Çık konuş Mustafa Hoca!

Bursa.com Spor Müdürü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Mustafa Er istifa etti. Şimdi tüm camia bu ayrılığın nedenini bilmek istiyor.

Bursaspor yıllarca küme düşmeme mücadelesi verdi. Kulübe level atlatacak kritik ve önemli ne kadar maç varsa büyük çoğunluğunu kazanılamadı. Travmalar yaşatacak şekilde finaller kaybedildi.

Yeşil beyazlı camia Cavit Çağlar, Kadir Şankaya ve Fikret Üstenci başkanlığında 3 kez küme düştü.

Ama bunların hiçbirinde taraftar şu an ki kadar kulübünden soğumadı.

Çocukluğundan beri maç kaçırmayan birçok Bursasporlu maçlara gelmeme, kulüpten uzak durma sözleri veriyor.

Bu gerçekten endişe verici.

Dediklerini yaparlar, yapamazlar bilemem; ama şu an pek çok kişinin bu düşüncede olduğunu görüyoruz.

Yazının başında saydığım başarısızlıklarda ben böyle bir tablo görmedim.

Aksine insanlar daha büyük bir hırsla bağlanırdı kulübüne.

Bursaspor’u iki yıldır küme düşmemeye oynatan Başkan’ın tekrar seçilmesini -bana göre de haklı olarak- sindiremeyen ve yönetime güvenmeyenler çok tepkili.

Passolig kartını kıranlar, “Başkan değişene kadar Bursasporluluğumu dondurdum diyenler” azımsanmayacak kadar çok.

Bu konuda yani güveni yeniden tesis edecek hamleler Başkan Ay ve yönetiminden gelebilir; ama gelmiyor, gelecek gibi de görünmüyor maalesef.

Bu durumda olumsuzlukların üzerine daha kararlı gitmek gerekiyor.

Son Mustafa Er olayı da tuz biber ekti. Muhalefetin sesi anında yükseldi.

Görülüyor ki yaşanan her olumsuz gelişmede çoğunluk olan muhalefetin sesi böyle yükselecek.

Aslında beklenen bir gelişmeydi. Sağlıklı olmayan, yürümeyeceği belli olan garip bir görevlendirme yapılmıştı, yürümedi de. Önce “Hocayı getirip, sonra direktör getirilmez” diye uyarmayan kalmadı; ama başkan yine bildiğini okudu.

Kulüp açıklama yapmış; ama tatmin edici değil. Detaylar yok doğal olarak.

Sonuçta bir rahatsızlık var ki istifa var.

Bu duruma nasıl gelindi? Camia bunu bilmek istiyor.

Öncelikle Mustafa Er istifa gerekçesini net olarak açıklamalı.

Telefonu kapalı. Konuşmak istemiyor anlaşılan.

Ama olmaz. Konuşmalı. Bir şeyleri düzeltmek istiyorsa konuşmalı.

Ya da birilerini töhmet altında bırakmak istemiyorsa; Çünkü kamuoyunda türlü iddialar dolaşıyor. Bunlar daha da artacak.

Transferler çalışmalarına alakasız kişilerin dahil olduğu, menajerlerin baskı yaptığı gibi türlü çeşit iddia var.

Tüm bunlara açıklık getirmek için, Bursasporluysa, Bursaspor’da yolunda gitmeyen şeylerin düzelmesini gerçekten istiyorsa konuşmalı.

Neden rahatsız oldu da gitti?

Sustukça belki de suçsuz insanlar da suçlanacak.

Günün birinde tekrar göreve gelmek istiyorsa, bunu birilerinden çekinerek, susarak değil, gerçekleri açıklayarak yapabilir.

Çünkü bir şeyleri düzeltmek için, birilerinin artık konuşması gerekiyor.

 

34 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Zamanı gelince konuşacağım, kulübe zarar vermek istemiyorum vs diyen herkes aslında kulübe gerçekten zarar veriyor. Herkes neler döndüğünü az çok biliyor ama kimse dillendirmiyor.. Çık konuş hocam..

  95
  1. @VIP16 yorumuna yanıt olarak

   Mustafa Hoca zaten görevi bırakmakla bunların yaramaz olduğunu anlatıyor.Bazen sözler yerine icraatlerde herşeyi anlatır.Belliki kulüpteki kirli düzene daha fazla dayanamamış.Başkan kimsenin yaptığı yanına kalmaz.Kendinide Bursasporluda bitirip gideceksinde bakalım arkandan nasıl dualar alacan?

   15
 2. Ali ay kimler tarafindan seçildi?siyasi iktidarin bursasporu ele gecirmek için kulübe yamadığı fenerliler bjkliler ve gsliler tarafindan secildi..bu insanlar bursasporu umursarmi?onlara ali ay’a oy vereceksiniz dediler..onlar da ali ay’a oy verdi..gerçek bursasporlu olan kişi hala bu adama oy vermezdi.. ama siyasi iktidar böyle istedi..sonuç böyle oldu. Koca camia siyasete teslim oldu..sonuçta kaybeden bursaspor oldu!

  82
  22
  1. @Mert yorumuna yanıt olarak

   Evet Ali Ay ı herhafta istifaya çağıran taraftar seçmesi ki.üyeler seçti.üyelere saygı duyacan senin benim bakış açısıyla bakmamış lar demek ki.hemen siyasete nasıl bağlyorsun.
   İki yıldır kankusturan bir başkanı bende istemedim ama demek ki diğer adaylardan daha samimi bulundu.
   Kulübün borcunu gelirini biliyor futbolcular ı biliyor
   Akillanmıştir diye düşününmüşleredir diye düşünüyorum
   Siyasi bişey olduğunu asla düşünmüyorum

   13
   60
   1. @Cavit Karabey yorumuna yanıt olarak

    Ya bırak dalgamı geçiyorsunuz alinur aktaş kongreye bir gün kala inegöl Bursasporlular dernek başkanını arayıp oylar ali aya diyor ses kaydı bile var ahmet bozdemiri destekleyen başta inegöl orhangazi ve gemlik siyasi iradaye boyun ermiştir

    9
    3
   2. @Cavit Karabey yorumuna yanıt olarak

    3000 tane oyun 1.000 tanesi alan başkan bence seçilmiş olmamalı en çok oyu alan başkanlar 2.Turda bir daha oy’lanmalı şimdi 2 bin kişi istemiyor (farklı kişilere oy atmış çoğunluk) ama azınlık oyunu alan başkan oluyor bu işte bir yanlışlık var tüzük elden geçmeli bu sistemde Bursaspor her zaman zarar görür. Başta Türbün Lideri selim olmak üzere Başkanla beraber gitmeli.

    11
   1. @cavit Karacabey yorumuna yanıt olarak

    Zaten teslim olmuştuk çoktan hemen her taşın altından çıkmayın arkadaş provokasyonmuş sanane saygı duy yorumlara sen porovoke ediyosun şu an …

    5
    4
  2. @Mert yorumuna yanıt olarak

   Ali AY’ı siyaset seçtirdi dedikodusunu bırakalım. Teksas tribüne ve Bursaspor’a ihanet edip kendi şahşi çıkarı uğruna tribünü satmıştır. Bizler Ali AY istifa diye bağırırken Teksas üstümüze yürüyordu tribünde. Sesimizi kesmek için tezarühat başlatıyordu.

   38
   16
   1. @Gürbüz HÜSMEN yorumuna yanıt olarak

    Ali Ay’ı Teksas tribünü mü seçti ? Kongre olaylarını bi izle bakalım amigonun sözlerine tepki verenler hangi gruplarmış. 3 5 maç önce bütün stad istifa diye bağırırken, ne değişti de kongre zamanı o istifa diye bağıranlar ali ay destekçisi oldu ?

  3. @Mert yorumuna yanıt olarak

   Adam nokta atışı doğruları söylemiş bide utanmadan eksilemişsiniz.Bu kulüp siyasete teslim olmuştur.Belediyenin adamları ali ay tekrar başkan seçmiştir.Yoksa bu adamın seçilme şansı yok.Belediye başkanı ne demişti ben istikrarın sürmesinden yanayım aynı başkanla yani.Artık nasıl bi danışıklı dövüş içindelerse birbirlerini yalıyorlar sizde bunu görmezden geliyorsunuz.Bu kulubü siyaset bitirecek !!!

   39
   8
 3. EĞERKİ SAMET AYBABA YÜZÜNDEN GİTTİYSE…İLK MAÇTA YUHALARIM….KENDİNİ ÇOK BİRŞEY SANMASIN SAMET EFENDİ AÇIKÇASI SAMETE O KADAR PARA VERECEĞİME MUSTAFA HOCAYI TEKNİK DİREKTÖR OLARAK BIRAKIRDIM DAHA İYİ ZATEN MUSTAFA HOCA GENÇLERE ŞANS TANIYORDU AYNISINI SAMETTE YAPICAK NE FARK VAR TEK BİRŞEY VAR O DA SAMET YABANCI TRANSFERLERDE İYİ DEĞİL(HATIRLARSINIZ ŞAMPİYON OLDUĞUMUZ SENEYİ BREZİLYALARI SAMET GETİRMİŞTİ) AÇIKCASI BEN TEKNİK DİREKTÖRLÜKTE MUSTAFA HOCANIN KALMASINI İSTERDİM HEM AZ MALİYET OLURDU HEM DE BİZİM HOCAMIZ OLURDU VE DE SPORTİF DİREKTÖRLÜĞEDE ÖNDER ÖZEN VEYA ONUN GİBİ TECRÜBELİ BİRİ…SCOOTİNG DEDE HÜSEYİN GEDİK VE HASAN PARLAKAYI GÖNDERİP ILGAZ ÇINARIN YANINADA YABANCI DİLİ İYİ VE TRANSFERLERDE GELECEĞE YATIRIM YAPAN 1 KİŞİ DAHA KOYULDU MU KULÜP DAHA İYİ YERLERE GELİR…BENİM DÜŞÜNCEM BU EĞER EKSİLEYECEKSENİZ EKSİLEYİN. AMA BUNLAR GERÇEK ZATEN BÜYÜK BURSASPORUMUZU ŞUANDA VİZYONSUZLAR YÖNETİYOR EĞER Kİ DÜŞMEZSEK VE BU HAYSİY..TS..Z YÖNETİM GİDERDE ADAM GİBİ BİR BAŞKAN GELİRSE BUNLARI YAPARSA KULÜP ŞAHLANIR VE BORÇLAR ÖDENİR

  25
  5
  1. @VERDANT BURSAMM yorumuna yanıt olarak

   Mustafa Er’e teknik direktör olarak sanıyorum güvenilemedi.İki sezondur küme düşme potasında yaptığı görev nedeniyle de yönetim kendisini borçlu hissederek 3 alternatif sunmuş.Samet hoca gelipte patron benim dedikten sonra Er’ in futbol direktörlüğü yapması zordu.Mustafa Er’ in futbol direktörlüğü konusunda eğitimi, tecrübesi var mı ki Samet hoca kabul etsin.Yonetim bu teklifi yaparak inceden inceye Mustafa Er’i gönderdi.Direkt gönderse camiadan tepki alacaktı.Yeniden yapılanma için Samet hoca gibi Türkiye ligini iyi bilen kurt hocalara ihtiyaç var.

   5
   13
   1. @Timsah 1964 yorumuna yanıt olarak

    YAV GEÇ O İŞİ SAMET DENGESİZ KENDİNİ BEĞENMİŞ BİRİ TÜRKİYE DE Kİ ÇOĞU HOCA AYNI FATİH TERİM , ERSUN YANAL , HİKMET KARAMAN , YILMAZ VURAL , ŞENOL GÜNEŞ , AYKUT KOCAMAN , MUSTAFA DENİZLİ BEN BUNLARI ADAM YERİNE KOYMUYORUM ÇIKARLARI İÇİN HER ŞEY YAPARLAR BEN ŞUNU DİYORUM KENDİ İÇİMİZDEN ÇIKMIŞ VE KENDİ BURSAMIZIN HOCASI OLMASINI İSTİYORUM….MİLYONLARI GÖTÜREN KENDİNİ BEĞENMİŞLERİN DEĞİL HA O ALİ AY VE TAYFASINA OY VEREN ITLERDE ZAMANI GELİNCE TEKMEYİ YİYECEKLER ALİ AYCILAR BU SİTEDEYSİNİZ BU YORUMU OKUYUN

    7
    6
 4. Mustafa er’in istifasının sebebinin samet aybaba olduğunu düşünüyorum. Bu da sürpriz değil. Eski kuşak samet, fatih gibi hocalar yetkiyi paylaşmak istemiyorlar. Bu pozisyon mustafa er’e pek bir şey kazandırmazdı zaten. Bence ya yurt dışında bir kursa gitsin ya da alt liglerde takım çalıştırsın. Bence geleğin Bursaspor’un da bu şekilde daha iyi şansı olur. Tecrübe önemlidir. Diğer yandan çıkıp konuşması ona hiç bir şey kazandırmaz aksine kaybettirir. Kimsenin dolmuşuna gelmemesini tavsiye ederim.

  18
  14
   1. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

    Bu samet aybabaya bir eleştiri değildir. Adamın çalışma tarzı bu saygı göstermek lazım. Bunu yönetimin anlaması ve hesabını yapması lazımdı. Ama bu gibi durumları analiz edemiyorlar maalesef. Mustafa er dediğim gibi kendini geliştirmeye devam etsin. Başka takımlarda kazanacağı tecrübeler çok önemli. Ben kendisinden gelecek için umutluyum. Transferi de bu durumda samet aybaba yönlendirsin çünkü bu takımdan o sorumlu olacak

    10
    2
   2. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

    NEREYE KÜSÜYORMUŞ……O KADAR PARA ALIYORSA İŞİNİ ADAM GİBİ YAPACAK….VALLA MUSTAFA HOCA KENDİNİ BİLMİŞ SAMET DENGESİZİ YÜZÜNDEN GİTTİYSE İLK MAÇTA YUHALARIM DEMEDİ DEMEYİN……

    20
    5
  1. @Mert can yorumuna yanıt olarak

   1- ben sorunun yönetimle olduğunu düşünüyorum. sportif direktöre bütçe verilmesi lazım. mustafa hocaya makam verilmiş ama güç verilmemiş. (insiyatif kullanma) bu görevi baştan kabul etmemeliydi.
   2- konuşması bir şeyi değiştirmez. bursasporun kötü yönetildiği zaten herkes tarafından biliniyor.
   3- ali ay çok yetersiz bir başkan. neden hala gitmiyor anlamıyorum. ama gelinen noktanın tek sorumlusu değil.
   4- bizdeki taraftar ve medya başka hiç bir kulüpte olmayacak kadar teknik ve idari konulara müdahil. bu durum kulüpte görev karmaşasına yol açıyor.
   5- örneğin, bütün yetersizliğine rağmen ali ayın ilk yılında tasarruf ve geçiş dönemi deyip Hamzaoğlu ile tarihin en ucuz kadrosu kuruldu. ve o takım gitti ilk yarıyı 5. bitirdi. sonra birden hamzanın gs liliği, burası Akhisar değil! furyası başladı ve devam etti. sonuç, son maçta ligde kalmak…
   6- evet kağıt üzerinde bursayı hamzaoğulları, Akhisar transferleri kesmeye bilir ama bugün yaşadığımız gerçekler, marka değerimizin akhisarın altında kaldığı ve ligin son 5-6 yılını akhisarın altında bitirdiğimizi gösteriyor.
   7- buradan çok yazdım. her seferinde eksilere boğuldum. yalaka! çorbacı! olmakla suçlandım. tekrar yazıyorum ”’burasasporun en büyük sorunu ve rakibi, skor odaklı medyası ve sabırsız taraftarıdır. bu ikili kulüp üzerinde adeta bir baskı aracıdır. hiç bir yönetim, teknik adam ve futbolcu, taraftar ve medya baskısına dayanamaz. baskı, sevgi, güven ve desteğe dönüşmezse başarı asla gelmez. futbolun içinden gelmiş, futbolu bilen donanımlı insanlar başkan adayı olarak asla ortaya çıkmaz. ali ay, köristan bölükbaşılara daha çok mahkum oluruz.”’
   8- bursa ya yeni gelen bir antrenör, takımla iki antrenmana çıktıktan sonra sanki önceden haberleşmişiler gibi hemen teşhisi koyuyor. ”TAKIMDA ÖZ GÜVEN SORUNU VAR. ÖNCE BUNU AŞMALIYIZ!”

   18
   1
 5. Mustafa Hoca harbi Bursalı ve Bursasporlu olduğu için,
  kimse ondan eteğindeki taşları dökmesini beklemesin,
  Kol kırılır yen içinde kalır düsturuyla hareket edip, konuşmayacaktır.
  Hayırlı olsun kardeşim yolun açık olsun, elbet bir gün tekrar buluşacağız

  17
 6. Tarık a katılıyorum geçen gün bu adam başkanlıktan gitmeden kombine almıcam dedi abim .Abim yani!……..

  6
  1
 7. Mustafa er jani atanasovu 1 yıl boyunca izlemiş ve alınması için yönetime rapor vermiş. Ancak samet hoca bu oyuncuya sıcak bakmamış. Ardından mustafa erin 1 yıl boyunca izleyip izlettirip kulübün alabileceği takımın ihtiyaçlarına uygun bir transfer listesi oluşturmuş. Ancak samet hoca listeyi tamamen veto etmiş. Mustafa hocada biz bu kadar çalışıp emek verelim ama bir futbolcuyu dahi kabul etmiyor burda durmamın bie anlamı yok deyip sinirlenip istifa etmiş. Kulübün içinden aldığım güvenilir kaynaktan doğru haber arkadaşlar. Sizce kim haklı. Bence mustafa er…

 8. Kısa süre içerisinde kulüpte dönen menejer oyunlarını gördü.
  300 milyona al. 500 milyona imza attır.

 9. HAYIR SAMET NİYE GELDİ Kİ ÇIK SEZONA MUSTAFA İLE GÖZTEPE PTT DEN HOCA GETİRDİ SALAKMI BUNLAR YANİ ELİMİZDEKİ DEĞERİ KAYBEDİYORUZ SAMETE KAL DİYORUZ BU ÇAKALLARLA İŞİMİZ ZOR AH BAŞKAN İYİ ADAMSIN AMA OLMADI TÜRK TİCARET NET SAHİBİ MURAT YANIKLAR İKNA EDİLMELİ BAŞKAN OLMALI TWİTWER DA GÜNDEN OLUŞTURUN EEEYYY TEKSASSS…

 10. Tarık çapci yi severim ama bu biraz saçma olmuş. Tarık çapci nin kaç yazısında biliyorum ama kulüp zarar görmesin diye yazmıyorum sözleri var.
  Şimdi niye Mustafa Er den açıklama bekliyor?
  Birşeylerin değişmesi için açıklama furyası başlaması lazım. Herkes neyi biliyorsa açıklasın bizler de neyin ne olduğunu bilelim. Gerçi bu saatten sonra bişi değişeceğini sanmıyorum çünkü taraftar uyku moduna geçeli çok oldu.

 11. Mustafa hoca çık doğruları açıkla ki senin hakkındada yanlış düşüncelere kapılmayalım çünkü orası artık yiyicilerin yeri sende onlara katılma

 12. malesef siyaset bursasporun içinde çok özlüyorum eski günleri taraftarın duruşu vardı siyasete teslim değildi çok yazık oldu kulübe

 13. Şöyle stadlar yapıldı böyle yatırımlar oldu GEÇİN BEYLER.İNSANA DOĞRU YATIRIM YAPAMAZSAK AVRUPA-DÜNYA KUPLARIDA TERTİPLESEK NAL TOPLAR-TOZ YUTARIZ.

  Ülkede SPOR KULÜPLERİ BİRİLERİNİN ZENGİN OLMA,MENFAAT SAĞLAMA ARACINA DÖNÜŞMÜŞ İSE O HALE GELEMSİNE SEBEP OLAN,OLAYLARIN BU ŞEKİLDE YÜRÜMESİNDEN ÇIKAR SAĞLAYANLAR HEM KULÜPLERİNE HEM ÜLKESİNE İHANET ETMİŞ DEMEKTİR.

  20 Yıldır kulüp başkanı olmasıyla astığı astık-kestiği kestik amma TESİS İLE ZENGİNLEŞTİK diye ahkam kesenlerin karşısında SİSTEMLİ-CAMİA SI İLE BÜTÜNLEŞENLERİN TARİHİ HEZİMETE UĞRATTIĞINIDA GÖRDÜK.
  İnsanoğlu önce DOĞRULUK-DÜRÜSTLÜK-SAMİMİYET-ŞEFFAFLIK VE EN BAŞTA DA ADALET İSTER.GERİSİ MASALDIR,BOŞ LAFTIR.

  TAKIMLARIMIZIN YEGANE KURTULUŞU ALTYAPIDAN GEÇER.ALTYAPSINI SİSTEME OTURTAN,DOĞRU-DÜRÜST VE ADİL OLAN KAZANIR.DİĞERLERİ MAZİNİN KARANLIK SAYFALARINDA YUVARLANIR.

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu