’in sakatlıktan kurtulup takıma dönüşünün ciddi anlamda takıma güç kattığını gördük.
Hoca ve oyuncuların birlikteliği, takım ruhu ile oynamayı da beraberinde getirdi.
Gollere ve asistlere bakarsak bu ayrıntıyı çok rahat görürüz.
Takımın en golcüsü Enver Cenk Şahin de, santraforu Berat Altındiş de gol atmayı doğal olarak seven oyuncular; ancak egoislik yapmayıp gol vuruşu nedeniyle asist yapmayı tercih ettiler.
Çünkü önemli olanın takımın kazanması olduğunu idrak etmişlerdi.
Bu başarıya giden yolda çok önemli bir ayrıntıdır.
Bursaspor bazıları gibi masa başında değil sahada maç kazanarak bu sezonu sağ salim tamamlayacak.
Timsah önümüzdeki sezon için geri dönüş sinyalini vermeye başladı diye düşünüyorum.
Tabii ki bu ruh ve birliktelikle devam edildiği takdirde.

6 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Açıkçası başarılı olacağını hiç tahmin etmiyordum.Helal olsun çok zor iş başardı.Bu nankör tribün çetesi yakında onu da kaçırtır gerçi o ayrı.

  24
 2. Öncelikle hem teknik ekibe hem de oyunculara maşallah diyelim.Ben bu değişimi birkaç açıdan ele almak istiyorum.
  1- Eski Teknik Adam : Takım,mental olarak daha genç bir teknik adamla çalışmaya başladı.Onceki teknik adam,oyuncu yaş ortalaması 17’li 18’li hanelerde gezen bir takım için bence fazla yaşlıydı.Bakın başarılı veya başarısızdı demiyorum! Yaşlıydı diyorum!

  2- Özer’in motivasyon kaynağı : Özer takımı ligde tutarsa birden fazla şeyi başarmış olacak.İlki ligin en genç takımıyla ligde kalmış olacak.İkincisi hocalık kariyerine başarıyla başlamış olacak ki bu da hocalık kariyerinin ilerleyen yıllarında basamakları hızlı tırmanması için bir avantaj.Ucuncusu maddi zorluklarla neler başarabildigini de kanıtlamış olacak.Bu da yine basamakları hızlı tırmanmak için ilerleyen yıllarda hocalık hedeflediği takımlar için onu daha tercih edilebilir kılacak.

  3- Oyuncuların mental rahatlaması : Kabul edelim ki Amed maçı sonrası yenilen ceza,genç ve mental yönetimi gelişmekte olan yaş grubundaki oyuncular için adeta ödül gibi oldu.Kendi stadımızı karşı takımlar için cehenneme çevirirken,bu yaş ortalamasindaki takım için de cehenneme cevirdigimizin ne yazık ki farkında değiliz.Adamlar ısınırken,”küme düşün göreceğim sizi,yenmeden sahadan çıkmayın” cümleleri yetişkinliğe erişmemiş bireyler için ne yazık ki azap dolu dakikalara sebep oluyor.Sonuc olarak iç sahada olmayan bir taraftar bu yaş grubundaki oyuncular için bana göre mental pozitif bir hava yarattı ve hocanın da yönetimini kolaylaştırdı.

  4- Taraftarın yediği ceza : Taraftar ceza sonrası deplasmanda daha agresif bir görüntü çizmeye devam etti.Evde gidilemeyen her maç bizi deplasmanda daha hırçın yaptı ki özellikle İnegöl maçında içimizdeki irlandalılara karşı biriken öfkeyle birlikte deplasmanı eve çevirdiler ve kaybedilmeden her maçta takımı daha çok ateşlediler.Gaz pedalına evde ayar cekebilseler şuanda farklı noktalarda olabilirdik.

  21
  5
  1. @Rasputin yorumuna yanıt olarak

   İlk maddeye ekleme yapayım. İsmail Ertekin hoca bence başarısızdı. Özer hoca geleli kontra ataklardan kaç tane gol attık sayamadım. İsmail hoca döneminde baş bas bagiriyorduk. Hocam bu takım niye kontraya çıkamıyor diye. Artı İsmail hocada kabullenmişlik vardı. Özer hoca ise beraberliklere bile isyan ediyor. Son olarak basına yaptığı açıklamalar genelde ofsaytti İsmail hocanın. İlk yarıdaki düzce maçından sonra gerekirse benim evi satarız gibisinden ilginç açıklamalar yapıyordu. Yani Bursaspor teknik direktörün evini satması ile mi kurtulacak?. Özer hoca ise başına yaptığı açıklamalar genelde saha ile ilgili. Teknik taktik ile ilgili. Biz Özer hocadan razıyız

   14

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu