Çelik “Derdin devası bulunur”

Bursaspor Divanında konuşan Başkan Çelik: Bursaspor’un derdi varsa, devası bulunur

Başkan İdris Sevinç’in açılış konuşmasının ardından toplantı başladı. Sevinç, “Bursaspor 6 yıl önce borç batağındayken devreye giren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katkılarıyla 5 milyon dolar, yaklaşık 7 trilyon kaynak sağlanmış ve kulüp borçtan kurtulmuştu. Davet ettik. Bizleri kırmadı ve 6 yıl sonra toplantıya katılmayı kabul etti” dedi. Sevinç, sunuş konuşmasında Bursaspor Vakfında görev yapan kişilerin bu görevi Bursaspor yönetimine bırakmalarını istedi.

Balıkesir’deki toplantısının ardından toplantıya katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’i Divan Kurulu Başkanı İdris Sevinç, Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay ve yöneticiler salon girişinde karşıladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sayın Başkan divanın değerli üyeleri. Aranızda olmaktan memnunluk duyuyorum. Değerli dostlarla Bursa’da bulaşmak benim için onur meselesi. Bursaspor bir sevda. Bu bende 1963’te başlamış. Orta öğretimde stada girebilmek için tellerle mücadele verdik. Merdivenlerden sahayı görmek için için başımızı uzattık. İnişli çıkışlı yıllar oldu. Hepimizin çok üzüldüğü, düştüğünde kent karardı. Sevinçte oldu. Avrupa’da başarılı olduğumuz 2009-2010 şampiyonluğunun ne kadar anlamlı olduğunu izledi. Yurt dışındaydım başbakanımızla birlikte. Yarım saat Bursaspor’u konuşulduğu toplantıya tanıklık ettim. Nereden çıktı bu Bursaspor diye yaklaşım çıktı. Bu sevindirici bir tabloydu”

ZORLUKLARI DİNLEDİK

“Başkanı dinleyince bu işin ne kadar zor olduğunu duydum. Vefa çok önemli hadise. Şahsımla ilgili yorumlarsanız kırılırım. İnsanın mükemmel yaratılmasına rağmen zayıf yönlerini biliriz. Olmadık davranışlara hazırlıklı olmak lazım. Olaylar sürpriz olmaz. Genel vefa son derece anlamlı kelimedir. İçeriği ise dopdoludur. Büyüklere, şehre, şehrin değerlerine karşı vefalı, küçüklere sevgi içinde olmalıyız. Bursalı olmak, Bursa’da yaşamak çok büyük ayrıcalık. Her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanmıştır. Ayrı bir madalyayı üzerimizde taşıyoruz. Bursa’yla karşı herkesin vefalı olması gerekiyor.”

BİRŞEY İSTENDİ YAPTIK

“Bir şey talep edildiğinde bir şeyler yapma gayretinde oldum. Eskilere baktım. Eski SSK, yeni SGK borçları ve vergilerin ertelenmesinin müsebbibi Bursaspor’dur. Onlar sayesinde kulüpler rahatladı. Bunlar Bursaspor sayesinde oldu. Başkanın okuduğu mali tablonun iç açıcı olmadığını hissettik. Ben 4 ay eve dahi gitmedim yeni sosyal reformları yaparken. Bursa’ya geldik. Arkadaşları davet ettik. Geldiler. İhtiyacı karşılaşacak meblağı Bursalılar Bursaspor’a verdik. Herkes vefa görmek istiyor. Vefalı davranılmasını istiyor. Önemli maç oluyor, .belki yurt dışında aranıp sorulmadığınız için üzülüyorsunuz. Bursa’daki iş dünyamızın beklediği sözlü bir vefa. Bu nezaketi göstermemiz gerekiyor.”

KAPIÇARŞIDA MASA KURUP YARDIM İSTEDİM

“Bursaspor’un o zor döneminde işler bittikten sonra yöneticiler, kapalı çarşıda kumaş satılırdı biz o hale getirdik. Masa kurduk, Bursaspor’a sahip çıkın diyerek. Toplumsal bilinç oluşsun istedik. Çarşıda yaptık. Ondan sonra Sivasspor maçı vardı. Stada gelip hitap edin dendi. Stada gittim. Konuşurken Sivaslılardan yuh sesleri oldu. Bursasporlulara stadın ortasında yaptığım konuşmada seneye şampiyon olacağız dedim. Gelecek sezon şampiyon olduk.”

 

KULÜBE GİDİP MORAL VERDİK

“Biri kulübe gidelim, son maç Beşiktaş ile moral verelim istedik. Futbolcular Özlüce’de kampta. İnanırsanız şampiyon olacaksınız dedim. Siz yenmeniz gerekeni yapın. İstanbul tarafınızı kafaya katmayın dedik. Onlar servis edildi. Top 5 metreden kaleye girmedi. Bunların motivasyonu için söyledim. Fenerbahçe, Trabzon kulüp başkanları karşıma dikildi. Onu da yaşadık. Sıkıntıları oldu. Netice itibariyle Bursaspor şampiyon oldu. Hepimizi gururlandırdı. Emeği geçenleri şükranla anıyoruz.”

KİMSEYE KIRGIN DEĞİLİM

“Konuşmamın başında dediğim gibi kimseye gönül kırıklığım yok. Yardım gerekiyordu gereğini yaptım. Bu ara dönemlerde zor seçim belgesinde mücadele ediyorum. Hem şuan, hem hizmet akışı içerisinde zor bir bölge. Zamanımız çakışmadığı için kulübü ziyaret edemedim. Taleplerinize teşekkür ediyorum. Bursaspor’a kırgınlığım olmadı. Kulübe zararın gelmemesi gerekiyor. Hepimiz Bursasporluyuz. Hepimiz ne yapacağız diye düşünmeliyiz. Biri vefa, diğeri sabırdır. Bir gün gelir rayına girer. Fevri davranmayınız. Taş gelir o kuşu bulur. Ben görevimi yaptım. Nefes almak gibi o görevi yapmak istişyaçtı. Bu kent beni bakan milletvekili yapmıştı. Siyasetçi kendi işine bakacak. Bursa dinamikleriyle bir araya gelip kulübe nasıl katkı da bulunuruz konuşuruz. Urfaspor’a da yardımcı oluyorum.  Bütün siyasetçilerin durması gerektiği yerde durmasına inanıyorum.”

BURSA’NIN DERDİ BURSASPOR’DUR

“Bursa’nın dertlerinden biri Bursaspor’dur. Her derde deva bulunur. Dertlenmesek hiç kimse bir şey yapmaz. Bursaspor markasına en büyük kötülüğü yapmış oluruz. Şehrin hafızasını yapmış Bursaspor, hem spor, her mahallesinden köyüne, sokağına üniversitesinde izi olan bir siyasetçi olarak, sizlerle birlikte Bursaspor’un geleceğe sağlıklı yürüyüşü için ne gerekiyorsa yapacağımı ifade ediyorum. Beşinci sıranın iyi olduğunu, iyi futbol oynadığını belirtiyorum. Türkiye’nin birliğe ihtiyaç olduğu dönem. Şehirlerin de birliğe ihtiyacı var. Birlik borçları alt eder. Borç görünmez hissedilmez. Birlik yoksa üstesinden gelecek borcu çömezsiniz. Bursaspor’u 2009-2010 taşıyacağını hissediyoruz. Yeşil beyaz birkez daha dalgalansın.”

TÜZÜKTE DEĞİŞECEK MADDELER

Divan Kurulu Genel Sekreteri Haluk Sivri, tüzük komisyonu çalışmalarının yönetim kuruluna teslim edildiğini söyledi.  Sivri, yapılacak değişiklikler ilgili olarak, “Başkanlık başvuruları, üyelik başvuruları, üye kabul ve sicil kurulu tarafından incelenecek, yeni üyeler 1 yılını doldurması halinde seçime katılabilecek. Genel kurullar kongreleri tatil günleri yapılması, yönetim genel kurul yetkisini iki güne yayabilmesi, yeni başkanlar noter tasdikli 100 üye imzalı dilekçe ile aday olabilecek. Yönetim kurulu başkan ve 8 asil, 9 yedek olarak olması. Üye asil ve yedek listeleri 7 gün önce divan başkanlık kuruluna verilmesi, başkan adayları altyapıya destek sağlaması, divan kuruluna 25 yılını dolduranlar üye olabiliyordu. Ancak 5 yıl yöneticilik yapan üyelerde divanın üyesi olabilecek ” dedi.

 

 

53 ÜYE HİÇ KATILMAMIŞ

Bu arada bugüne kadar 373 üyeden 53’ü 10 yıldır 47 toplantıya katılmadığı, 37 üyenin ise 1 kez katıldığı açıklanırken, 46 kez toplantıya katılan Kadir Şankaya üyeler tarafından alkışlandı.

Daha sonra üyeler değişecek maddelerle ilgili görüşlerini açıkladı.

Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, idari ve mali durumu hakkında açıklamalarda bulundu.  Başkan Ay, kulübün idari ve mali konularını açıkladı. Başkan Ali Ay şunları söyledi:

450 MİLYON BORÇLA ALDIK

“Değerli Divan Kurulu hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bursaspor’un seçkin üyelerinin yer aldığı Divan’da bulunmak benim için her zaman heyecan verici olmuştur. Ama bugün heyecanımız daha farklı ve daha büyük. Her zaman Bursaspor’un yanında olan, geçmişte özellikle mali yönden dara düştüğümüz en sıkıntılı günlerde yaptığı fedakarlığı hiç birimizin unutmadığı, değerli bakanımız Sayın Faruk Çelik bizimle birlikte. Kendisine hoş geldiniz diyorum, saygılar sunuyorum. Yine Bursaspor’umuza büyük katkıları olan Sayın milletvekilimiz Hüseyin Şahin, Valimiz Sayın İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe ile birlikte olmak bizim için büyük mutluluk, sizler de hoş geldiniz.”

KÜSRÜYE ÇIKTIĞIMDA BENİM YÜZÜM DE GÜLSÜN

Elbette bu kürsüye her çıktığımda, hem benim yüzüm gülsün istiyorum, hem sizlerin yüzünü güldürecek, sizi mutlu edecek şeyler söylemek istiyorum ama maalesef gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz. Daha düne kadar, kulübümüzün mali olarak hangi noktada olduğunu çok çabuk unutulduğunu görüyor ve üzülüyorum. Bugün 300 milyon borcu ödeyecek birisi çıkarsa hemen başkanlığı bırakırım. Sanayiciyim rakamlara çok hakimin. 272 milyon borç aldığımızda bunun içinde vergi yoktu. Batalla’nın parası yoktu. Bunun içinde rahmetli Yazıcı zamanında bize devredilen 35 milyon TL’lik verginin ana parası yoktu. 

450 MİLYON BORÇLA ALDIK

“Şuanda bizim devraldığımız rakam 307 milyon TL. Bunun tüm üyelerin, taraftarın bilinmesi gerektiğini söylüyorum. 70 milyon banka borcunu bugün ödeyecek adam bulabilir misiniz? Bunun için en az 5-6 sene yapılandırma yapmalısınız. Bugünkü faizler aşağı yukarı 105 milyonTL faiz çıkar. Biz 100 milyon ilave kredi talep ettik. Toplam da 7 yıl içinde 200 milyon rakam ödeyeceğiz. 305 milyonun üzerine 100 milyon eklediğiniz zaman. 400 milyon ediyor. Arkadaşlar biz aşağı yukarı 450 milyon borç aldık. Bundan kimse farkında değil. Buradan sayın bakanımız Müeezinoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Valimize, Belediye Başkanımız, BTSO Başkanımız ve Hüseyin Şahin vekilimiz bizimle çok büyük mücadele veriyorlar. Ankara’ya sürekli gidiyorum. Sırf borç yapılandırma ve yeni sponsorlar bulabilmek için. Kısa vadeli ödemelerimizi uzun vadeye yayacağız. Yani kulüp biraz nefes alacak.  Ben her zaman şunu söylüyorum. Biz maalesef gerekli desteği bulamıyoruz. Sanayiclere gittik. İşadamlarımıza gittik. Verenlerden Allah razı olsun. Sponsorluk görüşmelerimizi 15 milyon TL’ye çıkardık. Yeterli mi? Hayır. Seneye hedefimiz 30 Milyon TL. Bunu da başaracağız inşallah.” 

TÜZÜK İÇİN ÇOK SESLİ DÜŞÜNMELİYİZ

“Camiamız maalesef bir kere çok sesli düşünüyor. Bu bizim anayasamız olacak. Grupların taraftar gruplarının düşüncelerini almalıyız. Divan’ın tüzüğünü aldık. Bunu yanın da eskiden hazırlanmış tüzükleri de aldık. Hakan Dinçtürk arkadaşımız sayesinde 4 kişilik hukuk ekibi kurduk. Dernek masası müdürümüz Osman Bey çok yardımcı oldu. Bizim tüzüğümüz iyi sizin tüzüğünüz kötü demiyorum. Önemli olan herkesin anlaştığı bir tüzük ortaya çıkarmak. Hepsi tartışılacak. Kamuoyuna sunulacak ve fikirler alınıp konsersüs sağlanacak. Keşke tüzük için uğraştığımız kadar mali tablo için de uğraş versek de kulübün borçlarını temizlesek.”

FUTBOLCU ÇÖP DEĞİLDİR

Biz şuanda ligde beşinci sıradayız. Pazartesi günü Çaykur Rizespor maçını oynayacağız. Biz geldik. Şampiyonluk sözü vermedik. Biz dedik ki Avrupa’ya gitmek için oynayacağız. Mütevazi takım olacağız. Aldığımız futbolculara çöp dediler. Bursaspor takımın futbolcusu çöp olamaz. Bursaspor hepimizin Bursaspor’u. Ondan sonra iknci maçta taraftar başladı. Neyse ona da bir şey demedik ama son Galatasaray maçında yapılanlar. Sosyal medyadan yazılanlar Bursaspor başkanı olarak beni yönetimi çok üzdü. Arkadaşlar ben kulübün başkanıyım. Bu camia beni başkan olarak seçti. Aşağı yukarı %65 oyla. Benim seçtiğim hocayı istemiyorsanız demek i beni de istemiyorusunuz. Çünkü onu oraya ben seçtim.

HOCAMIZ BAŞARILI

“Hoca gittiği zaman ne yapacağız Artı hocamız başarılı. Şu anda beşinci sıradayız. Sezon sonunu bir bekleyelim. Eğer hocamız başarırsa oturur biz de görüşürüz. Ben buraya kazık çakmadım. Ben elimde sonunda burasını bırakacağım. Ben burasını bıraktığım zaman şerefiyle gururuyla mali tablosunu düzeltmiş bir kulüp başkanı olarak bırakmak istiyorum. İnşallah bunu başaracağız. Ben bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Biraz hoşgörüyü ortada tutmamız gerekiyor. Hepimiz Bursasporluyuz. Bursaspor’un başarısı için elimizden ne geliyorsa yapalım. Eleştiri olacak tabii ama sudan sebeplerden dolayı camiayı bu şekilde yaralamak bize yakışmıyor. Taraftarımız bu sene tribünde iç sahada hiç ceza almadı. Onlara teşekkür ediyorum.”

Toplantının sonunda Divan Başkanı İdris Sevinç katılımı nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e teşekkür plaketi verdi.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu