Bursaspor’un hedefi ne olmalı?

Profesör Doktor Sinan Çavun'un Hürriyet Bursa Gazetesinde yayınlanan yazısıdır.

Bursaspor Pazar günü ummadığı bir yenilgi aldı sahasında.

Akhisar deplasmanı ve B.B. Erzurum maçlarında gelen galibiyetlerden sonra büyük hedefler koyan taraftarlar için de bu yenilginin yarattığı hayal kırıklığı maalesef çok daha fazla oldu.

Buradan hareketle bir kez daha gördük ki, Bursaspor adına gerçekçi hedefler konulması en doğru yaklaşım olacak.

Peki, bu hedef ne olmalı?

Yaşanan ekonomik kriz ve yönetimsel istikrarsızlıkta 2 temel hedef olmalı;

İlk hedef, futbolcuların transfer paralarının ödenemediği, personelin maaşlarını alamadığı, transferde ciddi stratejik hataların yapıldığı bir ortamda hele ki geçtiğimiz son 2 sezonda yaşananlar da göz önünü alındığında ligde kalmak…

İkincisi ise bu çöküş dönemi sonrasında Bursaspor’a yıllarca hizmet edecek genç oyuncuları yetiştirip A Takıma monte edebilmek.

Eğer bu gerçekçi hedefler üzerinden yolumuzu belirler isek çok daha sağlıklı yorum yapma şansına erişmiş oluruz.

Bu doğrultuda yaptığımız veya yapacağımız eleştiriler de her iki taraf için çok daha olumlu ve daha az yıpratıcı olacaktır.

Tabii burada eleştiri kelimesinin altını iyi çizmek ve tanımlamak gerekiyor.

Zira bir Akdeniz ülkesi olmamızdan dolayı gerek eleştiriyi yapan, gerekse de eleştiriye maruz kalan kişiler fevri hareket etme durumunda kalabiliyor.

Öyleyse bizim “eleştiri” ile kast ettiğimiz nedir?

Eleştiri, bir sistem dâhilinde saptanan hedefe yönelik profesyonellerin, futbol veya sportif anlamda, üzerine düşen görevi yerine getirmesi için yapması gereken hareketlerdir.

Yoksa kimsenin, bir başka kişiye yönelik olarak, futbol dışında, eleştiri getirme hakkı yoktur.

Yani eleştiri yapacağız diye ortalığı kırıp dökmek, yangın yerine çevirmek de doğru bir hareket değil.

Ki zaman zaman hepimizin yaptığı ortak bir hatadır bu.

Eleştiri yapılan kişiler de, hakkında yazılan ve söylenenleri bu açıdan bakıp, değerlendirmelidirler. Böylece bu kişilerde hem kendi, hem de içindeki bulundukları camiaların hedefleri doğrultusunda, morallerini bozadan kendilerini motive etmelidirler.

Bu açıdan baktığımızda, Pazar günü oynanan Antalyaspor karşısında Samet Hocanın çıkardığı 11 konusunda eleştiri yapılması son derece doğaldır.

Özellikle Chedjou-Ertuğrul ikilisini bozması, geçen hafta da ortalıkta görünmeyen durgun ve isteksiz Saivet üzerindeki ısrarı, bu maça özel yaptığı hamleler eleştiri noktası oldu.

Sahada ise eleştirilerin hedef noktasında genç Ertuğrul oldu.

Lakin burada yapılan eleştiriler, başta da belirttiğimiz üzere, Ertuğrul’un yaptığı hatalardan ders çıkarmasına yöneliktir.

Aynı şekilde kaleci Okan, Ramazan, Umut Meraş, Burak gibi isimler de belirli dönemlerde eleştirilere maruz kalmaktadır veya kalacaklardır. Buradaki asıl hedef bu hataların tekrarlanmaması veya en alt seviyeye indirilmesidir.

Gençlerin burada yapması gereken tek bir eylem vardır;

Yapılan eleştirilerden ders çıkarıp, saptanan hedef doğrultusunda kendilerini geliştirmek.

Yapacakları en büyük hata ise, kendilerini yeterli görüp, yapılan tüm bu söylemlere kulaklarını tıkamak olacaktır.

Çünkü sizler Bursaspor’un yarınlarısınız. Bu yarınlar için mümkün olan en iyi seviyede olmanız da bizleri mutlu edecektir. Yaptığımız eleştirilere lütfen bu gözle bakın.

Son olarak Pazar günkü karşılaşma bir kez daha bazı acı gerçekleri gözler önüne serdi;

Santraforumuz yok

✔ Orijinal, 90 dakika boyunca katkı veren ve adam eksilten 2 kanadımız yok

Oyunu 2. bölgeden kuracak oyuncumuz da yok

Aytaç olmayınca maalesef sahadaki ruhumuz ve enerjimiz de yok

O yüzden son söz yazının başıyla aynı olacak;

Bu sezon, hatta belki de gelecek sezon için en DOĞRU HEDEF ligde kalmak ve gençleri kazanmaktır

34 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. En başta medya unsurlarının bu tarz haberlerini okumak,onları onemsememek olmalı.Zaten bir takımın hedefini yonetimi-teknik heyeti-oyuncusu ve camiası uyum ve korelasyon içinde belirlemiyorsa rüzgar nereye savurursa hedefi de o olur.Suanda bizim yönetim ayağımız yok.Teknik heyet ve oyuncularimiz var.Taraftar ayağımız sıkıntılı ve buna bağlı olarak camia da kan ağlıyor.Ancak her şeye rağmen yine de bir umudumuz var

  23
  2
  1. @Green Man yorumuna yanıt olarak

   Zamanında grocski , ryota morioka , jarlan barrera , kurt zouma , Przemysław Frankowski ve dombia yı alsaydık
   yusuf erdoğan , furkan soyalp , stancu , jhon , jovic , paschal , kembo bunlarda o zaman gönderilseydi durumumuz daha iyi olurdu

   5
   6
  2. @Green Man yorumuna yanıt olarak

   Kamil grosecki hull city’ de bu hafta da attı golünü ! Bursa’ ya kadar gelip imza attıramayanlar utansın tam aradığımız tipte hem kanat hem forvet hem de forvet arkası oynuyordu hemde sudan ucuza gelecekti ! Size güvenmemiş parasını da peşin istemiş adam haklı kime para ödediniz bu güne kadar ? Sağda lima solda kamil iyi bir forvet ve 10 numara ile şimdi liderdik rakipler zaten kötü !

   6
   4
  3. @Green Man yorumuna yanıt olarak

   Tek hedefimiz var zayıf da olsa takım olgusunu oluşturmak.4 yıldır takım YOk.Kasımpaşada trezeget ve djagne haricinde Bursaspor’da oynayabilecek adam YÖK Antalyaspor’da onlar bile Yok.Sadece takım olguları var.bırakın hoca takım olgusunu kursun.Hedefimiz ilk 10 bu kadar.Abartmayın kendinizi.En kötü yılında geçen sezon 10 milyon Euro adam sattı bu takım.Takım olgusu oluşsun hem mali hem sportif başarı yavaş yavaş artacak.Ani başarı sağlayacağımıza yavaş yavaş gidelim Başakşehir Şuan ligin açık ara en iyisi.Son 3 yılda en çok puan toplayan takım.Ama adamlar takım işte.Bakın bu yıl çatır çatır Eze eze şampiyon oluyorlar.başakşehire verilen desteğin 10 katı verildi Bursaspor’a benzinlikler krediler falan kandırmayın kendinizi.Başarı istiyorsak 1 sabır 2 takım.sabır edeceksin takım kuracaksın sonra adım adım ilerleyeceksin.Suçlu aranacaksa bu yıldan değil 2015 ten beri yüzlerce insanın suçu kesilip sonra Samete gelin.Boş yorumları kesin.Dipteyiz yerdeyiz.FARKINA VARIN.

   11
   1
   1. @Gazi yorumuna yanıt olarak

    Genel olarak görüşünüze katılıyorum.Ancak Başakşehir’in 10 katı Bursaspor’a destek verildi kısmına katılmıyorum.Başakşehir’e iktidardan ve İBB den büyük destek var.Sadece Arda 4 milyon Euro ya oynuyor ve parasını İBB ye iş yapan firma ödüyor.Bazı yazılıp çizilenlere Başakşehir Katarlı bir iş adamına satılacak PSG
    ve M.City gibi klüp yapacaklar.

 2. Kim ne derse desin,ne yazarsa yazsın….bu takımin ligin başından beri kötü oynadığı maçlar oldu,hatalar yaptığı ve kaybettiği maçlar da oldu ama kötü koştuğu, kötü mücadele ettiği ve yenilgiyi kabul ettiği hiç bir maç olmadı…. şahsen bir taraftar olarak benim sahada görmek istediğim bu ve bu ruh kaybolmadıkça ben takimimdan mutlu ve umutluyum.

  12
 3. Ilk ve tek hedef ali ay denen zati muhteremi fabrikasina yollamak olmalı.. ali ay olduğu surece bu camia bataktan çikmaz.. bakin adamın kronik yonetim sorunu var.. 3 kuruş ucuz olsun diye yaptiği 10larca çöp transfer ve kalici gelir getirememe sorunu var.bir tane hayirlı bir iş yok..cebinden para verince kulüp kurtulmuyor..daha ciddi,ayakları yere basan,futbolu bilen,ekonomiyi bilen yeni bir yönetim gelmediği sürece boyle ağlamaya devam ederiz

  10
  4
 4. “” en doğru hedef ligde kalmak ve gençleri kazanmaktır! “”
  Doğru söze ne denir!?.
  Ama bu hedef, için eleştiriden önce ZAMAN ve SABRA ihtiyaç var.
  Elestirilenler zaten eksiklikleri biliyor.
  Ana sorun KALİTE, KAPASİTE, ve BÜTÇE..!
  Bunları bilipte eleştirenler egolarını tatmin ediyor.
  Bu gerçeği göremeyen eleştiri sahiplerinin durumu daha da vahim. Onlarda ne yazık ki,
  Ya futbolu bilmiyorlar?
  Ya da iyi niyetli değiller.
  Başka sözüm yok hakim bey..!

 5. ligin ikinci yarısı çok ama çok zor geçecek kimse farkında değil bu sene belki düşmeyiz ama işimiz çok zor ne adam gibi bi forvet ne kanat nede on numaramız var gol atmamız için bize bu mevkiler şart oğlu şart diğer mevkilerde eksiğimiz yok deverarası kesinlikle bi kanat bi on numara bide forvet alamassak yine sıkıntı yaşarız akhisardan elvis manu sezon başında alamdığımız kamil bide güzel bir onnumara alırsak ilk beşe garanti gireriz iki iki daha dört bu sefer yönetim artık hata yapmamalı bako 3 adam alırsa yırtarız başka bi açıklamsı yok…

  8
  3
 6. Yani işin doğrusu şu Ali Ay ın başkan olduğu bir yerde kümede kalmak başarı olur. Taraftara da bu durumu izlediği için herşey müstehaktır. İkinci yarı her ali ay döneminde olduğu gibi daha beter geçecektir. Fazla puan da toplamadığımız için bu sefer büyük ihtimal küme düşeceğiz. Çözüme gelirsek bir an önce kongre kararı alarak Ali Ay ın gönderilmesi. Taraftar liderlerinin değiştirilmesi ve siyasetin hükümetin elemanı değil Bursasporun hizmetine çalışacak yönetim ve taraftar gereklidir. Bunlar olur mu sanmıyorum. Onun için görünen köy klavuz istemez. Allah sonumuzu hayretsin.

  8
  5
 7. kandırmayın kendinizi. zaten üstümüzdeki takımları yenemiyoruz. ikinci devre fikdtür dezavantajımız var. ikinci devre ankaragücü antalya malatya erzurum alanya kayseri tümü deplasman. kendinize gelin düşmeyelim yeter

  8
  2
 8. Maalesef altımızda ki takımların son hafta aldıkları sonuçlar ,kadro kalitesi.Bizim kadro kalitemiz özellikle forvet ve golcü konusunda ki eksiklerimiz yine zor bir sezon geçireceğimizi ve hedefin kümede kalmak olacağını gösteriyor.ö

 9. küme düşmeme hedefi nasıl olacak bu kafayla belirsiz teknik direktöre güvendik alacak macı anında reteden karakter resmen gömdü üc puanı forvet aldıramayan adamla başarı mı gelir böyle caresiz baka kalırsın kac haftadır dilenci gibi yalvardık forvet alın diye herif parasını alıyor ya umrunda mı sanki

  3
  4
 10. Kucuk butcelerle 5 sene ligte kalma hedefi koyarsin o sirada borclari temizlersin sonra avrupa hedefi koyarsin bu gercekci bir hedef olur obur taraftan personel maasi bile odeyemiyorken her sene avrupa hedefi koyarsan başaklarini avuclarsin bu hedefi once taraftarin sindirmesi lazim.

 11. Kendine saygi karşındakine saygi kendi geçmişine saygı ve merhamet dedi ki:

  Hedef mutlu olmak,surekli mac kazanmak değil saygı duyulacak bir oyun ve karakter göstermek,mutlu et mutlu ol misyon bu olmalı…vizyon mu?bu yönetimle imkansız.

  3
  3
 12. hedef en az ikincilik olabilir, neden olmasın, alt tarafı 7 puan fark var, çok rahat kapanır ama o hedefe yürüyecek başkan nerdeeeee.

  3
  4
 13. Santrafor,Yahoviç yada Vagnet Love, maç başı anlaşılabilecekse’ de bir Volkan ikinci yarı Bursaporumuz (belki birde orta alan) hedefi olan konuma gelebilir

  2
  2
  1. @Timsah 62 yorumuna yanıt olarak

   Volkan diyorsunuzda volkanın son durumunu bilen varmı kilo kaç kondisyon ne durumda gelsinde bunları bilmek lazım kemboda oynamasını istiyor ama kilo 100 idman isterse çıkıyor kondisyon yok yürüyerek top oynanmıyo bunları oynamasını isteyenler ALİ AY la futbol bilgisi aynı nokta

 14. Her sezon ligde kalma ve gençleri kazanma hedefi koymak ne kadar doğru bu camia için,
  Her sezon aynı söylemler tekrarlanırsa bu alışkanlık halie gelirse, 2008 de düştüğümüz gibi
  Bu kangren durum düşme ile sonuçlanabilir.
  Bu sezon LİGDE 8-10. basamak arasında yer edinmek adına mücadele edilmeli,
  Maddi olarak zor durumda olduğumuz bu dönemde risk alınıp gençlerde ısrar edilmeli,
  Oyun kurucu ve forvet pozisyonuna 2 TRANSFER yapılıp sezon bu şekilde tamamlanmalı,
  Elimizdeki JOVİC, JOHN, STANCU, KEMBO, EMRE, ONUR, YUSUF gibi isimlerle anlaşarak
  Ayrılık süreci tamamlanmalı, yeni sezona da yeni yönetimle girilmesi şart artık

  2
  4
 15. Bursasporumuzun hedefin ne olmalı diye bir soru eğer gerçekten sorulacaksa şu an için tek hedef düşünmeli Buda başkan sıfatında bulunan ALİ AY’ın acilen takımın başından nasıl gönderebiliriz olmalı.Başkalarının yönettiği insanlarla büyük hedefleri ulaşılamaz.

  3
  2
 16. hocam sen doktorlugunu yap. Biz taraftar olarak Şampiyon gibi oynayan bir takım istiyoruz kümede düşse bu böyle.Eğer 2-3 transfer yapabilseydik bugün çok farklı yerlerde olabilirdik çok farklı şeyler yazıyor olabilirdin.

 17. Hayır ligte kalmak değil uefa olmalı, takım robinyo tarzında forvet atıf tarzında sol açık alırsa eğer ligte Uefaya gideriz…

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu