Bursaspor’un önündeki fırsat

Bursaspor’un gençleri bütün Türkiye’nin gündeminde. Sadece attıkları goller ve kazandıkları puanlarla değil oynadıkları oyunla, sahaya koydukları hırsla ve en önemlisi karakterleriyle Bursasporlu futbolcular haklı bir sempati kazandılar.

Belki de bu çocuklardan şampiyonluk dönemindeki kadrodan bile fazla sempatiyle bahsediliyor. Bu çok güzel bir şey olmakla beraber kulüp tarafından devamlı bir organizasyonla büyütülmediği sürece Bursaspor, ekonomik olarak çok zorlandığı bu süreçte çok büyük bir fırsat kaçırmış olacak.

Pandemi döneminde bütün dünyada hayat durdu, bundan en çok etkilenen sektörlerden biri de spor sektörü oldu. Önlemlerin gevşemesiyle birlikte yeniden başlayan spor karşılaşmalarına olan ilgi, beklentinin aksine tarihin en düşük seviyelerinde seyrediyor. ABD’de iki ay önce yapılan NBA finalleri tarihin en az ortalamayla izlenen NBA finalleri olarak tarihe geçti! İnsanların bu dönemde Netflix gibi sinema-dizi platformlarına ve Youtube’a daha çok ilgi gösterdiği yapılan çeşitli araştırmalara konu oldu. Türkiye’de de çeşitli spor dallarındaki durumun farklı olduğunu düşünmüyorum. Bu da kulüplerin ve organizasyonların ekonomik olarak kar etmek için farklı projeler geliştirmesi gerekliliğini ortaya koydu. Bursaspor gençleriyle sükse yaptığı bu dönemde bu fırsatı değerlendirmeli.

Sporun izlenme sayılarının yanında spora olan ilgi de özellikle küçük yaş gruplarına gittikçe azalmakta. A takımında yirmiden fazla genç futbolcuya yer veren Bursaspor, takımında oynattığı gençlerin ve onların birkaç yaş küçüklerinin ilgisini çekmekten uzakta. 16 Aralık 2020 tarihi itibariyle 42 bin kişilik takipçisiyle Bursaspor Youtube kanalında antrenman görüntüleri ve teknik direktör açıklamaları haricinde bir şey paylaşılmıyor. (Eskiden kamp dönemlerinde öyle ya da böyle eğlenceli içerikler paylaşılıyordu) Oysa bir dönem E-spor takımına da sahip olan Bursaspor’un (hala E-spor takımı duruyor mu bilmiyorum), gençlerin ve çocukların ilgisini çekebilecek daha fazla içeriğe sahip olması gerekiyor. Eğlenceli oyuncu röportajları, oyuncuların aralarında oynayacağı takım içi iletişime-kulüp tarihine dair oyunlar vb. hakkında videolar ile Bursaspor Youtube hesabı Youtube’da dolaşanların karşısına düşmeli. Taraftarlar ve dışarıdan Bursaspor’u merak edip takip etmek isteyenlerle kulüp arasında sosyal medya araçları aracılığıyla bağ kurulmalı. Kulübün artacak görünürlüğü, hem oyuncularının Türkiye gündeminde daha çok yer bulmasını hem de kulübün insanların zihninde daha farklı bir yer edinmesini sağlayacaktır. Bunun kulübe sağlayacağı manevi faydanın yanında ekonomik faydayı da düşünmek gerekiyor.

Youtube kanalı için cüzi miktara anlaşılabilecek bir Youtuber, bir twitch oyuncusu (veya oyunculardan birinin başkalarının kanalına konuk olması da söz konusu olabilir) kulüp için çeşitli içerikler üretebilir. Türkiye’nin merak ettiği Vakıfköy için Socrates Dergi gibi spor oluşumları Bursa’ya davet edilerek bir mini-belgesel ya da program çekimi yapılabilir. BluTvUltrastories” serisi kapsamında Texas’ı belgeselin bir bölümünün konusu yapmıştı, bunu yalnızca Bursaspor Futbol Takımı için hazırlanmış bir içerikle ilerletmek zor bir şey değil.

Pandemi nedeniyle tribün gelirlerinden de olduğumuz bir dönemde mutlaka alternatif yollar üretilmeli. Bu sadece ekonomik açıdan değil, Bursaspor’un şu an dilden dile dolaşan marka değerinin kalıcılaşması için de değerli. Bursaspor’un şampiyonluğu ve ardından birkaç yıl süren Avrupa maceralarıyla Bursa’da pek çok çocuk ailesinde Bursasporlu olsun olmasın Bursaspor taraftarı olmuştu. 2010 sonrası dönemde doğan çocuklar ise Bursaspor’un düşüşünü gördüler. Hem bu jenerasyonu kazanmak hem de değişen futbol-medya ilişkilerinde Bursaspor’un yeni bir yüz ve yeni bir aktör olarak sporda görünürlüğünü artırmak çok önemli. Umarım gerekli merciler bu konu hakkında planlamalar yapacaktır. Kısa-orta vadede bu durum kulübe hem sponsor bulunmasını hem de kulüp ürünlerinin satışını (yelpaze spor ürünleri haricine genişletilerek elbette) kolaylaştıracaktır. Artık dönem “Forma alın, kombine alın, maça gelin.” döneminden farklı bir dönem. Endüstrileşen futbol ile taraftarlar daha çok müşteri-seyirciye dönüştürülüyor. Her müşteri de yaptığı yatırımın karşılığını görmek istiyor. Bursaspor’a yatırım yapacak olan kişilerin, ki bunu genel olarak taraftarlardan bağımsız olarak söylüyorum, Bursaspor’a yatırım yapmak için bir sebeplerinin bulunması gerekiyor. Bursaspor’a artan ilgi tam da bu noktada değerlendirilmesi gereken bir fırsat niteliği taşıyor.

Alper Çavuşoğlu

9 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Çok doğru öneriler. Günümüz dijital dünyasında, üstelik dünyanın da sıkıştığı bu dönemde bunları yapmak hem yerle bir olan imajımızı tekrar yukarılara çekecek bu da kulübe ekstra paralar getirecektir. Yemeğin ne kadar güzel olduğundan ziyade onun sunumu önemlidir. Elimizdeki bu güzel malzemeyi güçlü bir sunumla ülke ve dünyaya sunmalıyız. Pr ve iletişimin vazgeçilmez olduğu günümüzde bu ve benzeri organizasyona iyi bir iletişim ekibiyle yürütülüp organize edilmelidir.

  31
 2. Takım gerçekten güzel bir hava yakaladı ama uçmak için daha erken alınması gereken cok puan oynaması gereken cok maç var gençlere güveniyoruz fakat cocuklara bu kadar özgüven aşılamakta ters tepebilir samsun maçında ali yi 2 kişi tuttu nefes aldırmadılar cocuga biliyorlar kaçıranlar atacak cocuk takımlar artık yetenekli cocuklar için özel önlem alıyorlar o yüzden biraz akışına bırakmak lazım lidermiş gibi davranmak bu takıma yarar saglamaz bence

  22
  1
  1. @Özkan yorumuna yanıt olarak

   kesinlikle katılıyorum. 3-5 maç iyi performans ile olayı çok büyütmemek gerekiyor. hele bir sezon bitsin bakalım. sezon sonu genel bir tabloya bakalım. başarılı görünürlerse istatistik olarak. zaten kendi reklamlarını yapmış olacaklar. aksi takdirde seneye fişek gibi başlayan burak kapacağı ilk maçlarda öve öve bitiremeyen taraftar 2-3 maçlık form düşüklüğünden dolayı ” bu çocuk ben oldum dedi , kendini messi sanıyor , bundan bi ** olmak gibi sözlerle eleştirildiğini gördüm buralarda. yarın öbür gün bu çocuklar 2 gol kaçırır 2 maç veriririz bu taraftar sallamaya başlar bilirim ben taraftarı. o yüzden. 1 – 2 maça kimseyi vezir etmeye ya da rezil etmeye gerek yok. genç takım ve bu yaş ortalamasına göre var bir ışık. destek olmak yakışır bu taraftara öyle de olmalı.

   11
 3. Bunlar kesinlikle yapılmalı. Bazı youtuberlardan gördüğüm kadarıyla youtube Türkiyede 10 bin izlenlenmeye yaklaşık 10 dolar kazanılıyormuş reklamlardan. Prestijin yanında iyi içeriklerle küçük bir gelir kapısı da olabilir değerlendirilirse.

  11
 4. Bursastore mağazalarına ağırlık verilmeli, bu dönemde kısa yoldan sıcak para kazandırır kulübe. İnternet sayfasındaki ev-tekstil bölümünde neredeyse eşya yok, yap gece lambası olsun, stadyum maketi, timsah figürleri koy, çocuklar timsah peluş oyuncak alsın, matara koy Bursasporlu hiç yok anaokuluna giden kardeşlerimiz var çantalar koy kalemkutusu koy kalem koy silgi koy, kadınlar için nerdeyse hiçbir şey yok Bursaspor logolu dudak nemlendirici olsun, ayna olsun, tarak olsun, daha çok çeşitlendirilebilir mesela mousepad koy, yastık kılıfı olabilir, nevresim takımı olabilir aynı şekilde, daha çeşitlendirilebilir temel ihtiyaçlar bu şekilde bursastore da olsa iyi olmaz mı Bursaspor logolu çünkü gerçekten store ürün kataloğu çok zayıf. Bir de tişört sweat çıkarırken lütfen sade çıkarın, kocaman logolar basmanıza gerek yok her yerde giyilebilir olsun. Teşekkürler

 5. ŞAMPİYONLUK BAŞARISI YETERİNCE KULANILAMADI BENCE..ÖYLE BİR HAVAYA TAMAMEN KENDİ ÇOCUKLARIMIZLA TEKRAR ULAŞMAK ÜZEREYİZ..BU BAŞARIYI PARAYA TAHVİL EDERSEK NE TEMLİİK KALIR NE BORÇ

 6. bursaspor ekonomik kriz yaramış, gençler tekrar kendini bulmuş. bursaspor türkiye’nin ajax gibidir. yetenekli altyapıya sahiptir. tek sıkıntısı gençleri spor olarak eğitirken ( mental) olarak da eğitim kalitesini arttırmalidir. yabancı dil, edebiyat okuma saatleri, flim analizleri , söyleşiler ve sanat eğitimleri verilebilinir kulup içerisinde salonlar mevcut.. Uludağ üni deki semopzyumlara da iştirak edebilirler,
  tebrikler bursaspor.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu