Buruk 1 Haziran

Olay Gazetesi'nde yayınlanan Erdal Akçay'ın haberidir.

Türk futbolunun önemli kilometre taşlarından biri olan Bursaspor, 59. kuruluş yıldönümünü bugün buruk kutluyor. 1 Haziran 1963’te Acar İdmanyurdu, Pınarspor, Çelikspor, İstiklal ve Akınspor’un birleşmesiyle kurulan Bursaspor, o günden bu yana hem kent hem de Türk futbolu açısından önemli bir yere sahip oldu. Kulübün armasındaki beş küçük yıldız, Bursaspor’u kuran beş amatör spor kulübünü simgelemekte.

ŞİMDİ SAHİP ÇIKMA ZAMANI
Renklerini Uludağ’ın beyazı, Bursa ovasının yeşilinden alan yeşil-beyazlılar geride kalan 59 sene içerisinde 1 Süper Lig şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 2 de 1. Lig şampiyonluğu yaşadı. Bursaspor’un büyüklüğü bulunduğu ligle ölçülemez… Onurunla, duruşunla, şerefinle, ruhunla, şampiyonluk gururunla, bu büyük taraftarınla Bursaspor sen çok yaşa… 59. kuruluş yıl dönümüne Spor Toto 1.Lig’den TFF 2.Lig’e düşerek giren yeşil beyazlı takımın tekrar eski günlerine dönebilmesi için tüm şehrin ve taraftarların desteğine ihtiyacı bulunuyor.

Doğuş ve başarılar

1 Haziran 1963’te kurulan Bursaspor, 1963-1964 futbol sezonunda 2. Lig Beyaz Grup’ta yer aldı. Profesyonel Bursaspor takımı ilk karşılaşmasını İstanbul karmasıyla oynadı ve 2-1 kaybetti. 1967 yılında şampiyon olarak 1. Lig’e yükselen Bursaspor, 59 yıllık tarihi boyunca zaman zaman taraftarını sevindirdi, zaman zaman üzdü. Bursaspor, Türk futboluna çok sayıda futbolcu yetiştirdi… Hele, Bursaspor’un altyapısından yetişip 1. Lig’e kadar yükselen bir Bursaspor 2 takımı var ki, ülkemizde örneği yok…

Lig şampiyonlukları

1966-67 sezonunda 2. Lig’de şampiyon olarak o zamanki adıyla 1.Lig’e yükselen Bursaspor, 2003-2004 sezonunda Lig A’ya düştükten 2 sezon sonra 2005-2006 sezonunda tekrar şampiyon olup Süper Lig’e çıktı. Yeşil beyazlı takım 2009-2010 sezonunda ise Süper Lig şampiyonu olmayı başararak Türk futbol tarihini adeta yeniden yazdı. 2018-2019 sezonunda ne yazık ki bir kez daha Süper Lig’e veda etti yeşil beyazlı kulüp. Bursaspor’un tarihinde 2 kez daha küme düşme var. Ancak birinde kupa şampiyonu olduğu için diğerinde ise mahkeme kararıyla eski adı 1.Lig, yeni adı Süper Lig’de yoluna devam etti.

Kupa başarıları

Bursaspor tarihindeki ilk önemli başarısını 1969-1970 sezonunda yaşadı. O zamanki adıyla Federasyon Kupası final maçında Eskişehirspor’u 1-0 yendi. İkinci maçta 2-0 yenilince kupayı kazanamadı ancak, Başbakanlık Kupası maçı oynamaya hakkını elde etti. Fenerbahçe’yi Vahit Doğan’ın golüyle 1-0 yenen Bursaspor, böylece 1. Lig tarihindeki ilk önemli başarısına imza attı. 1973-74 sezonunda tekrar Türkiye Kupası finaline çıkan Bursaspor, Fenerbahçe’ye 3-0 yenildi. Başbakanlık Kupası finalinde ise Beşiktaş’a 3-2 yenildi. Fakat kupa finalisti olduğu için Avrupa Kupa Galipleri Kupası’na katılmaya hak kazandı. Bursaspor çeyrek finale kadar yükselip Avrupa 5.’ciliği elde etti.

İlk ve tek kupa şampiyonluğu

Son 5 haftasına lider girdiği 1979-80 sezonunu aldığı 3 yenilgi ve 2 beraberlikle lig dördüncüsü olarak tamamlayan yeşil beyazlı ekip Cavit Çağlar’ın başkanlığında 1985-86 sezonunda ilk kez Federasyon Kupası’nı kazanmayı başardı. Atatürk Stadı’ndaki finalde Altay’ı Mihaily Tulipan ve Beyhan Çalışkan’ın golleriyle 2-0 yenen Bursaspor kupaya uzanırken, Cumhurbaşkanlığı Kupası öncesi, kötü bir olayla sarsıldı. Macar futbolcu Mihaily Tulipan, Apolyont Gölü’nde sandal gezintisi yaparken ailesi ile birlikte boğuldu. Bu olaydan sonra Bursaspor kupa maçında Beşiktaş’a uzatmada 2-1 yenildi.

Avrupa şampiyonuna elendi

1986-87 sezonunda Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nda ilk turunda Hollanda’nın Ajax takımına elendi. Ancak Ajax’ın o sezon Avrupa şampiyonu olması unutulmamalı. 1991-92 sezonunda Federasyon Kupasında finalde Trabzonspor ile tarihe geçen iki maç oynadı. İlk maçta Bursa’da rakibini 3-0 yenen Bursaspor, ikinci maçta skoru 1-1’e getirmesine rağmen maçı 5-1 kaybedince avucunun içindeki kupayı rakibine kaptırmış oldu.

16 Mayıs 2010 unutulur mu?

3 Haziran 2015’te Galatasaray ile Atatürk Stadı’nda oynanan Ziraat Türkiye Kupası finalinde 1-0 öne geçmesine ve skoru 2-2’ye getirmesine ve 3 topu direkten dönmesine rağmen maçı 3-2 kaybeden Bursaspor, taraftarının önünde ikinci kez kupa kaldırma şansını kullanamadı. Bursaspor 16 Mayıs 2010’da ise Süper Lig’de şampiyon olarak Türk futbol tarihini yeniden yazdı. Ülkemizi Şampiyonlar Ligi’nde temsil eden ve üst üste 5 yıl Avrupa kupalarında boy gösteren yeşil-beyazlılar bugünlerde tarihinin en zor günlerini yaşıyor.

16 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @rasimc82 yorumuna yanıt olarak

   Yazar herhalde Bursaspor’un internet sayfasının tarihçe tarafını kopyalayıp kendine göre makale yazmış! Herhalde yaz tatilinde tüm Bursaspor’un yerel muhabirleri! Nasıl oldu demi 12 senedir Bursaspor’u bu duruma düşürenleri Yazmadınız Araştırmadınız ne Yönetim ve Başkanlarını , Futbolcusunu, Sakat Sakat Transfer Eden Futbol Şube Yöneticilerini, Altın Pırlanta Verdik Diyenleri , Bankalarında Olmadık Paraları Verdik Diyenlerini, Vakıfköy ve Özlüceyi Kendilerine Mekan Eden Futbolcu Menejerlerini, Her Sene Forma Seçilirken Reklam Paraları vs Nasıl Kimler Tarafından Manipüle Edildiğini Görmediniz Araştırmadınız Milyonlarca Lira Zararı – Artık Siz Yazarlarda Bir Yerde İşsiz Kaldınız 1.2 Milyar Borç İle Nasıl 3’cü Ligde Hayatta Kalabilir – Kalırsa Zaten Bursaspor Bundan Sonra Bursaspor’dan Lisans Almadan Bursaspor Yazarına İzin Vermemesi Lazım Çünkü Sadece Beleş Maçlara Girmek Olmuyor Bursasporlu Yazar!

   7
   2
  2. @rasimc82 yorumuna yanıt olarak

   sn. erdal akçay, ”şimdi sahip çıkma zamanı!” buyurmuşsun.
   bence, medya olarak sizin. taraftar olarak da bizim, çok fazla sahip çıkmamıza gerek yok.
   bize vazife olmayan işlere karışmayalım, kısaca ”gölge etmeyelim!” yeter.
   bu şehirde, bu kulübü yönetecek bilgi, birikim ve donanım sahibi çok iyi Bursasporlular var. ancak yarattığımız kaotik ortam sebebiyle ortaya çıkma cesareti gösteremiyorlar.
   çünkü,
   a- Bursaspor sanıldığı gibi 3-5 maçta, 7-8 ay da, hatta 3-4 sezonda düzelemeyecek kadar hasta olduğunu.
   b- yolunun masrafsız ama oldukça uzun olduğunu.
   c- sabırsız ve skora odaklı olduğumuzdan bu uzun yolculuğu kaldıramayacağımızı.
   d- üst üste 2 maç kaybedildiğinde istifa çağrılarıyla başlayıp, her türlü hakarete maruz kalacaklarını, hatta bunu daha ileri boyutu olan hırsızlıkla suçlanacaklarını çok iyi biliyorlardır diye düşünüyorum.

   sonuçta elbette ki futbol seyirci, yani taraftar ile güzel. ama o taraftar gerçek ve bilinçliyse.
   mesela su.
   su, aslında bulunduğu yer için HAYATTIR. ama aynı su kontrol edilemediğinde bir anda sele, doğal afete dönüşüverir. tahribatı da büyük olur.
   ne yazık ki mevcut taraftarımız bugün için suyun sel halidir…

   10
   2
 1. Biz ARMAYA Aşığız Rahmetli Babamın Bana Mirası Ne Mutlu BURSASPORLU Olanlara Bu Sevgi Ölünceye Kadar Bitmez Biz BURSASPORUMUZU Şampiyon Oldu diye Tutmadık Pazara Kadar Değil Mezara Kadar BURSASPORLUYUZ Terkedenler Kahpe Olsun.

 2. Bir sevdadır BURSASPOR Boşuna o pankartlar yapılmadı (Seni Annem gibi sevdim.) Ne pankart ama Türkiyede ses getirmişti yapanların ellerine yüreğine sağlık tertemiz sevdik ve tertemiz şampiyon olduk.. Yine de olacağız inşallah..Çünkü bu şehirde bu var ama 3 sene ama 5 sene sonra döneceğiz..

  4
  1
 3. Sevgili Bursasporlular tüm şehir karar verecek dürüst akılcı planlı bir yeniden yapılanmaya lakin ben ne geçmiş yöneticilerin birçoğuna ne tirbün abileri amigoları bundan sonra görmek istemiyorum kimse kimsenin işine karışmasın bedavacılık bir çay kaşığının ucu kadar da olsa yapılmasın vede yeniden doğuş olacak ise olsun kimse kandırılmasın herşey şeffaf samimi olunsun

 4. Çoğumuzun Bursaspor taraftarlığı babalarımız, ağabeylerimiz sayesinde başlamıştır.
  Bursaspor lu olduktan sonra bir daha geriye dönüşü yoktur.
  Bursaspor amatör e bile düşse,kapısına kilit vurulsa ve dahi Dünya dursa bizler Bursaspor luyuz.
  Sen var ol biz mutlu olalım.
  ŞAMPİYON BURSASPOR.

 5. BURUK…! Ne buruğu ya.. Bursaspor super ligde ilk beşe girmezse buruk kutlama olur. Bırak super ligi , biz 1.ligden 2.lige düşmüşüz , borç batağındayız , herkes bırakıp kaçmış , en üzgün yıldönümümüz bu.. Hala yüreğim sıkışıyor , içim yanıyor , sen buruk diyorsun..Neyse , üzülmeyi bırakıp ayağa kalkmamız lazım. ” Boksör yere düştüğü zaman kaybetmez , tekrar ayağa kalkamazsa kaybeder “… Bunu unutmayalım.. Biz Bursaspor’uz vazgeçmek bize yakışmaz..

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu