Bursaspor’un Timsah Park hakkı fesih mi ediliyor?

Sözcü Gazetesi'nden Halil Ataş'ın haberine göre Bursaspor'un Timsah Park Stadı için 3 milyon 644 bin 697 TL birikmiş kira borcu olduğu ve "zamanında ödenmemesi nedeniyle sözleşmede belirtilen fesih hakkının idare tarafından uygulanması ve ilgili mevzuat uyarınca kira alacağının tahsili için yasal takibin başlatılması gerekmektedir" şeklinde rapor sunulduğu belirtildi.

Timsah Arena Stadyumu‘nun işletmecisi Bursaspor Kulübü Derneği‘nin 2019 ve 2020 yıllarını içeren toplam 3 milyon 644 bin 697 TL birikmiş kira borcu olduğu ortaya çıktı.

Sayıştay, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 700 milyon lira harcayarak inşa ettiği Türkiye’nin en pahalı Timsah Arena Stadyumu’nun işletmecisi Bursaspor Kulübü Derneği’nin 2019 ve 2020 yıllarını içeren toplam 3 milyon 644 bin 697 TL birikmiş kira borcu olduğunu ortaya çıkardı.

Sayıştay denetçilerinin hazırladığı taslak raporda, “Büyükşehir Belediyesi tarafından kiraya verilen Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nun işletmecisi Bursaspor Kulübü Derneği’nin yıllara sari olarak kira ödeme yükümlülüğünü yerine getirmediği, buna karşın idarenin sözleşmeyi feshetmediği tespit edilmiştir” denildi.

İDARE YASAL HAKLARINI KULLANMAMIŞ

Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nun işletilmesi 11.02.2015 tarihinde İdare ile Bursaspor Kulübü Derneği arasında sözleşmenin yapıldığı belirtilen raporda şöyle denildi:

“15.01.2019 tarihinde ana sözleşmenin bedel ödeme yükümlülüğü maddesi güncellenerek aylık kira bedeli 60 bin TL+KDV olarak belirlenmiş, kira ödemelerinin aybaşında ödeneceği ve 9 ay üst üste kira ödenmemesi halinde idarenin sözleşmeyi tek taraflı feshetme hakkının olduğu belirtilmiştir.

2019 yılı içerisinde Bursaspor Kulübü Derneği gecikme faizi de dâhil olmak üzere 1 milyon 916 bin 026,97 TL, 2020 yılı içerisinde ise 1 milyon 728 bin 670,52 tutarındaki kira bedelini ödememiştir.

9 ayı aşan bir süre içerisinde ödeme yapılmadığı halde idarenin yasal haklarını kullanmadığı görülmüştür.”

YASAL TAKİBİN BAŞLATILMASI GEREKMEKTE

Raporda, “Borçlar Kanunu‘na göre tesis edilen karşılıklı irade sonucu oluşan sözleşmede hak ve yükümlülük dengesi gözetilerek sözleşmenin devamlılığı esastır. Aksi durumda borçlu ya da alacaklının yükümlülüklerini yerine getirmemesi, karşı tarafın hakkını zedelemesi hallerinde borç ilişkisinin sonlandırılması hayatın olağan akışı gereğidir. 2019 ve 2020 yıllarını içeren toplam 3 milyon 644 bin 697,49 TL‘nin zamanında ödenmemesi nedeniyle sözleşmede belirtilen fesih hakkının idare tarafından uygulanması ve ilgili mevzuat uyarınca kira alacağının tahsili için yasal takibin başlatılması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

Yoluyla
Halil Ataş
Kaynak
Sözcü Gazetesi

21 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bursaspor düşmanları takımın içinde bir açık bekliyor pusudalar yazık oldu.

  bu sene küme düşer 2 seneye amatöre gider 5 sene sonra bursa büyükşehir belediyespor hayırlı olsun.
  selimi de başkan yaparlar :))) emeği geçenlerin … … seveyim

  98
  11
  1. @harbici yorumuna yanıt olarak

   Kardeşim bursa büyükşehir belediyespor var zaten bursasporu dönüştürüpte ne yapacaklar.Tamam eskiside ve şuandaki bursa belediye başkanları kötüydü 2015 te sözleşme yapılmış recep altepe zamaninda bu sözleşmeyi imzalayan arkadaş kimdir ben onu merek ediyorum bu dernektekilerin amacı nedir yazıcıdan sonra gelenlerin hepsi kulübü para kazanma aracı olarak kullanıldı şuanda normalde kazanç elde ettiğiyle borç 320 milyon olması lazım 310 milyon tl kazanmışız erkan körüstan , recep bölükbaşı , ali ay da nerede bu paralar sorgulayın biraz bu emin efendi recep altepeyle resim çektirmedi mi bunlar kanka alinur aktaş niye böyle davrandığını zannediyorsunuz recep altepeye bir sürü laf etti sence şimdi emine eziyet etmez mi eder arkadaş bende olsam bende yaparım sevmediğim birini yanında durursan size şu kadarını söyliyim bu emin 2.ali ay ali ay ağlayarak çaldı eminde iş yapıyor gibi gözüküp altından oyuyor bursalı dahi değil herif ALLAH’ muşlusundan ne bekliyorsun birde müteahit ebnden daha iyi biliyonuz bunlara güven olmaz bir yerlerden çalıyorlar ekşi sözlük vs akp sayesinde aldı şimdi adam onları kötülüyor adama sorarlar niye aldın diye şimdi niye böyle yapıyorsun diye çıkarcı döneklik yapanlardan bunlardan hayır gelmez adamına göre ve yerine göre davranıyorlar

   7
   28
  2. @harbici yorumuna yanıt olarak

   Bu takım bu klüp niye bu halde belli oldu. Sanki klüp değil de daire. Elektrik borcu. Doğalgaz borcu su borcu. Şimdi kira borcu. Öde öde bitmiyor be. Ne yemişler be. Ve hala bazıları bağırıyor yönetim istifa diye. Tabii ki bağıracaklar. Çünkü cukkalar ı kesildi. Rant uğruna para uğruna koskoca BURSASPOR ne hallerde. Vermeyin ödemeyin kira borcunu. Nerede oynatırlarsa oynatsınlar. Koskoca BURSA da saha mı yok. ? Yalnız soygunculardan çalanlardan kendi amaçları uğruna cepleri dolanlardan hesap sorulsun. Ben çok maçlara gittim .Deplasmanlara gittim. Yardım kampanya larında takımıma maddi katkıda bulundum. Şimdi eğer benim takımıma harcadığım paralar birilerinin ceplerine girdi ise HARAM ZEHİR ZIKKIM OLSUN. BEN BİR KULUM. KUL HAKKIMI YEDİ İSELER ALLAH BELALARINI VERSİN.

   23
   5
 2. sırf isim bursa atatürk stadı diye güzelim stadı yık türkiyenin en pahalı stadını yap ve borç yükünü bursaspora yükle. harika işler bunlar.

  68
  4
  1. @fff yorumuna yanıt olarak

   Güzelim stad derken ?? Eksiği de olsa fazlası da olsa isim hakkındaki yoruma açık eleştirel kısmı da olsa bence eski stad yıkılıp yerine yada başka bir yere muhakkak yapılması gerekiyordu ki bence stad eksikleri giderilir Türkiye’nin en güzel stadi olur. Yeter ki kıymetini bilelim.

   5
   20
 3. bencede fesih yapsınlar küçülelim. Nilüfer veya Merinos birkaç düzenleme yapılıp oraya geçelim. Bu stadın derdi bitmiyor belası bitmiyor masrafı bitmiyor bizim için külliyen masraf. Zaten maça gelen taraftar sayısıda belli, stad küçük olsun ama etkili olsun. Sözde stad yaptılar ama ne klübün ne taraftarın ne de şehrin fikrini almadan yaptıkları ucube onların olsun..

  47
  4
 4. BURSASPOR’un şampiyon olması ile birileri bazı hesaplar peşine girdiler.STAD AÇKLANAN MALİYETİN KAT BEKAT ÜSTÜNDEDİR.

  YANİ AÇIKÇA SOYGUN YAPILMIŞ VE DEVAM EDİYOR.

  Yine BURSASPOR’a güya kiraya verildi amma NE İŞYERLERİ NE OTOPARKI KULLANILACAK DURUMDA DEĞİL.
  Halbuki bu otopark ve işyerleri kiralanacak hale getirlmiş olsaydı kirasının 10 katı aylık gelir rahatlıkla sağlanırdı.

  Demekki birileri HEM BURSASPORLUYUZ DEYİP PARA KAZANDLAR HEMDE OYA DEVŞİRİP BİZLERİ ALDATTILAR.

  21
  2
 5. Altiparmaktaki stad yikilmasin derken,millet bahcesi olacak fena mi olcak hükümet düşmanı diye hep suçlandık,eger o stad olsaydi maclarimizı orda oynayip,gerekirse o ruhsuz bitci stadini hic kullanmazdik,ataturk stadi yerinde büyütülup pekala kullanilabilirdi.bizde el dişiyle gerdeğe girmemis olurduk.

  20
  3
 6. Allaaaah. Alinur Başkan sonunda Emin Adanur’u çok fena kucağa oturttu. Hadi bakam nolcak şimdi. Geliyor gelmekte olan. Kongre.

  4
  24
 7. Teksas lideri açıklama yapıyordu buyur burdan yak bir darbede büyükşehir Belediyesinden şehrin büyükleri anca iyi günde destekler kötü günde değil

  2
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu