Bursastore tasarımları üzerine

''Tecrübe ile Sabit''

Dünden bu yana Bursastore'un sonbahar-kış kreasyonu hakkında yorumları okumasam da başlıklar da yine eleştiri okuyorum, bende tribün ve store tecrübemin bana verdiği yetkiye dayanarak ürünleri yerinde görüp değerlendirme yapmak için bir Bursastore mağazasını ziyaret ettim..

Store’a  girmeden önce ilk aklımdaki kriter tasarımdan çok kumaş cinsi ve kalitesiydi zaten mağazaya girer girmez dokunma yöntemiyle ilk önce bu konuya baktım, neyse bu konuya değerlendirmemin ilerleyen bölümlerinde değineceğim.

 

Öğrendiğim kadarıyla önce sayılardan başlayalım ki kumaş kalitesi ve tasarımdan önce bu konu daha enteresan, yetişkin, çocuk ve bayan olmak üzere 70 çeşit kreasyonda ürün var. An itibariyle Bursastore’lar da  rafta 38 yetişkin ürünü satışa sunulmuş geri kalan 32 çeşit çocuk ve bayan ürünü henüz depoda raf için hazırlanıyor kaba bir hesapla mağazanda her bedenden 3 ürün bulundursan bir seride aşağı yukarı 18 ürün mağazanda bulunmalı buda yine kabaca bir hesapla 70 x 18= 1260 ürün yapar ki ilk sorun burada başlıyor.

 

Merak ediyorum boyutları zaten yetersiz olan mağazalarda bu 1260 ürünü nasıl sığdıracaklar? 70 adet ürünü müşteriye nasıl sergileyecekler, acaba bu 70 çeşit ürünü yaptırırken bu konu profesyoneller tarafından düşünüldü mü?

 

GELELİM KUMAŞ CİNSİ VE KALİTESİNE

 

Mağazada gördüğüm 38 çeşit ürünün tamamı sentetik kumaştan yapılmış ki öğrendiğim kadarıyla diğer çocuk ve bayan ürünleri de sentetik kumaştan. Bursastore’dan çıktıktan sonra arkadaşlarıma küçük bir anket yaptım ve sonucunda insanların sentikten çok pamuklu ürünlere daha sıcak baktığını fark ettim ki bende aynısını düşünüyorum. Sentetik kumaş günlük kullanımda oldukça rahatsız edici bunu forma giyen arkadaşlar da eminim farkındalardır?

 

Tasarım konusuna gelince, mağazalardaki 38 çeşit ürününün günümüzün popüler tabiriyle değerlendirmesiyle ''Hayaller 16 ve üstü yaş gerçekler 0-12 yaş!…"

Yani benim taraftarlık ve Bursastore’da çalışma, tecrübemle tüketicinin nasıl ürünler istiyor anlamında değerlendirmemle emek verilerek yapılan bu kreasyon en hafif tabirle olmamış! Keşke bu ürünler tasarım seviyesindeyken bu işi az da olsa bilenlere danışılsaydı.

 

Güven Çiçek / Bursasporluyuz.org

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu