Büyük Destan 91 Yaşında!..

Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının 91 yıl önce Dumlupınar'da yazdıkları büyük destan, Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli ulusal bayramlarından birine adını verdi. 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyoruz!

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında 26 Ağustos 1922 tarihinde başlatılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi (Büyük Taaruz) 30 Ağustos 1922 tarihinde Dumlupınar'da büyük bi,r zaferle sonuçlandı. İşgal güçleri aldıkları büyük mağlubiyetle ülkeyi terk etmeye başlarken 30 Ağustos, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 13 yıl sonra Zafer Bayramı olarak kutlanmaya başladı!

 

30 Ağustos Zafer bayramı, birinci yıl dönümü olan 30 Ağustos 1923 yılında sadece Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de kutlandı. Büyük Taaruz'un büyük zaferi 30 Ağustos, Mayıs 1935 yılında resmi bayram kabul edildi.

 

30 Ağustos'ta aynı zamanda Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları mezun vermekte; tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri de bu özel günde geçerli olmaktadır.

 

Büyük Taaruz'un 30 Ağustos'ta büyük bir zaferle sonuçlanmasının ardından İzmir'e kadar takip edilen Yunan orduları, 9 Eylül 1922 tarihinde tamamen mağlup edildi. İzmir'in kurtarılmasıyla Yunan işgali tamamen sonlandırıldı

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu