Timsah Park’ı artık doldurmalıyız

Bursa.com Spor Koordinatörü Tarık Çapçı’njn köşe yazısıdır.

Bursaspor’un Süper Lig hedefine yürüyebilmesi şehirden alacağı desteğe bağlı. Bursaspor’un 80’li ve 90’lı yıllardaki Vakıfköy antrenmanlarını bile 6-7 bin kişi izlerdi.  

Takım üst üste iki galibiyet aldığında şehirde ertesi maça bilet bulma telaşı yaşanırdı.  

Yağmur, dolu yağışı altında binlerce kişi bilet gişeleri önünde sabahlardı. Sabahın 8’inde açılan kapılardan girilir, öğle saati başlayacak maç için bide tribünlerde çok affedersiniz donumuza kadar ıslanırdık. İstanbul tribünleriyle yaşanan Yalova Yolu, Santral garaj, Çarşamba, Altıparmak ve Kültürpark’taki aksiyonlara hiç girmiyorum. İki binli yıllardan itibaren o ruh her geçen gün azalamaya başladı. Hep söylerim şampiyonluk o yıllarda gelseydi coşkusu çok daha başka olurdu. O günlerden bugünlere geldik. 

Aslında iki binlerden itibaren sanat, spor her alanda ülkenin genelinde bir durağanlık baş gösterdi. Bunun sadece bize özel bir durum olmadığını net olarak görüyoruz. Teknolojinin daha da gelişmesi ve insanların birbiriyle uzaktan rahatlıkla görüşebilmesi, sosyal hayatta başka altenatiflerin oluşması buna baş etkenler olarak değerlendirilebilir. Neyse işin sosyolojik boyutuna girip de konuyu uzatmayayım.

Evet antrenmanlarını bile 6-7 bin kişinin izlediği Bursaspor’un maçlarına şu an o kadar taraftar ancak gidiyor.

Takımın alt ligde olması, üstüne başarısız sonuçlar ve tutarsız saçma sapan Covid önlemleri buna tabi ki etken; ancak şu bir gerçek ki Süper Lig’deyken de birkaç istisna maç dışında Bursa şehrinin potansiyeline karşılık bir desteği göremiyorduk.

Ben öyle “Az olalım öz olalım” görüşüne de katılmıyorum. 

Zira az olunan maçlarda da öyle çok da farklı ve büyük bir destek gördüğümü söyleyemem.

O yüzden Bursaspor’un büyüklüğünü göstermek adına, en önemlisi futbolculara kendilerine konan hedefi şehrin de ne kadar istediğini göstermek adına %100 taraftar uygulamasının ilk maçı İstanbulspor karşılaşmasından itibaren göstermek gerekiyor.

En az 30 bin kişiyi karşılarında – daha doğrusu arkalarında- gören Bursasporlu futbolcuların mücadele seviyesi çok daha fazla artacaktır. Çünkü işin ciddiyetini çok daha iyi anlayacaklardır. 

Aynı şekilde rakip takım ve hakemler için de bu önemli bir güç gösterisidir.

Evet az önce söylediğim gibi “Kalabalık taraftarın olumsuzlukları da olur” görüşü de dillendiriliyor.

Evet arada bazı olumsuzluklar yaşanabilir; ancak onu da taraftar kendi otokontrol mekanizmasıyla engelleyebilir.

Engellemelidir de. Zira özellikle genç oyuncular çok daha fazla etkileniyor. Ben bu konuda minumum sıkıntı yaşanacağını düşünüyorum. Zira özellikle Maraton Tribü’nde bilinçli taraftar sayısı da çok fazla.

ÇOK YANLIŞ BİR UYGULAMA 

Bu arada bu konuda bir ara not ilave etmek istiyorum.

Şöyle ki yedek kulübelerinin arkasındaki bazı blokların maçlardaki olumsuz söylemler nedeniyle Kulüp yönetimince satışa kapandığı bilgisi var. Bu bilgi o bloklarda maç izleyen Bursasporlularca ifade ediliyor. 

O Bursasporluların birçoğunu da tanıyoruz. Tam tersi o tarz şeyleri engelleyecek insanlar. 

Böyle saçma ve keyfi bir uygulama bugüne kadar hiç görülmedi. 

Futbolun doğasına da son derece aykırı. Bu yüzden de bu yanlış karardan derhal vazgeçilmeli.  

Bursaspor’un başarısı taraftarla araya mesafe koyarak değil, taraftarla kaynaşarak gelir.

Bunu tabi ki futbolcular ve taraftar açısından söylüyorum.

KEÇİÖRENGÜCÜ MAÇI PROVA OLMALI

Pazartesi günü oynanacak Keçiörengücü maçı ile tribünlerin eskiye dönüşü için prova anlamını taşıyabilir.

Tamamen olmasa da büyük ölçüde dolu tribünler Bursaspor için 12. Adam demektir.

Bursaspor Türkiye’nin en fazla taraftarı olan 5. Kulübü.

Milyonluk bir taraftar kitlesine sahip bir kulübe 5-6 bin kişiye oynamak yakışmıyor.

DESTEK VERİLİRSE BU KADRO BAŞARIR

He ne kadar transferlerin hepsi 12’den vurulmamış olsa da, mevcut kadro Süper Lig’e dönebilecek potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Hem gençler hem de transferlerin bir kısmı takıma büyük katkı veriyor. Sakatlıktan kurtulup gelecek olanlar var, kendini gösteren taraflı tarafsız herkese parmak ısırtan Vefa gibi yıldız adaylarımız var.  Kısacası alternatifli bir kadroya sahip olunduğu önemli bir gerçek. 

Bu da lig yarışı için çok önemli bir avantaj. 

Ayrıca Ard arda kazanılan üç maç takıma özgüven ve kazanma alışkanlığını verdi.

Sadece bu kadroyu doğru bir şekilde itmek gerekiyor.   Bunu da başaracak olan Bursaspor taraftarıdır.

Kalan 27 maçta bu yapılabilirse Bursaspor da ait olduğu yere 6 ay sonra dönmüş olur. 

O yüzden artık farklı bahaneleri ve küskünlükleri bir kenara bırakıp hep birlikte stada koşalım ve o stadı dolduralım. 

Yani tıpkı eski günlerde olduğu gibi… 

19 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Stadi oldugu yere yapacaktık altiparmakta bilardo oynar parkta havuzun etrafında cekirdek cıtlar vakiti doldurur dalardık stada sistemin icine ettiler bana göre o ruhu yakalamamız imkansız cunku Ataturk stadı omuzlarda geldigimiz cocukluk anılarimız ve evimiz benimsedigimiz biryer di o ruh o atmosfer burada zor yakalanır NOKTA

  50
  15
  1. @Mutluluk iksiri yorumuna yanıt olarak

   Eski stadyumu özlemeyen yokta,eski stadyum güzellemesi ne zaman bitcek çok merak ediyorum.. benden çok özleyen yoktur herhalde sallaniyodum muradiyeden 5 dakikada icerdeyim.. zamanında hiç birimizin sesi çıkmadı bende dahil.. göz göre göre ranta kurban gitti, hepimize geçmiş olsun.

   30
   3
 2. Neden dolduramıyoruz?
  Bizi durduran mı var?
  Bunun nedenlerini neden araştırmıyorsunuz?
  Yerel medya olarak görevlerinizden biri de bu değil mi?
  Futbolu ve Bursasporu sadece günlük skorlar ve performanslar üzerinden yorumlamakatan bıkmadımız mı?
  Bu böyle daha nereye kadar?

  28
  2
 3. Anlat, anlat heyecanlı oluyor.
  Bunlar hep mazeret.
  Hani,
  HER ZAMAN, HER YERDE BURSASPORLUYDUK!?.
  çekirdek çitleyemediğin, bilardo oynayamadığın, ya da yol birazcık uzadığı için mi stada gitmiyorsun?
  Ne kadar ayıp👎👎👎

  21
  9
 4. Bravo Tarık Çapçı. Harbiden güzel yazı. Bu Timsah Arena hiç olmadı bize yaa. Dediğin gibi, bu saatten sonra bu dev stadı İstanbul’un 3 kulübü bile dolduramaz. Biz o güzelim Atatürk stadımızda kalacaktık ve gelene gidene çakacaktık. Ama yıktılar şerefsizler. Hem gül gibi stadımızı, hem de gençliğimizi, anılarımız hafızamızı yıktılar. Allah da onları yıksın.

  15
  6
 5. Sevgili Bursasporlular ,Tarık arkadaşımızda güzel noktaya işaret etmiş haklı olduğu noktalar çok lakin o da bazı noktalara değinmemiş ,2000 li yıllardan sonra rant ve gelirlerin yükselmesi ile gruplar oluştu tirbüncülük kavramı boyut değiştirdi bazı yöneticiler tirbüncüleri yanına aldı veya bazı tirbüncüler yöneticler ile ilişkileri belirli bir boyuta getirdi aslında amigo lar çorbaçı diye suçlanır bakın onların yaptıklarını kolay kolay da kimse yapamaz altından kalkamaz lakin ben hep söylerim gelen yöneticiler tirbünlere hakim olmak içinde tirbünleri kullanıyor şimdi AA ikinci neden ve nasıl seçildi bu bir örnek bakın tirbünün gücü tirbünde olur ise Bursaspor güçlenir tirbün yönetmeye ,rant almaya başlar ise işler karışır aslında konuşulacak çok şey de var ama Bursaspor sevdalıları yeri geldiğinde tüm menfeatlari bir kenara bırakır sevdasına sahip çıkar

 6. Asla dolduramayız bunu bilin en fazla 20 bin olursa aşısız çok taraftar var çoğu giremiyor televizyondan seyrediyor aşıda olmasa taraftar belli en fazla 20 bin

  7
  4
 7. Stada ulaşım zor ulaştık maç saatine kadar takılacak yerler yok korona muhabbeti ayrı bir sorun bide biz o stadı sittin sene dolduramayız normalde BURSASPOR un kemik 20-25 bin civarında taraftarı var gerisi seyirci anca süper ligde büyütülmüş takımların maçlarına gelirler fb liler gs maçına gs lilar fb maçına bjkliler fenerliler gs lilerr Bursaspor hangisiyle oynarsa o maça geliler onun için boşuna heveslenmeyin 40 bin kişilik stad biraz zor dolar 20 bine razıyım ben hele böyle bir ortamda bide stadı eski yerine 33000 kişilik yapacaktık bize yeter artardı bile ah Altepe ah yaktın bizi Allah seni bildiği gibi yapsın inşallah.

 8. Tarık çapci yine doğru tespit etmiş .Ufak bir ilavede batı tribün fiyatlarına dikkat çekelim . Batı tribün bilet fiyatları komple pahalı.O blok tahminim on bin kişi alır.Atatürk stadyumunda o taraf üç bin civarıydı.Boyle büyük bir blok boş kalmamalı .

 9. Eski stadyumun yıkılışı dünya kopmaz ise 100 sene daha konuşulur.Şuanda orada hatıraları olan ve yaşayan insanlar olduğu sürece devam edecek sonra azalacak orada eski stadyumda hiç maça gitmemiş nesil oluştuğunda çok ilerisi için…O nesilde tarihte 1 kere şampiyonluk yaşamış ölen dedelerimiz eski stadyumda diyecekler.Belki o jenerasyon kenetlenir yeni stadyumla anıları olacağı için.Kim bilir.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu