Bursaspor’un Forma Sponsoru Kim Olacak ?

Yıllardır süre gelen Bursaspor – Puma işbirliği bu sezon sona eriyor. 2009 yılından beri forma sponsorumuz olan Puma, yaptığı tasarımlar ile taraftarı mutlu etmeyi başaramadı. Her sene heyecanla beklenen yeni formalar camiada hayal kırıklığının ötesine geçemedi. Yeni forma sponsoru için en güçlü adaylar Nike, New Balance, Joma ve Adidas. Bu adayların bu sezon formalarını inceleyelim.

İlk sponsor adayımız Nike. Dünyanın en büyük spor markası olan Nike, birçok büyük kulüp forması üzerinde imzasını barındırıyor. Barcelona, Manchester City, Juventus gibi kulüpler, yıllardır Nike ile çalışıyor. Bursaspor’un, Nike ile anlaşmayı güçlendirecek iki handikapı bulunuyor.

Bu handikaplardan ilki Nike Elit Takımlar Kategorisi. Nike bu kategoriye giren takımların formasını özel olarak tasarlıyor ve kulübün isteklerini ön plana çıkartıyor. Aksi takdir de formalar standart bir kalıp üzerinden çıkartılıyor. Ülkemizde Gaziantepspor, Kasımpaşaspor, Akhisarspor gibi takımların formalarına baktığımızda bu kalitesizliği görmek mümkün. Bu yüzden Bursaspor elit kategorisine girmek istiyor ancak Nike bu konuya pek olumlu yaklaşmıyor.

İkinci bir handikap ise fiyatı. Nike’ın fiyat politikası oldukça yüksek seviyede. Galatasaray’ın bu sezonki formasının fiyatı 149.00 TL. 100 TL ve yukarısı için taraftarımız forma konusunda şüpheli yaklaştığı göz önüne alınırsa, bu anlaşmanın ne kadar olumlu olacağı tartışılır.

İkinci sponsor adayımız ise Nike ve Adidas gibi iki dev markanın üstünlük savaşı verdiği bu rekabetli pazara emin adımlarla girmiş olan New Balance. Futbola yeni olsa da 100 yılı aşkın bir spor geçmişine sahip. Sektöre çok hızlı bir giriş yapan bu önemli marka, aynı zamanda İngiltere devi Liverpool, Avrupa’nın sükseli takımlarından Porto ve Nike’ın kıymetlilerinden olan Celtic‘i bünyesinde bulunduruyor. Ayrıca Lille, Stoke City, Sevilla, Kosta Rika, Panama gibi takımları da elinde tutan New Balance Türk futbolunda da varlığını hissettirmek istiyor.

Yapılan tasarımlarda sade ve çekicilikten yana olan ve bu bağlamda futbolcuların taraftarlarıyla büyük başarılara imza atarken giyebilecekleri yenilikçi ürünler üretme hedefleri, en dikkat çekici avantajlarından.

Bu hususta Bursaspor ile birkaç görüşme yapan New Balance, kulüple alakalı birçok bilgi topladı. Sözleşmesi bulunmayan ve Türk futbolunun en önemli takımlarından biri olan Bursaspor ile anlaşma yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Üçüncü sponsor adayımız Joma. İspanyol kökenli bir firma olan Joma, elinde Sampdoria, Toulouse, Palermo gibi kuluplerin yanında Honduras, Romanya gibi ülkeleri de elinde barındırıyor.  Güncel tasarımlarına baktığımızda bizi mutlu edeceğe benzemiyor ancak firma Türkiye’den bir temsilci kazanmak için Bursaspor’a gereken ilgi ve özeni tanıyacağını düşünüyorum. 

Forma ücreti olarak 80-100 TL bandında bir fiyat ortaya çıkabilir. Avrupa’da sponsor oldukları takımları incelediğimizde fiyatların oldukça aşağıda olduğunu görmek mümkün.

Timsah Arena’nın açılışında forma giyen takımların üzerlerinde Joma ekipmanların olması ise bu firmanın bir adım önde olduğunun bir işareti olabilir.

Son adayımız Adidas. Dünyanın en büyük spor markalarından olan Adidas, Real Madrid, Chelsea, Bayern Münih gibi birçok dünyaca ünlü kulubün formalarını üretmekte. Türkiye’den ise BJK, Fenerbahçe, Sivasspor gibi  takımların sponsoru konumunda.

Bursaspor ile uzun yıllardır sponsorluk anlaşması imzalamayan firmanın fiyat politikası 120 – 140 TL arasında değişiyor.

Tasarım konusunda ise büyük takımlara ayrıcalık tanıyan firma, daha küçük bazlı kulüplere standart bir kalıp üzerinden forma sağlıyor.

Bu dört aday göz önüne alındığında, New Balance – Tasarım, Joma – Fiyat, Nike – Elitlik, Adidas ise Kalite anlamında ön plana çıkıyor. 

Yeni gelecek olan yönetime fikir verebilmek adına, taraftarımız bu konuda ne düşünüyor ? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bursasporluyuz.org

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu